مثقال طلا؛ تعریف مثقال و فرمول تبدیل، هر مثقال طلا چند گرم است؟ - طلاین

مثقال طلا؛ تعریف مثقال و فرمول تبدیل، هر مثقال طلا چند گرم است؟

5/5 - (1 امتیاز)

مثقال طلا یکی از چندین اصطلاحی پرکاربردی است که در بازار طلا زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر قصد خرید طلا دارید و این بازار را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌اید، توصیه می‌کنیم حتما با اصطلاحات مختلفی که در این بازار وجود دارد آشنایی حاصل کنید. مثقال یکی از معدود اصطلاحاتی در بازار طلا است که صرفا در ایران و چند کشور عربی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای خرید و فروش طلا از این عبارت برای سنجش وزن طلا استفاده می‌کنند. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با مفهوم مثقال طلا به‌صورت کامل آشنایی پیدا کنید.

مثقال طلا

مفهوم مثقال طلا چیست؟

مثقال یک کلمه عربی است که از این زبان وارد فارسی شده است. از گذشته تا به امروز از این عبارت به‌عنوان واحدی برای سنجش وزن استفاده می‌شده است. البته شاید در سال‌های اخیر صرف برای بازار طلا مورد استفاده بگیرد؛ اما در گذشته یک واژه عمومی بود که برای خرید و فروش بسیاری از ارزاق و کالاهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گرفت. یک مثقال در گذشته برابر موارد زیر بود:

 •         وزن 24 نخود (هر نخود را نیز باید 192 سوت در نظر گرفت)
 •         یک شانزدهم وزن یک سیر

این متر و معیارها در گذشته بیشتر در عطاری‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما طبیعی است که وقتی پای طلا به میان می‌آید، باید حتما واحد معین و مشخصی در نظر گرفته شود. در حال حاضر یک مثقال برابر با 4.608 گرم است. پر واضح است که در گذشته امکان اندازه‌گیری وزن دقیق طلا مشخص نبود و به همین دلیل از ترازو‌هایی استفاده می‌شد که در حد گرم حساسیت داشتند. در هنگام خرید و فروش طلا نیز وقتی قرار به اندازه‌گیری یک مثقال بود، معیار را به‌گونه‌ای در نظر می‌گرفتند که ترازو عددی بالاتر از 4 و کمتر از 5 گرم را نشان دهد. این مسئله امروز با وجود ترازوهای دیجیتالی به‌طور کامل برطرف شده است.

مطالب مفید برای شما:  طلای آب شده؛ کی بخریم؟ کی بفروشیم؟ هر آنچه لازم است درباره طلای آب شده بدانید

البته در حال حاضر مثقال طلا بیشتر جنبه نوستالژیک دارد و با توجه به اینکه از گذشته‌های دور مورد استفاده قرار می‌گرفته، در حال حاضر نیز به سنت گذشته هنوز بر سر زبان‌ها باقی مانده است.

مثقال به چند دسته تقسیم می‌شود؟

مثقال به چند دسته تقسیم می‌شود؟

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که مثقال در کشورهای عربی و اسلامی دارای انواع مختلفی است. روی‌هم‌رفته سه نوع مثقال در بین کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و در واقع پاسخ سوال «یک مثقال طلا چند گرم است» بستگی دارد به این که منظورمان کدام یک از انواع مثال باشد. این انواع عبارت‌اند از:

 1. مثقال صیرفی: کلمه صیرفی به‌نوعی از کلمه صرافی گرفته شده است و وزن آن معادل 4.608 گرم است. هر مثقال صیرفی برابر چهار سوم مثقال شرعی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.
 2. مثقال شرعی: یک مثقال شرعی برابر با 18 نخود است که وزن آن معادل 3.456 گرم است. واحد مثقال شرعی هیچ‌گاه در طلافروشی‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
 3. مثقال معمولی: یک مثقال معمولی نیز وزنی برابر 4.6875 گرم است. البته در گذشته مثقال معمولی را برابر 4.5 یا 5 گرم در نظر می‌گرفتند که به این ترتیب وزن کالاها با ارزش کمتر را با استفاده از آن بسنجند.
 4. اگر دوست دارید با دیگر اصطلاحات بازار طلا مثل طلای شاخص، طلای ریزشی و… بیشتر بدانید می‌توانید به بلاگ طلاین سری بزنید.

رابطه تبدیل مثقال طلا به گرم

از گذشته‌های دور تا به امروز هر مثقال طلا برابر 2.608 گرم طلای 17 عیار بوده است. اما همان‌طور که می‌دانید مصنوعات طلا که در کشور ما و بسیاری از کشورهای دیگر خرید و فروش می‌شود، عیار 18 دارند. حال سؤالی که وجود دارد این است که چگونه می‌تواند وزن یک مثقال طلای 17 عیار را به وزن معادل طلای 18 عیار بر حسب گرم تبدیل نمود؟

مطالب مفید برای شما:  اصطلاحات بازار طلا

طلای 18 عیار با عیار معادل 750 در نظر گرفته می‌شود و طلای 17 عیار، عیار معادل 705 دارد. برای تبدیل قیمت یک مثقال طلای 17 عیار به طلای 18 عیار بر حسب گرم باید عدد 4.608 را در 705 ضرب کرد و در 750 ضرب نمود. نتیجه حاصل برابر است 4.3318 گرم.

بنابراین برای محاسبه قیمت یک گرم طلای 18 عیار، باید قیمت یک مثقال طلا را بر عدد 4.3318 تقسیم کنید تا قیمت یک گرم طلا به دست بیاید.

اگر دوست دارید درباره این که « عیار طلا چیست» بیشتر بدانید می‌توانید به مجله ما مراجعه کنید.

فرمول تبدیل مثقال طلا به گرم

برای اینکه بدانیم یک مثقال طلا چند گرم است باید عدد ۴.۶۰۸۳ را به خاطر بسپاریم. وزن یک مثقال، معادل با ۴.۶۰۸۳ گرم است، اما جالب است بدانید که نمی‌توان با تقسیم قیمت مثقال بر این عدد، تبدیل مثقال به گرم کرد و به قیمت یک گرم طلای ۱۸ رسید، زیرا قیمتی که برای یک مثقال طلا اعلام می‌شود با عیار ۷۰۵ است (۱۷عیار) اما قیمت هر گرم طلا با عیار ۷۵۰ (۱۸عیار) محاسبه می‌شود. پس نمی‌توانیم به روشی عادی و با تقسیم تبدیل گرم به مثقال (یا برعکس) را انجام دهیم.

در ادامه فرمول‌های محاسبه قیمت یک گرم طلای ۱۸عیار را دراختیارتان قرار داده‌ایم:

قیمت یک گرم طلا‌ی ۱۸عیار (ریال)=

( طلای ۱۷عیار * یک مثقال طلای 17 عیار به گرم ) / ( طلای ۱۸عیار * قیمت یک مثقال طلای 17 عیار )

قیمت یک گرم طلای 18 عیار

یا:

قیمت یک گرم طلا‌ی ۱۸عیار (ریال)=

(۷۰۵ * ۴.۶۰۸ ) / ( ۷۵۰ * قیمت یک مثقال طلای 17 عیار )

قیمت یک گرم طلای 18 عیار

و یا:

قیمت یک گرم طلا‌ی ۱۸عیار (ریال)=

۴.۳۳۱۵۲ / قیمت یک مثقال طلای 17 عیار

قیمت یک گرم طلای 18 عیار

سوالات متداول

در ادامه یک بار دیگر مهم‌ترین مفاهیم این نوشته را با شما مرور خواهیم کرد:

مطالب مفید برای شما:  ری گیری طلا + مراحل تشخیص عیار

یک مثقال طلا چند گرم است؟

همان‌طور که گفتیم مثقال در تعاریف تخصصی انواع مختلفی دارد. اما درباره نوع معمولی و متداول آن، در حال حاضر یک مثقال برابر با 4.608 گرم است.

تبدیل گرم به مثقال چه گونه انجام می‌شود؟

از آنجایی که میزان عیار طلاهایی که به گرم و مثقال هستند، متفاوت است، باید برای تبدیل گرم به مثقال از فرمول‌هایی که این دو نوع طلا را هم‌ مثقال می‌کنند استفاده کنید. این فرمول‌ها را در بالا توضیح دادیم.

فرمول تبدیل مثقال به گرم چیست؟

( طلای ۱۷عیار * یک مثقال طلای 17 عیار به گرم ) / ( طلای ۱۸عیار * قیمت یک مثقال طلای 17 عیار )

از این فرمول برای تبدیل مثقال به گرم استفاده کنید.

کلام پایانی

در این مطلب به بررسی معنی و مفهوم مثقال طلا پرداختیم. واقعیت این است که خیلی لازم نیست خود را خیلی درگیر اعداد و ارقامی که در این مقاله مشاهده کردید، کنید. برای خرید آنلاین طلا، خرید طلای آب شده و شمش طلا امروزه از واحد اندازه‌گیری گرم استفاده می‌شود. به خاطر داشته باشید که اگر در بازار طلا عبارت مظنه را شنیدید نیز تعجب نکنید. مظنه نیز دقیقا همان مفهومی را دارد که مثقال طلا دارد. صرفا اصطلاحی است که درون صنف طلافروشان مورد استفاده قرار می‌گیرد. طلاین بستری آنلاین برای خرید شمش طلا، طلای آبشده، سکه و مواردی این چنین است که می‌توانید با کارمزد بسیار کم و خاطر آسوده نسبت به اصالت طلا، در کمترین زمان ممکن اقدام به خرید و فروش طلا کنید.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

‫7 نظر ارسال شده در “مثقال طلا؛ تعریف مثقال و فرمول تبدیل، هر مثقال طلا چند گرم است؟

  • سامانه طلاین :

   یک مثقال طلای ۱۷ عیار برابر با ۴.۳۳۱۸۰۲ گرم طلای ۱۸ عیار می‌باشد؛ هر یک مثقال برابر است با ۴.۶۰۸۳ گرم که با تبدیل عیار ۱۷ (۷۰۵) به ۱۸ (۷۵۰) عدد ۴.۳۳۱۸۰۲ به دست می‌آید.

 1. علی :

  دنبال فرمول تبدیل مثقال به گرم طلای 18 عیار بودم.
  کاش یه حسابگر هم به صفحه تون اضافه میکردید.

 2. فاطمه گچلو :

  یک مثقال طلا چند گرم است؟
  خیلی پیچیده شد…
  میشه عددش رو برام بنویسید؟

 3. بازخورد: اونس طلا + تبدیل اونس به مثقال | طلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.