بنکداری طلا یعنی چه؟ معرفی شغل بنکدار طلا

بنکدار طلا
4.3/5 - (3 امتیاز)

بنکدار طلا، کسی است که طلا را در مقیاس بزرگ خریداری کرده و سپس به صورت عمده می‌فروشد‌. در واقع، بنکدار با خرید طلا از تولیدکننده، واسطه‌ای میان او و طلافروشان خرده است. بنکدار طلا، نقش بسیار مهمی در بازار خرید و فروش طلا دارد که در ادامه، بیشتر با این نقش آشنا می‌شویم.

نقش‌های مهم بنکدار طلا و جواهر

حالا که دانستیم بنکدار چیست، بهتر است بیشتر درباره اهمیت این حرفه بدانیم. شاید در نگاه اول، همه چیز ساده باشد؛ ولی بنکدار طلا، نقشی فراتر از یک واسطه‌گری معمولی دارد. در کل بازار خرید و فروش طلا، بازار خاصی است. ما در طلاین، شما را با این بازار آشنا می‌کنیم تا تجربه بهتری در معاملاتتان داشته باشید.

تسهیل روند فروش طلا

اگر بنا باشد که تولیدکننده، با خرده‌فروشان ارتباط گرفته و تک به تک به آن‌ها طلا بفروشد، روند فروش طلا بسیار سخت خواهد بود. تولیدکننده فرصت کافی برای فروش طلا آن هم به صورت خرده را ندارد؛ به همین دلیل، نقش بنکدار طلا پررنگ خواهد شد. بنکدار طلا، با خرید عمده از تولیدکننده و سپس فروش خرده به طلافروشان، کار خرید و فروش طلا را ساده‌تر می‌کند.

نقش بنکدار طلا
نقش بنکدار طلا

کاهش قیمت‌ها

در صورتی که تولیدکننده، به صورت مستقیم و خردخرد به فروشندگان، طلا بفروشد، قیمت عرضه طلا در بازار بسیار بالا خواهد رفت. بنکدار طلا با خرید در مقیاس بالا، تخفیف خوبی از تولیدکننده می‌گیرد. این واسطه‌گری بنکدار، باعث می‌شود که در نهایت قیمت عرضه طلا در بازار، به نفع مصرف‌کننده کاهش پیدا کند.

آگاهی به بازار

بنکدار طلا، هم با تولیدکنندگان ارتباط دارد و هم خرده‌فروشان. این باعث می‌شود تا بنکدار طلا و جواهر، تسلط خوبی روی بازار پیدا کند. این افراد هم نسبت به میزان تولیدی و قیمت استخراج اطلاعات خوبی دارند و هم درمورد تقاضای بازار. آگاهی خوب بنکداران نسبت به عرضه و تقاضا، باعث کنترل بازار طلا می‌شود

آیا بنکدار طلا نقش کاذبی در بازار دارد؟

اگر خوب به این سؤال که «بنکدار طلا یعنی چی؟» پاسخ دهیم، همه چیز روشن خواهد شد. دانستیم که بنکدار، طلا را از تولیدکنندگان خریداری کرده و در بازار پخش می‌کند. نقش بنکدار، ابداً نقش کاذبی نیست، بلکه بسیار هم نقش مفیدی است. اغلب تولیدکنندگان، توان کافی برای ارتباط گرفتن با بازار را ندارند. یک تولیدکننده، انرژی و زمان زیادی برای تمرکز بر فروش هم ندارد. از طرفی، خرده‌فروشان به یک منبع مورد اطمینان با حجم عرضه مشخص دارند. خرده‌فروشان اغلب به تولیدکنندگان دسترسی نداشته و توانایی خرید به صورت را هم ندارند. واسطه‌گری بنکدار، یک پل مهم بین تولیدکننده و فروشنده‌ها خواهد بود. در واقع وجود بنکدار نه تنها قیمت طلا را بالا نمی‌برد، بلکه همان‌طور که گفتیم، در نهایت منجر به کاهش قیمت تمام شده برای مصرف‌کننده خواهد شد.

درآمد بنکدار طلا

عنوان و شرایط کاری بنکداری طلا، ممکن است وسوسه‌کننده به نظر برسد. دقت کنید که اصولاً کسی از ابتدای ورود به بازار طلا، بنکدار نمی‌شود. بنکداران، پس از چند سال فعالیت در بازار طلا و آشنایی با زیر و بم این فضا، توانایی بنکداری را پیدا می‌کنند.

درآمد بنکدار طلا
درآمد بنکدار طلا

علاوه بر آشنایی با تولیدکنندگان و شرایط کارگاه‌ها، لازم است با خرده‌فروشان و کانال‌های عرضه به مصرف‌کننده هم آشنا باشید. بنکدار باید شناخته‌شده و مورد اطمینان هر دو طرف، یعنی تولیدکننده و خرده‌فروش باشد. پس بنکداری به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست و به سختی می‌توان به این جایگاه رسید. درآمد بنکداری طلا، به کارمزد ساخت طلا اضافه می‌شود. این درصد اضافه، در میان بنکداران متفاوت است؛ ولی اغلب حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد قیمت اجرت هر گرم از طلا، سهم بنکدار است. اجرت ساخت هر گرم طلا، بسته به نوع ساخت، عیار، قیمت روز طلا و مواردی از این قبیل، متفاوت خواهد بود.

بنکدار طلا چه مراحلی را طی می‌کند؟

بازار، همیشه پیچیده است. بازار طلا، از بازارهای معمول هم پیچیده‌تر است! هرگز نمی‌توان نسخه ثابتی برای روند کاری هر عضو این بازار تعیین کرد. البته، روندهای مشخص و کلی هم وجود دارند که می‌توانند نقشه کار افراد تازه‌کار در بازار طلا باشند. یک بنکدار طلا، قبل از هر چیز باید با تولیدکنندگان ارتباط بگیرد. سپس باید دقیقاً محصولاتی که قصد فروششان را دارد، بشناسد. این محصولات، نیاز به نگهداری و سپس عرضه دارند. ارتباط با خرده‌فروشان و مصرف‌کننده را باید مشخص کرد. تبلیغات و بازاریابی مناسب، اصول مهمی برای عرضه هستند. هزینه‌های همه این مراحل باید مشخص باشند تا نقشه راهی برای کسب درآمد، مشخص شود.‌

بنکدار طلا کیست؟
بنکدار طلا کیست؟

بازاریابی بنکدار طلا

بنکدار، باید مشتری‌هایش برای خرید طلا بنکداری را بشناسد. گاهی خریداران، همان خرده‌فروشان هستند که این کانال عرضه، B2B است. گاهی خریداران، مصرف‌کنندگان هستند و واسطه دیگری وجود ندارد که این روش BtoC نام دارد. این روزها روش دوم، یعنی فروش مستقیم به مصرف‌کننده به قیمت خرده، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. فروش مستقیم، نیازمند تبلیغات و بازاریابی مناسب در میان مردم است. فروش آنلاین و سایر روش‌های جذب مشتری، باید به استراتژی بنکداران اضافه شوند تا کسب و کارشان رشد کند. مصرف‌کنندگان بالقوه هم با شناخت بنکداران و آشنایی با محصولاتشان، تبدیل به مشتریان بالفعل خواهند شد.

کلام آخر

بنکدار، کسی است که محصول را به صورت عمده از تولیدکننده خریداری کرده و سپس به خرده‌فروشان می‌فروشد. بنکدار طلا، یک واسطه مهم در بازار طلا محسوب می‌شود. بنکدار کمک می‌کند تا  بازار بهتر چرخیده و قیمت تمام‌شده طلا برای مصرف‌کنندگان کمتر شود. بنکدار، باید به خوبی با بازار و افراد فعال در آن آشنا باشد تا نبض بازار را در دست بگیرد. در این مقاله سعی کردیم هرآنچه که درمورد بنکدار و بنکداری لازم داشتید را به شما توضیح دهیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. همچنین شما می‌توانید مقالات دیگر ما را درباره اصطلاحات بازار طلا در وبلاگ طلاین مطالعه کنید.

سوالات متداول

درآمد بنکدار طلا چگونه است؟

بنکدار بسته به شناخت بازار و روش‌های ترید طلا می‌تواند درآمد خوبی داشته باشد. هرچند توصیه می‌شود این شغل را به عنوان کارآموز شروع کنید تا به تجربه و دانش لازم در دل بازار برسید.

وظیفه بنکدار طلا چیست؟

بنکدار می‌تواند در توزیع طلا در بازار نقش مهمی داشته باشد.

7 دیدگاه دربارهٔ «بنکداری طلا یعنی چه؟ معرفی شغل بنکدار طلا»

 1. سلام
  مقاله خوندم ولی بنده طلا فروشی زدم
  چه فایده وقتی بنک دار نقش خودش درست ایفا نمیکنه در عمل بنک داران طلا با کارمزد به من خرده فروش میفروشند و قیمت طلا بالا میره
  بنده نیاز به فروش عمانی دارم یعنی طلا به من بدهند و مقداری که فروختم برگردانم ولی کسی همکاری نکرد میتونید معرفی کنید بهم ؟!

 2. مرررسی. خیلی خوب بود.
  فقط اینکه یعنی بنکدارها خودشونم توی فروش طلا سهم دارن؟

  1. سامانه طلاین

   سلام همراه گرامی اگر تولیدکننده طلا بخواهد طلا را به‌صورت خورد به مشتری‌ها بفروشد قیمت طلا بسیار بالا خواهد رفت. بنکدار با خرید عمده و زیاد طلا از تولیدکننده تخفیف خوبی از تولیدکننده خواهد گرفت و قیمت نهایی طلا بسیار مناسب‌تر خواهد شد.

 3. یه تصویری که موقع خوندن این مقاله به ذهنم رسید این بود که بنکدارای طلا پیرمردای قدیمی‌ان که از طلا فروشی‌شون توی یه زیرزمین تاریک، شبیه مافیاهای بازار طلا عمل می‌کنن و جریان بازار طلا رو هدایت می‌کنن :))))

 4. در واقع این طوری یعنی وظیفه بنکدار طلا تامین بازاره؟ خیلی باحاله که.

 5. مرسی. عموی من بنکدار طلاست و همیشه می‌خواستم بدونم درآمدش چه‌قدره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا