کلاه برداری طلا

در هر کسب و کاری راه‌های زیادی برای کلاه برداری وجود دارد، طلا نیز از این قاعده مستثنا نیست. در این مقاله می‌خواهیم شما را با راه‌های کلاه برداری طلا آشنا کنیم.

روش های کلاه برداری طلا

  • یک از روش‌هایی که اکنون رایج شده‌است کسب سود بالا از طریق خرید و فروش طلای آب شده از طریق کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی است. این روش همان معاملات کاغذی طلای آب شده است که در فضای مجازی انجام می شود. این افراد با تبلیغ سوددهی بالا در ازای خرید و فروش بالا، از افراد بی تجربه و ناآگاه که گول این تبلیغ‌ها را خورده‌اند و وارد این کانال‌ها شده‌اند؛ در مدت چند ساعت مبالغ بالایی را دریافت می‌کنند و سپس بعد از دریافت وجه، افراد را از کانال‌ها و گروه‌ها حذف می‌کنند و کانال‌ها را از بین می برند.
  • برخی از طلافروشان به جای فروش طلای آب شده خالص، طلای شکن را به مشتری می فروشند. طلای شکن، طلای ناخالصی است که بسیار ترد و شکننده است و هیچ کدام از  مصنوعات طلا را نمی توان با آن ساخت. در مقاله طلای شکن توضیح داده ایم که چگونه طلای شکن را از طلای خالص تشخیص دهید.
  • برخی از طلافروشان طلاهای آب شده را با عیارهای پایین تر از آن چه که هستند، می فروشند. مثلا طلا با عیار 17 را به عنوان طلای 18 می فروشند و مبلغ بیشتری را از افراد دریافت می کنند. برای اینکه بتوانید تشخیص دهید که آیا عیاری که طلافروشان می گویند واقعی است یانه، از مکان های معتبر خرید کنید و همچنین در مقاله عیارسنجی طلا، راه های گوناگون تشخیص عیار را توضیح داده ایم.
  • برخی از طلافروشان از طریق جلب اعتماد مردم مقدار زیادی طلا و زیورآلات از آن‌ها دریافت می‌کنند و در ازای سرمایه گذاری که انجام می‌دهند، سودی اندک به آن ها می‌دهند وسپس پس از مدتی متواری می‌شوند و مردم سرمایه خود را از دست می‌دهند.
مطالب مفید برای شما:  تشخیص نگین اصل از بدل

 

راه های تشخیص طلای اصل از تقلبی

تشخیص طلای اصل با خاصیت آهن ربایی

یکی از روش‌های آسان و کم‌خرج استفاده از آهن ربا است. همان طور که می‌دانید طلای اصل به آهن ربا نمی‌چسبد، پس اگر طلایی که می‌خواهید خریداری کنید جذب آهن ربا شد به اصل بودن آن شک کنید.

تشخیص طلای اصل با کدهای حک شده روی طلا

 هر سازنده طلا کد منحصر به فرد خود را دارد که روی طلا حک شده است. می‌توانید هنگام خرید طلا با مقایسه کد حک شده و کد مجاز سازنده طلا به اصل یا تقلبی بودن آن پی ببرید. البته حواستان باشد که طلاها و زیورآلات قدیمی این کد ها را ندارند و این روش به درد طلاهای جدید می خورد.

مطالب مفید برای شما:  چگونه طلا را در خانه ذوب کنیم

تشخیص طلای اصل با سرکه

طلاهای تقلبی و بدلیجات به سرعت با سرکه واکنش می‌دهند. اگر طلا را داخل سرکه بگذارید و بعد از گذشت چند دقیقه رنگ آن تیره شد، نشان دهنده تقلبی بودن طلا است.

تشخیص طلای اصل با یخ

طلا رسانش گرمایی بسیار بالایی دارد و اگر آن را روی قطعه‌ای از یخ قرار دهید سرعت ذوب آن افزایش پیدا می‌کند و شما می‌توانید از این ویژگی برای تشخیص طلای اصل استفاده کنید.

تشخیص طلای اصل با سکه مسی

با استفاده از طلای مورد نظر بر روی سکه مسی خط بیاندازید؛ اگر که بر روی سکه خط بیفتد و هیچ خطی بر روی طلا ایجاد نشود، طلا تقلبی است.

  • یکی دیگر از راه‌های کلاه برداری طلا، فروش طلاهای دزدی با استفاده از فاکتورهای تقلبی است، در این مواقع کار شما به پلیس و دادگاه و … می‌رسد و ثابت کردن اینکه شما تقصیری نداشتید کار بسیار دشواری است.
  • برخی از جواهرفروشان نیز هنگام فروش جواهرات از نگین و سنگ‌های تقلبی استفاده می‌کنند که برای جلوگیری از بروز این اتفاق نیز راه‌های گوناگونی وجود دارد.

یکی از راه هایی که تقریبا یکی از بهترین راه ها است و چند بار روی آن تاکید کردم، خرید از مکان های معتبر است.

البته راه های گوناگونی برای تشخیص نگین اصل از بدل وجود دارد که در مقاله ی تشخیص نگین اصل از بدل توضیح داده ایم.

  • برخی از کلاه برداری‌های طلا در آزمایشگاه‌های ری گیری انجام می شود. ری گیری خود یکی از روش های خوب برای تشخیص عیار و طلای اصل است اما برخی افراد در ری گیری ها عیار را از آن چه که هست بالاتر می‌گویند.
مطالب مفید برای شما:  روش های تشخیص طلای اصل از تقلبی

البته این یک طرف ماجرا است و برخی از افراد نیز هنگامی که می‌خواهند طلا را به آزمایشگاه های ری گیری تحویل بدهند؛ برای مثال دو قطعه طلا با عیارهای گوناگون به آن جا می‌برند و هنگامی که می‌خواهند طلا را قیچی کنند تا ری گیری انجام شود، طلا با عیار بالا را به آزمایشگر تحویل می‌دهند و طلا با عیار پایین را به این روش به جای طلا با عیار بالا جا می‌زنند و می‌فروشند.

 

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *