سنگ اتمی چیست و چه کاربردی دارد؟

سنگ اتمی چیست؟
2.6/5 - (8 امتیاز)

شاید برای شما هم سؤال شده باشد که سنگ اتمی چیست؟ معمولاً برای تزیین طلا و جواهرات از قبیل گردنبند، انگشتر و غیره نگین‌ها و سنگ‌های قیمتی مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سنگ‌های قیمتی خصوصیات و قیمت‌های متفاوتی دارند و می‌توانند شامل سنگ‌های طبیعی مثل برلیان، یاقوت، زمرد باشند یا اینکه می‌توانند در دسته نگین‌های اتمی قرار بگیرند. سنگ‌های اتمی یکی از پرکاربردترین انواع سنگ‌های تزئینی در بازار طلای ایران و جهان هستند که در این مقاله با آن‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

سنگ اتمی چیست؟

عموماً بر روی طلا از سنگ‌های زینتی با جنس‌های مختلف برای تزئین بیشتر محصول استفاده می‌شود. به این طلاهای مزین شده با سنگ، جواهر گفته می‌شود. سنگ اتمی در واقع نوعی سنگ زینتی ساخته شده به دست انسان است که به طور گسترده در طلا و جواهرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل به سنگ‌های اتمی اغلب الماس آزمایشگاهی نیز گفته می‌شود. اتم‌های سازنده این نوع سنگ‌ها با اتم‌های سازنده سنگ الماس یکسان و همان اتم‌های کربن هستند که با الگوی اتمی مشابه سنگ‌های طبیعی در کنار هم قرار گرفته‌اند؛ این موضوع دلیل نام‌گذاری سنگ‌های اتمی به این عنوان است. این سنگ‌ها در آزمایشگاه با اعمال فشار بالای مصنوعی ساخته شده و سپس با دستگاه‌های دقیقی برش می‌خورند. جالب است بدانید که گاهی خلوص این سنگ‌های مصنوعی از الماس‌های واقعی بیشتر است؛ چرا که در ساخت آن‌ها از کربن خالص استفاده می‌شود درحالی‌که سنگ‌های الماس طبیعی عموماً ناخالصی‌هایی از مواد دیگر را نیز به همراه دارند.

برای آشنایی بیشتر با مفاهیم بازار طلا این نوشته را از دست ندهید: اصطلاحات رایج بازار طلا

قیمت سنگ اتمی به چه مواردی بستگی دارد؟

سنگ‌های به کار رفته در جواهرات عموماً بر ۳ اساس ارزش‌گذاری می‌شوند: ۱.کمیاب بودن سنگ مورد نظر ۲.میزان دوام سنگ ۳.زیبایی و درخشندگی سنگ یکی از رایج‌ترین و مهم‌ترین روش‌های تشخیص تفاوت نگین اتمی و برلیان مقایسه قیمت آن‌ها است. همان طور که اشاره شد نگین‌های طبیعی مثل الماس حاصل فشرده شدن زغال سنگ در طی سال‌های بسیار طولانی در اعماق زمین هستند و میلیون‌ها سال عمر دارند، علاوه بر آن پیدا کردن و حفر معادن الماس قطعاً کاری پرزحمت و هزینه‌بر است، در مقابل نگین اتمی ساخته دست بشر است و به فراوانی در آزمایشگاه‌ها تولید می‌شود. با توجه به این توضیحات انتظار می‌رود که نگین‌های برلیان قیمت بالایی در بازار داشته باشند در حالی که سنگ‌های اتمی قیمت بسیار پایین‌تری دارند که در مقابل سنگ اصل برلیان ناچیز محسوب می‌شود. مانند سایر سنگ‌های زینتی قیمت برلیان به سایز، کیفیت و یکپارچگی آن بستگی دارد و البته باید اشاره کرد که اندازه سنگ‌ها مبنای اصلی قیمت گذاری در بازار طلا است. به گونه‌ای که هرچه سنگ‌ها درشت‌تر باشند، ارزش بیشتری خواهند داشت و قطعاً گران‌تر خواهند بود، اما معمولاً برای خرید نگین اتمی هزینه کمتری از شما دریافت می‌شود و فقط وزن کار حساب خواهد شد.

قیمت سنگ اتمی
قیمت سنگ اتمی

بنابراین توجه کنید که اگر در زمان خرید قیمت سنگ به صورت جداگانه محاسبه می‌شود، عموماً برلیان است؛ اما در جواهرات و طلاهایی که دارای نگین اتمی هستند هزینه بسیار کمتری برای نگین پرداخت می‌شود و حتی در بیشتر اوقات هزینه‌ای بابت نگین‌های اتمی گرفته نخواهد شد. این در حالی است که سنگ‌های اتمی جلوه و درخشندگی با شباهت بالا به برلیان دارند و بنابراین در مقابل نگین برلیان به عنوان گزینه‌ای مقرون به صرفه با ظاهری زیبا و درخشان مطرح می‌شوند. شاید بتوان گفت یکی از دلایلی که گاهی اوقات باعث می‌شود خانم‌ها از جواهرات و انگشترهایی با نگین‌های اتمی استفاده کنند، این است که در ازای پرداخت هزینه کمتر، جلوه مورد نظر خود را از جواهر دریافت خواهند کرد. فروشنده‌ها از به کار بردن سنگ اتمی در جواهرات برای افزایش قدرت خرید مشتری‌ها و کم کردن هزینه‌ها بهره می‌گیرند و به این ترتیب تعداد مشتری‌های خود را افزایش می‌دهند.

تفاوت سنگ اتمی با برلیان و خواص سنگ اتمی

یکسان دانستن سنگ‌های اتمی و نگین‌های برلیان یک اشتباه رایج بین عموم مردم است. همان‌طور که گفته شد در واقع نگین اتمی تراش سنگ‌های دست ساز انسانی هستند و تفاوت اصلی آن‌ها با نگین برلیان نیز همین مورد است؛ چرا که نگین‌های برلیان تراش‌های خاصی از الماس هستند و منشأ طبیعی دارند. بسیاری از افراد در تشخیص تفاوت سنگ اتمی با برلیان ناتوان هستند، تعجبی هم ندارد! همان‌طور که گفته شد سنگ‌های اتمی شباهت بسیاری با سنگ‌های برلیان دارند.

تفاوت سنگ اتمی و برلیان
تفاوت سنگ اتمی و برلیان

نکات تشخیص سنگ اتمی چیست؟

در سال‌های اخیر نیز در زمینه ساخت سنگ‌های اتمی پیشرفت زیادی رخ داده است و سعی شده تا با رعایت کردن برخی از نکات و اصول، تراش به‌گونه‌ای انجام شود که سنگ‌های اتمی ویژگی‌ها و جلوه‌های بصری الماس و درخشندگی آن را هرچه بیشتر نشان دهند؛ بنابراین اگر در زمینه طلا و جواهرات بی‌تجربه باشید تشخیص سنگ اتمی از برلیان قطعاً برای شما راحت نخواهد بود. اما اگر دقت بالایی به خرج دهید احتمالاً این تفاوت‌ها را بین سنگ‌های اتمی و برلیان اصل پیدا خواهید کرد:

 • اول اینکه درخشش و نور نگین‌های اتمی چندان خاص و چشمگیر نیست؛ اما نگین برلیان درخشش و نور بسیار خیره‌کننده و جذابی دارد.
 • دوم اینکه گرچه نگین برلیان درخشش بیشتری دارد؛ اما شفافیت آن نسبت به نگین اتمی کمتر است و نور تیره‌تری را به چشمان بازتاب می‌دهد. نگین‌های اتمی بسیار شفاف بوده و طیف رنگی کامل از رنگ سفید را بازتاب می‌دهند.
 • و سوم اینکه سنگ‌های اتمی طیف رنگی متنوع و جذابی را دارا هستند؛ اما برلیان در مقایسه با این نگین، رنگ‌های محدودتری دارد.
نحوه تشخیص سنگ اتمی
نحوه تشخیص سنگ اتمی

روش تشخیص برلیان و سنگ اتمی

با در اختیار داشتن یک سنگ برلیان اصل و مقایسه آن با سنگ‌های اتمی شاید بتوانید این تفاوت‌ها را کمی تشخیص دهید. اما اگر به دنبال روش‌های دقیق‌تری می‌گردید تست آب و ذره‌بین نیز روش‌های خوبی محسوب می‌شوند:

تست آب:

نگین‌های برلیان اصل چگالی بالایی دارند و در آب فرو می‌روند در حالی که نگین‌های اتمی اغلب بر روی آب می‌مانند؛ بنابراین این روش می‌تواند تفاوت نگین اتمی و برلیان را تا حدودی نشان دهد.

تست با ذره‌بین:

بیشتر نگین‌های برلیان یک زائده کوچک کربنی دارند که سنگ‌های اتمی فاقد آن هستند. این زائده به راحتی با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست اما ممکن است بتوان آن را به وسیله ذره‌بین مشاهده نمود. البته این تست نیاز به دقت زیادی دارد و احتمالاً شما را به تشخیص مطلوبی نمی‌رساند. اگر به این موضوع علاقه دارید می‌توانید این مقاله را در طلاین بخوانید: تشخیص نگین اصل از بدل اما در نهایت باید بدانید که هیچ یک از این روش‌ها صد درصد قابل اطمینان نیست و تشخیص قطعی سنگ اتمی از برلیان باید توسط افراد باتجربه و متخصص صورت گیرد. جمع‌بندی در این نوشته با شما درباره اینکه سنگ اتمی چیست و چه تفاوت‌هایی با دیگر سنگ‌هایی مثل برلیان دارد، صحبت کردیم. با وجود تفاوت بسیار مشخص قیمت سنگ اتمی و برلیان، شما ترجیح می‌دهید به سراغ خرید کدام یک بروید. امیدواریم این مطلب از سایت طلاین برای شما جذاب و کارآمد باشد.

سوالات متداول:

تفاوت سنگ اتمی و الماس چیست؟

سنگ اتمی در آزمایشگاه‌ها ساخته می‌شود و نام دیگر آن الماس مصنوعی است. اما الماس از دل زمین استخراج می‌شود.

روش تشخیص سنگ اتمی چگونه است؟

به کمک تست آب و ذره‌بین می‌توانید سنگ اتمی اصل را شناسایی کنید.

10 دیدگاه دربارهٔ «سنگ اتمی چیست و چه کاربردی دارد؟»

  1. سامانه طلاین

   سلام دوست عزیز حتماً در آینده نزدیک بیشتر درباره این موضوع مقالاتی را منتشر خواهیم کرد.

 1. یک طلا فروش آینده

  ممنون از نوشته خوبتون. این یعنی جواهراتی که سنگ اتمی دارن قیمت کمتر نسبت به جواهراتی که سنگ برلیان توشون استفاده شده دارن؟

  1. سامانه طلاین

   درسته همراه گرامی ازآنجاکه سنگ‌های مانند برلیان طی سال‌های زیادی در اعماق زمین و با شرایط خاصی ساخته شده دارای درخشندگی بیشتر و زیبایی بیشتری هستند و نحوه استخراج و آمده سازی آنها هزینه بر تر و دشوارتر است برای همین قیمت گران‌تری دارند و به طبع زیبایی بیشتری.

  1. سامانه طلاین

   سلام همراه عزیز ممنون که سؤال خودت رو از ما پرسیدی؛ سنگ‌های اتمی دارای تنوع رنگ بیشتری نسبت به سنگ‌های برلیان هستند و نحوه تشخیص این دو سنگ بیشتر از رنگ بر اساس میزان درخشندگی و بافت درونی آنها انجام می‌شود.

 2. می‌شه توضیح بدین نگه داری از سنگ اتمی چه شکلی باید باشه؟ مراقبت‌های خاصی می‌خواد؟ کاش اینم گفته بودین!

  1. سامانه طلاین

   سلام دوست گرامی حتماً در آینده نزدیک درمورد این موضوع آموزش‌های رو با شما به اشتراک می‌گذاریم.

 3. این خیلی خوبه که آدم نمی تونه بفهمه برلیانه یا سنگ اتمی. برای درآوردن چشم جاری‌ها خیلی گزینه مناسبیه =))

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا