عیار طلا؛ عیار طلا 18، 21، 24، 750 چیست؟ - طلاین

عیار طلا؛ عیار طلا 18، 21، 24، 750 چیست؟

4.2/5 - (8 امتیاز)

عیار طلا چیست؟ شاید این سوال مهم پرسش شما در وقت خرید یا سرمایه گذاری در طلا باشد. وقتی صحبت از طلا می‌شود، این سوال پیش می‌آید که درصد خلوص آن چقدر است. طلا فلزی بسیار نرم و چکش خوار است و نمی‌توان از آن به صورت ۱۰۰٪ خالص استفاده کرد. به همین علت هنگام ساخت یک قطعه طلا، سنگ‌هایی نظیر نیکل، نقره و … را به آن اضافه می‌کنند تا محکم شود. برای اندازه گیری میزان ناخالصی طلا، واحدی به نام ”عیار طلا” تعریف کردند.

عیار طلا یعنی چه ؟

به میزان خلوص یک قطعه طلا، عیار می‌گویند. به عیار، قیراط نیز گفته می‌شود که در زبان انگلیسی-آمریکایی، Karat و انگلیسی- بریتیش، Carat خوانده می‌شود. با همین علت، سمبل عیار، حرف K است؛ به عنوان مثال ”18K”.

”این قطعه طلا چند عیار است؟” سوالی که برای همه ما هنگام خرید طلا پیش آمده است. باید گفت عیار از ۸ تا ۲۴ متفاوت است. عمدتا از طلاهایی با عیار ۹، ۱۰، ۱۴، ۱۸، ۲۲ و ۲۴ بیشتر استفاده می‌شود.

برای محاسبه عیار طلا از فرمول زیر استفاده می‌شود:

عیار طلا طلاین

طلای ۲۴ عیار چیست؟

به طلای ۲۴ عیار، طلای خالص یا طلای ۱۰۰٪ نیز می‌گویند. در طلای ۲۴ عیار، هیچ ناخالصی وجود ندارد و رنگش نسبت به طلاهای دیگر بسیار درخشان‌تر و زردتر است. البته خلوص آن به طور دقیق ۹۹.۹٪ است. حداکثر عیاری که برای آلیاژ طلا در نظر می‌گیرند ۲۴ است و بالاتر از  این عدد نیست و طبیعتا گرانترین نوع طلا است.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  آلیاژ طلا چیست و چه انواعی دارد؟

از طلای ۲۴ عیار در ساخت تجهیزات پزشکی، برقی، ساخت شمش و سکه استفاده می‌شود. به دلیل نرم و شکننده بودن، برای تولید جواهرات، طلای ۲۴ عیار توصیه نمی‌شود. با این حال در کشورهای عربی در ساخت زیورآلات بسیار رایج است.

طلای ۲۱ عیار چیست؟

شاید طلای ۱۸ یا ۴۴ عیار در بازار معروف‌تر باشند اما یکی دیگر از واحد‌های عیار مرسوم طلای ۲۱ عیار است. عدد عیار این طلا ۸۷۵ است و این یعنی خلوص طلای ۲۱ عیار برابر با ۸۷.۵ درصد است. به همین خاطر این نوع طلا در ساخت زیور‌آلات و اشیای زینتی با کیفیت استفاده می‌شود و برخی از افراد به آن طلای کویتی نیز می‌گویند.

طلای ۲۲ عیار چیست؟

طلای ۲۲ عیار برای ساخت جواهرات بسیار استفاده می‌شود. در این مدل ، ۹۱.۶۷٪ را طلای خالص تشکیل داده و مابقی آن ناخالصی محسوب می‌شود. افزودن ناخالصی به طلا سبب محکم تر شدن طلا می‌شود، از همین رو طلای ۲۲ عیار برای ساخت طلا بسیار کاربرد دارد ولی برای ساخت طلاهایی که دارای سنگ یا پر کار هستند، توصیه نمی‌شود.

طلای ۲۰ عیار چیست؟

شاید شما هم در بازار طلا با عیار ۲۰ مواجه شده باشید و این سوال برایتان پیش آمده باشد که طلای ۲۰ عیار چیست؟ عیار ۲۰ شاید در ایران متداول نباشد اما در کشورهایی مثل هند بسیار مورد توجه است. ۸۸ درصد از ترکیبات طلای بیست عیار خالص است و به همین خاطر یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای طراحان طلا و جواهرآلات است. به علاوه قیمت به صرفه‌تر طلای ۲۰ عیار باعث شده تا نزد مشتریان طبقه متوسط محبوب باشد.

طلای ۱۸ عیار چیست؟

رایج‌ترین نوع طلا است. ۷۵٪ آن طلای خالص است و ۲۵٪ ناخالصی دارد که شامل فلزات نقره، مس و… می‌شود. به دلیل مقاومت بالا، برای ساخت جواهرات و طلاهای پرکار توصیه می‌شود. در مقایسه با طلای ۲۴ عیار و ۲۲ عیار، رنگ طلایی ماتی دارد و قیمتش نیز پایین‌تر است. طلای ۱۸ عیار را به صورت ۱۸K، ۱۸Kt، ۱۸k، ۷۵۰ و ۰.۷۵ علامت گذاری می‌کنند.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  مثقال طلا چیست + فرمول تبدیل مثقال به گرم

جدول تبدیل عیار طلا

در نتیجه باید گفت طلا ۱۸ عیار همان طلا ۷۵۰ است و فقط تفاوت نام‌هایشان، بازی با اصطلاحات رایج بازار طلا است و طلا ۲۴ همان خالص‌ترین طلا موجود در جهان را می‌گویند که طلای ۱۰۰۰ در نظر می‌گیرند. در جدول زیر می‌توانید اطلاعات کاملی از انواع عیار را یک  بار دیگر مرور کنید.

عیار عدد عیار درصد خلوص
۲۴ ۱۰۰٪
۲۳ ۹۵۸ ۹۵.۸٪
۲۲ ۹۱۶ ۹۱.۶٪
۲۱ ۸۷۵ ۸۷.۵٪
۱۸ ۷۵۰ ۷۵٪
۱۴ ۵۸۵ ۵۸.۵٪
۹ ۳۷۵ ۳۷.۵٪

کدام عیار طلا بهتر است؟

شاید شما هم  پس از آشنایی با انواع عیار در قسمت قبل از خود بپرسید: «کدام عیار برای طلا بهتر است؟» برای پاسخ به این سوال باید از خود بپرسید می‌خواهید با این طلا چه کار کنید؟ اگر می‌خواهید خرید طلا را به قصد استفاده زینتی امتحان کنید، یک نوع طلا و اگر به دنبال سرمایه گذاری طلا هستید، نوع دیگری از طلا با عیاری خاص به کار شما خواهد آمد.

محاسبه درصد خلوص طلا

محاسبه خلوص طلا به دو روش صورت می‌گیرد:

روش اول) در این روش طلای خالص را ۱۰۰۰ در نظر می‌گیریم، یعنی ۱ کیلوگرم یا ۱۰۰۰ گرم وزن خالصش است. حالا اگر بگوییم طلای ۷۵۰ یعنی از ۱۰۰۰ گرم ۷۵۰ گرم یا ۷۵٪ طلای خالص است و بقیه حجمش آلیاژ به کار رفته در آن است.

روش دوم)  در این روش طلا ۲۴ عیار را خالص و همان ۱۰۰۰ در نظر می‌گیریم. بنابراین طلای ۱۸ عیار همان ۷۵۰ یا ۷۵٪ است. به همین صورت با گرفتن یک تناسب ساده می‌توان عیار هر طلایی را به راحتی گفت. مثلا طلای ۱۴k، در حدود ۵۸.۳٪ طلا و ۴۱.۷٪ آن را آلیاژهای دیگر تشکیل داده‌اند.

صنعت طلا سازی کشورها

صنعت طلا سازی کشورها و عیار طلا در آن‌ها

کشورهای مختلف از طلا با درصد خلوص‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. اغلب در کشورهای عربی از طلا با بیشترین خلوص یعنی ۲۴ عیار استفاده می‌شود. در کشورهای دیگر درصد خلوص طلا بین ۹، ۱۰، ۱۴، ۱۸، ۲۲ متغیر است. در دنیا، عموما طلای ۱۸‌‌K استفاده می‌شود. با این حال هر کشوری بسته به نوع فرهنگ و سبک زندگی خودش قوانینی در ساخت طلا دارد. همیشه توجه کنید که عیار، هیچ ارتباطی به ساخت،طرح و رنگ طلا ندارد.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  شمش طلا؛ معرفی، انواع، مزایا و معایب و هرآنچه در مورد شمش طلا باید بدانید

صنعت طلا سازی در ایران و عیار طلا در آن

در کشور ایران از طلای ۱۸، ۲۱و ۲۲ غالبا استفاده می‌شود. معمولاً در شهر یزد از طلای ۲۰ عیار استفاده می‌شود. شهرهای جنوبی کشور از طلای ۲۱ و ۲۲ عیار استفاده می‌کنند زیرا معتقد هستند که طلا باید زرد و درخشان باشد. در دیگر شهرهای ایران غالبا از طلای ۱۸ عیار استفاده می‌شود. 

کلام پایانی

این سنگ گرانبها همیشه انسان را با چالش‌های زیادی روبرو کرده است و همیشه از اهمیت زیادی در جهان برخوردار بوده است. به همین علت سعی می‌شود تمام تعاریف آن د در سطح جهانی بررسی شود و اصولا در هر جای جهان به یک اندازه به آن اهمیت داده می‌شود. زیبایی طلا همیشه انسان را مجذوب خودش می‌کند و میل به خرید زیورآلات و اشیای تزیین شده با طلا در انسان بسیار زیاد است. اما با پیشرفت علم و کشف خواصش در علوم مختلف همچون پزشکی، مهندسی و … مسیر را برای این عنصر فضایی تغییر داد و امروزه اکثر کشورهای پیشرفته در تلاش هستند که از آن در پیشرفت علم استفاده کنند تا استفاده به عنوان زیورآلات و تجملات!

عیار چیست؟

به میزان خلوص یک قطعه طلا عیار می‌گویند. این میزان خلوص با عدد خاصی نشان می‌دهد. متداول‌ترین عیارهای طلا عبارت‌اند از : ۱۸، ۲۱، ۲۴، ۷۵۰

کدام عیار طلا بهتر است؟

بهترین عیار طلا، عددی معادل ۲۴ است. طلای ۲۴ عیار تقریباً خالص است.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

‫13 نظر ارسال شده در “عیار طلا؛ عیار طلا 18، 21، 24، 750 چیست؟

 1. فاطمه :

  چه قدر اصطلاحات بازار طلا زیاده…
  طلای 750 عیار طلای 18 عیار خوب اگه یکیه چرا از یکیش استفاده نمیکنند 🙂

  • سامانه طلاین :

   در فرهنگ‌ها و استاندارد مختلف از معیارهای متفاوتی برای بیان عیار طلا استفاده می‌کردند، درحال حاضر در حسابداری طلا از عیار طلا بر مبنای ۱۰۰۰ استفاده می‌شود یعنی طلای ۱۸ را ۷۵۰ و طلای ۱۷ را ۷۰۵ در نظر می‌گیرند.

 2. ناشناس :

  طلای ۲۴ عیار بخریم یا ۱۸ عیار کدومش بهتره؟
  منظورم برای خرید و فروشش توی بازار طلاست؟

  • سامانه طلاین :

   طلا در هر وزن و عیاری طلاست اما در عرف و قوانین بازار عیار طلای آبشده باید بالاتر از ۷۳۰ باشد، مصنوعات طلا در عیارهای ۱۸، ۲۰، ۲۱ و بعضا ۲۲ موجود می‌باشد، و فقط شمش و سکه های طلا را در عیار های بالای ۹۰۰ خواهید یافت، عیار ۲۴ همان عیار ۹۹۹.۹ می باشد. برای خرید و فروش طلا در بازار طلای خود را از مکان‌های معتبر و با فاکتور و شناسنامه‌های مورد نیاز موقع فروش تهیه کنید. (در تهیه طلای آبشده حتما به کد ری‌گیری انگ خورده بر روی طلا و مطابقت آن با فاکتور توجه کرده و حتما از عیارسنجی مورد نظر اعتبار سنجی کنید.)

 3. مریم :

  کجا طلای خالص میشه خرید برای سرمایه گذاری میخوام
  همون طلای ۱۰۰۰ که توی متن نوشته بودید…

 4. بازخورد: طلای آب شده بهتر است یا دست دوم؟ یک سوال مهم برای سرمایه گذاری طلا - طلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *