معاملات طلای آب شده + انواع آن | طلاین

خرید و فروش طلای آب‌ شده + انواع معاملات آب‌ شده

4.1/5 - (36 امتیاز)

چه‌قدر با معاملات طلای آب شده آشنا هستید؟ در این نوشته می‌خواهیم ابتدا از مزایای این نوع معاملات با شما صحبت کنیم و سپس به نحوه خرید طلای آب شده و کارمزد طلای آب شده بپردازیم. به علاوه اگر اسم اتاق‌های معاملاتی طلای آب شده به‌ گوش شما خورده است همراه ما در این نوشته باشید تا حکم شرعی و قانونی این نوع معامله را هم بررسی کنیم.

چرا باید به سراغ معاملات طلای آب شده برویم؟

طلای آب شده با عیار کمتر از ۷۳۵ به رسمیت شناخته نمی‌شود. درگذشته طلای آب شده اغلب میان کارخانه‌ها، طلافروشان، بنکداران و مغازه‌های طلا فروشی جابه‌جا می‌شده است. اما امروزه مردم برای فرار از گرانی، اجرت و دستمزد، سود زرگر، اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده بالای مصنوعات طلا و حق ضرب سکه، به معاملات و سرمایه گذاری طلای آب شده روی آورده‌اند. یکی دیگر از ویژگی‌های قابل‌توجه طلای آب شده این است که می‌توانیم آن را به طرح‌های موردعلاقه خود تبدیل کنیم. به علاوه یگی دیگر از مزایای این روش این است که کارمزد طلای آب شده بسیار کم بوده و شما نیاز به پرداخت اجرت در هنگام خرید طلای آب شده نخواهید بود.

البته باید توجه داشته باشید تشخیص عیار طلای آب‌شده کار بسیار دشواری است و این کار باید توسط متخصصان مورد بررسی قرار گیرد، زیرا ممکن است که در این راه مصرف‌کنندگان زیان سنگینی را متحمل شوند.

نحوه خرید طلای آب شده:

خرید و فروش طلای آب شده به دو صورت زیر انجام می‌شود:

خرید و فروش نقدی طلای آب‌ شده:

در معاملات نقدی در همان لحظه که معامله انجام می‌شود، هزینه آن پرداخت می‌شود و همچنین انگ و عیار طلا به صورت دقیق مشخص شده است. این نوع معاملات کاملاً به صورت نقدی صورت می‌گیرد و دریافت هیچ نسیه و چک و موارد این‌چنین در آن قابل‌قبول نیست. اگر به دنبال معاملات حلال و قانونی هستید؛ باید به سمت معاملات نقدی طلای آب شده بروید. این نوع معاملات یکی از پرطرف‌دارترین روش‌های خرید و فروش طلای آب شده است. همچنین علاوه بر قانونی‌بودن، این نوع معاملات کم‌ریسک‌تر و مطمئن‌تر از معاملات کاغذی است. 

نحوه خرید طلای آب شده
نحوه خرید طلای آب شده

خرید و فروش کاغذی طلای آب شده:

هنگامی که در معاملات طلا به‌جای خود طلا زمان معامله، وزن طلا، میزان پرداخت را دریافت کنید؛ معامله کاغذی انجام داده‌اید. البته اگر که دوست دارید معاملات غیرقانونی انجام دهید، باید به سراغ معاملات کاغذی طلای آب شده بروید. اگر می‌خواهید خرید و فروش کاغذی طلای آب شده را انجام دهید باید در این زمینه کمی تخصص داشته باشید؛ زیرا این بازار دارای فوت‌وفن‌های خاص خودش است و همچنین نتوانند سرتان کلاه بگذارند و پولتان را بالا بکشند.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  آیا طلای آب شده همان طلای بدون اجرت است؟

خوب است بدانید به طور کلی معاملات کاغذی معاملاتی هستند که به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه صورت می‌گیرد و هیچ کالایی در آن‌ها ردوبدل نمی‌شود. یعنی نه خریدار پولی را به فروشنده تحویل می‌دهد و نه فروشنده کالایی را به خریدار تحویل می‌دهد. بلکه در این نوع معاملات فقط تفاوت میزان قیمت برای افراد مهم است و بر اساس حرف معامله می‌کنند. در معاملات کاغذی حتی یک گرم طلا هم جابه‌جا نمی‌شود و بر همین اساس برحسب اعتماد میان افراد صورت می‌گیرد. همچنین هیچ نهاد دولتی بر روی آن نظارت ندارد و خلاصه کلام کاری غیرقانونی است.

خرید و فروش کاغذی طلای آب شده
خرید و فروش کاغذی طلای آب شده

همچنین این نوع معاملات تأثیر بدی بر روی قیمت طلای آب شده دارد و باعث تشدید نوسانات شدید قیمت می‌شود. در اتاق‌های معاملاتی مقدار زیادی از طلا را به صورت لفظی معامله می‌کنند تا بتوانند قیمت طلا را در بازار کاهش دهند و پس از خرید مجدد طلا برای خود، قیمت را افزایش دهند تا سود کنند.

حکم شرعی معاملات کاغذی

افراد حرفه‌ای پیشنهاد می‌کنند افرادی به سراغ معاملات کاغذی بروند که ریسک‌پذیر باشند و همچنین برایشان حرام و حلال اهمیتی نداشته باشد؛ چراکه از نظر شرع معامله‌ای که جنس در آن مبادله نشود، حرام است. بنابراین معاملات کاغذی از جمله شنبه‌ای و فردایی و موارد این‌چنین که هیچ‌گونه طلایی جابه‌جا نمی‌شود، نوعی قمار محسوب می‌شود. طلای آب‌شده شرطی، فردایی، شنبه‌ای و امروزی زیرمجموعه‌ای از معاملات کاغذی هستند و هرکدام سود و زیان خاص خود را دارند. اما در برخی از سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی که معاملات طلای آب‌شده انجام می‌دهند، طلا را به صورت فیزیکی تحویل می‌دهند. در این صورت قماری انجام نشده است و حکم شرعی معاملاتی که تحویل کالا دارند حلال است

انواع اصطلاحات طلای آب شده در معاملات:

در معاملات طلای آب شده به چندین اصطلاح رایج بر می‌خورید، خوب است ابتدا با آن‌ها آشنا شوید:

طلای آب شده شرطی

در معاملات کاغذی شرطی، طلا به صورت شرطی معامله می‌شود؛ یعنی ابتدا طلا عیار مشخصی ندارد و از عیار طلا هیچ اطلاعی ندارند. اغلب عیار طلا را در این نوع معاملات 18 در نظر می‌گیرند و سپس به‌محض مشخص‌شدن عیار طلا در ری گیری معامله صورت می‌گیرد.

طلای آب شده فردایی

در این نوع معاملات هیچ کالایی رو و بدل نمی‌شود؛ فقط افراد در مغازه یا کانال‌های تلگرامی بر روی کاغذ بر روی یک قیمت توافقی مقدار طلایی را مشخص می‌کنند. سپس فردا در همان ساعت به فروشنده مراجعه می‌کنند. اگر قیمت افزایش پیدا کرده باشد فروشنده تفاوت قیمت را به خریدار می‌پردازد؛ اما در غیر این صورت خریدار متضرر می‌شود. همچنین اگر به هر دلیلی نتوانید کاغذ را به فروشنده برگردانید، دیگر اعتباری ندارید و همچنین پولی که جهت دریافت کاغذ پرداخت کرده باشید به‌عنوان خسارت در نظر گرفته می‌شود.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  راهنمای سرمایه گذاری در طلا و نقره

در این معاملات تنها ۲۴ ساعت برای خرید و فروش زمان است. برای مثال اگر فرد مقداری طلای کاغذی خریداری کند؛ تنها تا ۲۴ ساعت زمان دارید تا کاغذ را به فروشنده بازگردانید. هنگامی که کاغذ را برگردانید بسته به بالا یا پایین‌رفتن قیمت، دو اتفاق می‌افتد: اگر که قیمت طلا بالا برود و شما سود کنید می‌توانید پول خود را پس بگیرید، اما اگر قیمت طلا پایین برود، شما ضرر می‌کنید.

طلای آب شده شنبه ای

این نوع معاملات برای افرادی که سرمایه کم و پشتوانه مالی ندارند اصلاً توصیه نمی‌شود. سرعت معاملات بسیار بالا است و بیشتر از طریق تلفن صورت می‌گیرد. میزان سوددهی آن دارای نوسانات بسیاری است و تغییرات بسیاری دارد. همه افراد نمی‌توانند وارد این نوع معاملات شوند و همچنین نیازمند افراد ریسک‌پذیر است.

طلای آب شده امروزی

معامله‌گران یک بازه زمانی را در روز مشخص می‌کنند و سپس اقدام به خرید یک مقدار طلا می‌کنند. پس از خرید افراد منتظر نوسانات قیمت می‌مانند و یکی از قوانین این است که تا آخر بازه زمانی باید تسویه کنند. سپس اگر تا آخر بازه زمانی میزان قیمت طلا افزایش پیدا کند آن‌ها می‌توانند سود کسب کنند؛ اما اگر قیمت کاهش پیدا کند آن‌ها متضرر می‌شوند.

طلای آب شده نقدی چیست؟

طلای آب شده نقدی طلایی است که در همان لحظه آن را از فروشنده خریداری می‌کنید و در ازای پرداخت پول نقد، قطعه طلای خود را دریافت می‌کنید.

طلای آب شده نقدی چیست؟
طلای آب شده نقدی چیست؟

اتاق معاملاتی طلا

اتاق‌های معاملاتی به‌گونه‌ای است که افراد با راه‌اندازی کانال تلگرامی این‌گونه معاملات را انجام می‌دهند. در اتاق‌های معاملاتی افراد با راه‌اندازی کانال تلگرامی، معاملات خود را انجام می‌دهند و همه افراد اجازه ورود به این کانال‌ها را دارند. علاوه بر ایجاد کانال‌های تلگرامی برای انجام معاملات کاغذی طلا، افراد اتاقی را اجاره می‌کنند و تلفن تماسی را نیز در اختیار می‌گیرند. سپس با جمع‌کردن افراد معامله‌گر به معامله طلا به صورت کاغذی می‌پردازند بدون اینکه حتی طلایی معامله شود. در اتاق‌های معاملاتی علاوه بر اعتماد، به روش دیگری نیز معامله صورت می‌گیرد. در این روش پولی را به‌عنوان بیعانه و تضمین قرارداد، پرداخت می‌کنند و فردی که در معامله برنده شود، سود خود را از روی مبلغ تضمین برمی‌دارد.

حکم اتاق معاملاتی طلا

معاملات کاغذی به دلیل ایجاد اختلال در نظام اقتصادی غیرقانونی است. افراد در اتاق معاملات سیستم‌های معاملاتی را هدایت می‌کنند. برای مثال با پایین آوردن قیمت طلا، سرمایه‌گذاران را به خرید ترغیب می‌کنند و سپس قیمت‌ها را افزایش می‌دهند و معاملات را به سود خود تمام می‌کنند.

معاملات انجام‌شده در اتاق‌های معاملاتی باعث زیان افراد و ازدست‌دادن اموالشان، اخلال در نظام اقتصادی، ربا، پول‌شویی و موارد این‌چنین می‌شود. به همین دلیل با افرادی که در نظم عمومی کشور اخلال ایجاد کنند بسته به نوع جرم دوگانه رفتار می‌کنند. برای مثال اگر جرم آن‌ها در حد وسیع باشد، مفسدفی‌الارض شناخته می‌شوند و حکم آنان اعدام است؛ اما اگر جرم آن‌ها در حد وسیع نباشد به حبس محکوم می‌شوند.

هنگام خرید طلای آب شده باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

از مکان‌های معتبر و طلافروش‌های زیر نظر اتحادیه طلا و جواهر خریداری کنند؛ زیرا مطمئن شدن از عیار طلای آب‌شده کار دشواری است.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  بنکداری طلا یعنی چه؟ معرفی شغل بنکدار طلا

طلاهای آب شده ممکن است ناخالصی داشته باشد و عیار آن پایین باشد و تشخیص عیار آن نیز دشوار است.

دو راه برای بررسی عیار طلای آب‌شده وجود دارد:

 1.  دوباره طلای آب‌شده را ذوب کنند و عیار آن را مشخص و انگ بزنند.
 2.  یا اینکه طلای آب‌شده توسط فردی ماهر قیچی بخورد.
 • برای اینکه از تقلبی نبودن طلای آب شده اطمینان حاصل کنیم باید حتماً کد ری‌گیری روی طلای آب شده حک شده‌ باشد.
 • کارگاه‌های طلای آب شده دارای قالب‌های مخصوص برای ذوب طلا هستند که نام آن‌ها روی ریژه‌ها حک شده است.
 • همچنین فاکتور و مهر استاندارد یکی از نکاتی است که باید به آن هنگام خرید توجه داشته باشید.

به نظر شما برای سرمایه گذاری چه طلایی بخریم؟ معامله‌گران حرفه‌ای طلای آب شده را برای سرمایه‌گذاری پیشنهاد می‌کنند. هنگام سرمایه‌گذاری باید سرمایه‌گذار هدف خود را از این کار مشخص کند تا بتواند بهترین تصمیم را برای انتخاب روش و همچنین سود داشته باشد.

طلای آب شده از کجا بخریم؟

شاید پس از خواندن این نوشته برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که طلای آب شده از کجا بخریم. همان‌طور که دیدیم روش‌های زیادی برای معامله طلای آب شده وجود دارد. اگر قصد دارید طلای آب شده کاغذی بخرید می‌توانید به کانال‌های تلگرامی به این نام مراجعه کنید. اما همان‌طور که دیدیم استفاده از این پلتفرم‌ها برای سرمایه گذاری در طلای آب شده ریسک بالایی دارد و ممکن است دارایی شما را بر باد دهد. توصیه ما سرمایه گذاری طلای آب شده در سامانه طلاین است. 

سرمایه گذاری طلای آب شده در طلاین

طلاین یک پلتفرم سرمایه گذاری قانونی و شرعی طلای آب شده است که شما می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز مقدار دلخواهی از طلای آب شده را در آن بخرید و هر زمان که قیمت طلا بالاتر رفت دارایی خود را بفروشید. با سرمایه گذاری در این سامانه شما دیگر نگران امنیت طلای خود نیستید، اما اگر بخواهید می‌توانید طلای خود را به‌صورت فیزیکی از این سامانه دریافت کنید. 

جمع‌بندی

در این نوشته به سراغ معاملات طلای آب شده رفتیم. در ابتدا از مزایای این معاملات با شما صحبت کردیم و سپس حکم شرعی این معاملات را بررسی کردیم. در انتها نیز انواع اصطلاحات رایج در هنگام معاملات طلای آب شده را بررسی کردیم. آیا درباره این معاملات سوال دیگری دارید؟ آن را با ما در طلاین مطرح کنید.

سوالات متداول:

حکم شرعی خرید و فروش طلای آب شده چیست؟

اگر خرید و فروش طلا به صورت «فردایی» نباشد کاملاً قانونی و شرعی است.

آیا اتاق های معاملاتی طلا قانونی است؟

معاملات کاغذی طلا در ایران به دلیل اختلال در اقتصاد غیر قانونی است.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

‫26 نظر ارسال شده در “خرید و فروش طلای آب‌ شده + انواع معاملات آب‌ شده

  • سامانه طلاین :

   بله، معیار سنجش ما برای قیمت و مقدار طلای شما ۱۸ عیار می‌باشد که با طلای آبشده به همان مقدار معادل می‌شود.

  • سامانه طلاین :

   در حال حاضر امکان دریافت طلای آبشده خود را در استان‌های تهران، یزد و هرمزگان دارید. کافیست با پشتیبانی تماس بگیرید و درخواست بدهید.

  • سامانه طلاین :

   تقاوت قیمت خرید و فروش یا اسپرد در پنل طلاین بر اساس قیمت‌های ارائه شده در بازار طلای تهران می‌باشد.

 1. پیام :

  سلام وقت بخیر.
  امکان فروش طلاهایی که از شما خریداری میشه در همه جا بدون کارمزد اضافی وجود داره؟
  فاکتور معتبر و رسمی میدین ؟

 2. بازخورد: گواهی سپرده طلا چیست + مزایا و معایب و نحوه خرید - طلاین

 3. امیر :

  اگه ما طلا بفروشیم ولی پولش بمونه برای فردا فرداش طلا گرون بشه بعد طلا فروش پول بیشتری ریخته باشه حرام میشه یا اینکه گرون شده پول اظافه ریخته

 4. بازخورد: مثقال طلا؛ تعریف مثقال و فرمول تبدیل، هر مثقال طلا چند گرم است؟ - طلاین

  • عباس قاسمی :

   ما طلا رو بر اساس قیمت اعلام شده توسط اتحادیه طلا معامله میکنیم و فقط یه کارمزذ ثابت کم داریم.

 5. بازخورد: حد ضرر و حد سود + روش های تعیین حد | طلاین

 6. بازخورد: آموزش سرمایه گذاری طلای شکسته + نکات و مقایسه - طلاین

 7. پیام :

  طلای آب شده که از شما میخریم برمبنای مثقال یا گرم محاسبه میشه،اگه برحسب گرم باشه همون قیمت روز حساب میشه یا اینکه فرق میکنه

 8. امید :

  سلام
  چرا این مجوز هاتون رو به روز نمیکنید و اینماد چرا نمیگیرد
  که کسی خواست سرمایه گذاری زیادی بکنه مشکل و استرس نداشته باشه خیالش بابت مجوز هاتون راحت باشه

 9. امید :

  البته بگم همین گذاشتن نظر کاربران خودش یه مجوز خوبه
  ولی اون مجوز ها و اینماد و سایر مجوزها رو تکمیل کنید
  که کارو تموم کرده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *