اونس طلا + تبدیل اونس به مثقال | طلاین

اونس طلا + تبدیل اونس به مثقال و گرم

5/5 - (1 امتیاز)

اونس طلا چیست؟ شاید شما هم تا به حال با واحدی به نام اونس طلا در معاملات بازار جهانی یا سرمایه گذاری طلا آشنا شده باشید اما دقیقاً ندانید اونس به عنوان واحد طلا چیست و چه‌گونه می‌توانیم آن را به واحد های متداول‌تری چون مثقال و گرم تبدیل کنیم؟ 

اونس چیست؟

اونس با نماد (oz)  یک واحد جرم است و برخلاف تصور عموم لزوما مختص به طلا یا دیگر فلزات گران بها نیست. در این نوشته می‌خواهیم به بررسی این واحد جرمی در دستگاه متیرک بپردازیم و نحوه تبدیل اونس به مثقال و اونس به گرم را برای شما بیشتر توضیح دهیم. از اونس در معاملات فلزات گرانبهایی چون طلا به کرات استفاده می‌شود و از این رو یادگیری نحوه تبدیل اونس برای شما اهمیت بالایی خواهد داشت.

 

اونس طلا چیست؟

به معنای یک تکه طلای خالص با وزن یک اونس تروا و با خلوص 99/99% ( 24 عیار) است.

حباب و اونس

قیمت طلا به قیمت انس جهانی بستگی دارد و براساس آن محاسبه می‌شود. در برخی موارد قیمت این فلز گران‌بها در ایران، براساس قیمت‌های تثبیت‌شده در کشور به فروش می‌رسد. به این اختلاف قیمت میان اونس جهانی و قیمت تثبیت شده در ایران، حباب طلا می‌گویند.

مطالب مفید برای شما:  استاندارد طلا

خوب است مقاله‌ی حباب طلا را نیز مطالعه کنید.

اونس طلا و مثقال

انس طلا یک واحد جهانی است، مثلا وقتی می‌گویند قیمت طلای جهانی افزایش پیدا کرده‌است یعنی اینکه قیمت یک اونس از فلز طلا افزایش پیدا کرده‌است.می‌دانیم که قیمت‌ها به انس جهانی وابسته هستند، اما این اصطلاح در همه‌ی کشورها رایج نیست و از اصطلاحات دیگری مانند مثقال و مظنه نیز استفاده می‌کنند.

  • برای مثال در ایران و کشورهای عربی مثقال و مظنه مرسوم‌تر است اما در کشورهای آمریکایی اونس محبوب‌تر است.
  • بنابراین برای معاملات طلا در ایران و کشورهای عربی از واحد مثقال استفاده می‌شود و چون قیمت‌ها به اونس است پس باید به مثقال تبدیل کنیم.

اگر دوست دارید درباره تبدیل مثقال به گرم نیز بدانید می‌توانید از مقاله ما در طلاین بلاگ استفاده کنید.

تبدیل قیمت اونس طلا به قیمت مثقال

ابتدا اونس را در قیمت دلار ضرب می‌کنیم تا قیمت 1 انس طلا به ریال به دست بیاید.

قیمت 1 انس طلای 24 عیار × دلار = قیمت 1 انس طلا به ریال

سپس قیمت به دست آمده را بر اونس تقسیم می‌کنیم و می‌دانیم که 1 اونس برابر 31.1034768 گرم است. در این صورت قیمت 1 گرم طلای 24 عیار به ریال به دست بیاید.

قیمت به دست آمده را بر عدد 1000 (عیار 24) تقسیم می‌کنیم و سپس در 705 (عیار 17) و مثقال طلا ضرب می‌کنیم تا قیمت 1 گرم طلای 17 عیار به دست بیاریم. می‌دانیم که یک مثقال طلا همان طلا با عیار 17 و خلوص 705 است. 1 مثقال طلا معادل 4.6053 گرم است.

 

 

مطالب مفید برای شما:  قیمت طلای آب شده را چه کسی تعیین می کند؟

نحوه تبدیل اونس به گرم

شاید برای شما هم سوال باشد که یک اونس چند گرم است؟ برای تبدیل اونس به گرم باید ابتدا انواع اونس را به صورت مختصر بشناسیم تا بتوانیم این تبدیل را مطابق با فرمول‌های رایج انجام دهیم.

اونس معمولی

یک اونس معمولی وزنی مطابق با یک شانزدهم پوند، چهارصد ارزن و ۲۸.۳۴۹۵۲۳۱۲۵ گرم دارد. این واحد معمولاً در مبادلات ایالات متحده آمریکا کاربرد دارد و در بریتانیا و برخی کشور‌های اروپایی واحدی منسوخ محسوب می‌شود.

اونس طلای تراوا 

این مدل انس در دستگاه متریک ( دستگاه مشترک تبدیل واحد‌ها بر یک‌دیگر) وزنی برابر با ۳۱.۱۰۳۴۷۶۸ گرم دارد و از آن برای معامله‌های فلزات سنگینی و گرانبها مثل طلا، پلاتین، نقره و پالادیوم استفاده می‌شود. نکته مهم این است که منظور از اصطلاح رایج «یک اونس از طلای جهانی» یک قطعه طلا با وزن یک اونس تروا، با خلوصی ۹۹.۹۹٪ و عیار ۲۴ است.

برخی دیگر از انواع انس و تبدیل به گرم آن‌ها 

  • اونس ماریا ترزا ۲۸.۰۶۶۸ گرم
  • اونس اسپانیایی  ۲۸.۷۵ گرم
  • اونس متریک چینی ۵۰ گرم
  • اونس متریک هلندی ۱۰۰ گرم

جمع‌بندی

و در آخر اونس طلا یکی از رایج ترین اصطلاحات در بازار طلا است و کسانی که می‌خواهند وارد زمینه طلا و سرمایه گذاری شوند باید با این اصطلاحات و دیگر اصطلاحات رایج آشنایی داشته‌باشند.

 

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

‫1 نظر ارسال شده در “اونس طلا + تبدیل اونس به مثقال و گرم

  1. Sajad.m :

    ممنون از توضیحاتتون. اما سوالی که دارم اینه که برای تبدیل اونس به گرم باید چی کار کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.