روش محاسبه قیمت تعویض طلا چگونه است؟

روش محاسبه قیمت تعویض طلا
3/5 - (6 امتیاز)

تعویض طلا راه‌حل ساده‌ای است که به کمک آن می‌توانید جواهرات خود را با طلای نو عوض کنید و در استایل خود تنوعی شگفت‌انگیز خلق کنید؛ اما پیش از فروش طلای قدیمی خود باید به طور حتم با روش محاسبه تعویض طلا آشنا باشید و نکات آن را بدانید تا متحمل ضرر نشوید. طلا فروشان از فرمول خاصی برای محاسبه قیمت تعویض طلا استفاده می‌کنند که آن را در این نوشته از طلاین به شما آموزش می‌دهیم.

محاسبه تعویض طلا چگونه انجام می‌شود؟

هنگامی که برای تعویض طلا به طلافروشی مراجعه می‌کنید، پیش از هرچیز طلا فروش دو کار را انجام می‌دهد:

 1. اولاً که طلافروشان در هنگام تعویض طلا، با طلای شما بر اساس قوانین خرید طلای دست‌ دوم برخورد می‌کنند. و در محاسبه طلای دست دوم هزینهٔ مالیات، اجرت و سود فروشنده از طلا کم می‌شود؛
 2. ثانیاً ازآنجایی‌که طلافروش از عیار طلای شما اطمینان ندارد، به‌جای طلای ۱۸ عیار (۷۵۰) با آن مشابه طلای ۷۴۰ برخورد می‌کند. این کار به این دلیل است که پس از ذوب طلا و تعیین عیار آن، خریدار (یعنی طلا فروش) متحمل ضرر نشود.

توجه داشته باشید که کم کردن عیار در هنگام فروش، برای عیار‌های دیگر نیز رایج است؛ برای مثال اگر در هنگام تعویض طلا، عیار قطعه ۸۳۳ باشد، آن را با عیار ۸۲۰ از شما خریداری می‌کنند. به این کار در بازار «انداختن خط عیار» می‌گویند.

فرمول قیمت تعویض طلا

با توجه به نکات بالا، در هنگام محاسبه قیمت تعویض طلا، اگر طلای اولیه شما عیاری برابر با ۷۵۰ (۱۸ عیار) داشته باشد؛ طلا فروش عیار آن را تبدیل به ۷۴۰ می‌کند تا متحمل ضرر نشود. پس قیمت تعویض طلا با این نسبت ساده ریاضی به دست می‌آید:

فرمول قیمت تعویض طلا

برای مثال اگر قیمت طلای ۱۸ عیار برابر با ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان باشد، این عدد را تقسیم بر ۷۵۰ و ضرب‌ در عدد ۷۴۰ می‌کنند و قیمت تعویض طلا در این مثال برابر با ۲.۹۶۰.۰۰۰ تومان می‌شود. برای محاسبه دقیق می‌توانید قیمت لحظه‌ ای طلای ۱۸ عیار را در سایت طلاین مشاهده کنید.

در نهایت نیز تفاوتی که ممکن است در ارزش قطعات طلا وجود داشته باشد، به‌صورت نقدی بین طرفین مبادله می‌شود. البته بهتر است در هنگام محاسبه به این نکته دقت کنید که ممکن است وزن طلای دست‌دوم شما دقیقاً همان وزنی که آن را خریداری کرده‌اید نباشد. چرا که طلا به‌ مرور زمان دچار فرسایش می‌شود و بخشی از وزن خود را از دست می‌دهد. 

تعویض طلا با طلا چه فایده‌ای دارد؟

شاید بپرسید که اصلاً تعویض طلا چه فایده‌‌ای دارد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که بسیاری از افراد پس از مدتی از طلاهای قدیمی خود خسته می‌شوند چرا که دیگر به نظر آنها زیبایی ندارند و از مد افتاده است. همچنین بعضی از قطعات طلا مثل زنجیرهای باریک یا النگوهای نازک مستعد آسیب هستند و ممکن است دچار شکستگی شوند.

در این حالت می‌توانید این طلاهای شکسته را تعمیر کنید؛ ولی از  آن‌ جایی که تعمیر طلا با استفاده از جوش‌دادن آن انجام می‌شود، ممکن است دیگر طلای شما آن زیبایی اولیه را نداشته باشد؛ بنابراین اگر طلای شکسته‌ای شده یا بی‌استفاده‌ای دارید که سال‌ها است آن را به کار نبرده‌اید، می‌توانید آن‌ها را به طلافروشی برده و با طلای نو تعویض کنید. به‌این‌ترتیب شما یک قطعه طلای جدید و سالم دارید که می‌توانید از آن استفاده کنید.

فرق فروش با تعویض طلا

در ابتدا لازم است بدانید که پولی که در هنگام خرید طلای نو صرف کرده‌اید شامل چه چیزهایی بوده است. طبق قانون، شما در هنگام خرید طلای نو علاوه بر قیمت اصلی طلا که باتوجه‌به وزن و عیار آن محاسبه می‌شود، مبلغی را بابت اجرت ساخت، مبلغی را بابت مالیات و مبلغی را نیز بابت سود فروشنده پرداخت می‌کنید.

فرق طلای نو و دست دوم در هنگام فروش نیز مشخص می‌شود. فروشنده در هنگام تعویض، طلای دست‌دوم شما را فقط بر اساس وزن آن و قیمت خالص طلا خریداری می‌کند و به‌این‌ترتیب هزینهٔ مالیات، اجرت و سود فروشنده از قیمت طلای شما کسر می‌شود. بر همین اساس است که اگر اکنون طلایی را بخرید و یک ساعت بعد بفروشید، کاملاً متحمل ضرر خواهید شد.

فرق فروش با تعویض طلا در پرداخت هزینه‌های جانبی مثل اجرت است.

آیا تعویض طلا از نظر شرعی اشکال دارد؟

گفتیم که در هنگام تعویض طلا، طلافروشان با طلای دست‌دوم شما مشابه طلای ۷۴۰ برخورد می‌کنند. اما آیا معامله به این صورت از نظر شرعی جایز است؟ در قوانین اسلام گفته شده است که دو کالا که از یک جنس و قابل وزن شدن هستند و وزن یکسانی دارند، نباید با قیمت‌های مختلفی معامله شوند، حتی اگر کیفیت مشابهی نداشته باشند. به‌این‌ترتیب، تعویض طلای دست‌دوم با طلای نو از نظر شرعی جایز نیست، هر چند که این دو نوع طلا از کیفیت یکسانی برخوردار نباشند.

اما راه‌حل چیست؟ آیا براین‌اساس تعویض طلا نادرست است و نباید انجام شود؟ در پاسخ باید گفت که راه‌حل این موضوع انجام دو معاملهٔ جدا به‌جای تعویض مستقیم قطعات طلا است. به‌این‌ترتیب که طلافروش ابتدا قطعهٔ طلای شما را به‌عنوان طلای دست‌دوم خریداری کرده و سپس طلای جدید را به‌عنوان طلای نو به شما می‌فروشد و چنانچه در این صورت قطعات طلا دارای ارزش برابری نباشند، تفاوت هزینهٔ این دو نیز به‌صورت نقدی پرداخت می‌شود.

برای بررسی بیشتر احکام شرعی خرید و فروش طلا این نوشته را بخوانید: حکم شرعی خرید طلا

اگر تعویض طلا با طلا انجام شود، از نظر شرعی اشکال دارد.

کلام آخر

در این مقاله به معرفی موضوع تعویض طلا و نحوه محاسبه قیمت تعویض طلا پرداختیم. گفتیم که تعویض طلا یکی از راه‌حل‌های موجود برای کسانی است که طلاهای شکسته دارند یا از طلاهای قدیمی خود خسته شده‌اند. این افراد می‌توانند با مراجعه به طلافروشی‌ها، قطعه طلای خود را با طلای نو تعویض کنند.

در این شرایط طلای شما به‌صورت طلای دست‌دوم و با عیار ۷۴۰ با طلای نوی معادل تعویض خواهد شد و قیمت تعویض طلا بر اساس طلای کارکرده محاسبه خواهد شد. از آن جایی که این کار شرعی محسوب نمی‌شود، طلافروشان معمولاً تعویض طلا را به‌صورت دو معاملهٔ مستقل به انجام می‌رسانند. در پایان شما می‌توانید سوالات پاسخ داده نشده خود در مورد تعویض طلا را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

سؤالات متداول:

آیا تعویض طلا ضرر است؟

از آن جایی که در هنگام تعویض، طلافروش قطعه طلا را به‌صورت طلای دست‌دوم و با عیار ۷۴۰ از شما خریداری می‌کند، ممکن است در تعویض متحمل ضرر شوید. بااین‌حال چنانچه طلاها برای شما کاربردی ندارند تعویض آن‌ها عاقلانه به نظر می‌رسد.

چه زمانی برای تعویض طلا مناسب است؟

باتوجه‌به ضرر محتمل در هنگام تعویض، بهتر است طلا را حداقل یک الی دو سال پس از خریداری‌کردن تعویض کنید. چرا که تعویض مکرر طلا ارزش سرمایهٔ شما را به‌مرور کاهش می‌دهد.

5 دیدگاه دربارهٔ «روش محاسبه قیمت تعویض طلا چگونه است؟»

 1. سلام
  آیا تعویض طلاهای شکسته با طلا نو خیلی ضرر مالی داره ؟ طلاها مال ۵ الی ۷ سال پیش می باشد

  1. فاطمه محمدی مدیر محتوا

   سلام وقت به خیر.
   پاسخ به سوال بستگی به میزان و کیفیت طلای شکسته دارد. بهتر است با مراجعه به طلا فروشی‌های معتبر، شرایط را دقیق‌تر بررسی کنید.

 2. اگر امروز طلایی بخریم وفردا مراجعه کنیم که مثلا یک سایز بزرگترش رابگیریم آیا طلایمان را همان زرگر دست دوم حساب میکند؟

  1. فاطمه محمدی مدیر محتوا

   سلام. بله. بعد از یک‌بار فاکتور شدن طلای نو، طلا دست دوم محسوب می‌شود.

 3. بهتر است که طلای خود را بفروشیم تا اینکه زیان کنیم
  اگر 740 حساب شود فروشنده نسبت به قیمت اصل طلا زیان میبرد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا