طلای آب شده؛ کی بخریم؟ کی بفروشیم؟ هر آنچه لازم است درباره طلای آب شده بدانید!

طلای آب شده؛ کی بخریم؟ کی بفروشیم؟ هر آنچه لازم است درباره طلای آب شده بدانید

5/5 - (2 امتیاز)

طلای آب شده سال‌ها است که در بین بسیاری از مردم محبوبیت پیدا کرده است. داستان پشت آن نیز چندان پیچیده نیست؛ به طلاهای آب شده بر خلاف مصنوعات طلا کارمزد و اجرت ساخت تعلق نمی‌گیرد و همچنین مالیاتی نیز در حال حاضر برای خرید و فروش این مدل طلا پیش‌بینی نشده است. همین مسئله موجب شده است که حتی بسیاری از مردم که کوچک‌ترین دانشی در زمینه سرمایه‌گذاری ندارند، به سمت خرید و سرمایه‌گذاری طلاهای آب شده بروند. اما آیا واقعا داستان به همین سادگی است و افراد می‌توانند با تبدیل سرمایه نقدی خود به طلایی که آب شده سودهای کلانی را به جیب بزنند؟ اگر می‌خواهیم پاسخ این سؤال را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهید و در مورد طلای آب شده اطلاعات کاملی را دریافت کنید، توصیه می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

طلای آب شده

منظور از طلای آب شده چیست؟

شاید این موضوع بدیهی باشد ولی بد نیست که همین ابتدای داستان یک تعریف شسته و رفته از طلاهای آب شده ارائه کنیم. بسیاری از مواقع طلاها و جواهرات دسته دوم دیگر قابلیت باقی ماندن در چرخه مصرف به همان شکل را ندارند. در چنین شرایطی تولیدکنندگان این دسته از جواهرات را در کارگاه‌های طلاسازی با استفاده از کوره‌های مخصوصی ذوب می‌کنند. این طلای ذوب شده را اصطلاحا طلای آب شده می‌نامند.

طلایی که آب شده به چه شکلی قالب زده می‌شود؟

در حالت کلی قالب و استاندارد خاصی برای طلاهای آب شده در نظر گرفته نمی‌شود. در هر کارگاهی با توجه به سلیقه و نیاز مشتری کار قالب زنی طلاها پس از ذوب شدن انجام می‌شود. اما ناگفته نماند که معمولا طلاهای آب شده به شکل مفتول قالب زده می‌شوند. این کار دو مزیت به همراه دارد:‌

 •         نقل و انتقال طلا آسان‌تر می‌شود.
 •         تولید مصنوعات طلایی جدید با استفاده از مفتول به‌مراتب راحت‌تر است.
مطالب مفید برای شما:  پس انداز پول با طلا + 5 نکته مهم پس انداز

عیار طلای آب شده چه گونه مشخص می‌شود؟

عیار طلا‌های آب شده به‌صورت مستقیم تابعی از مصنوعاتی است که ذوب می‌شوند. البته روی‌هم‌رفته اکثر مصنوعات طلایی در ایران از نوع طلای  18 عیار هستند. به همین دلیل طلاهای ذوب شده نیز قاعدتا از نوع 18 عیار هستند. البته این امکان وجود دارد که با اضافه شدن فلزات دیگری مانند نقره عیار طلا پایین آورده شود یا در مقابل با اضافه کردن سکه‌های طلای 24 عیار، عیار طلا ارتقا پیدا کند. این مسئله کاملا به نیاز مصرف‌کننده بستگی دارد.

یکی از مسائل مهمی که باید در زمینه خرید طلای آب شده حتما مورد توجه قرار دهید، همین موضوع عیار طلا است. تشخیص عیار طلا برای افراد عادی و غیر متخصص کار چندان آسانی نیست. به همین دلیل بهترین راه خرید از فروشندگان مطرح و قابل اعتماد است.

تفاوت طلای آب شده با سایر مدل‌های طلا

تفاوت طلایی که آب شده با سایر مدل‌های طلا

در بین برخی از فروشندگان طلا این لفظ جا افتاده است که به جای طلای آب شده از نام طلای خام استفاده می‌کنند. در هر صورت شما حتی اگر نام طلای خام را شنیدید، اشتباه نکنید. منظور همان طلاهای آب شده است. طلای خام همان سنگ طلایی است که از معدن استخراج می‌شود. این سنگ باید تحت پرداخت قرار بگیرد تا تبدیل به طلای قابل استفاده برای تولید مصنوعات شود.

موضوع دیگر مربوط به تفاوت بین شمش طلا و طلای آب شده است. تردید نکنید که ارزش شمش طلا به مراتب بالاتر است؛ به این دلیل که شمش کمترین میزان ناخالصی ممکن را دارد و معمولا از طلای 24 عیار ساخته می‌شود. این در حالی است که طلاهای آب شده معمولا 18 عیار هستند و ناخالصی بیشتری دارند. مسئله بعدی این است که شمش یک واحد طلای استاندارد به شمار می‌رود که در سراسر دنیا ارزش واحدی دارد؛ اما طلاهای آب شده صرفا در داخل کشور ارزش دارند. مسئله آخر هم اینکه اعتبار شمش فوق‌العاده بیشتر از طلایی است که آب شده است. شمش‌ها به‌صورت رسمی و شرکتی تولید می‌شوند و می‌توان با خیال آسوده از اصل بودن آن‌ها را خرید و فروش کرد.

مطالب مفید برای شما:  اونس طلا + تبدیل اونس به مثقال و گرم

مزایای خرید طلای آب شده در برابر سایر مدل‌های طلا

در اینجا قصد داریم به بررسی مزیت خرید طلای آب شده در مقابل چند مدل طلای دیگر بپردازیم. این نکات را با دقت مطالعه کنید:

 •         شمش طلا وزن فوق‌العاده بالایی دارد و گاهی اوقات برای خرید یک شمش شما باید به اندازه یک عمر کار کنید. در این صورت عملا به کار شما نمی‌آید.
 •         شمش‌های گرمی نیز کارمزد و اجرت زیادی را به شما تحمیل می‌کنند و که در مقابل طلاهای آب شده سود کمتری را عاید شما می‌کنند.
 •         خرید مصنوعات طلا به قصد سرمایه‌گذاری با توجه به مالیات، کارمزد و اجرتی که در موقع خرید اضافه می‌شود و در موقع فروش کم می‌شود، به هیچ وجه توجیه ندارد.
 •         خرید و فروش طلای آب شده در مقایسه با مصنوعات طلا به مراتب راحت‌تر است؛ چراکه هر طلافروشی خریدار طلایی است که آب شده.

اگر دوست دارید در این باره بیشتر بدانید می‌توانید مقاله ما با عنوان «خرید طلای آب شده بهتر است یا دست دوم؟» را بخوانید.

خرید فروش طلای آب شده

خرید و فروش این نوع از طلا؛ قانونی یا غیرقانونی؟

مدتی بود که جوی در فضای رسانه‌ای کشور به راه افتاد و در قالب آن این طور اطلاع‌رسانی می‌شد که خرید و فروش طلاهای آب شده در کشور ممنوع شده است. این اخبار نیز به نقل از رئیس اتحادیه طلافروشان نقل می‌شد. اما واقعیت چیز دیگری است. رئیس اتحادیه این طور بیان کرده است که شناسایی عیار طلای آب شده کار کاملا تخصصی است و افراد عادی تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند این مسئله را متوجه شوند. همین مسئله باعث شده است که سودجویان زیادی در بازار به دنبال کلاهبرداری از مردم باشند. از طرفی در صورتی که تقلبی بودن طلایی که آب شده مشخص شود، قانون هیچ مسئولیتی برای پیگرد حقوق ضایع شده خریداران متوجه خود نمی‌داند. در همین راستا توصیه می‌شود که افراد بدون تجربه و تخصص صرفا خرید و فروش طلای آب شده را از افراد معتمد انجام دهند.

مطالب مفید برای شما:  مزایای خرید آنلاین طلا؛ مزایای مهم خرید اینترنتی طلا و جواهر

خرید طلای آب شده یا سرمایه گذاری آن؟

یکی دیگر از سوال‌هایی که خوب است به آن بپردازیم این است که آیا بهتر است طلای آب شده را خریداری کنیم یا به فکر سرمایه گذاری طلای آب شده باشیم؟ باید بدانیم که این انتخاب کاملاً بستگی به خود ما و شرایط مالی‌مان دارد. اما مزیت‌های سرمایه گذاری در طلا این است که طلا فلزی است که همواره گرانبها بوده و دچار شوک‌های شدید قیمتی نمی‌شود. پس سرمایه گذاری در آن کار معقولانه است. به علاوه با انتخاب سامانه سرمایه گذاری طلای معتبر می‌توانید از مزیت‌های این روش پس‌انداز و سرمایه‌گذاری نهایت استفاده را ببرید.

طلاین، سامانه‌ای امن برای سرمایه گذاری

طلاین سامانه‌ای است که تحت نظر اتحادیه طلای کشور کار می‌کند و شما می‌توانید هر مقدار از طلا که خواستید را در آن سرمایه گذاری کنید و این طلا به شکل طلای آب شده است. مزیت‌های استفاده از طلای آب شده را به طور مفصل در این مقاله بررسی کردیم و احتمالاً هیچ سوالی برای شما باقی نخواهد ماند. اما اگر دوست دارید طلای آب شده سرمایه گذاری شده خود در سامانه طلاین را به صورت فیزیکی هم دریافت کنید می‌توانید به آسانی این درخواست را از سامانه داشته باشید.

کلام پایانی

در این مطلب به معرفی طلای آب شده و ویژگی‌های آن پرداختیم. مهم‌ترین چالش خرید این مدل طلا، عدم اطمینان از عیار طلا است. نکته مهم درباره خرید و فروش هر نوع طلایی این است که اگر به قصد سرمایه‌گذاری وارد این بازار می‌شوید، توصیه اکید ما این است که تحت هیچ شرایطی به فکر خرید و فروش مداوم و کوتاه‌مدت نباشید. سعی کنید افق دید خود را برای سرمایه‌گذاری در طلا روی بلندمدت در نظر بگیرید. طلا در حال حاضر مطمئن‌ترین راه برای حفظ ارزش دارایی‌ها در بلندمدت است.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

‫2 نظر ارسال شده در “طلای آب شده؛ کی بخریم؟ کی بفروشیم؟ هر آنچه لازم است درباره طلای آب شده بدانید

 1. sabaa am :

  خیلی ممنون بابت توضیحات کاملتون. ولی کاش گفته بودین طلای آب شده از کجا بخریم ؟ آدم دست و دلش می لرزه که سرش کلاه نره!

  • سامانه طلاین :

   شما میتونید طلای آب شده رو به صورت آنلاین از سامانه ما (‌طلاین)‌ خریداری بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.