طلاهای سنتی | طلاین

طلاهای سنتی

طلای سنتی طلاین
3.8/5 - (6 امتیاز)

یزد از جمله شهرهایی است که دارای زیباترین و گرانبهاترین طلاهای سنتی و دست‌ساز است، از خصوصیات منحصر به فرد طلاهای شهر یزد عیار بالای 20 آن‌ها است.

چرا عیار بالای ۲۰ به عنوان یک خصوصیت منحصر به فرد یاد می‌شود؟

یزد تنها شهری است که در آن طلا با عیار 20 ساخته می‌شود. طلا با عیار 20 نسبت به عیارهای دیگر طلا، ویژگی‌های ظاهری بهتری دارد. برای مثال می‌توان از شفافیت یا خوش رنگ بودن آن یاد کرد. نکته‌ی دیگری که برای خریداران قابل‌توجه می‌باشد مقاومت طلا است. مقاومت طلا با عیار 20، نسبت به عیار‌های دیگر طلا بالاتر است و شکنندگی کم‌تری دارد.

چرا بازار طلای یزد در ایران معروف است؟

  •  میزان تقلب در بازار طلای یزد کم است و این موضوع باعث جلب اعتماد و اطمینان مشتریان شده‌است
  •  طلای یزد بعد از پرداخت رنگ طلایی زیبایی دارد
  •  ساخت طلاهای با عیار ۲۰ و بالاتر
  •  ساخت طلاهای سنتی

  •  یزد نسبت به جمعیتی که دارد بالاترین تعداد سازنده طلا را در کشور داراست

این مقدار طلا چه می شود؟

یزد بخشی از طلای خود را به شهرهای دیگر و حتی به کشورهای دیگر صادر می‌کند. همچنین از آن‌جا که مردم شهر یزد اکثرا اقتصادی و سرمایه‌گذار هستند و از قدیم فرهنگ خرید طلا برای سرمایه گذاری در این شهر نهادینه شده است، بخشی از این طلا نیز توسط  مردم یزد خریداری میشود.  

طلاهای سنتی یا صنعتی؟

نزدیک به 30 درصد از زرگران به صورت سنتی کار می‌کنند. این درصد کم به دلیل سخت بودن مراحل ساخت و نیاز داشتن به زمان و دقت فراوان است. با این حال باید به این نکته توجه داشت که ارزش طلای سنتی بسیار بالاتر از طلاهای صنعتی است.

امروزه سلیقه‌‌ی مردم تغییر کرده‌است و طلای صنعتی طرفداران بیشتری نسبت به طلای سنتی دارند، به همین دلیل طلاهای صنعتی بازار فروش خیلی بهتری دارند. زرگرانی که تازه وارد این عرصه می‌شوند به سمت طلای سنتی نمی‌روند و بیشتر تمرکز و سرمایه خود را بر روی طلاهای صنعتی می‌گذارند. با وجود اینکه زرگران قدیمی همچنان به سراغ طلای سنتی می‌روند، اما اگر به این صورت پیش برود و توجه بیشتری به این نوع طلا نشود، دیگر اثری از طلاهای سنتی زیبا و گران بها نمی‌ماند.

انواع طلاهای سنتی:

زنجیر چینابی یزد

یکی از دست ساخته‌های سنتی شهر یزد است که قدمتی طولانی دارد و به نام‌های گل اناری، هل‌وگل و زنجیر یزدی معروف است. زنجیر چینابی به ثبت ملی رسیده‌است و مهارت ساخت آن به شماره 1184 در تاریخ 22 اسفند 1394 در فهرست آثار ناملموس کشور ثبت شده‌است.

زنجیر-چینابی

طرح ملیله

این طلای سنتی قدمت صد ساله دارد و برای ساخت آن، مفتول‌های طلا را به حلقه‌ها و منحنی‌های خاص تبدیل می‌کنند، در قالب‌های گوناگون قرار می‌دهند و با استفاده از حرارت جوش می‌دهند.

و در آخر، زرگرانی که وارد این عرصه می‌شوند باید بدانند که امروزه گرانی قیمت طلا و مالیات‌ بر ارزش افزوده باعث کاهش قدرت خرید مردم شده‌است. بنابراین ممکن است هیچ سودی عایدشان نشود و حتی متحمل ضرر شوند و کارگاه هایشان بسته شود.

طلاهای سنتی ارزش‌مندتر است یا طلای صنعتی؟

طلای سنتی به طور کلی ارزش مادی و معنوی بیشتری دارد. قیمت این نوع طلا از طلای صنعتی بیشتر است و در بازار کم‌یاب‌ترند.

چرا بازار طلای یزد بسیار معروف است؟

در یزد نسبت به تعداد جمعیت بیشترین طلاسازان وجود دارند. این طلاسازان بسیار قابل اعتماد هستند و معمولا طلایی با عیار بیش از ۲۰ تولید می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا