اهرم مالی چیست؟ + دلایل گرایش به اهرم مالی | طلاین

اهرم مالی چیست؟ + دلایل گرایش به اهرم مالی

5/5 - (1 امتیاز)

سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها برای بازدهی بیشتر از دارایی‌های خود، از اهرم مالی استفاده می‌کنند. البته باید بدانید که استفاده از اهرم، همان‌گونه که مقدار سود را افزایش می‌دهد، احتمال ضرر را نیز بیشتر می‌کند.

اهرم مالی چیست

اهرم مالی

اهرم مالی به معنای استفاده از بدهی یا همان سرمایه قرض گرفته‌شده، به عنوان منبع تامین مالی برای انجام یک سرمایه‌گذاری یا پروژه است. اهرم مالی یک استراتژی سرمایه‌گذاری برای گسترش پایه دارایی شرکت و تولید بازده سرمایه است. در اهرم با استفاده از ابزارهای مختلف مانند وام، اعتبارات، معاملات آتی و… بازده یک سرمایه گذاری را می‌توانند افزایش دهند. اهرم زمانی به‌وجود می‌آید که شرکتی تصمیم بگیرد که اکثر دارایی‌های خود را با گرفتن بدهی تامین کند. هنگامی که شرکت نتواند با انتشار سهام در بازار برای تامین نیازهای تجاری خود، سرمایه کافی جمع کند، به سمت اهرم می‌رود.

اهرم و سرمایه‌گذاری

شرکت‌ها برای تامین مالی دارایی‌های خود از اهرم مالی استفاده می‌کنند. به این معنا که به جای انتشار سهام برای افزایش سرمایه، شرکت‌ها می‌توانند برای سرمایه‌گذاری از بدهی استفاده کنند تا ارزش سهام‌دار را افزایش دهند. سرمایه‌گذاران از اهرم برای افزایش قدرت خرید خود در بازار استفاده می‌کنند. وقتی به یک شرکت، دارایی و یا سرمایه‌گذاری، لقب بسیار اهرم‌دار نسبت می‌دهند، به معنای این است که بدهی آن بیشتر از حقوق صاحبان سهام است.

مطالب مفید برای شما:  تفاوت طلا با سهام؛ کدامیک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

سرمایه‌گذارانی که از استفاده مستقیم از اهرم راحت نیستند، از روش‌های مختلف برای دسترسی غیرمستقیم به اهرم استفاده می‌کنند. برای مثال می‌توانند در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که در تجارت خود به طور معمول از نیرو برای تامین مالی و توسعه فعالیت‌ها، بدون افزایش هزینه استفاده می‌کنند.

اهرم مالی در املاک و بورس

اهرم مالی در املاک

سالیان زیادی است که استفاده از اهرم مالی رواج پیدا کرده‌است. این استراتژی مالی علاوه‌بر استفاده در سرمایه‌گذاری‌ها و شرکت‌ها،در سرمایه گذاری در بازار ملک، خرید خانه و زمین و بورس نیز استفاده می‌شود.

اهرم مالی در املاک

اهرم بیشترین استفاده را در معاملات املاک و مستغلات از طریق استفاده از وام و خرید خانه دارد.

اهرم مالی در بورس

دریافت اعتبار برای خرید سهام و اوراق بهادار نیز نوعی دیگر از استفاده از اهرم است.

برای مثال:

می‌توان برای خرید دارایی، سه گزینه برای تامین مالی شرکت انتخاب کنید:

  • استفاده از حقوق صاحبان سهام
  • بدهی
  • اجاره‌ها

برای استفاده از اهرم مالی، شرکت از بدهی برای تامین مالی خود استفاده می‌کند.

برای مثال شرکتی با سرمایه ‌50 میلیونی از سرمایه‌گذاری تشکیل شده است. در این‌جا ارزش سهام شرکت 50 میلیون تومان است و این پولی است که شرکت می‌تواند به عنوان کارکرد استفاده کند. این شرکت می‌تواند از اهرم استفاده کند، مثلا می تواند از وام 50 میلیون تومانی استفاده کند. در این صورت این شرکت می‌تواند از 100 میلیون تومان برای سرمایه‌گذاری استفاده کند، همچنین فرصت بیشتری برای افزایش ارزش سهام‌داران دارد.

دلایل گرایش به اهرم مالی

شرکت‌هایی که فعالیت و فروش بالاتر و پایدارتری دارند نسبت به شرکت‌هایی که فروش کمتری دارند، در موقعیت بهتری برای استفاده از اهرم هستند.

مطالب مفید برای شما:  هوش مالی چیست + انواع آن

شرکت‌هایی که رشد سریع‌تری دارند، تمایل بیشتری دارند تا از اهرم برای افزایش سرمایه درراستای پیش بردن کارهایشان استفاده کنند.

شرکت‌هایی که سود کمتری دارند نیز به استفاده از اهرم تمایل بیشتری دارند.

سود و زیان

سود و زیان اهرم مالی

اهرم ها احتمال بازگشت نیز دارند، یعنی همان طور که شما می‌توانید با استفاده از اهرم مالی سود خود را چندین برابر کنید. از طرف دیگر اگر که هزینه‌های تامین مالی از درآمد حاصل از دارایی یا همان ارزش دارایی بیشتر باشد، زیان بسیاری می‌کنید.

برای مثال اگر که یک سرمایه‌گذار از اهرم برای سرمایه‌گذاری استفاده کرده‌باشد، اما سرمایه‌گذاری همان طور که می‌خواسته پیش نرفته باشد و بر علیه سرمایه‌گذاری باشد، ضرری که سرمایه‌گذاری متحمل می‌شود بسیار بیشتر از زمانی است که برای سرمایه‌گذاری از اهرم استفاده نکرده باشد. بنابراین تا تجربه و دانش کافی را کسب نکرده‌اید، بهتر است که به سمت این نوع سرمایه‌گذاری نروید.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.