عیار طلا؛ عیار طلا ۱۸، ۲۴ و ۷۵۰ چیست؟ - طلاین

عیار طلا؛ عیار طلا ۱۸، ۲۴ و ۷۵۰ چیست؟

وقتی صحبت از طلا می‌شود، این سوال پیش می‌آید که درصد خلوص آن چقدر است. طلا فلزی بسیار نرم و چکش خوار است و نمی‌توان از آن به صورت ۱۰۰٪ خالص استفاده کرد. به همین علت هنگام ساخت یک قطعه طلا، سنگ‌هایی نظیر نیکل، نقره و … را به آن اضافه می‌کنند تا محکم شود. برای اندازه گیری میزان ناخالصی طلا، واحدی به نام ”عیار” تعریف کردند.

تعریف عیار

به میزان خلوص یک قطعه طلا، عیار می‌گویند. به عیار، قیراط نیز گفته می‌شود که در زبان انگلیسی-آمریکایی، Karat و انگلیسی- بریتیش، Carat خوانده می‌شود. با همین علت، سمبل عیار، حرف K است؛ به عنوان مثال ”18K”.

”این قطعه طلا چند عیار است؟” سوالی که برای همه ما هنگام خرید طلا پیش آمده است. باید گفت عیار طلا از ۸ تا ۲۴ متفاوت است. عمدتا از طلاهایی با عیار ۹، ۱۰، ۱۴، ۱۸، ۲۲ و ۲۴ بیشتر استفاده می‌شود.

برای محاسبه عیار طلا از فرمول زیر استفاده می‌شود:

عیار طلا طلاین

X: عیار آلیاژ

Mg: جرم خالص طلا

Mm: جرم کل جسم

طبق قانون در ایران، عیار پایین تر از عیار 18 نداریم و تولید طلا با عیار پایین‌تر از 18 فقط برای صادرات مجاز است و عرضه آن در بازار ممنوع است اما در بازار این عیارها برخلاف قانون استفاده می‌شود. در مورد انتخاب عیار طلا علاوه‌بر قیمت آن، شرایط اقلیمی نیز اهمیت زیادی دارد و باید توجه داشته‌باشید رطوبت بالا باعث تیرگی طلاها با عیار پایین می‌شود.

مطالب مفید برای شما:  مثقال طلا چیست + فرمول تبدیل مثقال به گرم

انواع عیار طلا

طلای ۲۴ عیار

به طلای ۲۴ عیار، طلای خالص یا طلای ۱۰۰٪ نیز می‌گویند. در طلای ۲۴ عیار، هیچ ناخالصی وجود ندارد و رنگش نسبت به طلاهای دیگر بسیار درخشان‌تر و زردتر است. البته خلوص آن به طور دقیق ۹۹.۹٪ است. حداکثر عیاری که برای آلیاژ طلا در نظر می‌گیرند ۲۴ است و بالاتر از  این عدد نیست و طبیعتا گرانترین نوع طلا است.

از طلای ۲۴ عیار در ساخت تجهیزات پزشکی، برقی، ساخت شمش و سکه استفاده می‌شود. به دلیل نرم و شکننده بودن، برای تولید جواهرات، طلای ۲۴ عیار توصیه نمی‌شود. با این حال در کشورهای عربی در ساخت زیورآلات بسیار رایج است.

طلای ۲۲ عیار

طلای ۲۲ عیار برای ساخت جواهرات بسیار استفاده می‌شود. در این مدل ، ۹۱.۶۷٪ را طلای خالص تشکیل داده و مابقی آن ناخالصی محسوب می‌شود. افزودن ناخالصی به طلا سبب محکم تر شدن طلا می‌شود، از همین رو طلای ۲۲ عیار برای ساخت طلا بسیار کاربرد دارد ولی برای ساخت طلاهایی که دارای سنگ یا پر کار هستند، توصیه نمی‌شود.

طلای ۱۸ عیار

رایج‌ترین نوع طلا است. ۷۵٪ آن طلای خالص است و ۲۵٪ ناخالصی دارد که شامل فلزات نقره، مس و… می‌شود. به دلیل مقاومت بالا، برای ساخت جواهرات و طلاهای پرکار توصیه می‌شود. در مقایسه با طلای ۲۴ عیار و ۲۲ عیار، رنگ طلایی ماتی دارد و قیمتش نیز پایین‌تر است. طلای ۱۸ عیار را به صورت ۱۸K، ۱۸Kt، ۱۸k، ۷۵۰ و ۰.۷۵ علامت گذاری می‌کنند.

تفاوت طلای ۱۸، ۲۴ و ۷۵۰ 

در نتیجه باید گفت طلا ۱۸ عیار همان طلا ۷۵۰ است و فقط تفاوت نام‌هایشان، بازی با اصطلاحات در این حوزه است و طلا ۲۴ همان خالص‌ترین طلا موجود در جهان را می‌گویند که طلای ۱۰۰۰ در نظر می‌گیرند.

مطالب مفید برای شما:  ویژگی های قیمت خوب طلای آب شده

محاسبه درصد خلوص طلا

محاسبه خلوص طلا به دو روش صورت می‌گیرد:

روش اول) در این روش طلای خالص را ۱۰۰۰ در نظر می‌گیریم، یعنی ۱ کیلوگرم یا ۱۰۰۰ گرم وزن خالصش است. حالا اگر بگوییم طلای ۷۵۰ یعنی از ۱۰۰۰ گرم ۷۵۰ گرم یا ۷۵٪ طلای خالص است و بقیه حجمش آلیاژ به کار رفته در آن است.

روش دوم)  در این روش طلا ۲۴ عیار را خالص و همان ۱۰۰۰ در نظر می‌گیریم. بنابراین طلای ۱۸ عیار همان ۷۵۰ یا ۷۵٪ است. به همین صورت با گرفتن یک تناسب ساده می‌توان عیار هر طلایی را به راحتی گفت. مثلا طلای ۱۴k، در حدود ۵۸.۳٪ طلا و ۴۱.۷٪ آن را آلیاژهای دیگر تشکیل داده‌اند.

صنعت طلا سازی کشورها

صنعت طلا سازی کشورها

کشورهای مختلف از طلا با درصد خلوص‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. اغلب در کشورهای عربی از طلا با بیشترین خلوص یعنی ۲۴ عیار استفاده می‌شود. در کشورهای دیگر درصد خلوص طلا بین ۹، ۱۰، ۱۴، ۱۸، ۲۲ متغیر است. در دنیا، عموما طلای ۱۸‌‌K استفاده می‌شود. با این حال هر کشوری بسته به نوع فرهنگ و سبک زندگی خودش قوانینی در ساخت طلا دارد. همیشه توجه کنید که عیار، هیچ ارتباطی به ساخت،طرح و رنگ طلا ندارد.

صنعت طلا سازی در ایران

در کشور ایران از طلای ۱۸، ۲۱و ۲۲ غالبا استفاده می‌شود. معمولا در شهر یزد از طلای ۲۰ عیار استفاده می‌شود. شهرهای جنوبی کشور از طلای ۲۱ و ۲۲ عیار استفاده می‌کنند زیرا معتقد هستند که طلا باید زرد و درخشان باشد. در دیگر شهرهای ایران غالبا از طلای ۱۸ عیار استفاده می‌شود. 

مطالب مفید برای شما:  حباب طلا + انواع آن

کلام پایانی

این سنگ گرانبها همیشه انسان را با چالش‌های زیادی روبرو کرده است و همیشه از اهمیت زیادی در جهان برخوردار بوده است. به همین علت سعی می‌شود تمام تعاریف آن د در سطح جهانی بررسی شود و اصولا در هر جای جهان به یک اندازه به آن اهمیت داده می‌شود. زیبایی طلا همیشه انسان را مجذوب خودش می‌کند و میل به خرید زیورآلات و اشیای تزیین شده با طلا در انسان بسیار زیاد است. اما با پیشرفت علم و کشف خواصش در علوم مختلف همچون پزشکی، مهندسی و … مسیر را برای این عنصر فضایی تغییر داد و امروزه اکثر کشورهای پیشرفته در تلاش هستند که از آن در پیشرفت علم استفاده کنند تا استفاده به عنوان زیورآلات و تجملات!

 

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *