تمیز کردن طلا و جواهر با ۴ روش بدون آسیب- طلاین

تمیز کردن طلا و جواهر؛ بهترین روش برای تمیز کردن زیورآلات و طلا

5/5 - (1 امتیاز)

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که تمیز کردن طلا چه فایده‌ای دارد؟ شاخصه بارز و اصلی طلا در مقایسه با بسیاری از فلزات دیگر، درخشندگی و جلوه ظاهری آن است. همین مسئله است که توجه بسیاری از افراد را برای استفاده از طلا به‌عنوان زیورآلات و جواهر جلب کرده است.

تمیز کردن طلا و جواهر در مقایسه با سایر فلزات مانند نقره چندان پیچیده است. اگر تجربه استفاده از انگشتر یا دستبند نقره را داشته باشید، حتما می‌دانید که خیلی زود جرم می‌گیرد و باید آن‌ها را تمیز کنید. اما این مشکل درباره طلا چندان وجود ندارد. داستان اصلی در خصوص مربوط به کدر شدن و از دست دادن درخشندگی اولیه است. البته این مسئله نیز جای نگرانی ندارد و می‌توانید با استفاده از روش‌های ساده و کاربردی در منزل به‌راحتی طلای زینتی خود را تمیز کنید. در همین راستا چند روش تمیز کردن طلا و جواهر را در ادامه با هم مرور خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تمیز كردن‌ طلا و جواهر

تمیز کردن طلا و جواهر با استفاده از مایع ظرف‌شویی

یکی از ساده‌ترین راه‌های تمیز کردن طلا و جواهر استفاده از مایع ظرف‌شویی است. یک ظرف شبیه پیاله بردارید و مقداری آب گرم در آن بریزید. البته توجه داشته باشید که آب خیلی جوش یا داغ نباشد و بتوان به‌راحتی دست را داخل آن نگه داشت. آب جوش شاید به خود طلا آسیبی وارد نکند ولی قطعا سنگ‌های تزئینی که روی طلا کار می‌شود، در برابر حرارت زیاد حساس هستند. در ادامه چند قطره مایع ظرف‌شویی را داخل آب بریزید. محلول را هم بزنید تا قطرات مایع ظرف‌شویی درون آب حل شوند.

 پس از آن زیورآلات خود را داخل محلول غوطه‌ور کنید. حدود یک ربع زمان دهید تا به‌خوبی داخل محلول خیس بخورد. در این مدت زمان بخش قابل توجهی از آلودگی‌هایی که روی سطح طلا جمع شده است، از آن جدا می‌شود. نکته مهم این است که بسیاری از شیارهایی که در حالت عادی دسترسی به آن‌ها ندارید، به کمک این کار تمیز می‌شود. از یک برس مخصوص یا مسواک با موهای نرم برای تمیز کردن سطح طلا بعد از بیرون آوردن آن از محلول استفاده کنید تا هم آثار مایع شوینده روی آن باقی نماند و هم از پاک شدن آلودگی‌ها نهایت اطمینان را حاصل کنید. در نهایت هم بهتر است یک‌بار دیگر طلا را با آب گرم روان شستشو دهید. به کمک یک حوله نرم آن را خشک کنید تا درخشندگی آن دقیقا مثل روز اولی شود که جواهر را خریداری کردید.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  طلای شکن

تمیز کردن طلا و جواهر با استفاده از آمونیاک

آمونیاک یکی دیگر از موادی است که می‌توانید برای تمیز کردن طلا و جواهر مورد استفاده قرار دهید. البته باید توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید هر بار که قصد تمیز کردن جواهرات خود را دارید از این ماده استفاده کنید. به این دلیل که ماده شیمیایی نسبتا قوی است و می‌تواند در صورت تماس زیاد با طلا موجب ساییدگی آن شود. یک نکته بسیار مهم دیگر این است که اگر جواهرات شما به همراه مروارید یا پلاتین تزئین شده است، تحت هیچ شرایطی نباید از آمونیاک برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید؛ چراکه این کار باعث آسیب رسیدن به آن‌ها می‌گردد.

شش پیمانه آب با دمای ولرم را آماده کنید  یک پیمانه آمونیاک در آن بریزید. محلول حاصل را هم بزنید تا یکدست شود. پس از آن طلای خود را داخل محلول قرار دهید. یک دقیقه زمان کافی است تا جواهر شما در محلول تمیز شود. بلافاصله آن را از ظرف خارج کنید. سپس بار دیگر طلای خود را زیر آب شیر شستشو دهید. از یک پارچه یا حوله نرم برای خشک کردن کامل آن استفاده کنید. کمی اجازه دهید در معرض هوا باقی بماند تا رطوبت آن به‌طور کلی برطرف شود. به این ترتیب جواهرات شما کاملا تمیز خواهند شد.

تمیز کردن طلا و جواهر بدون استفاده از آب

تمیز کردن طلا و جواهر بدون استفاده از آب

برای تمیز کردن طلا و جواهر نگین‌دار باید کمی دقت بیشتری به خرج دهید. بسیاری از سنگ‌های تزئینی با استفاده از چسب روی زیورآلات قرار می‌گیرند. در چنین شرایطی باید توجه داشته باشید که نفوذ آب و تماس آن با چسب باعث می‌شود که احیانا سنگ‌های تزئینی از سطح طلا جدا شوند. برای این منظور می‌توانید از یک روش بدون تماس مستقیم آب استفاده کنید.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  حباب طلا + انواع آن

محلولی که در روش تمیز کردن طلا با مایع ظرف‌شویی مطرح کردیم را بار دیگر آماده کنید. یک حوله تمیز و نرم را انتخاب کرد و داخل محلول غوطه‌ور کنید. پس از آن حوله را بیرون بیاورید. با چلاندن آن کاری کنید تا آب دیگر از آن نریزد. در ادامه می‌توانید به کمک این حوله مرطوب به آرامی سطح زیورآلات خود را تمیز کنید. پس از آن به کمک یک حوله دیگر که صرفا با آب مرطوب شده، طلا را بار دیگر تمیز کنید. حال زیورآلات شما تمیز شده است و باید زمان دهید تا در معرض هوا خشک شود.

تمیز کردن طلا و جواهر با استفاده از خمیر دندان

خمیر دندان نیز می‌تواند برای تمیز کردن طلا و جواهر به‌خصوص دوده‌هایی که در شیارها جمع می‌شوند، بسیار مؤثر باشد. یک بند انگشت خمیر دندان را در یک ظرف بریزید. دو یا سه قاشق آب روی آن بریزید. ترکیب را هم بزنید تا خمیر یکدست و نرمی به دست بیاید. سپس یک مسواک نرم انتخاب کنید و دقیقا مانند همان مسواک زدن معمولی شروع تمیز کردن سطح طلا کنید. در نهایت با استفاده از آب روان کامل آن را شستشو دهید. به کمک یک حوله نرم و هوای آزاد جواهر را خشک کنید. به این ترتیب طلای شما درخشندگی سابق را به دست خواهد آورد.

کلام پایانی

در این مطلب به معرفی چهار روش تمیز کردن طلا و جواهر پرداختیم. هر یک از این روش‌های چهارگانه فوق به‌راحتی در منزل قابل اجرا است و می‌توانید در کمترین زمان ممکن آن‌ها را انجام دهید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از وسایل سفت و زمخت برای تمیز کردن طلا و جواهر استفاده نکنید؛ چراکه این کار باعث ایجاد خراش روی زیورآلات شما می‌شوند. همچنین هیچ‌گاه به سراغ مواد اسیدی یا سایر مواد شیمیایی قوی نروید. آن‌ها خیلی زود باعث ایجاد خوردگی در سطح طلا می‌شوند. در پایان به یاد داشته باشید که لازم نیست هزینه چندانی برای تمیز کردن جواهرات خود بپردازید. خیلی راحت در خانه می‌توانید این کار را انجام دهید.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  بزرگترین خریداران طلا و برترین تولید کنندگان طلا چه کشورهایی هستند؟

سوالات متداول:

روش تمیز کردن طلا و جواهر چگونه است؟

در این نوشته چهار روش تمیز کردن طلا و جواهر را به کمک آمونیاک، آب، خمیردندان و مایع دستشویی به شما توضیح دادیم.

آیا سفید کردن طلای زرد با تمیز کردن ممکن است؟

خیر. طلای سفید روکشی خاص دارد و نمی‌توان طلای زرد را در خانه تبدیل به طلای سفید کرد.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *