عیار طلا؛ معرفی انواع عیار طلا 24، 22، 21، 18

مفهوم عیار طلا یعنی چه
3.4/5 - (42 امتیاز)

یکی از مهم‌ترین اصطلاحات رایج بازار طلا، عیار است که نشان‌دهنده میزان خلوص یک قطعه طلا است. از آنجایی که فلز طلا بسیار نرم و چکش‌خوار است، نمی‌توان از آن به صورت خالص استفاده کرد و باید از آلیاژ و ترکیب آن با فلزات دیگر استفاده کرد و اینجاست که مفهوم عیار مشخص می‌شود.

در بازار طلای ایران، انواع عیار طلا وجود دارند و هر یک برای ساخت زیورآلات، استفاده در صنایع و سرمایه‌گذاری استفاده می‌شوند. در این نوشته از طلاین مفهوم عیار را به طور کامل برای شما توضیح می‌دهیم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد.

عیار طلا چیست؟

عیار طلا (Gold Purity): عیار واحدی است که میزان خلوص یک قطعه طلا (درصد طلای خالص به کار رفته نسبت به درصد کل آلیاژ طلا) را نشان می‌دهد عیار با عددی بین ۸ تا ۲۴ یا ۳۲۵ تا ۱۰۰۰ نشان داده می‌شود و هرچه عدد عیار طلا بالاتر باشد، قطعه طلا خالص‌تر است.

به عیار، قیراط نیز گفته می‌شود که در زبان انگلیسی-آمریکایی، Karat هم خوانده می‌شود. با همین علت، سمبل عیار، حرف K است؛به عنوان مثال، طلای ۲۴ عیار که به آن طلای خالص نیز می‌گویند، ۹۹.۹۹% از طلا تشکیل شده و بالاترین عیار را دارد. در مقابل، طلای ۱۸ عیار که رایج‌ترین نوع طلا در زیورآلات است، ۷۵% طلای خالص دارد..

به طور کلی روی مضروبات طلا در ایران به دو صورت انگ حک می‌شود:

 1. عیار به صورت عددی بین ۸ تا ۲۴ به همراه عبارت k ضرب می‌شود.
 2. عیار به صورت عددی بین ۳۲۵ تا ۹۰۰ نشان داده می‌شود.

برای مثال روی قطعه طلایی که ۷۵٪ خلوص دارد، عیار می‌تواند به صورت ۱۸k یا ۷۵۰ نشان داده شود.

انواع عیار طلا در ایران

”این قطعه طلا چند عیار است؟” سوالی که برای همه ما هنگام خرید طلا پیش آمده است. باید گفت رایج‌ترین انواع عیار طلا در ایران عبارت‌اند از:

 • طلای ۲۴ عیار با خلوص ۱۰۰٪
 • طلای ۲۲ عیار با خلوص ۹۱٪
 • طلای ۲۱ عیار با خلوص ۸۷٪
 • طلای ۱۸ عیار با خلوص ۷۵٪
 • طلای ۱۴ عیار با خلوص ۵۸٪

هم‌چنین عیار طلاهای خارجی موجود در ایران، بسته به کشور ساخت آن متفاوت است. برای مثال عیار طلاهای عربی معمولا ۲۱ و ۲۲ بوده و عیار‌های پایین‌تر مثل ۱۴ مربوط به کشور‌های اروپایی است. در تصویر زیر می‌توانید تفاوت انواع عیار طلا را متوجه شوید:

مقایسه انواع عیار طلا

طلای ۲۴ عیار چیست؟

طلای ۲۴ عیار یا طلای خالص، با هیچ گونه فلز دیگری ترکیب نشده است و به همین خاطر خلوص آن نزدیک به ۱۰۰ است. این طلا رنگی بسیار زردتر و درخشان‌تر از طلاهای دیگر دارد؛ با این حال به خاطر نرمی زیاد در ساخت جواهر آلات از آن استفاده نمی‌شود.

از جمله کاربرد‌های طلای ۲۴ عیار می‌توان به ساخت تجهیزات پزشکی، استفاده در صنایع الکترونیک و تولید شمش و سکه اشاره کرد. شاید جالب باشد که بدانید در تولید برخی از محصولات مراقبت از پوست، از طلای ۲۴ عیار استفاده می‌شود. برای مطالعه بیشتر این نوشته را بخوانید: خواص طلا برای پوست

شکل طلای ۲۴ عیار

طلای ۲۲ عیار یا طلای ۹۱۶ چیست؟

طلای ۲۲ عیار، طلایی است که در ساخت آن از ۹۱.۶۷ درصد طلای خالص استفاده می‌شود. این طلا به نسبت طلای ۲۴ عیار محکم‌تر است و از آن برای ساخت زیورآلات استفاده می‌شود؛ اما باید در نظر داشت استحکام آن به قدری بالا نیست که بتوان از آن برای ساخت جواهرات دارای جزئیات یا سنگ‌های بزرگ بهره برد.

طلای ۲۲ عیار چیست

طلای ۲۱ عیار یا طلای ۸۷۵ چیست؟

طلای ۲۱ عیار که به طلای کویتی نیز مشهور است خلوصی برابر با ۸۷.۵٪ دارد و بقیه اجزای آن از نیکل، روی و نقره تشکیل شده‌اند. رنگ این طلا درخشان و پررنگ است. اگر دوست ندارید قطعه جواهر شما بسیار به چشم بیاید، بهتر است از خرید طلای ۲۱ عیار خودداری کنید.

طلای ۲۱ عیار چیست

طلای ۲۰ عیار چیست؟

طلای ۲۰ عیار، طلایی است که بیشتر در کشور هند استفاده می‌شود و در ایران رایج نیست؛ اما به خاطر ویژگی‌هایی هم‌چون چکش‌خواری و رنگ درخشان در ساخت طلای هندی از آن استفاده می‌شود و طلاسازان سرتاسر جهان به آن علاقه‌مند هستند. به علاوه قیمت به صرفه‌تر طلای ۲۰ عیار باعث شده تا نزد مشتریان طبقه متوسط محبوب باشد.

طلای ۱۸ عیار یا طلای ۷۵۰ چیست؟

طلای ۱۸ عیار رایج‌ترین طلا در ایران است که در سرمایه گذاری طلا و ساخت جواهرآلات بیشترین استفاده را دارد. درصد خلوص طلای ۱۸ عیار برابر با ۷۵٪ است. یعنی در ساخت آن از ۷۵ واحد طلای خالص و ۲۵ واحد فلزات دیگری مثل نقره و مس استفاده می‌شود.

رنگ این طلا، کمی مات‌تر از نمونه‌های ۲۴ یا ۲۲ عیاری است؛ اما قیمت آن نیز به نسبت پایین‌تر است. کد طلای ۱۸ عیار به صورت  ۱۸K ،۱۸Kt ،۱۸k ،۷۵۰ و ۰.۷۵ مشخص می‌شود.

طلای ۷۵۰ چیست؟

طلای ۱۷ عیار یا طلای ۷۰۰ چیست؟

طلای ۱۷ عیار تشکیل شده از ۱۷ قسمت طلای خالص و ۷ قسمت فلزات دیگر است که باعث می‌شود خلوص آن در کل برابر ۷۰.۸ باشد. از طلای ۱۷ عیار در طراحی جواهرات قدیمی مثل زنجیر‌های ساعت استفاده می‌شود. مقاومت این نوع طلاها دربرابر خراش بالا است و به همین خاطر برای زیورآلات روزانه انتخاب مناسبی هستند.

جدول عیار طلا

همان طور که دیدیم طلای ۱۸ عیار همان طلای ۷۵۰ است و این دو نام به یک نوع طلا اطلاق می‌شوند. برای اینکه بتوانید نام‌های مختلف عیار طلا را با یکدیگر تطبیق دهید، از جدول زیر استفاده کنید.

عیاردرصد خلوصکد عیارویژگی خاص
۲۴۱۰۰٪۹۹۹.۹طلای خالص، بسیار نرم و انعطاف پذیر، به دلیل قیمت بالا و عدم کاربرد زیاد در زیورآلات، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
۲۳۹۵.۸٪۹۵۸استفاده در صنایع دستی
۲۲۹۱.۶٪۹۱۶طلای بسیار مرغوب، به دلیل قیمت بالا و نرمی زیاد، بیشتر برای سکه و شمش استفاده می‌شود.
۲۱۸۷.۵٪۸۷۵طلای مرغوب، در برخی از زیورآلات خاص مانند النگو و دستبند استفاده می‌شود.
۱۸۷۵٪۷۵۰رایج‌ترین نوع طلا در زیورآلات، طلای باکیفیت و بادوام با قیمت مناسب است و برای سرمایه گذاری نیز استفاده می‌شود.
۱۴۵۸.۵٪۵۸۵طلای ارزانی است و برای زیورآلات فانتزی، بدلیجات و برخی از حلقه‌های ازدواج استفاده می‌شود.
۹۳۷.۵٪۳۷۵طلای کم عیار است و بیشتر برای آبکاری سایر فلزات استفاده می‌شود.
جدول انواع عیار و درصد خلوص و ویژگی خاص هر یک از طلا‌ها

کدام عیار طلا بهتر است؟

شاید شما هم پس از آشنایی با انواع عیار در قسمت قبل از خود بپرسید: «کدام عیار برای طلا بهتر است؟» برای پاسخ به این سوال باید از خود بپرسید می‌خواهید با این طلا چه کار کنید؟ 

اگر می‌خواهید خرید طلا را به قصد استفاده زینتی امتحان کنید، می‌توانید از طلاهایی با عیار ۲۲ به پایین استفاده کنید. دقت داشته باشید هرچه عیار طلا پایین‌تر باشد، زردی رنگ آن کمتر است و مقاومت آن بالاتر است.

اگر دنبال عیار طلا مناسب برای سرمایه گذاری هستید، این نوشته را بخوانید: کدام طلا برای سرمایه گذاری بهتر است؟

طلای ایران چند عیار است؟

طبق استاندارد‌های اتحادیه طلا و جواهر ایران، همهٔ طلاها باید به صورت ۱۸ عیار در طلافروشی‌ها به فروش برسند و فروش طلایی با عیار کمتر از ۱۸ جرم محسوب می‌شود، مگر اینکه به خریدار اطلاع داده شود.با توجه به این قوانین احتمالاً در خرید طلا به عیار آن توجهی نکرده‌اید. دو نمونه از رایج‌ترین عیارهای طلای موجود طلای ۱۸ عیار و طلای ۲۴ عیار هستند.

برای مطالعه بیشتر در مورد خرید طلای ۲۴ عیار یا ۱۸ عیار به مقاله:‌طلای ۲۴ عیار بخریم یا ۱۸ عیار؟ مراجعه کنید.

محاسبه درصد خلوص طلا

محاسبه خلوص طلا به دو روش صورت می‌گیرد:

 1. در این روش طلای خالص را ۱۰۰۰ در نظر می‌گیریم، یعنی ۱ کیلوگرم یا ۱۰۰۰ گرم وزن خالصش است. حالا اگر بگوییم طلای ۷۵۰ یعنی از ۱۰۰۰ گرم ۷۵۰ گرم یا ۷۵٪ طلای خالص است و بقیه حجمش آلیاژ به کار رفته در آن است.
 2. در این روش طلا ۲۴ عیار را خالص و همان ۱۰۰۰ در نظر می‌گیریم. بنابراین طلای ۱۸ عیار همان ۷۵۰ یا ۷۵٪ است. به همین صورت با گرفتن یک تناسب ساده می‌توان عیار هر طلایی را به راحتی گفت. مثلا طلای ۱۴k، در حدود ۵۸.۳٪ طلا و ۴۱.۷٪ آن را آلیاژهای دیگر تشکیل داده‌اند.

برای اطلاعات بیشتر این نوشته را بخوانید: روش‌های عیار سنجی طلا

عیار طلا در کشور‌های مختلف

کشورهای مختلف از طلا با درصد خلوص‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. اغلب در کشورهای عربی از طلا با بیشترین خلوص یعنی ۲۴ عیار استفاده می‌شود. در کشورهای دیگر درصد خلوص طلا بین ۹، ۱۰، ۱۴، ۱۸، ۲۲ متغیر است. در دنیا، عموما طلای ۱۸‌‌K استفاده می‌شود. با این حال هر کشوری بسته به نوع فرهنگ و سبک زندگی خودش قوانینی در ساخت طلا دارد. همیشه توجه کنید که عیار، هیچ ارتباطی به ساخت، طرح و رنگ طلا ندارد.

عیار طلا در شهر‌های مختلف ایران

در کشور ایران از طلای ۱۸، ۲۱و ۲۲ غالبا استفاده می‌شود. معمولاً در شهر یزد از طلای ۲۰ عیار استفاده می‌شود. شهرهای جنوبی کشور از طلای ۲۱ و ۲۲ عیار استفاده می‌کنند زیرا معتقد هستند که طلا باید زرد و درخشان باشد. در دیگر شهرهای ایران غالبا از طلای ۱۸ عیار استفاده می‌شود. 

نکات مهم درباره عیار طلا:

 • عیار طلا در ایران با واحد کرات (K) نشان داده می‌شود.
 • هر چه عیار طلا بالاتر باشد، طلای خالص‌تر، نرم‌تر و گران‌تر خواهد بود.
 • در ایران، تمامی طلاهای فروخته شده باید دارای عیار مشخص باشند و عیار آنها توسط سازمان استاندارد ایران تایید شده باشد.
 • از خرید طلای بدون عیار یا با عیار مخدوش خودداری کنید.
 • طلای خود را از فروشگاه‌های معتبر و دارای مجوز خریداری کنید.
 • از یک متخصص طلا و جواهر برای راهنمایی در انتخاب طلای مناسب خود کمک بگیرید.

نکته آخر درباره عیار طلا

در این نوشته به شما گتفیم مفهوم طلا چیست و چه طور عدد عیار می‌تواند میزان خالص بودن یک قطعه طلا را مشخص کند. در ادامه نیز جدول نام‌های مختلف طلا را با شما به اشتراک گذاشتیم تا بتوانید بفهمید هر عیار طلا به چه معنایی است. اگر هنوز هم سوالی درباره مفهوم عیار دارید، آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول:

فرق طلای ۱۷ عیار با ۱۸ عیار چیست؟

تفاوت طلای ۱۷ عیار با ۱۸ عیار در درصد خلوص آن‌ها است؛ طلایی با عیار ۱۸، ۵ درصد طلای خالص بیشتری از طلایی با عیار ۱۷ دارد. یعنی ناخالصی طلای ۱۷ عیار بیشتر است.

بالاترین عیار طلا چیست؟

بالاترین عیار طلا در جهان 24k است که خلوص آن برابر با ۹۹.۹٪ است. این طلا ظاهری نرم دارد و معمولا از آن در ساخت زیورآلات استفاده نمی‌شود.

طلای مکه چند عیار است؟

عیار طلای رایج در عربستان معمولاً 22k برابر با ۹۱۶ است. در ساخت ۱ گرم طلای عربستان از ۹۱ واحد طلای خالص و ۹ واحد فلزات دیگر استفاده می‌شود.

57 دیدگاه دربارهٔ «عیار طلا؛ معرفی انواع عیار طلا 24، 22، 21، 18»

 1. سلام بنده یه گردنبند دارم روش هک شده 250 وقتی سرچ کردم زد برام طلای 6 عیار ولی هرچی میزنم قیمت نمیده بهم میشه بگین ارزش عیار 6 هر مپقالش چقدره

 2. طلای ۲۴ عیار

  سلام امروز یک شی مشکوک رو بردم طلا فروشی روی سنگ محک کشید و یک قطره تیزاب سلطانی روش ریخت ولی هیچ تاثیری نذاشت آیا این شی مشکوک طلا است یا نه لطفا راهنمایی کنید ممنون

 3. سلام وقتتون بخیر ببخشید روی النگو من 18ktخک شده و رنگ ش هم گلد هست آیا طلا است النگو ها

 4. سلام خسته نباشد من النگو دارم کد زده ۷۸۶ با حروف HDنوشه ایا طلا هست یا ن

  1. فاطمه محمدی مدیر محتوا

   سلام. می‌خواهید عیار طلا را تبدیل کنید یا خلوص قطعه طلا را بالاتر ببرید.

 5. سلام،وقت بخیر.انگشتر طلای زرد خریدم که روش نوشته شده ۷۵۰وT2065 .ولی رنگش کم رنگ تر از طلاهای دیگمه.زرد روشن تر هستش.میخواستم بدونم عیارش کمتر از ۱۸ هست که روشن تره ؟مثلا۱۴هستش یعنی ۵۷۵؟ممکنه عیار ۷۵۰رو به دروغ روش نوشته باشن؟

  1. فاطمه محمدی مدیر محتوا

   سلام. اگر درباره عیار طلای خود شک دارید می‌توانید آن را از طریق آزمایشگاه‌های ری‌گیری تست کنید.

 6. سلام وقت بخیر
  من روی یک کار ساخته شده در یکی از فروشگاهها فقط به کد T1062 برخوردم و روی طلا اثری از کد عیار سه رقمی یا ۲ رقمی نیست. معنی این کد چهار رقمی چیه؟

  1. فاطمه محمدی مدیر محتوا

   سلام. بهتر است این قطعه طلا را به طلا فروشان یا متخصصان نشان دهید.

 7. سلام داخل انگشتر من زدE442یعنی عیار چند ؟البته فروشنده تو فاکتور زده ۱۸ عیار .
  ۱۸ عیار مگه عددش ۷۵۰ نیست این چرا زده E442

  1. فاطمه محمدی مدیر محتوا

   این کدها ممکن است مربوط به نوع و محل ساخت باشد و ربطی به عیار نداشته باشد. معیار میزانی است که در فاکتور درج شده است.

 8. علی اکبر

  سلام من طلا آب شده
  خریده ام وعیار آن 760است آیا موقع
  فروختن ایراد میباشد
  البته با انگ و شماره مخصوص
  اطلاعات 760 فرق با 750چیست

  1. فاطمه محمدی مدیر محتوا

   سلام و وقت به خیر.
   برای شما در فروش مشکلی پیش نمی‌آید. تفاوت عیار در میزان خلوص طلا است.

 9. سلام به نظر من بهتره در بعضی طلا فروشیها طلا با عیار کم هم فروخته بیند چون خیلی از خانم‌ها دوست دارند زیور آلات طلا استفاده کنند ولی پول کافی ندارند
  از طرفی بدلیجات بعد یک مدت رنگشون میره حتی اگه روکش طلا باشند ولی به نظر میرسه زیور آلاتی که درونشان طلا حتی به میزان کم بکار رفته رنگشون نمیره

 10. محمد محمدی

  با تشکر از مطلب کامل و خوبتون پیشنهاد می شود که طلای شکسته و طلای حرارت دیده را هم به اصطلاحات اضافه کنید
  طلای شکسته
  به مصنوعات طلای استفاده شده ای اطلاق می شود که بنا به دلایلی من جمله تغییر شکل، شکستگی و غیره دیگر قابلیت استفاده حتی به شکل دست دوم را هم ندارند و معمولن برای ذوب و ساخت مجدد به کارگاههای طلا سازی فرستاده خواهند شد طلای شکسته می گویند.
  طلای حرارت دیده / سرخ شده
  به مصنوعات طلای استفاده شده ای اطلاق می شود که برای از بین بردن کثیفی ها و اجرام اضافه ای که به مرور و بر اثر استفاده به آنها چسبیده است و باعث افزایش وزن احتمالی قطعه طلا شده است، آنها را در معرض حرارت مستقیم شعله قرار می دهند که ممکن است باعث تغییر رنگ قطعه طلا گردد (کمی سرخ رنگ می شود). مشابه طلای شکسته این نوع طلا نیز معمولن برای ذوب و ساخت مجدد به کارگاههای طلا سازی فرستاده می شود.

   1. سلام وقتتون بخیر روی حلقه من دوعدد نکشته شده۵۷۴۹
    وT671میشه لطفا عیارش رو بهم بگید

    1. فاطمه محمدی مدیر محتوا

     سلام و وقت به خیر. بهتر است به یک طلا فروشی مراجعه کنید و از متخصصان کمک بگیرید.

 11. سلام من یه سکه تازئینی یه ده سال پیش گرفتم آلان روش خوندم زنده2.1.999.9 این اعداد را روی قسمت زرد رنگ نوشته یه قسمت دیگه اش که سفیده مثل نقره می مونه روش نوشته62.1.999میشه لطف کنید بگید منظور ازاین اعداد چیه یعنی دو گرم طلای 24و62گرم نقره یا من اشتباه میکنم ممنون میشم راهنمای کنید

  1. سلام چرا با یک کد ری گیری دو عیار مختلف با دو محل ری گیری بالا می آید(مثلا سنجش و محک)

   1. فاطمه محمدی مدیر محتوا

    سلام وقت به خیر.
    ازمایش گاه های مختلف ممکن است شماره انگ مثل هم داشته باشند و برای استعلام عیار اب شده هم نام ازمایشگاه و هم شماره انگ لازم است.

  1. پشتیبانی سامانه (خانم محمدی)

   سلام وقت به خیر. ۷ کیلو گرم طلا معادل 7000000 سوت است. از آنجایی که وزن سکه بهار آزادی ۸۱۳۳ سوت است، ۷ کیلوگرم طلا تقریبا برابر با ۸۶۰ سکه می‌شود.

 12. قمر ممبینی

  سلام خسته نباشید
  ببخشید داخل گوشواره نوشته 20 یعنی منظورش همون عیار هست؟

 13. باسلام وتشکر از مطالب مفیدتون
  امیدوارم سوالم بی مورد نباشه.
  ایا منطقی هست زمانیکه طلای خود را تعویض میکنیم، باز هم ارزش افزوده بدیم. در حالیکه طلایی به مال خود اضافه نکرده و فقط شکل انرا عوض کردیم.
  هزینه ساخت و سود زرگر بسه. مالیات دوباره دیگه چرا؟

  1. پشتیبانی سامانه (خانم محمدی)

   سلام. ممنون از شما.
   در هنگام تعویض طلا طلای مستعمل با طلای نو تعویض میشه و طلای نو به غیر از ارزش طلایی ارزش افزوده ای هم دارد اما طلای مستعمل فقط دارای ارزش طلایی هست در نتیجه شما موقع تعویض باید به خاطر اون ارزش افزوده مالیات پرداخت کنید.

 14. سلام من طلای کم اجرت گرفتم روی آن زده ۷۵۰ Wو یک طرف دیگر زده T371یعنی چی همین طلای ۱۸ عیار هست یا کمتر هست

   1. پشتیبانی سامانه (خانم محمدی)

    ممنون از اینکه نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتید.

 15. کجا طلای خالص میشه خرید برای سرمایه گذاری میخوام
  همون طلای ۱۰۰۰ که توی متن نوشته بودید…

  1. سامانه طلاین

   برای تهیه شمش خالص طلا باید به فروشگاه‌های آبشده، شمش و سکه طلا مراجعه کنید.

 16. طلای ۲۴ عیار بخریم یا ۱۸ عیار کدومش بهتره؟
  منظورم برای خرید و فروشش توی بازار طلاست؟

  1. سامانه طلاین

   طلا در هر وزن و عیاری طلاست اما در عرف و قوانین بازار عیار طلای آبشده باید بالاتر از ۷۳۰ باشد، مصنوعات طلا در عیارهای ۱۸، ۲۰، ۲۱ و بعضا ۲۲ موجود می‌باشد، و فقط شمش و سکه های طلا را در عیار های بالای ۹۰۰ خواهید یافت، عیار ۲۴ همان عیار ۹۹۹.۹ می باشد. برای خرید و فروش طلا در بازار طلای خود را از مکان‌های معتبر و با فاکتور و شناسنامه‌های مورد نیاز موقع فروش تهیه کنید. (در تهیه طلای آبشده حتما به کد ری‌گیری انگ خورده بر روی طلا و مطابقت آن با فاکتور توجه کرده و حتما از عیارسنجی مورد نظر اعتبار سنجی کنید.)

 17. چه قدر اصطلاحات بازار طلا زیاده…
  طلای 750 عیار طلای 18 عیار خوب اگه یکیه چرا از یکیش استفاده نمیکنند 🙂

  1. سامانه طلاین

   در فرهنگ‌ها و استاندارد مختلف از معیارهای متفاوتی برای بیان عیار طلا استفاده می‌کردند، درحال حاضر در حسابداری طلا از عیار طلا بر مبنای ۱۰۰۰ استفاده می‌شود یعنی طلای ۱۸ را ۷۵۰ و طلای ۱۷ را ۷۰۵ در نظر می‌گیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا