آلیاژ طلا چیست و چه انواعی دارد؟

آلیاژ‌ طلا چیست؟
4.1/5 - (22 امتیاز)

شاید برای شما نیز این سؤال پیش آمده باشد که آلیاژ طلا چیست؟ همان طور که می‌دانید از طلای خالص برای ساخت جواهرات استفاده نمی‌گردد؛ زیرا طلای خالص گرچه فلز است؛ ولی فلزی بسیار شکننده و نرم که از مقاومت مناسبی برای ساخت جواهرات گوناگون برخوردار نیست.

به همین منظور این فلز را با انواع دیگری از فلزها ترکیب می‌کنند تا علاوه بر اینکه از مقاومت مطلوبی برای ساخت جواهرات برخوردار شود، قابلیت رنگ پذیری هم بیابد و بتوان آن را به رنگ‌های مختلفی هم درآورده و مورد استفاده قرار داد. طلا با فلزهای بسیاری قابلیت ترکیب دارد و بسته به میزان طلای ترکیب شده با سایر فلزات، به آنها طلای ۱۸ عیار و ۲۴ عیار می‌گویند. در این مقاله با توضیح معنای آلیاژ و انواع آلیاژ طلا همراه شما عزیزان هستیم.

آلیاژ و هدف از تولید آن چیست؟

آلیاژ یک واژه فرانسوی به معنای ترکیب کردن است. آلیاژ در واقع نوعی مخلوط یا محلولی از چند فلز یا غیر فلز است که در آن یک فلز به عنوان فلز اصلی با چند عنصر فلزی یا غیر فلزی ترکیب می‌گردد. آن فلز اصلی را که درصد بیشتری را در این ترکیب به خود اختصاص می‌دهد، فلز پایه می‌گویند. همان طور که بیان شد گاهی یک فلز با یک یا چند فلز ترکیب می‌گردد نظیر ترکیب آلومینیوم با مس و منیزیم. گاهی هم یک فلز با یک یا چند غیر فلز ترکیب می‌گردد؛ نظیر ترکیب آهن با کربن که غیر فلز است.

برای آشنایی با دیگر مفاهیم پایه طلا این نوشته را بخوانید: اصطلاحات رایج بازار طلا

آلیاژ‌ طلا
آلیاژ‌ طلا

هدف از تولید آلیاژ چیست؟

به طور کلی آلیاژها بسیار مناسب‌تر و البته مفیدتر از فلزهای خالص برای استعمال و استفاده‌های عملی هستند. در واقع هدف از آلیاژسازی را می‌توان چنین بیان داشت که این عملیات به بهبود خواص ماده کمک شایانی می‌کند. این بدین معنی است که با اضافه نمودن یک یا چند عنصر دیگر به یک فلز خالص نظیر طلا، ویژگی‌هایی نظیر دوام، سختی، استحکام و ویژگی‌هایی نظیر آن بسیار بهبود یافته و برای ساخت جواهرات و لوازم زینتی بسیار مناسب‌تر می‌شود.

البته این امر مختص طلا نیست؛ بلکه فلزات دیگری نظیر آلومینیوم خالص، فلز بسیار سبکی بوده که از مقاومت چندانی نیز برخوردار نیست؛ اما همین فلز در ترکیب با مس و منیزیم، آلیاژی تولید می‌شود با استحکامی بسیار بالا که در ساخت فضاپیما و در سایر عرصه‌ها نظیر هواپیما سازی، موشک سازی و ساخت انواع وسیله‌های نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ لذا همان‌طور که می‌بینید به طور کلی، آلیاژها فوایدی به مراتب بالاتر از انواع فلز خالص را دارا هستند.

انواع آلیاژها:

در یک تقسیم بندی کلی آلیاژها را به دو دسته آلیاژهای آهنی و آلیاژهای غیر آهنی تقسیم می‌کنند که این تقسیم بندی بر اساس فلز استفاده شده در آنها است.

 1. آلیاژهای آهنی: همان‌طور که از نام این آلیاژ پیداست، آهن، فلز پایه در این ترکیب است و با یک یا چند فلز یا غیر فلز دیگر ترکیب می‌گردد. معروف‌ترین نوع آلیاژ در این دسته، آلیاژ فولاد است.
 2. آلیاژهای غیر آهنی: فلز پایه در این دسته، فلزی غیر آهن است؛ نظیر برنج، مفرغ و مواردی از این قبیل. در عصر ما کمتر از فلزات خالص، در صنایع گوناگون بهره می‌برند و آلیاژهایی از آنها مورد استفاده و استعمال صنایع مختلف قرار می‌گیرد. آلیاژ طلا نیز در این دسته قرار دارد.

انواع آلیاژ طلا:

فلز خالص طلا را با فلزات مختلفی ترکیب می‌کنند و طلاهایی با عیارهای متفاوت و البته رنگ‌های مختلف به دست می‌آید. نقره، روی، نیکل، مس، پلاتین، پالادیوم یا حتی آهن و آلومینیوم را نیز برای بهبود خواص طلا به آن اضافه کرده و سپس از آلیاژ به دست آمده برای ساخت مواد مختلف استفاده می‌شود. طلای زرد و طلای سفید مشهورترین و پرطرف‌دارترین نوع طلا میان مردم است. شاید بد نیست بدانید که طلای قرمز، سبز، سیاه و بنفش نیز داریم. در ادامه با توضیح این انواع آلیاژ طلا همراه شما هستیم.

۱. آلیاژ طلای زرد و طلای زینتی

عموماً طلاهای زینتی از نوع زرد و ۱۸ عیار هستند. گرچه طلای سفید نیز کم و بیش مورد استفاده و استقبال است؛ اما جایگاه طلای زرد، طی سالیان تغییری نکرده است. انواع عیارهای طلای زرد عبارت‌اند از:

 • طلای زرد ۲۴ عیار:
 • طلای زرد ۲۲ عیار:
 • طلای زرد ۱۸ عیار:

طلای ۱۰۰ درصد یا با ۹۹ درصد خلوص را طلای ۲۴ عیار گویند. این طلا ترکیب شده از ۹۲ درصد طلا، ۵ درصد نقره، ۲ درصد مس و ۱ درصد روی است. این نوع که بیشتر مردم از این نوع طلا استفاده می‌کنند به دو طریق به دست می‌آید: اول: ترکیب ۷۵ درصد طلا، ۱۵ درصد نقره و ۱۰ درصد مس. دوم:ترکیب ۷۵ درصد طلا، ۱۲ درصد نقره، ۱۱ درصد مس و ۲ درصد روی.

آلیاژ طلای زینتی
آلیاژ طلای زینتی

۲.  آلیاژ طلای سفید

طلای سفید هم که این روزها طرف‌داران خاص خود را دارد در دو نوع ۱۸ عیار و ۹ عیار تولید و روانه بازار می‌شود. ترکیبات این نوع آلیاژ بدین ترتیب است:

 • طلای سفید ۱۸ عیار:
 • طلای سفید ۹ عیار:

از ۷۵ درصد طلا و ۲۵ درصد پالادیوم یا پلاتین این نوع طلا به دست می‌آید. از ۳۷٫۵ درصد طلا و ۶۲٫۵ درصد نقره، این طلا ترکیب شده است.

برای آشنایی بیشتر با طلای سفید می‌توانید به سراغ این مقاله از سایت طلاین بروید: طلای سفید، مراحل ساخت و ترکیبات

انواع آلیاژ طلا
انواع آلیاژ طلا

۳. آلیاژ طلای قرمز

این نوع طلا که معمولاً در نوع ۱۸ عیار تولید می‌گردد، از ترکیب ۷۵ درصد طلا و ۲۵ درصد مس تولید می‌شود.

۴. آلیاژ طلای بنفش

از ترکیب ۷۹ درصد طلا و ۲۱ درصد آلومینیوم، آلیاژ طلای بنفش از نوع ۱۸ عیار به دست می‌آید.

۵. آلیاژ طلای سیاه

از ۷۵ درصد طلا ۲۵ درصد کبالت طلای سیاه ۱۸ عیار تولید می‌شود.

۶. آلیاژ تیتانیوم – طلا

این نوع آلیاژ که چندی است بر سر زبان‌ها افتاده، اولین بار توسط پروفسور امیلیا موروسن تهیه شد. این آلیاژ طلا با نسبت ۳ قسمت تیتانیوم و ۱ قسمت طلا تولید می‌شود. تیتانیوم در عرصه‌ی پزشکی بسیار مورد استفاده است و افزودن طلا به این نوع سبب شده ساختار اتمی آنها بسیار بهتر شود. این ترکیب جدید از سایر فولادها تقریباً ۴ برابر سخت‌تر است و از خود تیتانیوم خالص نیز ۴ برابر سخت‌تر و مقاوم‌تر و البته با طبیعت نیز سازگارتر است؛ لذا در عرصه‌ی پزشکی، خصوصاً ساخت ایمپلنت‌های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عیار طلا:

پیش از این واژه‌ی عیار را بسیار به کار بردیم؛ در واقع اندازه گیری استاندارد طلا بوسیله‌ی عیار انجام می‌پذیرد. به عیار قیراط نیز می‌گویند. طلای ۲۴ عیار یعنی ۲۴ بخش از ۲۴ قسمت آن طلای خالص است؛ لذا این واژه به نحوی میزان خلوص طلا در ۲۴ قسمت آن را به ما نشان می‌دهد. طلای ۱۸ عیار یعنی ۱۸ قسمت از ۲۴ قسمت، طلای خالص است و طلای ۲۲ عیار هم یعنی ۲۲ قسمت از ۲۴ بخش آن از طلای خالص تشکیل شده است. اگر می‌خواهید بدانید طلای شما چند عیار است کافی است قسمت داخلی طلای خود را نگاه کنید، آنجا میزان عیار طلای شما حکاکی شده است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید این نوشته را بخوانید: عیار طلا چیست؟ جمع‌بندی در پایان باید گفت طلا از پرمصرف‌ترین لوازم زینتی به حساب می‌آید که در روزگار ما غیر از کاربرد زینتی آن، کالایی مناسب برای سرمایه گذاری نیز به شمار می‌رود. در این راستا طلاین، وب سایتی که عرضه کننده طلا است، در عرصه سرمایه گذاری و سپرده گذاری نیز ورود کرده و البته دارای سابقه مناسبی است. این گروه فعال در عرصه‌ی طلا، با فراهم کردن امکان سرمایه گذاری با مبلغ کم، حفظ ارزش سرمایه شما، سرعت در انجام معامله و رعیات کف قیمت بازار طلا و سکه، بستری مناسب و مطمئن برای سپرده گذاری برای تمامی افراد فراهم آورده‌اند.

سوالات متداول:

آلیاژ طلای سفید چیست؟

طلای سفید از ترکیب کردن طلای زرد و یک فلز سفید رنگ نظیر پالادیوم، پلاتین یا نقره به دست می‌آید. که البته به طور معمول از فلز رودیم نیز روکش می‌شود و به رنگی که در بازارها می‌بینید، در می‌آید.

آلیاژ طلا خالص است یا ناخالص؟

آلیاژ طلا، همان‌طور که از نام آن پیداست ترکیبی از طلا با سایر فلزات است. البته مقداری از این آلیاژ، طلای خالص است؛ ولی مجموع آن به دلیل ترکیب با سایر فلزات، طلای خالص نخواهد بود.

7 دیدگاه دربارهٔ «آلیاژ طلا چیست و چه انواعی دارد؟»

  1. سامانه طلاین

   سلام همراه گرامی طلا یک فلز نرم و شکننده است به همین علت به آن یک یا چند نوع فلز دیگر به آن افزوده می‌شود که باعث می‌شود استحکام طلا می‌شود. همین درصد طلا و فلزهای افزوده به آن باعث می‌شود که عیار طلا نیز تغییر کند. افزودن این فلزها نه‌تنها بد نیست؛ بلکه لازم و ضروری است.

 1. این یعنی هر تیکه جواهری که ما داریم و می‌بینیم یه نوع آلیاژ طلاست؟ جالبهههه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا