قیمت طلای آب شده دست چه کسی است؟ | طلاین

قیمت طلای آب شده را چه کسی تعیین می کند؟

4/5 - (2 امتیاز)

در گذشته قیمت طلا بر اساس دلار آمریکا ارزش‌گذاری می‌شده‌است اما امروزه قیمت طلای آب شده به دو عامل عرضه و عوامل اقتصاد کلان وابسته است البته نباید مافیای طلا را فراموش کنیم. این دلالان تاثیر بسیار زیادی بر روی قیمت طلا دارند و تاثیر آن‌ها از بقیه عوامل بیشتر است.

قیمت طلای آب شده دست چه کسی است؟

پله آهنی و تغییر قیمت

در قدیم در مکانی به نام پله آهنی، طلا و سکه را نرخ‌گذاری و خرید و فروش می‌کردند؛ امروزه نیز می‌توان گفت که اختلاف قیمت طلای آب شده به این بازار بستگی دارد. برای بیشتر مردم حتی کسانی که با خرید و فروش طلا سر و کار دارند، این مکان ناشناخته است.

از پله آهنی به عنوان کازینو یاد می‌کنند زیرا معاملات به صورت دلالی و کاغذی است که هیچ گونه طلایی نیز مبادله نمی‌شود. برخی افراد در این مکان، بازار طلا را تحلیل و قیمت‌ها را نیز به سود خود پیش‌بینی می‌کنند. پس از خروج از برجام کاسبان بازار آهنی با همکاری شرکت‌های هرمی و سایت‌های شرط‌بندی فوتبال، گروه‌های تلگرامی برای خرید و فروش طلا ایجاد کردند. از طریق آرایشگاه‌های زنانه و دسترسی به صندوق‌های وام خانوادگی، افراد را به معاملات طلا به صورت مجازی و سرمایه اندک ترغیب کردند.

گروه های تلگرامی و دلالان

افراد برای عضویت در این گروه‌ها باید قوانینی را امضا می‌کردند که از چگونگی آن خبر نداشتند. هیچ‌کدام از مدیران با خط ایرانی در کانال‌های تلگرامی فعالیت ندارند و بیشتر از خط افغانستان استفاده می‌کنند.

مدیران در ابتدا بیعانه‌ای کم برای ورود به تلگرام در نظر می‌گرفتند. تا سود زیاد مردم را ترغیب به معاملات با قیمت بالا کند و هنگامی که مردم آلوده این گروه‌ها می‌شدند، قیمت‌ها را به گونه‌ای بالا و پایین می‌کردند تا باعث ایجاد ضررهای هنگفت برای افراد شوند. هنگامی که افراد متضرر می‌شدند، می‌گفتند که گروه‌های تلگرامی علیه ما هیچ مدرک و شواهدی ندارند اما طبق قوانینی که در ابتدای ورود به این کانال‌‌‌ها امضا کرده‌بودند، وکیلان از آن‌ها شکایت می‌کردند و ممکن بود که تمام اموال آن‌ها را مصادره کنند.

هنگامی که این کانال‌ها ضررهای مردم را جمع‌آوری می‌کردند و پول‌های هنگفتی به جیب می‌زدند، کانال‌ها را جمع می‌کردند و پس از مدتی کانال‌های جدیدی ایجاد می‌کردند. برخی از کانال‌ها حتی روزانه یک تن طلا به صورت مجازی خرید و فروش می‌کردند و در این مواقع میزان ضرر مردم به حدی می‌رسید که نمی‌شد حتی صفرهای آن‌ها را شمرد.

این افراد از سرشاخه‌های مافیا و دلالانی هستند که تخلفات بسیار سنگینی در حوزه طلا انجام داده‌اند و قیمت‌های زیر نظر این افراد اداره می‌شود. هنگامی که صحبت از برگرداندن بیعانه‌ها به مردم می‌شد، مدیران سریع کانال‌های خود را قفل می‌کردند و هیچ‌کس نمی‌داند که چه بر سر بیعانه‌ها می‌آمد. مدیران گروه ابتدا طلا را با قیمت بالا به مردم می‌فروختند. سپس هنگامی که زمان تسویه فرا می‌رسید، قیمت طلا را پایین می‌آوردند. طلاها را با قیمت کم خریداری می‌کردند. این باعث ضرر هنگفت افراد می‌شد.

دلالان و بازار طلا

این دلالان فقط در بازار پله آهنی تهران نیستند‌ بلکه در با تمام دلالان در شهرهای دیگر و همچنین کشورهای دیگر در ارتباط هستند و قیمت‌ها را با هماهنگی هم بالا و پایین می‌کنند.

این دلالان ضربه بسیار بزرگی به بازار طلا وارد می‌کنند. برای مثال معامله طلا را چند برابر بیشتر از موجودی آن در بازار انجام می‌دادند. این کار جو وحشتناکی در بازار طلا ایجاد می‌کند. افرادی که سکه واقعی دارند نیز شرایط فروش خود را از دست می‌دهند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند که اوضاع بازار به چه صورت باشد. کدام هفته‌ها بازار ضرری و کدام هفته‌ها بازار سودی باشد. این افراد یکی از سرشاخه‌های اصلی قاچاق نیز هستند و روزانه مقدار زیادی طلا به خارج از کشور انتقال می‌دهند. این کار با حساب‌های شخصی خود یا نام خود انجام نمی‌دهند. آن‌ها مقداری ماهیانه پول به افراد بی‌بضاعت می‌دهند و با کارت‌های و امضای آن‌ها این قاچاق ها را انجام می‌دادند. این افراد کفه تقاضا را بالاتر از عرضه نگه می‌دارند و در این زمینه مردم نیز تاثیر زیادی دارند. که سمت این‌گونه افراد می‌روند.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که پس دولت در این زمینه چرا هیچ کاری نمی‌کند؟

مطمئنا افرادی هستند که این جور دلالان را حمایت می‌کنند و مافیا دارای حمایت و پشتوانه دولتی نیز هستند. البته امروزه نیروهای انتظامی در تلاش هستند تا این افراد را دست‌گیر کنند و جلوی این جور معاملات را بگیرند. تا قیمت ها کاهش پیدا کند.

قیمت طلای آب شده را چگونه محاسبه می‌کنند؟

نحوه محاسبه قیمت طلای آب شده بر مبنای مظنۀ بازار است که ممکن است با قیمت روی تابلوی طلافروشی، چند هزار تومان در هر گرم، تفاوت داشته باشد چون مظنه نوسان دارد و هر لحظه تغییر می‌کند.

آیا طلای آب شده مالیات دارد؟

خیر، طلای آب شده بدون مالیات و اجرت است و اگر کسی به شما گفت که بر سر مالیات و اجرت آن تخفیف می‌دهد در حال بازارگرمی‌ست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا