خرید صندوق سرمایه گذاری طلا+ مزایا، معایب و نکات- طلاین

خرید صندوق سرمایه گذاری طلا و هرآنچه باید در این رابطه بدانید.

5/5 - (1 امتیاز)

آیا با روش خرید صندوق سرمایه گذاری طلا آشنا هستید؟ طلا یکی از آن دسته کالاهایی است که سرمایه گذاری در آن ریسک کم‌تری نسبت به باقی چیزها مثل دلار، ارز و ارزهای دیجیتال دارد. این فلز باارزش ثبات بیش‌تری در ارزش دارد و همچنین قیمت آن پایدارتر است. اما برای سرمایه گذاری طلا این‌که طلا را بخریم و در خانه نگهداری کنیم ریسک بالایی دارد. گم‌شدن طلا یا ربوده شدن آن می‌تواند ضرر بدی به ما وارد کند. ازاین‌رو برای کم‌شدن این خطرات و جلوگیری از اتفاقات این‌چنینی صندوق سرمایه گذاری طلا به وجود آمد. در خرید صندوق سرمایه گذاری طلا نیازی به خرید فیزیکی نیست و شما به‌صورت مجازی و غیرفیزیکی می‌توانید روی طلا سرمایه گذاری انجام دهید. در این محتوا در مورد اینکه خرید صندوق سرمایه گذاری طلا چیست به طور کامل صحبت می‌کنیم و بهترین زمان خرید و فروش صندوق طلا را بررسی می‌کنیم.

صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟

یکی از راه‌های سرمایه گذاری در بورس کالای ایران صندوق طلا است. این صندوق‌ها یکی از انواع صندوق سرمایه گذاری مشترک در بورس کالای ایران هستند. در این نوع سرمایه گذاری در صندوق‌های طلا به‌جای خرید فیزیکی طلا، روی اوراق مبتنی بر سکه طلا سرمایه گذاری می‌شود. در صندوق سرمایه گذاری طلا ۷۰ درصد از سرمایهٔ افرادی که سرمایه گذاری انجام می‌دهند، روی سکه طلا صورت می‌پذیرد. این سکه‌ها از بازار طلا تهیه می‌شود و در یکی از بانک‌های عامل سپرده می‌کنند. ۳۰ درصد باقی‌مانده از سرمایه را در اوراق با درآمد ثابت به کار گرفته می‌شود.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  راهنمای سرمایه گذاری طلا در فارکس
در این نوع سرمایه گذاری اکثر سرمایه بر روی گواهی‌های سکه طلا صورت می‌پذیرد پس در خرید صندوق سرمایه گذاری طلا به طور غیرمستقیم روی ارز و طلای جهانی سرمایه گذاری می‌شود. ازاین‌رو مواردی که در تعیین قیمت طلا تأثیرگذار هستند، نرخ دلار و قیمت انس جهانی است. می‌توان نتیجه گرفت که سود طلا بستگی به دو عامل ذکر شده دارد.

سود صندوق‌های طلا چه فرقی با خرید سکه دارد؟

درباره این مسئله باید گفت که اگر در این کار دانش و مهارت کافی مدیریت ریسک وجود داشته باشد، سود خرید صندوق سرمایه گذاری طلا بیش‌تر از خرید سکهٔ معمولی است.

افزایش سود در خرید صندوق سرمایه گذاری
افزایش سود در خرید صندوق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری صندوق طلا به چه صورت انجام می‌شود؟

در این بخش هر آن چیزی که لازم است دربارهٔ نحوه سرمایه گذاری در صندوق طلا بدانید را با هم بررسی می‌کنیم پس در ادامه همراه ما باشید.

 • در ابتدا برای سرمایه گذاری در صندوق طلا شما باید باتوجه‌به نوع صندوقی که می‌خواهید در آن سرمایه گذاری کنید، همانند مانند تمام افرادی که در بازار بورس اوراق بهادر فعالیت می‌کنند، کد بورسی دریافت کنید. بعد از دریافت این کد باید در یکی از کارگذاری‌های رسمی بورس، مثل کارگزاری مفید، ثبت‌نام کنید و احراز هویت شما انجام شود.
 • از طریق سایت‌های موجود برای معاملات بورس یا سرمایه گذاری می‌توانید به‌صورت غیرحضوری، صندوق‌های سرمایه گذاری طلا را دریافت نمایید.
 • البته باید این نکته را مدنظر داشته باشید که سرمایه گذاری در انواع صندوق طلا در بورس، با یکدیگر فرق دارد و شاید آن صندوقی که شما می‌خواهید در آن سرمایه گذاری کنید دارای سامانه مخصوص باشد و نیاز داشته باشد که به‌صورت حضوری به آنجا مراجعه کنید.
سرمایه گذاری در صندوق طلا
سرمایه گذاری در صندوق طلا

انواع صندوق‌های سرمایه گذاری طلا چیست؟

برای خرید صندوق سرمایه گذاری طلا لازم است که با انواع آن‌ها آشنایی داشته باشید به‌صورت مختصر در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. همچنین نکاتی را درباره صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلا بررسی می‌کنیم.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  سرمایه گذاری در بازار طلا؛ مزایا، معایب و ایده‌های سرمایه گذاری طلا

صندوق سرمایه گذاری طلا لوتوس:

اگر به دنبال بهترین و اولین صندوق‌های سرمایه گذاری طلا در بورس ایران هستید، لوتوس می‌تواند انتخاب خوبی باشد. نماد بورس در این صندوق طلا است. این صندوق یکی از اولین صندوق‌های فعال در حوزه سرمایه گذاری طلا است. یکی از چیزهایی که لازم است دربارهٔ این صندوق بدانید این است که بخش زیادی از سرمایهٔ این صندوق به طلای ۱۸ عیار اختصاص‌داده‌شده است. بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته بازدهی این صندوق در سال‌های اخیر به ۱۵۵.۵ درصد نیز رسیده است.

صندوق سرمایه گذاری طلا مفید:

نماد بورسی این صندوق سرمایه گذاری طلا بر اساس عیار است. طبق برآوردهایی که بر این صندوق سرمایه‌گذاری طلا انجام شده است بازدهی این صندوق در سال‌های اخیر به ۱۵۲ درصد رسیده است.

صندوق سرمایه گذاری طلا کیان:

نماد این صندوق سرمایه گذاری طلا گوهر است. دارایی پایهٔ صندوق طلای کیان، طلای ۱۸ عیار است. بازدهی این صندوق سرمایه گذاری طلا در سال‌های اخیر به ۱۵۱ درصد رسیده است.

صندوق سرمایه گذاری طلا زر:

در بورس کالای ایران، نماد در نظر گرفته شده برای این صندوق سرمایه گذاری زر است. در سال‌های اخیر باتوجه‌به دیگر صندوق‌های سرمایه گذاری سود این صندوق از بقیه کم‌تر بوده. میزان این سود ۱۳۱ درصد است.

بهترین زمان خرید و فروش صندوق سرمایه گذاری
بهترین زمان خرید و فروش صندوق سرمایه گذاری

مزایای خرید صندوق سرمایه گذاری طلا

مزیت‌های خرید صندوق سرمایه گذاری طلا بسیار بیش‌تر از خرید طلای فیزیکی است و بسیاری از ریسک‌های آن را نیز کاهش داده است. در ادامه به بررسی مزایای سرمایه گذاری در صندوق طلا می‌پردازیم.

 • نداشتن دردسرهای نگهداری از طلا
 • کم‌شدن کارمزد معاملات
 • قابلیت سرمایه گذاری کردن حتی با بودجهٔ کم
 • فروش آسان
 • نقدشدن سرمایه به‌آسانی

معایب خرید صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟

این روش سرمایه گذاری ریسک خاصی ندارد. دلیل این امر هم این است که به‌راحتی می‌توانید هر زمانی که نیاز بود سرمایهٔ خود را دریافت کنید. در این سرمایه گذاری دقت بالایی به کار می‌رود. شاید بتوان گفت تنها ریسک این نوع سرمایه گذاری در تغییر قیمت طلا است.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  سرمایه گذاری در طلا یا مسکن؟ کدام بهتر است؟
اگر دوست ندارید دچار معایب خرید صندوق سرمایه گذاری طلا شوید، می‌توانید با مراجعه به سایت طلاین، از روش سرمایه گذاری طلای آب شده استفاده کنید.

نکات تکمیلی درباره خرید صندوق سرمایه گذاری طلا

 • حداقل سرمایه‌ای که می‌توانید در صندوق سرمایه گذاری کنید ۵۰۰ هزار تومان است.
 • برای خرید صندوق سرمایه گذاری طلا نیازی به بیرون رفتن از منزل ندارید بلکه به‌صورت اینترنتی و بدون دردسر می‌توانید این کار را به انجام برسانید.
 • با واردشدن به این زمینهٔ سرمایه گذاری شما به‌صورت غیرمستقیم طلا خریداری می‌کنید و از طریق افراد حرفه‌ای دارایی خود را مدیریت می‌کنید.

سخن پایانی

در این مطلب خرید سهام صندوق طلا را بررسی کردیم و به مزایا و معایب آن پرداختیم. از طریق سایت طلاین می‌توانید به فردی حرفه‌ای تبدیل شوید و معاملات خود را در زمینه طلا با طلاین به انجام برسانید. بدون نیاز به خارج‌شدن از منزل می‌توانید از طریق سایت طلاین طلای آب شده خریداری کنید. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول:

بهترین صندوقهای سرمایه گذاری طلا کدام هستند؟

در ایران صندوق های سرمایه گذاری طلا متنوعی در حال فعالیت هستند. از جمله آن‌ها می‌توان به صندوق لوتوس، مفید، کیان و زر اشاره کرد.

صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟

در این نوع سرمایه گذاری در صندوق‌های طلا به‌جای خرید فیزیکی طلا، روی اوراق مبتنی بر سکه طلا سرمایه گذاری می‌شود.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *