سرمایه گذاری طلا در بورس چگونه است؟ - طلاین

سرمایه گذاری طلا در بورس چگونه است؟

سرمایه گذاری طلا در بورس چگونه است
5/5 - (1 امتیاز)

سرمایه گذاری طلا در بورس چگونه است؟ این سؤالی است که در این نوشته قرار است بیشتر با آن آشنا شوید و بهتر آن را درک کنید. همان‌طور که می‌دانید طلا یکی از گزینه‌های مناسب برای سرمایه گذاری است و همچنین یکی از زمینه‌های پر طرف‌دار است سرمایه گذاری است؛ این موضوع که طرف‌دارهای بسیار زیادی برای این نوع سرمایه گذاری وجود دارد این است که فعالیت آگاهانه در آن می‌تواند آینده روشن و پر سودی را برای سرمایه‌گذاران داشته باشد.

مطلبی که شاید برای شما جالب باشد این است که همیشه و در همه مکان شما سرمایه گذاری طلا را به شکل فیزیکی دیده‌اید؛ یعنی طلا را از مغازه‌های طلافروشی خریداری کرده و در مکانی امن نگهداری می‌کنید. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که سرمایه گذاری طلا در بورس چگونه است؟ و نوعی دیگر از سرمایه گذاری طلا را به شما معرفی می‌کنیم که در آن شما طلایی فیزیکی نمی‌خرید. شاید برای شما سؤال پیش‌آمده باشد سرمایه گذاری که ذکر کردیم چیست و آیا معتبر است یا نه و اینکه آیا خرید طلایی فیزیکی مطمئن‌تر نیست؟

علاوه بر سؤالاتی که در قسمت قبل برای شما مطرح شد، یکی از سؤالات پر تکراری که روزانه از ما پرسیده می‌شود این است که بورس چیست و چگونه سرمایه گذاری کنیم؟ برخی دیگر در قسمت کامنت‌های مقالات سؤالاتی را درباره نحوه سرمایه گذاری سرمایه گذاری طلا در بورس از ما می‌پرسند در این مقاله به شما اطلاعاتی را درباره این سرمایه‌گذاری‌ها خواهیم داد. علاوه بر موارد گفته شده به شما اطلاعاتی را خواهیم داد تا درمورد سرمایه گذاری طلا به شکل غیرفیزیکی نیز آگاه شوید و بهترین تصمیم را درباره سرمایه گذاری در طلا بگیرید.

سرمایه گذاری طلا در بورس

در قسمت قبل گفتیم که راه‌های برای سرمایه گذاری طلا به شکل غیرفیزیکی هست. یکی از این راه‌ها سرمایه گذاری طلا در بورس است. بورس چیست و چگونه سرمایه گذاری کنیم سؤال بسیاری از شما بوده است. صندوق‌های سرمایه گذاری طلا یا همان gold funds یکی از این روش‌های نوین است که این امکان را به خریداران و سرمایه‌گذاران می‌دهد که بدون خرید فیزیکی سکه و دیگر اشکال طلا در این فلز گران‌بها و ارزشمند که طرف‌دارهای بسیاری نیز دارد سرمایه گذاری کنند.

همچنین خوب است بدانید ماهیت سرمایه گذاری در این صندوق‌ها سرمایه گذاری طلا در بورس این است که شما به طور غیرمستقیم سرمایه گذاری خواهید کرد. این امر سبب شده تا از نوسانات ناگهانی جلوگیری شود و سرمایه شما در امنیت بیشتری باشد. شاید نمی‌دانستید که این عمل توسط یک سبدگردان حرفه‌ای انجام می‌شود تا امنیت شما حفظ شود.

آشنایی با سرمایه گذاری در بورس
آشنایی با سرمایه گذاری در بورس

چگونه در بورس طلا سرمایه گذاری کنیم؟ در جواب این سؤال می‌توان گفت که صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا یکی از انواع صندوق سرمایه گذاری در بورس کالا است. کارکرد این صندوق‌های سرمایه گذاری بورسی این است که  به سرمایه‌گذاران و خریداران خود به‌جای طلای فیزیکی، روی وجه نقد و اوراق مبتنی بر سکه طلا سرمایه گذاری می‌کنند. صندوق‌های سرمایه گذاری طلا در بورس حداقل 70 درصد دارای خود را در خرید سکه طلا سرمایه گذاری می‌کنند و باقی‌مانده دارای خود را در اوراق با درآمد ثابت می‌گذارند.

مزایای صندوق سرمایه گذاری طلا

ازآنجایی‌که ریسک سرمایه گذاری و خرید طلای فیزیکی بالاست و شما می‌توانید این ریسک سرمایه گذاری را به حداقل برسانید. همچنین شما با سرمایه گذاری طلا در بورس مزایای زیادی را به دست می‌آورید که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت تا شما به هنگام انتخاب زمینه‌ای برای سرمایه گذاری بهترین انتخاب را داشته باشید.

مزایای صندوق های سرمایه گذاری طلا چیست؟
مزایای صندوق های سرمایه گذاری طلا چیست؟

رفع خطر دزدیده‌شدن طلا

مرحله بعدی در پاسخ به این سؤال که سرمایه گذاری طلا در بورس چگونه است؟ توجه به این مورد است که رفع خطر دزدیده‌شدن طلا چگونه می‌تواند میسر شود؟ یکی از مشکلاتی که متوجه افرادی است که طلای فیزیکی چه به شکل سکه و چه در اشکال دیگر (آب  شده، زینتی و شمش طلا) خریداری می‌کنند این نگرانی برای آن‌ها وجود دارد که ممکن است طلای آنها در اشکال مختلف به خطر افتاده و دزدیده شود.

صندوق‌های سرمایه این مشکل را به‌آسانی حل کرده‌اند؛ چرا که شما هیچ کالای فیزیکی در دست ندارید که نیاز باشد آن را از دست دزد پنهان کنید و نگران دزدیده‌شدن آن باشید و همچنین نگران این موضوع نیستید که ممکن است گم شود، بشکند و یا دیگر خطرها و مشکلاتی که مکن است برای طلای فیزیکی پیش بیاید.

رفع خطر تقلبی بودن

سرمایه گذاری طلا در بورس چگونه است؟ علاوه بر این دغدغه، دغدغه دیگری نیز وجود دارد و آن ترس از تقلبی بودن طلایی است می‌خرید. تقلبی بودن نیز یکی از آفات و خطرات خرید طلاست که ممکن است خریداران طلا را تهدید کند. افرادی که طلای فیزیکی می‌خرند ممکن است طلای خود را از افراد یا سایت‌های غیرمعتبر خریداری کنند که این موضوع ممکن است برای آن‌ها مشکل‌ساز شود.

این خطر آنها را تهدید می‌کند که فلزی را به‌جای طلا به آنها بدهند و افراد خریدار متوجه این موضوع نشوند. صندوق‌های سرمایه ازآنجاکه در بورس هستند اعتبار آنها توسط دولت و نهادهای رسمی مربوطه مورد تأیید قرار گرفته و شما با خیل راحت می‌توانید سرمایه گذاری خود را انجام دهید.

کاهش کارمزد معاملات

شما با خرید طلای فیزیکی که ممکن  است به شکل زینتی باشد یا اشکال دیگر با درصدهای مختلف ملزم به پرداخت درصدی را به‌عنوان کارمزد، اجرت ساخت یا موارد دیگر هستید که هنگام خرید به قیمت طلای شما اضافه می‌شود و هنگام فروش طلایی شما از آن کم می‌شود.

این موضوع ازآن‌جهت اهمیت دارد که در هر دو صورت این زیان از جیب سرمایه‌گذار پرداخت می‌شود؛ ولی با خرید طلای آب‌شده و یا خرید اوراق صندوق‌های سرمایه که در بورس هستند شما دیگر این هزینه‌ها را پرداخت نمی‌کنید یا با درصد بسیار کمتری آن را پرداخت می‌کنید. خوب است بدانید که کارمزد معاملات فیزیکی طلا حدود 1 تا 2 درصد است و در صندوق‌های طلا به 0.15 درصد کاهش می‌یابد که این خود یک امتیاز بسیار بزرگ است.

قابلیت سرمایه‌گذاری با سرمایه‌های کوچک

سرمایه گذاری طلا در بورس چگونه است؟ این سؤالی بود که پیش‌تر نیز به آن پرداختیم و  در حال حاضر قصد آن را داریم که یکی دیگر از ویژگی‌های سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری طلای بورس را بررسی کنیم. یکی از قابلیت‌های بسیار مفید و سودمند برای سرمایه‌گذاران خرد این است که در سرمایه گذاری طلا در بورس شما قابلیت این را دارید که به هر مقدار که نیاز داشتید سرمایه گذاری کنید.

همچنین می‌توانید با مقدار خرد نیز خرید و سرمایه گذری خود را انجام دهید. این امر در صورتی است که در سرمایه گذاری و خرید فیزیکی طلا باید میلیون‌ها تومان حتماً هزینه کنید تا بتوانید یک مقدار خاص طلا تهیه کنید و این برای افرادی که توان مالی کمی دارند و نیاز دارند سرمایه گذاری را با مبلغ‌های کم شروع‌کننده بسیار ناراحت‌کننده است. جالب است بدانید کمترین مقدار سرمایه گذاری طلا در بورس مبلغ 500 هزار تومان است.

بورس چیست و چگونه سرمایه گذاری کنیم?

حالا که دانستید یکی از راه‌های خرید طلا سرمایه گذاری در بورس است نیاز دارید بدانید که دقیقاً بورس چیست و چگونه سرمایه گذاری کنیم. اگر بخواهیم یک تعریف کلی از بورس داشته باشیم می‌توانیم این‌گونه شرح دهیم که بورس بازاری است که خریدوفروش و قیمت‌گذاری انواع کالاها و اوراق بهادار در آن صورت می‌گیرد.

این بازار یک از چندین زمینه سرمایه گذاری است که افراد می‌توانند با داشتن سواد کافی و کسب تجربه سود خوبی را از این بازار به دست آورند. این بازار به دلیل داشتن معاملات گوناگون و طیف عظیم و وسیعی از زمینه‌های اقتصادی گزینه بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری است. قابل‌توجه است که به دلیل انجام معاملات بر روی اوراق بهادار (برگه سهام شرکت‌ها) این بازار با نام بورس اوراق بهادار معروف است و با این نام بین اقتصاددانان و افرادی که فعالیت اقتصادی می‌کنند شناخته می‌شود.

بورس چیست و چگونه سرمایه گذاری کنیم
بورس چیست و چگونه سرمایه گذاری کنیم

خوب است بدانید که فعالان این حوزه طیف گسترده‌ای از مردم را در بر می‌گیرند که این طیف شامل شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ و یا افراد حقیقی همچون عموم مردم می‌شود. شما با ورود به بازار بورس می‌توانید علاوه بر سرمایه گذاری طلا در بورس در زمینه‌های دیگر نیز سرمایه گذاری کنید و سهام شرکت‌ها مختلف را که توسط بورس تأیید و پذیرفته شدند خریداری کنید و سرمایه گذاری خود را به بهترین نحو انجام دهید.

ویژگی‌های سرمایه گذاری در بورس

  • به‌دست‌آوردن سود زیاد با کسب تجربه و دانش
  • حفظ سرمایه در برابر تورم و آثار ناشی آن با درنظرگرفتن زمینه مناسب
  • تبدیل سریع و کامل سهام شما به پول نقد در کمترین زمان ممکن
  • مشارکت و همکاری در اداره امور شرکت برای سهام‌داران
  • امکان سرمایه‌گذاری با مبلغ‌های کم
  • برخورداری از معافیت مالیاتی
  • امکان سرمایه‌گذاری شما در مدت‌زمان‌های مختلف با اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت
  • شفافیت فضا و تحت نظارت قانون بودن کلیه فعالیت‌های که در بورس و شرکت‌های بورسی

جمع‌بندی

ما در مقاله سرمایه گذاری طلا در بورس چگونه است؟ به مواردی چون تعریف بورس و نحوه سرمایه گذاری در آن به طور خلاصه بیان کردیم. همچنین نکات و تعاریفی را که ممکن است به شما کمک کند تا بیشتر و بهتر این نوع سرمایه گذاری را بشناسید ذکر کردیم و از ویژگی‌های سرمایه گذاری در بورس به‌طورکلی گفتیم و در ادامه به شکلی جزئی‌تر مواردی را بیان کردیم.

همچنین گفتیم که سرمایه گذاری طلا در بورس چگونه است؟ و نکاتی را برای شما درباره اینکه بورس چیست و چگونه سرمایه گذاری کنیم ذکر کردیم و قیاسی نیز بین سرمایه گذاری روی طلای فیزیکی و صندوق‌های سرمایه گذاری طلا در بورس قرار دادیم تا شما این مبحث را کاملاً و به طور مؤثر درک کنید.

سوالات متداول:

بورس چیست و چگونه سرمایه گذاری کنیم؟

بورس به زبان ساده بازاری است که کالاها در آن خرید و فروش می‌شوند و شما می‌توانید با شناخت کالایی که می‌خواهید در بازار روی آن سرمایه‌گذاری کنید، به سود آوری برسید.

حداقل سرمایه لازم برای ورود به بورس چه‌قدر است؟

کمترین میزانی که با آن می‌توانید به بازارهای بورسی وارد شوید ۴۰۵ هزار تومان است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا