تشخیص نگین اصل از بدل | طلاین

تشخیص نگین اصل از بدل

3/5 - (2 امتیاز)

قبل از هرگونه انجام راه‌های تشخیص نگین اصل از بدل، باید آن‌ها را به خوبی تمیز کنیم. برای این کار سنگ را داخل یک پارچه تمیز قرار می‌دهیم و سپس با انگشتان آن را مالش می‌دهیم تا سنگ از هرگونه آلودگی پاک شود.

سنگ‌ها و جواهرات گرانبهای گوناگونی وجود دارند و راه‌های متفاوتی برای تشخیص اصل از بدل آن‌ها نیز وجود دارند؛ در این مقاله چند نمونه از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

راه تشخیص نگین اصل از بدل:

سنگ اصل، به دلیل طبیعی بودن دارای درز و شکاف است اما سنگ مصنوعی به دلیل دست‌ساخت بودن، کاملا بی‌عیب و نقص است.

سنگ بدل از سنگ اصل درخشان‌تر است، زیرا سنگ‌های اصل در محل پیدایش خود دچار فرسایش می‌شوند.

همچنین سنگ بدل نسبت به سنگ اصل چگالی بیشتری دارد.

نگین-مروارید-طلاین

 

برای تشخیص مروارید اصل از بدل چند راهکار وجود دارد. می‌توانیم مروارید را روی زبان قرار دهیم و آن را به پشت دندان‌ها بکشیم، اگر حس ریگ یا شن مانند ایجاد کند، مروارید اصل است.

اما اگر دوست ندارید که مروارید را در دهان خود قرار دهید، می‌توانیم راه دیگری را امتحان کنیم. برای این راهکار باید مروارید با پوست افراد دیگری تماس پیدا نکرده باشد. هنگامی که با آن تماس پوستی برقرار می‌کنیم باید ابتدا حس خنکی کنیم؛ سپس به تدریج حس خنکی آن از بین می‌رود و دمای آن به دمای بدن می‌رسد و گرم می‌شود.

توجه داشته‌باشید که فرایند گرم شدن مروارید‌های تقلبیِ شیشه ای یا پلاستیکی روی سطح پوست سریع‌تر است.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  12 فلز گران بها و کاربردی جهان

نگین-الماس-طلاین

 

 

یکی از راه‌های تشخیص آن بازدم نفس انسان است، اگر بخار روی آن سریع از بین رفت، نشانه اصل بودن الماس است.

در مقابل، الماس‌های تقلبی بخار را چندین ثانیه نگه می‌دارند و اگر چندین بار این کار را انجام دهیم، نفسمان روی سطح آن متراکم می‌شود و از بین نمی‌رود.

یکی از خصوصیت‌های الماس، بریدن شیشه است که از این ویژگی می‌توان برای تشخیص اصل از بدل استفاده کرد.

همچنین الماس توانایی انعکاس نور را نیز دارد. هنگامی می‌توان از این ویژگی استفاده کرد که روی حلقه یا گوشواره کار نشده‌باشد و به این روش به طور قطع نمی‌توان اعتماد کرد زیرا به دلیل درخشان بودن الماس، تشخیص آن دشوار است.

یک راهکار دیگر باقی می‌ماند و آن به خصوصیت منحرف کردن نور توسط الماس بستگی دارد. برای این کار می‌توانیم الماس را درون یک روزنامه بپیچیم، اگر توانستیم که متن آن را بخوانیم، الماس تقلبی است.

نگین-یاقوت-سرخ-طلاین

 

 

یاقوت‌ها به سخت و مقاوم بودنشان معروف هستند، بنابراین اگر با کشیدن ناخن یا سکه بر روی آنها خش ایجاد شود احتمالا تقلبی هستند.

از دیگر خصوصیات یاقوت سرخ، رنگ آن است که قرمز روشن است اما راهکار مناسبی برای تشخیص اصل و بدل بودن آن نیست، زیرا لعل نیز نوعی سنگ قیمتی است که رنگ آن تیره است و تقلبی نیست.

در نتیجه راهکار اول برای اطمینان بیشتر، راهکار مناسب‌تری است.

نگین-یاقوت-کبود-طلاین

از نظر سختی بعد از الماس قرار می‌گیرد. به دلیل محکم بودن آن، بیشتر مواقع خراشیدگی و حفره روی آن وجود ندارد.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  فاکتور طلا ؛ فاکتور چه اهمیتی دارد و چه مواردی در فاکتور طلا باید ذکر شود؟

همچنین می‌توانیم دنبال نواقصی روی یاقوت کبود بگردیم، البته باید توجه داشته‌باشید که نقص با خراش تفاوت دارد. اگر سنگ مورد نظر کاملا بی عیب و نقص باشد، احتمالا تقلبی است.

از دیگر خصوصیات یاقوت کبود رنگ آن است که آبی تیره است و نمونه‌های تقلبی آن رنگ روشن و درخشان‌تری دارند.

نگین-زمرد-سبز-طلاین

باید بر روی سطح آن به دنبال خراشیدگی و حفره بگردیم. به دلیل اینکه زمرد از معادن کشور‌های مختلف استخراج می‌شود، هر کدام رنگ‌های متنوعی دارند. برای مثال سنگ‌هایی که از معادن کشور کلمبیا استخراج می‌شود دارای رنگ سبز_آبی و گاهی سبز مایل به زرد هستند.

نکته ای که باید در مورد اصل و بدل بودن زمرد در نظر بگیریم این است که اگر رنگ زمردمان سبز روشن باشد باید به تقلبی و اصل بودن آن شک کنیم.

نگین-یشم-طلاین

 

 

این نوع سنگ دارای چگالی بالایی است. برای تشخیص اصل از بدل آن، باید سنگ مورد نظرمان را به هوا بیاندازیم، اگر نسبت به سنگ‌های دیگر با همان سایز، سنگین‌تر به نظر بیاید احتمالا اصل است.

استحکام نیز روش دیگری برای تشخیص اصل از بدل است. سنگ جید بسیار محکم است و باید بتواند روی سطح شیشه و فلز خط بیاندازد بدون آن که خود تراشی بردارد.

نگین--آمتیس-طلاین

برای تشخیص اصل از بدل نگین آمتیس مانند مروارید عمل می‌کنیم. نگین آمتیس را در دست گرفته و دمای آن را بررسی می‌کنیم.

همچنین می‌توانیم با آمتیس روی شیشه خط بیندازیم که با این کار یک خط سفید به جا می‌ماند.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  طلاهای سنتی

 

عقیق:

نگین-عقیق-طلاین

 

باید نسبت به بوی عقیق حساس باشیم، اگر بوی مواد شیمیایی و اسید بدهد احتمال تقلبی بودن آن بسیار بالا است.

میزان شفافیت و وزن سنگ اصل نسبت به سنگ بدل بیشتر است.

سنگ بدل در اثر خنک شدن و یا زود گرم شدن شکسته می‌شود. همچنین اگر در اثر ضربه بر روی سطح آن خراش ایجاد شود، احتمالا تقلبی است.

مهم است بدانید که سنگ‌های تقلبی در بیشتر مواقع در آزمایشگاه‌ها و به عنوان سنگ‌های قیمتی مصنوعی ساخته می‌شوند. معمولا همه‌ی خصوصیات آن‌ها شبیه به سنگ واقعی است و به همین دلیل تشخیص آن‌ها بسیار دشوار است. همه این راهکار‌ها به صورت قطعی نمی‌توانند به شما اصل یا بدل بودن آن را نشان بدهند پس بهتر است که از مکان‌های معتبر و قابل اعتماد خرید کنید.

 

تفاوت نگین اصل و بدل چیست؟

یکی از ویژگی‌های نگین اصل درزها و شکاف‌های موجود در آن است، در صورتی که در نگین بدل و ساختگی این شکاف‌های طبیعی وجود ندارد.

چگونه متوجه بدلی بودن نگین شویم؟

نگین بدل را در آزمایشگاه تهیه می‌کنند و سعی می‌شود کاملا شبیه نگین اصل باشد. بنابراین تشخیص آن با روش‌های عادی بسیار سخت است و بهتر است آن را از فروشنده‌ی معتبر تهیه کنید.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *