مثقال طلا چیست + فرمول تبدیل مثقال به گرم

یکی از اصطلاحاتی که در بازار ایران و کشورهای همسایه به شدت کاربرد دارد، مثقال طلا می‌باشد. قیمت طلا در کشور ایران، قیمت یک مثقال طلای ۱۷عیار است و هر مثقال برابر با ۴.۶۰۸ گرم طلای ۱۷عیار می‌باشد، براین اساس بنکداران، قیمت طلا را براساس یک مثقال در نظر می‌گیرند و معاملات طلا را با قیمت یک مثقال طلا انجام می‌دهند نه قیمت یک گرم طلا.

مثقال طلا چیست؟

ابتدا بهتر است مفهوم مثقال را توضیح دهم؛ مثقال واحدی برای اندازه‌ گیری وزن است که ریشه عربی دارد و از دیرباز در کشورهای اسلامی رایج بوده است. در سرزمین‌های اسلامی، دو واحد «مثقال» و«درهم» به عنوان اصلی‌ترین واحدهای اندازه‌گیری جرم به کارمی‌رفته اند. در قدیم هر مثقال را برابر با وزن ۲۴ نخود يا يک شانزدهم سیر می‌دانسته اند، اما امروزه یک مثقال را برابر با ۴.۶۰۸ گرم (معادل ۲۴ نخود ) می‌دانند، به عبارتی دیگر اگر وزنه‌ای یک مثقالی داشته باشیم که روی ترازو بگذاریم، وزنی بیش از۴ گرم را نشان می‌دهد.

حتما تاکنون قیمت مظنه به گوشتان خورده است، مثقال همان مظنه است که دربین بازاریان صنعت طلا رواج دارد، حتی بسیاری از سایت‌ها از اصطلاح قیمت مظنه به جای قیمت مثقال استفاده می‌کنند.

 

انواع مثقال

مثقال انواع مختلفی دارد که مهمترین آن ها عبارتند از:

۱. مثقال صِیْرَفی:

هر مثقال صیرفی معادل 72 جو و برابر با چهار سوم مثقال شرعی (۲۴ نخود) می باشد، به عبارتی برابر ۴.۶۰۸ گرم است.

مثقال صیرفی همان مثقالی است که طلافروشان از آن در خرید و فروش‌هایشان و برای اندازه گیری جرم طلا استفاده می‌کنند و ترازوی زرگری آن‌ها نشان می‌دهد.

مطالب مفید برای شما:  نگاهی به بزرگ ترین معادن طلای جهان

 

۲. مثقال شرعی:

این مدل مثقال بیشتر برای امور فقهی و شرعی استفاده می‌شود .

هر مثقال شرعی برابر با ۳.۴۵۶ گرم (۱۸ نخود)  و معادل ۷۲ گندم می‌باشد.

نکته‌ی قابل توجه این است که در بازار طلافروش‌ها از مثقال شرعی استفاده نمی‌شود.

 

۳. مثقال معمولی:

هر مثقال معمولی معادل یک‌ شانزدهم سیر و برابر با ۴.۶۸۷۵ گرم می‌باشد. البته برخی مثقال را معادل ۴.۵ گرم یا ۵ گرم نیز در نظر می‌گیرند تا محاسبات را ساده کنند که البته این کار برای کالاهای کم‌ارزش انجام می‌شود. این نوع مثقال مانند انواع دیگر، خیلی رایج نیست.

مثقال طلا پلتفرم تبادل، سرمایه گذاری وسپرده گذاری طلا طلاین

فرمول تبدیل مثقال طلا به گرم

وزن یک مثقال، معادل با ۴.۶۰۸۳ گرم است، اما جالب است بدانید که نمی‌توان با تقسیم قیمت مثقال بر این عدد، تبدیل مثقال به گرم کرد و به قیمت یک گرم طلای ۱۸ رسید، زیرا قیمتی که برای یک مثقال طلا اعلام می‌شود با عیار ۷۰۵ است (۱۷عیار) اما قیمت هر گرم طلا با عیار ۷۵۰ (۱۸عیار) می‌باشد.

در ادامه فرمول‌های محاسبه قیمت یک گرم طلای ۱۸عیار را دراختیارتان قرار داده‌ام:

قیمت یک گرم طلا‌ی ۱۸عیار (ریال)=

( طلای ۱۷عیار * یک مثقال طلای 17 عیار به گرم ) / ( طلای ۱۸عیار * قیمت یک مثقال طلای 17 عیار )

قیمت یک گرم طلای 18 عیار

یا:

قیمت یک گرم طلا‌ی ۱۸عیار (ریال)=

(۷۰۵ * ۴.۶۰۸ ) / ( ۷۵۰ * قیمت یک مثقال طلای 17 عیار )

قیمت یک گرم طلای 18 عیار

و یا:

قیمت یک گرم طلا‌ی ۱۸عیار (ریال)=

۴.۳۳۱۵۲ / قیمت یک مثقال طلای 17 عیار

قیمت یک گرم طلای 18 عیار

 

تفاوت اونس طلا و مثقال طلا

در ایالت متحده امریکا و کشورهای اروپایی برای اندازه‌گیری وزن طلا از انس استفاده می‌کنند، این در حالی است که در کشور ما بیشتر از مثقال استفاده می‌شود. همانند اونس طلا که یک قرارداد بین معامله‌گران طلا در جهان می‌باشد، مثقال نیز بین فعالان بازار داخل ایران و کشورهای همسایه کاربرد دارد. بنابراین مفهوم مثقال خیلی مهم‌تر از اونس در کشور ما می‌باشد.

مطالب مفید برای شما:  خوراکی های طلایی + چگونگی تولید طلای خوراکی

نکات مهم مقاله:

  • مثقال در ایران و کشور‌های حومه خلیج فارس کاربرد دارد.
  • یک مثقال طلا معادل ۴.۶۰۸ گرم طلا‌ی ۱۷ عیار است.
  • طلای ۱۸ عیار معادل ۷۵۰ است.
  • طلای ۱۷ عیار معادل ۷۰۵ است.
  • قیمت یک گرم طلا‌ی ۱۸ عیار با تقسیم قیمت یک مثقال طلا بر عدد ۴.۳۳ بدست می‌آيد.

 

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *