سرمایه گذاری در طلا و سکه؛ آموزش روش‌های سرمایه گذاری و نکات مهمی که باید رعایت کنید

سرمایه گذاری در طلا و سکه؛ آموزش روش‌های سرمایه گذاری و نکات مهمی که باید رعایت کنید

5/5 - (1 امتیاز)

سرمايه گذاری در طلا و سکه در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری بین عموم مردم است. تورم همواره سرمایه و دارایی‌های مردم را تهدید می‌کند. خرید طلا می‌تواند به‌عنوان سدی محکم در برابر تورم باشد. با سرمایه‌گذاری در طلا می‌توان از حفظ ارزش دارایی‌ها در گذر زمان اطمینان حاصل نمود. اما همان‌طور که می‌دانید در بازار طلا، این فلز گران‌بها در شکل‌های گوناگونی خرید و فروش می‌شود. طلای آب شده، سکه، شمش و … تعدادی از پرمصرف‌ترین انواع طلا در بازار به شمار می‌روند. نکته مهمی که در خصوص سرمایه گذاری در طلا و بازار سکه وجود دارد، ریزه‌کاری‌هایی است که باید حتما در خرید و فروش در نظر بگیرید. در ادامه با ما همراه باشید که تا در این زمینه بیشتر بحث و بررسی کنیم.

سرمایه گذاری در طلا و سکه
آموزش روش‌های سرمایه گذاری و نکات مهمی که باید رعایت کنید

مهم‌ترین مزیت سرمایه گذاری در طلا و سکه نسبت به سایر موقعیت‌های سرمایه‌گذاری

وقتی به بازارهای مالی مختلف که در حال حاضر در دنیا وجود دارد نگاه می‌کنیم، یک نکته خیلی مهم به چشم می‌آید. عمر هر کدام از بازارهای مالی فعالی در برابر بازار طلا به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست. طلا از قرن‌های قبل در بین عموم مردم به‌عنوان یک دارایی ارزشمند شناخته می‌شده و این جایگاه را در گذر زمان به‌خوبی حفظ کرده است. این نکته به ظاهر ساده نشان از یک واقعیت بسیار حیاتی دارد؛ سرمایه گذاری طلا و سکه امن‌ترین سرمایه‌گذاری در بلندمدت به شمار می‌رود. دارایی که قرن‌ها توانسته خود را در برابر تکانه‌های گوناگون اقتصادی و سیاسی حفظ کند، قطعا از این به بعد هم با قدرت به راه خود ادامه می‌دهد.

در بحث سرمایه‌گذار مسئله حفاظت از دارایی یک موضوع کلیدی به شمار می‌رود. سرمایه گذاری در طلا و سکه این امکان را به شما می‌دهد که در بلندمدت افت و خیزهای اقتصادی را به سلامت پشت سر بگذارید و تأثیر منفی روی ارزش دارایی خود احساس نکنید.

نکات مهمی که در سرمایه گذاری در طلا و سکه باید در نظر گرفت

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم، سرمایه گذاری در بازار طلا باید با در نظر گرفتن نکات حیاتی باشد که در این بازار اثرگذار است. در این قسمت قصد داریم به‌طور خلاصه به بررسی این نکات بپردازیم.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  بهترین روش سرمایه گذاری بلند مدت طلا چیست؟

1. سرمایه گذاری در طلا و سکه باید با دید بلندمدت همراه باشد

بازار طلا و سکه به هیچ عنوان برای کسانی که قصد دارند راه صد ساله را یک شبه طی کنند، مفید نیست. در این بازار باید صبر زیادی داشته باشید. در بسیاری از بازارهای مالی دیگر از قبیل بورس، فارکس و ارزهای دیجیتال این امکان وجود دارد که به‌عنوان نوسان‌گیر فعالیت کنید. نوسان‌گیران با دریافت سودهای کم در معاملات متعدد سعی می‌کنند که درآمد خود را افزایش دهند. در بازار طلا نمی‌توانید با دید کوتاه‌مدت وارد شوید و باید حتما در بلندمدت به دنبال موفقیت در این بازار بگردید.

2. امکان سرمایه گذاری در طلا و سکه در مقایسه با بازار ملک راحت‌تر است

یکی دیگر از بازارهای سرمایه‌گذاری که معمولا اطمینان بالایی در بلندمدت دارد، بازار ملک است. با این وجود عموم مردم امکان فعالیت در این بازار را ندارند. چراکه در عمل قیمت خرید یک ملک معمولی با هدف سرمایه‌گذاری بالاتر از یک میلیارد تمام می‌شود و همین مسئله عملا بخش قابل توجهی از مردم را از این بازار حذف می‌کند. اما در مقابل امکان سرمایه گذاری در طلا و سکه با سرمایه‌های چند میلیونی وجود دارد. در نتیجه مردم می‌توانند با خرید طلا سرمایه محدود خود را به طور دائمی از نوسانات اقتصادی و تورم در امان نگه دارند.

3. ریسک سرمایه گذاری طلا و سکه بسیار کم است

یکی از اصول مهم سرمایه‌گذاری این است که حتما یک پرتفوی متنوع از دارایی‌ها با ریسک‌های مختلف تشکیل دهید. معمولا توصیه می‌شود که بخش مهمی از سرمایه‌گذاری خود را در جای مطمئنی انجام دهید که شما را در برابر تکانه‌های اقتصادی در امان نگه دارد. با نگاهی به بازارهای مختلف مالی و همچنین نظرات کارشناسان اقتصادی در سطح دنیا مشخص می‌شود که ریسک بازار طلا در مقایسه با سایر بازارها به مراتب کمتر است.

4. نقدشوندگی در بازار طلا در وضعیت مطلوبی قرار دارد

سرمایه‌گذاری که نقدشوندگی مناسبی ندارد، ریسک بالایی به همراه دارد. در مقابل سرمایه‌گذاری که در اغلب مواقع به راحت‌ترین و سریع‌ترین شکل ممکن نقد می‌شود، ارزش و اعتبار بسیار بالایی دارد. بازار طلا در شکل‌های مختلف از طلای آب شده تا سکه از نقدشوندگی بالایی برخوردار است. به همین دلیل می‌توانید با خیال آسوده از این که هر زمان به پول خود نیاز داشتید، به آن دست پیدا می‌کنید به سرمایه گذاری در طلا و سکه بپردازید.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  بهترین روش سرمایه گذاری طلا را بشناسید.

5. تفاوت‌های موجود در انواع سکه را در نظر بگیرید

تمام سکه‌های موجود در بازار بهار آزادی هستند و سکه بهار آزادی در دو طرح امام یا طرح جدید و طرح قدیم در کشور ما ضرب می‌شود. سکه‌های طرح امام معمولا از تقاضای بالایی در بازار برخوردار هستند. در بین سکه تمام، نیمه سکه و ربع سکه هم باید با دید باز خرید خود را انجام دهید. قیمت کمتر ربع سکه باعث می‌شود که تقاضای پیرامون آن در بازار همواره بالاتر باشد و همین مسئله باعث ایجاد حباب در قیمت واقعی آن می‌گردد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که در خرید ربع سکه دقت و وسواس بیشتری به خرج دهید.

قیمت سکه در بازار

قیمت سکه در بازار تحت تأثیر چه عوامل قرار می‌گیرد؟

برای خرید آنلاین طلا یا مراجعه حضوری به طلافروشی برای عده‌ای از مردم همواره این سؤال وجود دارد که بین چه عواملی روی قیمت هریک از انواع مدل‌های طلا مؤثر است؟ سکه طلا به‌عنوان دارایی به شمار می‌رود که صرفا در ایران به همان شکل دارای ارزش و اعتبار است. در سایر کشورها اگر قصد فروش سکه را داشته باشید، باید ابتدا آن را آب کنند و به صورت طلای آب شده آن را به فروش برسانید. بنابراین برخلاف شمش طلا که در تمام دنیا ارزش و اعتبار یکسانی دارد، سکه در هر کشوری دارای ارزش ویژه‌ای است. برخی از مهم‌ترین عواملی که روی قیمت سکه در بازار اثرگذار است، عبارت‌اند از:

 •          قیمت دلار و طلا در سطح دنیا
 •          شرایط سیاسی داخلی و خارجی
 •         عرضه و تقاضای موجود در بازار
 •          قیمت نفت
 •          تحریم‌های اقتصادی
 •         شرایط روانی حاکم بر جامعه
 •          تصمیم‌گیری‌های اقتصادی دولت‌ها
شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  سرمایه گذاری طلا یا سکه؟ کدام بهتر است؟

اصول سرمایه‌گذاری در بازار سکه

چند نکته مهم برای سرمایه گذاری در طلا و سکه وجود دارد که در تحت عنوان اصول سرمایه‌گذاری در این بازار شناخته می‌شوند. در همین راستا این موارد عبارت‌اند از:

 1. روش‌های محاسبه قیمت طلای داخلی در مقایسه با طلای جهانی را به‌دقت یاد بگیرید.
 2. با انواع سکه‌های رایج در ایران و تفاوت‌های آن‌ها آشنا شوید.
 3. سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه را به‌صورت پله‌ای انجام دهید. هیچ‌گاه به یکباره تمام سرمایه خود را تبدیل به طلا نکنید.
 4. افق دید بلندمدت برای خرید طلا و سکه داشته باشید.
 5. در نزدیکی‌های مناسبت‌های مختلف از جمله عید نوروز، عیدهای مذهبی و … برای خرید طلا اقدام نکنید. در این ایام قیمت طلا در بالاترین سطح ممکن به دلیل تقاضای زیاد قرار دارد.

کلام پایانی

این روز‌ها برای سرمایه گذاری در طلا و سکه دیگر نیازی به مراجعه حضوری و خرید انواع طلا وجود ندارد. طلاین امکان خرید آنلاین طلا را برای شما در سراسر کشور فراهم کرده است. به این ترتیب می‌توانید به‌راحتی و در کمترین زمان ممکن اقدام به خرید و فروش طلا در شکل‌های گوناگون در سایت طلاین بپردازید. به خاطر داشته باشید که سرمایه گذار در طلا و سکه به‌صورت آنلاین خاطر شما را از بابت حفاظت از دارایی‌تان آسوده نگه می‌دارد.

 

سوالات متداول

کی سکه بخریم کی بفروشیم؟

شما باید بازار طلا را به خوبی رصد کنید. به همین منظور سعی کنید در زمان حباب داشتن سکه، چیزی نخرید.

سرمایه گذاری در طلا چگونه است؟

شما باید مقداری طلای آب شده تهیه نمایید و در بازه‌ای که طلا گران‌تر است آن را به فروش برسانید. سامانه طلاین به این منظور در خدمت شما است.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

‫3 نظر ارسال شده در “سرمایه گذاری در طلا و سکه؛ آموزش روش‌های سرمایه گذاری و نکات مهمی که باید رعایت کنید

 1. بازخورد: بهترین نوع طلا برای سرمایه گذاری | طلاین

 2. بازخورد: بهترین نوع سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟ - طلاین

 3. بازخورد: معایب خرید سکه در بورس را می‌دانید؟ - طلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *