اسپرد چیست؟ توضیح همه مفاهیم درباره اسپرد

اسپرد چیست؟
امتیاز دهید

اگر با بازارهای مالی سر و کار دارید، احتمالاً کلمه اسپرد به گوشتان خورده است. اسپرد یکی از مفاهیم کلیدی در تحلیل داده‌های مالی است که نشان دهنده تفاوت بین قیمت خرید و فروش یک دارایی است. اسپرد می‌تواند به عنوان یک شاخص از سطح رقابت، تقاضا و عرضه، و هزینه‌های معاملات در بازار استفاده شود.

 در این مقاله از طلاین به شما توضیح می‌دهیم که اسپرد چیست، چگونه محاسبه می‌شود، و چه نوع اسپردهای مختلفی وجود دارند. همچنین، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید با استفاده از اسپرد، فرصت‌های سودآور در بازار را شناسایی و بهره ببرید. پس با ما همراه باشید تا بیشتر درباره این موضوع جذاب بدانید.

معنی اسپرد چیست؟

تعریف اسپرد (Spread): اسپرد شکاف یا اختلاف بین دو مقدار اندازه‌گیری مثل نرخ، بازده یا قیمت است که بسته به زمینه استفاده آن، می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال اسپرد در بورس به معنای تفاوت میان قیمت خرید و قیمت فروش است و در بازار سهام تفاوت بین قیمت پیشنهادی و تقاضای سهام، اسپرد نامیده می‌شود.

در اعطای وام، اسپرد به قیمتی بالاتر از بازده معیار که وام گیرنده برای دریافت وام می‌پردازد می‌گویند. برای مثال، اگر نرخ بهره اصلی 3 درصد باشد و وام گیرنده با نرخ 5 درصد وام مسکن دریافت کند، اسپرد 2 درصد است.

مفهوم اسپرد چیست؟

در نوشته دیگری به بررسی مفهوم اسپرد در بازار شمش پرداخته‌ایم: اسپرد شمش طلا چیست

انواع اسپرد چیست؟

انواع مختلف اسپرد در بازارهای معاملاتی مختلف وجود دارد. برخی از رایج‌ترین اسپردهای مورد بحث در امور مالی عبارت‌اند از:

 1.   اسپرد پیشنهادی خرید
 2.   اسپرد بازده
 3. اسپرد تقویمی
 4. اسپرد با نوسان صفر
 5. اسپرد ثابت
 6. اسپرد شناور

هر یک از این انواع اسپرد در یکی از بازارهای مالی کاربرد دارند. به همین خاطر در ادامه هر کدام را به صورت جداگانه توضیح می‌دهیم.

اسپرد پیشنهادی خرید 

قیمت پیشنهادی بالاترین قیمتی است که خریدار حاضر است برای یک کالا بپردازد. در نقطه مقابل، قیمت درخواستی پایین‌ترین قیمتی است که فروشنده حاضر است برای یک کالا بپذیرد. به تفاوت بین قیمت پیشنهادی و قیمت پیشنهادی، اسپرد پیشنهادی خرید می‌گویند.

از اسپرد قیمت پیشنهادی در این بازار‌ها استفاده می‌شود:

 • بازار سهام
 • قراردادهای آتی
 • قرارداد‌های اختیار معامله
 • بازار ارز‌ها 
 • ترید طلا

سرمایه‌گذاران می‌توانند از اسپردهای پیشنهادی برای اندازه‌گیری نقدینگی سهام استفاده کنند، زیرا اسپردهای بزرگ‌تر معمولاً نشان‌دهنده دارایی‌های با نقدشوندگی کمتر است.

اسپرد بازده

اسپرد بازده به عنوان اسپرد اعتباری اوراق قرضه نیز شناخته می‌شود. اسپرد بازده تفاوت بین دو اوراق قرضه را که سررسید یکسانی دارند اندازه گیری می‌کند. در محاسبه اسپرد بازده به این پارامتر‌ها توجه می‌شود:

 • مهلت سر رسید اوراق
 •  رتبه اعتباری
 • عرضه‌کننده اوراق
 • سطح ریسک 

اسپرد بازده معمولا به صورت درصدی بیان می‌شود.

اسپرد تقویمی

اسپردهای تقویمی یک استراتژی در بازار‌های مالی مثل فارکس است که شامل خرید هم‌زمان یک گزینه با تاریخ انقضای طولانی‌مدت و فروش یک گزینه با تاریخ انقضای کوتاه‌مدت در همان دارایی پایه است. هدف، سود بردن از تفاوت در نرخ و قیمت دو گزینه در طول زمان است. برای بررسی اسپرد تقویمی معمولا از نمودار‌های تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید در این باره بیشتر بخوانید، این نوشته را از دست ندهید: ابزار تحلیل تکنیکال

اسپرد با نوسان صفر

اسپرد با نوسان صفر (Z-spread) اسپرد ثابتی است که قیمت یک کالا را با ارزش فعلی نقدی آن برابر می‌کند. این اسپرد توسط تحلیلگران و سرمایه گذاران برای کشف اختلافات در قیمت یک کالا مثل طلا یا بیت کوین استفاده می‌شود. به اسپرد Z، اسپرد منحنی بازده و اسپرد نوسان صفر نیز گفته می‌شود.

اسپرد ثابت

اسپرد ثابت درآمدی است که یک کارگزار یا بروکر از هر یک از معاملات شما تعیین می‌کند. مزیت اسپرد ثابت این است که اندازه کمیسیونی که باید پرداخت کنید از قبل مشخص است. پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید با این نوع کارگزاری‌ها بیشتر آشنا شوید، این نوشته را هم مطالعه کنید: بهترین بروکر طلا در ایران

منظور از اسپرد ثابت و شناور

اسپرد شناور

اسپرد شناور درآمد بی ثبات یک کارگزار از هر یک از معاملات شما است. ممکن است در معاملات آرام به حداقل برسد و در تلاطم بازار به شدت افزایش یابد. در بیشتر موارد، اندازه اسپرد شناور کمتر از اسپرد ثابت است. همچنین اسپرد شناور در طول انتشار اخبار و تعطیلات، گسترش قابل توجهی ممکن است داشته باشد.

واید شدن اسپرد چیست؟

وقتی اسپردها واید می‌شوند، منجر به منحنی بازدهی مثبت می‌شود. این بدان معناست که انتظار می‌رود اقتصاد در آینده رشد کند. اما وقتی منحنی بازده صاف می‌شود، به طور کلی نشان می‌دهد که نرخ‌های کوتاه مدت در حال کاهش هستند. انتظار در اینجا این است که اقتصاد در آینده چندان خوب نباشد. عرض اسپرد در بورس یک مقدار متغیر و واضح است. اسپرد می‌تواند به دلایل مختلف واید شود. رایج‌ترین آنها عبارت‌اند از:

واید شدن اسپرد در شب یا در طول دوره تعطیلات: هنگامی که فعالیت معاملاتی کاهش می‌یابد، DOM “خالی می‌شود”. تعداد خریداران و فروشندگان به طور طبیعی کاهش می‌یابد، بنابراین، عرضه و تقاضا گسترش می‌یابد. معاملات کمتری با قیمت مناسب هر دو طرف انجام می‌شود.

واید شدن اسپرد با توجه به الگوریتم‌های تطبیق سفارش: تطبیق سفارش راهی از پیش تعیین شده توسط مبادله برای خریداران و فروشندگان برای یافتن یکدیگر است. به این معنی است که سفارشات در یک معامله مطابقت دارند.

نقص فنی در بورس: واید شدن اسپرد می‌تواند به دلیل نقص فنی در بورس یا به دلیل اعمال الگوریتم‌های معاملاتی با فرکانس بالا (HFT) باشد. 

واید شدن اسپرد چیست؟

کرک اسپرد چیست؟

کرک اسپرد به تفاوت کلی قیمت بین یک بشکه نفت خام و فرآورده‌های نفتی پالایش شده از آن اشاره دارد. «کرک» یک اصطلاح صنعتی برای تجزیه نفت خام به محصولات جزئی است، از جمله گازهایی مانند پروپان، سوخت گرمایشی، بنزین، تقطیرهای سبک، مانند سوخت جت، تقطیرهای میانی، مانند سوخت دیزل، و تقطیرهای سنگین، مانند گریس.

منظور از کرک اسپرد چیست؟

قیمت هر بشکه نفت خام و قیمت‌های مختلف فرآورده‌های پالایش شده از آن همیشه با هم هماهنگ نیستند. بسته به زمان سال، آب و هوا، عرضه جهانی و بسیاری از عوامل دیگر، عرضه و تقاضا برای مشتقات خاص منجر به تغییرات قیمتی می‌شود که می‌تواند بر حاشیه سود یک بشکه نفت خام برای پالایشگاه تأثیر بگذارد.

برای کاهش ریسک قیمت‌گذاری، پالایشگاه‌ها از قراردادهای آتی برای جلوگیری از کرک اسپرد استفاده می‌کنند. معامله گران آتی و اختیار معامله همچنین می‌توانند از کرک اسپرد برای پوشش سایر سرمایه گذاری‌ها یا گمانه زنی در مورد تغییرات احتمالی قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی پالایش شده استفاده کنند.

منظور از کرک اسپرد چیست؟

خطرات و ریسک‌های اسپرد چیست؟

معاملات اسپرد، مانند هر شکل دیگری از معاملات، خطرات زیادی را به همراه دارد که معامله گران و سرمایه گذاران باید از آن آگاه باشند. به عنوان مثال، ریسک بازار می‌تواند بر ارزش دارایی‌های پایه و سودآوری تجارت اسپرد تأثیر بگذارد؛ بنابراین، اگر معامله‌گری وارد یک اسپرد بر روی سهامی شود که معتقد است قیمت آن افزایش می‌یابد، اما قیمت سهام به طور غیرمنتظره‌ای به دلیل شرایط بازار کاهش یابد، ممکن است معامله‌گر در معامله اسپرد متحمل ضرر شود.

علاوه بر این، خطرات بالقوه دیگری در ارتباط با اسپرد وجود دارد:

 • ریسک نقدینگی می‌تواند خرید یا فروش دارایی‌ها را در صورت نیاز دشوارتر کند و در نتیجه اسپرد گسترده‌تر و هزینه‌های معاملاتی را افزایش دهد.
 • هنگامی که معاملات اسپرد شامل استفاده از اهرم یا معامله اوراق بهادار با رتبه اعتباری پایین‌تر باشد، ریسک اعتباری می‌تواند نگران کننده باشد.
 • ریسک نوسان می‌تواند پیش‌بینی دقیق جهت و میزان حرکت قیمت را دشوارتر کند که می‌تواند بر سودآوری یک معامله اسپرد تأثیر بگذارد.

ریسک طرف مقابل نیز می‌تواند مشکل‌ساز باشد، زیرا معاملات اسپرد ممکن است شامل استفاده از ابزارهای مالی باشد که به اعتبار طرف مقابل متکی است. اگر طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند، تاجر یا سرمایه گذار ممکن است متحمل زیان‌های قابل توجهی شود.

اهمیت استفاده از اسپرد در معاملات

باید بدانید معامله گران به دنبال سود از اسپرد با شرط بندی بر این هستند که اندازه اسپرد در طول زمان باریک یا بزرگ (بیشتر یا کمتر) می‌شود. اگر اسپرد بخرید، معتقدید که اسپرد بین دو قیمت افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، اگر معتقدید که نرخ بهره اوراق قرضه ناخواسته سریع‌تر از اوراق خزانه افزایش می‌یابد، می‌توانید آن اسپرد بازدهی را خریداری کنید.

همان‌طور که تا کنون دیدید در این مقاله سعی کردیم توضیح دهیم که اسپرد چیست، چگونه کار می‌کند، چه مزایا و چالش‌هایی دارد و چگونه می‌توانید آن را در ترید‌های خود پیاده سازی کنید. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید و جذاب بوده باشد. اگر شما علاقه‌مند به یادگیری بیشتر درباره دیگر موضوعات مرتبط با سرمایه گذاری و بازارهای مالی هستید، حتماً به قسمت‌های دیگر سایت هم مراجعه کنید. در طلاین شما همچنین می‌توانید از طریق خرید آنلاین طلای آب شده سرمایه گذاری کنید و خیلی زود به سوددهی برسید.

سوالات متداول:

چرا اسپرد مهم است؟

اسپرد مهم است زیرا نشان دهنده انعطاف‌پذیری و پویایی بازار است. همچنین، اسپرد می‌تواند نشانگر ریسک و عدم استحکام در بازار مالی باشد. در بازار‌های مالی استفاده از این مفهوم بسیار رایج است. برای مثال آشنایی با اسپرد طلا یکی از برگ‌های برنده هر تریدری است.

نرخ بهره اسپرد چیست؟

نرخ بهره اسپرد نرخ بهره‌ای است که بانک‌ها برای وام به مشتریان بخش خصوصی منهای نرخ سود پرداختی توسط بانک‌های تجاری یا مشابه برای سپرده‌های تقاضایی، مدت دار یا پس انداز می‌دهند.

2 دیدگاه دربارهٔ «اسپرد چیست؟ توضیح همه مفاهیم درباره اسپرد»

  1. فاطمه محمدی مدیر محتوا

   سلام وقت شما به خیر باشه.
   اسپرد در بازار های نوسانی افزایش پیدا می‌کند؛ اما در سامانه خرید و فروش طلای آبشده طلاین معمولا ۲۳ هزار تومان ثابت هست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا