آیا طلای آب شده همان طلای بدون اجرت است؟ | طلاین

آیا طلای آب شده همان طلای بدون اجرت است؟

5/5 - (1 امتیاز)

طلا یکی از فلزات ارزشمند و گرانبها است که آن را به شکل شمش و سکه و یا زیور آلات مشاهده می­‌کنیم. برای این که بتوانیم به سوال پرسیده شده پاسخ دهیم، بهتر از در رابطه با تفاوت طلای آب شده و طلای بدون اجرت اطلاعات مختصری را در اختیار شما قرار دهیم.  

شمشطلا

شمش طلا قطعه ه­ای طلا با وزن و عیار مشخص است که در بازار خرید و فروش طلا معامله می‌­شود. بیشتر افراد با هدف سرمایه گذاری و پس انداز اقدام به خرید شمش‌­های طلا می‌کنند. آیا شمش طلا یک طلای بدون اجرت است؟ شمش طلا از 0.3 گرم تا یک کیلوگرم به فروش می­‌رسد. البته در کشور ما شمش‌­های 12 کیلوگرمی نیز زیر نظر بانک مرکزی در بازار عرضه می­‌شود. براساس قانون مصوب شده از سوی مجلس شورای اسلامی، شمش طلا یکی از کالاهایی محسوب می­‌شود که مالیات به آن تعلق نمی­‌گیرد و قیمت آن براساس وزنی که دارد کاملا مشخص است. در واقع برای خرید و فروش شمش طلا اجرتی پرداخت نخواهید کرد، اما آن چه به عنوان طلای بدون اجرت مرسوم است شمش طلا نیست.

سکه­ های طلا

سکه­‌های طلا نیز در انواع مختلفی به فروش می­‌رسد. از سکه­‌های امامی طرح جدید و قدیم گرفته تا سکه­‌های پارسیان که در وزن­‌های مختلف به فروش می­‌رسد. این سکه‌­ها اجرت ساخت ندارند، اما در زمان خرید فروش ملزم به پرداخت مالیات آن هستید. پس به نوعی سکه­‌ها هم نوعی از طلاهای بدون اجرت محسوب می‌شوند.

زیورآلات

در واقع اساس محاسبه و پرداخت هزینه اجرت به زیورآلات پرکار و حتی ساده برمی‌­گیرد. اجرت مبلغی است که در ازای طلایی پرداخت شده و کار شده به فروشنده طلا می‌­پردازید. قیمت طلای 18 عیار هر چه قدر که باشد، بر اساس وزن زیورآلات مد نظر شما محاسبه می­‌شود. علاوه برآن ملزم به پرداخت 7 درصد مالیات قانونی و 5 درصد اجرت ساخت هستید.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  قیمت طلای آب شده را چه کسی تعیین می کند؟

طلای بدون اجرت چیست؟

همان طور که در بالا ذکر شد فارق از مبلغی که برای اجرت ساخت یک طلا پرداخت می­‌کنید، اجرت نوعی دستمزد مزد تعیین شده برای فرایندی است که در راستای طلاسازی و پرداخت محاسبه می­‌شود. درصد قانونی آن 5 درصد است اما برخی از طلا فروشان برای زیورآلات پرکار مبلغ بیشتری دریافت می­‌کنند. طلای بدون اجرت شمش طلا یا سکه طلا نیست. طلای بدون اجرت طلای آب شده یا دست دوم است.

طلای دست دوم

برخی اوقات یک گردنبند، انگشتر یا هر نوع طلای دیگری برای بار دوم سر از طلا فروش‌­ها پیدا می­‌کند. یعنی برای یک بار دیگر پس از این که در کارگاه طلاسازی ساخته شده و روانه بازار شده، به طلا فروشان توسط خریداران قبلی آن فروخته می‌­شود. تکلیف این طلا چیست؟ در بیشتر مواقع به جهت آسیب بیش از حد طلا و یا خط و خشی که دارد به طلای آب شده تبدیل می­‌شود. برخی اوقات افرادی هستند که حاضرند طلای دست دوم را خریداری کنند. ممکن است در این بین زیورآلاتی را پیدا کنند که تفاوت چندانی با گونه نو و پرداخت شده خود ندارد. برای افرادی که سخت پسند نیستند و اهمیتی به این بخش از ماجرا نمی‌­دهند، خرید طلای دست دوم می‌­تواند معامله‌ه­ای پرسود باشد. در واقع آن 5 درصد اجرت دیگر پرداخت نخواهد شد. برخی از اوقات هدف از انجام این کار سرمایه گذاری است. یعنی شما قصد دارید پس انداز کنید و اهمیتی به شکل و شمایل طلا نمی‌­دهید. در واقع برای این که در فروش بعدی خود بیشتر سود کنید، تصمیم به خرید طلای دست دوم بدون اجرت به جای طلای نو که اجرت ساخت دارد می‌­گیرد. این کار هوشمندانه است، اما می‌توانید در صورتی که قصد استفاده از این زیورآلات را ندارید، طلای آب شده خریداری کنید.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  طلای ریزشی چیست؟

طلای آب شده

طلاهای آب شده یک نوع طلای مذاب و روان نیستند. این طلا در کوره‌ه­ای مخصوص پس از این که حرارت دید و یک دست شد و نگین‌های آن جدا شد، به شکل میل یا همان قطعات مکعبی شکل شمش طلا درمی‌­آید. این طلا پس از سرد شدن به عنوان شمش طلا نامیده یا خرید فروش نمی­‌شود. در واقع نحوه خرید و فروش طلای آب شده تفاوت بسیار زیادی با شمش‌های طلا دارد. طلاهایی که مشتریان به طلا فروشان می‌­فروشند، در ابتدا مورد بررسی قرار می­‌گیرد. اگر سالم باشد مجددا به ویترین طلا فروشی راه پیدا می­‌کند و به عنوان طلای دست دوم به فروش می­رسد. در غیر این صورت نگین­‌های آن جدا می­‌شود و به نوعی طلای شما را آماده ذوب شدن می­‌کنند. این طلا که به عنوان طلای شکسته هم از آن یاد می‌­شود راهی کارگاه‌­های طلا سازی می­‌شود.  

شمش طلا

  این بار اتفاق دیگری برای آن می­‌افتد. دیگر وقت را صرف پرداخت و فرم دهی به آن نمی‌­کنند. طلا را آب می­‌کنند و عیار سنجی آن را انجام می­‌دهند. پس از این کار آن را وزن می‌کنند و بدون اجرت و مالیات در اختیار خریداران قرار می­‌دهند. در واقع سود و مالیات برای یک بار در طی معاملات صورت گرفته پیش از این که آب شود محاسبه و پرداخت شده است. این طلا حکم پول نقد را دارد. به همین جهت بیشتر اوقات افراد برای پس انداز در ابعاد کوچک و بزرگ در مبالغ کم تا زیاد، اقدام به خرید طلای آب شده بدون اجرت ساخت می‌‌کنند. خب سوالی که در این میان مطرح است این است. چرا همه افراد به جای خرید سکه و شمش طلا دست به انجام این کار نمی‌­زنند؟ مگر غیر این است که مالیات کمتری می­‌پردازند و خبری هم از اجرت ساخت نیست؟

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  انس جهانی چیست؟

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با مفاهیم پایه طلا این نوشته را بخوانید: اصطلاحات رایج بازار طلا

سخن پایانی

متاسفانه اگر به قوانین و شرایط بازار خرید و فروش طلا تسلط نداشته باشید و از مراحل درست آن آگاه نباشید، ممکن از متحمل ضرر و زیان شوید. آن چه که می‌تواند خیال شما را راحت کند و از قانونی بدون و درست بودن معامله مطمئنتان کند، کدی است که به عنوان عیار طلا روی میل طلای آب شده درج می­‌شود. این کد عیار طلا است که درصد خلوص آن را مشخص می­‌کند. در واقع عیار طلا براساس آلیاژهای آن باید درج شود. این رقم قابل استعلام است. در صورتی در این باره احتیاط کنید و در دام متخلفان نیفتید، خرید طلای بدون اجرت آب شده می‌­تواند بهترین نوع خرید طلا برای سرمایه گذاری باشد. برای اطلاعات بیشتر در این رابطه و خریدی مطمئن می‌توانید به سایت https://tlyn.ir مراجعه کنید تا خریدی مطمئن را تجربه کنید.  

طلای بدون اجرت چیست؟

به دستمزدی که برای ساخت طلا پرداخت می‌شود اجرت طلا می‌گویند، و اگر برای خرید و فروش طلایی دستمزد ساخت آن در نظر گرفته نشده باشد آن را طلای بدون جرت می‌نامند.

طلای آب شده بدون اجرت است؟

یکی از دلایلی که طلای آب شده طرفداران زیادی دارد همین موضوع است که بر طلای آب شده اجرتی محاسبه نمی‌شود.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *