نماد طلا در فارکس چیست؟ راهنمای کامل سرمایه گذاری طلا در فارکس

سرمایه گذاری طلا در فارکس
4.4/5 - (7 امتیاز)

فارکس یا بازار تبادل ارزهای خارجی (The Foreign Exchange)، بستری است که نیاز مردم و بازار برای تبادل ارز را برطرف می‌کند. به زبان ساده، معامله‌گران در فارکس از نوسانات نرخ ارز‌های مختلف و فلزات گرانبهایی مثل طلا سود می‌برند؛ تریدر‌های فارکس ارز‌های خود ارزان می‌خرند و گران می‌فروشند. امروزه بخش زیادی از معاملات طلا در فارکس و بازارهای مالی مشابه صورت می‌گیرد. در این نوشته به بررسی سرمایه گذاری طلا در فارکس، استراتژی‌ها، ریسک‌ها و شاخص طلا در فارکس می‌پردازیم. با طلاین همراه باشید.

نماد طلا در فارکس چیست؟

نماد طلا در فارکس (Gold symbol in forex): عبارت و کد پذیرفته شده بین المللی برای نماد طلا در فارکس XAU است که نمادی است که تحت استاندارد ارز ISO 4217 برای نشان دادن یک اونس تروی طلا استفاده می‌شود. هنگام معامله طلا و دلار، نماد بازار فارکس برای طلا XAU/USD است.

نماد طلا در فارکس

نحوه معامله طلا در فارکس چگونه است؟

برای معاملات طلا در فارکس، باید مراحلی را طی کرد که به ترتیب در زیر آورده شده‌اند:

 1. ابتدا باید بروکری مناسب برای سرمایه گذاری در طلا انتخاب کنید؛
 2. وجه مورد نیاز برای معاملات را برای بروکر واریز کنید؛
 3. بهترین استراتژی معامله طلا در فارکس بسته به دوره زمانی و قیمت نماد طلا در فارکس را پیدا کنید؛
 4. پوزیشن معامله در فارکس را باز کنید؛
 5. روش‌های مدیریت ریسک و احساسات در بازار را فرا بگیرید؛
 6. پس از انجام معامله پوزیشن معاملاتی خود را ببندید.

در ادامه هر یک از این مراحل را به صورت دقیق‌تر توضیح می‌دهیم:

انتخاب بروکر برای سرمایه گذاری طلا در فارکس:


شروع مسیر معاملات طلا در فارکس با انتخاب یک بروکر مناسب آغاز می‌شود. باید مطمئن شوید که بروکر انتخابی شما مجوزهای لازم را دارد. همچنین، اطمینان حاصل کنید که این بروکر امکان معامله طلا را فراهم کرده و از آن پشتیبانی می‌کند و در این راستا خدمات مناسبی را ارائه می‌دهد. مرحله بررسی بروکر شامل بررسی شرایط معاملاتی مانند اسپرد، سرعت اجرا، و نوع پلتفرم معاملاتی، و همچنین بررسی نظرات و تجربیات دیگر معامله‌گران با آن بروکر می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم پیش از انتخاب بروکر، این نوشته را بخوانید: بهترین بروکر طلا در ایران

واریز وجه برای بروکر:

پس از انتخاب بروکر، مرحله بعدی واریز وجه به حساب تجاری شما در کیف پول بروکر است. بیشتر بروکرها امکان انتقال پول را از طریق انتقال بانکی یا استفاده از سیستم‌های پرداخت آنلاین فراهم می‌کنند. در این مرحله، اطمینان حاصل کنید که اطلاعات حساب شما به صورت امن مدیریت می‌شود و پرداخت وجه شما از طریق درگاه‌های قانونی است.

انتخاب روش و استراتژی معامله طلا در فارکس:

پس از واریز وجه، باید روش معامله طلا در فارکس را انتخاب کنید. برای این کار می‌توانید از دو روش اصلی تحلیل بازار، یعنی تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال استفاده کنید. در ادامه به صورت خلاصه تفاوت این دو نوع تحلیل در ترید طلا در فارکس را توضیح می‌دهیم:

 • تحلیل تکنیکال در فارکس: تحلیل تکنیکال در معاملات طلا به تحلیل الگوهای نمودارهای قیمتی، نقاط پشتیبانی و مقاومت، و استفاده از شاخص‌های فنی می‌پردازد. این روش از داده‌های گذشته و روند قیمتی پیشین برای پیش‌بینی روند آینده استفاده می‌کند و به معامله‌گران کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری را در مورد ورود یا خروج از معاملات طلا بگیرند. بیشتر بخوانید: تحلیل تکنیکال چیست
 • تحلیل بنیادی در فارکس: تحلیل بنیادی شامل بررسی عوامل اقتصادی، سیاسی، و اجتماعی است که می‌تواند بر قیمت طلا تأثیر بگذارد. این عوامل شامل گزارش‌های اقتصادی، سیاست‌های پولی، تغییرات در نرخ بهره، و تنش‌های جهانی می‌شود. معامله‌گران باید این تحلیل‌ها را به دقت دنبال کنند و با تغییرات و اخبار مربوطه در بازار فارکس، تصمیمات خود را به‌روزرسانی کنند. بیشتر بخوانید: تحلیل فاندامنتال چیست

باز کردن پوزیشن معامله طلا:

حالا که تصمیم به معامله گرفتید، مرحله بعد باز کردن پوزیشن است. این مرحله شامل تعیین نقطه ورود و خروج به بازار، انتخاب هدف سود و مشخص کردن حد ضرر می‌شود. برای این منظور، باید با تحلیل دقیق وضعیت بازار و استفاده از اندیکاتورها و نمودارهای مختلف، نقطه ورود و خروج خود را مشخص کنید. در نوشته دیگری ابزار‌های لازم برای تحلیل طلا را معرفی کرده‌ایم: بهترین ابزار تحلیل تکنیکال طلا

مدیریت ریسک و احساسات در طول معاملات طلا در فارکس:

استفاده از استراتژی‌های مدیریت ریسک مانند استفاده از حد ضرر (Stop Loss) و تأمین (Hedge)، می‌تواند به معامله‌گران کمک کند تا مخاطرات مرتبط با معاملات طلا را کاهش دهند و از زیان‌های احتمالی محافظت کنند.

بررسی ریسک‌های مختلفی که می‌توانند قیمت طلا را تحت تأثیر قرار دهند، مانند ریسک‌های سیاسی، نرخ بهره، و تغییرات در نرخ ارز، می‌تواند به معامله‌گران در مدیریت بهتر ریسک‌های مرتبط با معاملات طلا کمک کند.

مدیریت احساسات از جمله عوامل کلیدی موفقیت در معاملات فارکس است، به ویژه در معاملات طلا که قدرت روانی زیادی دارند. احساسات مانند ترس و حرص می‌توانند تصمیمات را تحت تأثیر قرار دهند، بنابراین مهار این احساسات و انجام معاملات بر اساس تحلیل منطقی و موضوعی اساسی است.

بستن پوزیشن:

در انتها، پس از اینکه پوزیشن خود را باز کردید و به هدف یا حد ضرر خود رسیدید، باید معامله را ببندید. پس از بستن معامله، این امکان را دارید که به تحلیل بازار و شرایط پیش آمده در معامله قبلی برسید و استراتژی بهتری را برای معامله بعدی انتخاب کنید.

تعیین زمان مناسب برای ورود و خروج از معاملات طلا از اهمیت بالایی برخوردار است. معامله‌گران باید با تحلیل‌های مختلف مانند تحلیل تکنیکال و بنیادی، بهترین زمان‌ها برای ورود و خروج از معاملات را تعیین کنند. هم‌چنین استفاده از سیگنال‌های معاملاتی مانند اعلان‌های تحلیلی و اشاره‌های خرید و فروش از تحلیل‌گران معتبر، می‌تواند به معامله‌گران در بهبود زمان‌بندی معاملات و افزایش بازدهی کمک کند.

بهترین استراتژی برای معامله طلا در فارکس

استراتژی‌های سرمایه گذاری طلا در فارکس را می‌توان بر اساس طول دوره زمانی به دو دسته تقسیم کنیم:

 1. معاملات روزانه (Day Trading): سرمایه‌گذاران می‌توانند از تغییرات کوتاه‌مدت نرخ طلا بهره‌مند شوند و با معاملات روزانه سود کسب کنند. این رویکرد نیازمند تحلیل‌های فنی و تکنیکال دقیق است.
 2. معاملات طولانی مدت (Swing Trading): در این استراتژی، سرمایه‌گذاران از تغییرات طولانی‌تر در قیمت طلا بهره‌مند شده و موقعیت‌های استراتژیک را در زمان بهینه انتخاب می‌کنند.

داشتن استراتژی مناسب در معاملات طلا به شما امکان می‌دهد تا از نوسانات قیمت طلا استفاده کرده و کسب سود کنید. تصمیم‌گیری در مورد بهترین استراتژی طلا در فارکس بسته به شرایط شما دارد و مستلزم آن است که با تحلیل فاندامنتال یا بنیادی مربوط به طلا آشنایی داشته باشید. اگر دوست دارید بیشتر بدانید این نوشته را بخوانید: تحلیل بنیادی چیست؟

بهترین استراتژی برای معامله طلا در فارکس
بهترین استراتژی برای معامله طلا در فارکس

بهترین زمان معامله طلا در فارکس

معاملات طلا در فارکس، وابسته به نوسانات قیمت است؛ در نتیجه زمان‌های پرنوسان، زمان‌هایی هستند که توجه معامله‌گران را به خود جلب می‌کنند. این معامله‌گران تلاش می‌کنند تا طلا را در زمان‌های پرنوسان‌تر خریدوفروش کنند و از این نوسان قیمت در بازار طلا سود ببرند.

قیمت طلا در فارکس بین ساعات ظهر تا 8 شب به وقت لندن بیشترین نوسان ممکن را دارد؛ زیرا در این زمان‌ها بیشترین بازار جهانی طلا باز و درحال فعایت است. اما تنها لندن نیست که تاثیر عمده‌ای روی معاملات دارد. به‌طور کلی می‌توان گفت بهترین زمان معامله طلا در فارکس زمان همپوشانی سشن‌های نیویورک و لندن یعنی از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۲۰:۳۰ به وقت تهران است چون نقدینگی بازار در این زمان بسیار زیاد است.

اگر می‌خواهید قیمت لحظه‌ای طلا را ببینید: قیمت امروز طلا

بهترین زمان معامله طلا در فارکس
بهترین زمان معامله طلا در فارکس

مزایای معامله طلا در فارکس

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند طلا را به صورت فیزیکی بخرند و در جایی مشخص نگه‌داری کنند. در مقابل افراد دیگر هم هستند که از حضور فیزیکی طلاهایشان چشم‌پوشی می‌کنند و ترجیح می‌دهند طلا را در بازارهای مالی‌ای مثل فارکس معامله کنند. این افراد می‌توانند با استفاده از تحلیل بازار طلا، از تغییرات قیمت طلا، چه با شیب منفی و چه با شیب مثبت سود ببرند. درنتیجه یکی از روش‌های محبوب و مناسب برای خرید و فروش طلا، معامله و سرمایه گذاری طلا در فارکس است

 • . معاملات طلا در فارکس، در محیطی بسیار ساده انجام می‌شود.
 • یکی از مزایای این معاملات مشخص بودن قیمت‌ها است. در این بازار قیمت‌ها مشخص‌اند و چانه‌زنی برای کاهش یا افزایش قیمت وجود ندارد.
 • بازار فارکس این امکان را مهیا می‌کند که معامله‌گران با استفاده از اهرم سرمایه اولیه خود را چندبرابر کرده و با پول بیشتری معامله کنند.
 • همچنین در این بازار می‌توان پوزیشن‌های خریدوفروش باز کرد؛ ابزاری که به معامله‌گران این امکان را میدهد که با باز کردن پوزیشن فروش، ‌در نزول بازار نیز کسب سود کنند.

ثبات طلا در مقایسه با سایر دارایی‌ها در طول بحران‌های اقتصادی آن را به یک محافظ محبوب در برابر تورم تبدیل کرده است. درنتیجه زمانی که سرمایه‌گذاران در خصوص شرایط اقتصادی نگران می‌شوند، از طلا به‌عنوان یک پناهگاه امن استفاده می‌کنند.

ریسک معاملات طلا در فارکس

بی‌شک هیچ سرمایه‌گذاری‌ای بدون ریسک نخواهد بود. طلا نیز ریسک‌های خاص خودش را دارد که در زیر به دو مورد از آن می‌پردازیم:

 • نقدینگی: حجم معاملات طلا در روز، در نسبت با دیگر جفت ارزهای بازار بیشتر است. درنتیجه شاهد نوسانات شدیدتری در طول روز خواهید بود. اگر بدون تجربه به سمت طلا بروید، امکان آشفته شدن شما در برخورد با این نوسانات بالا بوده و ممکن است سرمایه خود را از دست بدهید.
 • عرضه و تقاضا: عرضه و تقاضا در بازار طلا نیز نقش پررنگی را ایفا می‌کند. با بالا و پایین رفتن عرضه و تقاضا ممکن است نوسانات زیادی را شاهد باشیم. این عرضه و تقاضا خصوصا در زمان‌هایی که مردم از ترس کم‌ارزش شدن ارزهای فیات به سوی طلا هجوم می‌برند ملموس‌تر است.

با توجه به انواع موجود ریسک در بازار طلا، بهتر است پیش از هرچیز اطلاعات و دانش کافی برای سرمایه گذاری طلا در فارکس را کسب کنید.

نکات ترید طلا در فارکس

در ادامه ۱۰ مورد از نکات ترید طلا در فارکس را به نقل از سایت Daily FX برای شما شرح می‌دهیم. این سایت تحلیل‌های روزانه در خصوص بازار فارکس را منتشر می‌کند و یکی از معتبر‌ترین منابع برای آموزش ترید طلا در فارکس است. به این نکات دقت کنید:

 • پیش از شروع ترید طلا در فارکس دقت کنید که آیا بازار در حالت ریسک یا بدون ریسک قرار دارد.
 • عملکرد احتمالی قیمت دلار آمریکا و نرخ طلای جهانی را پیش‌بینی کنید.
 • برای معامله طلا در فارکس از ترکیبی از تحلیل بنیادی، تکنیکال و تحلیل‌های احساسی استفاده کنید.
 • بررسی کنید که بانک مرکزی آمریکا در حال خرید یا فروش طلا است.
 • آمار تقاضای طلا در کل جهان را بررسی کنید. سعی کنید میزان تقاضا برای طلا در حوزه‌های صنعتی و جواهرآلات را تخمین بزنید.
 • به منابع عرضه کننده و میزان عرضه طلا در فارکس دقت کنید.
نکات ترید طلا به نقل از سایت Daily FX

خلاصه سرمایه گذاری طلا در فارکس

طریقه سرمایه گذاری در فارکس به دانش و مهارت خاص خود نیاز دارد و شامل استراتژی‌های بسیاری است. در این بین، معامله طلا یکی از روش‌های مناسب برای کسب سود در این بازار است. البته برای موفقیت در معاملات طلا باید با توجه به عوامل تاثیرگذار در قیمت جهانی طلا و انواع تحلیل‌ها یک استراتژی معاملاتی موفق داشته باشید. پس از شناختن انواع استراتژی و برآورد ریسک‌ها به سراغ سرمایه‌گذاری بروید و مثل همه معامله‌گران منتظر نوسانات این بازار پرجنب‌وجوش باشید.

به طور خلاصه، در این نوشته به بررسی استراتژی‌ها و روش‌های مختلف معامله طلا در بازار فارکس پرداختیم. در قسمت‌های مختلف این مقاله، ابتدا به تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی پرداختیم و سپس روش‌های روان‌شناختی و معرفی ابزارها و منابع مختلف برای تحلیل قیمت طلا را بررسی کردیم. سپس به موارد خاصی مانند تأثیرات عوامل جهانی بر قیمت طلا و مواردی که در معاملات طلا باید به آنها توجه داشته باشیم، پرداختیم.

همچنین راهکارهای مدیریت ریسک و بهبود عملکرد در معاملات طلا را بررسی کردیم. در نهایت، به انتخاب بروکر مناسب و تکنیک‌های بهبود عملکرد در باز کردن و بستن پوزیشن‌های معاملاتی پرداختیم. این مقاله برای همه‌ی مبتدیان و حرفه‌ایانی که علاقه‌مند به معاملات طلا در بازار فارکس هستند، اطلاعات مفیدی ارائه می‌دهد که می‌تواند بهبود قابل توجهی در عملکرد معاملاتی آن‌ها داشته باشد.

به نظر شما برای سرمایه گذاری طلا در فارکس دیگر به چه دانش‌هایی نیاز داریم؟

سوالات متداول:

بهترین ساعت ترید طلا در فارکس چه زمانی است؟

ساعات ۱۶:۳۰ تا ۲۰:۳۰ به وقت تهران، به دلیل همپوشانی با بازار طلا در لندن و نیویورک، زمان مناسبی برای ترید طلا در فارکس در نظر گرفته می‌شود.  

نماد اونس جهانی طلا در فارکس چیست؟

نماد انس جهانی طلا در فارکس نیز XAU/USD است که نشان‌دهنده ارزش یک انس جهانی طلا در بازار فارکس بر اساس دلار است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا