شمش طلا چیست؟ معرفی کامل انواع شمش طلا

شمش طلا چیست؟
3.6/5 - (16 امتیاز)

شمش طلا یکی از دارایی‌هایی است که محبوبیت زیادی در ایران و جهان برای خرید و سرمایه‌گذاری دارد. وزن بالای طلای خالص که در شمش‌ها به کار می‌رود، آن را به یکی از گرانبها‌ترین دارایی‌های طلا در سطح دنیا تبدیل کرده است. برای اینکه به‌طور کامل بدانید شمش طلا چیست همراه ما در این نوشته باشید.

شمش طلا چیست؟

شمش طلا قطعه‌ای مکعبی ساخته شده از طلایی با عیار بالا است که به‌عنوان یکی از شکل‌ های محبوب طلا در بازار وجود دارد. . شمش‌ها را معمولا از طلای خام تولید می‌کنند و عیار آن بین ۹۹۵ تا ۹۹۹.۹۹ است. نکته مهم در خصوص شمش‌های طلا این است که از یک استاندارد واحد برای تولید این آن‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌شود. در کشور ما نیز تولیدکنندگان شمش به تعداد محدودی فعالیت می‌کنند و تمام آن‌ها زیر نظر بانک مرکزی کار تولید انواع شمش‌های طلا را انجام می‌دهند.

شمش طلا برای سرمایه گذاری و نگهداری ثروت، بسیار پرطرفدار است و قیمت آن معمولاً با توجه به میزان آلیاژ طلا موجود در شمش، بازار خرید و فروش و عوامل دیگر به صورت روزانه تغییر می‌کند.

وزن شمش طلا چه قدر است؟

واقعیت این است که هر کشوری از استاندارد خاصی برای تولید شمش طلا استفاده می‌کند. همچنین شرکت‌های  فعال در این زمینه نیز نقش مهمی در تعیین ابعاد و وزن شمش‌ها دارند. تعدادی از کشورها در دنیا نیز هستند که به دلیل وجود معادن طلای بسیار غنی در کشور خود، اقدام به صادرات شمش‌های طلا به کشورهای دیگر می‌کنند.

اکثر شمش‌های صادراتی در کشورها با وزن ۱۲ کیلوگرمی تولید می‌شوند. اما سایر شمش‌هایی که در بازار مصرف داخلی عرضه می‌شوند، از وزن‌های متفاوتی برخوردار هستند. این شمش‌ها در وزن‌های یک گرمی تا یک کیلوگرمی در بازار عرضه می‌شوند و افراد برای سرمایه‌گذاری اقدام به خرید آن‌ها با توجه به بودجه خود می‌کنند. ابعاد شمش طلا نیز به وزن و شرکت سازنده آن بستگی دارد.

طبیعی است که که خرید شمش‌های طلا با وزن بالا نیاز به سرمایه بالایی دارد و این موضوعی نیست که بسیاری از مردم از پس آن بر بیایند. در نتیجه شمش‌های گرمی با وزن کمتر روانه بازار شده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که بزرگ‌ترین شمش در دنیا نیز با وزن ۲۵۰ کیلوگرم طلای خالص تولید شده است.

کمترین وزن شمش طلا

کمترین وزن شمش طلا به دلیل قوانین مختلف در هر کشور ممکن است متفاوت باشد. در بیشتر کشورهایی که از شمش طلا استفاده می‌کنند، وزن کمترین شمش طلا برای فروش به عموم مردم ممکن است بین ۲ گرم تا ۵ گرم یا بیشتر باشد.

در ایران، به دلیل قوانین جدید در بورس اوراق بهادار تهران، کمترین وزن شمش طلا برای خرید و فروش، ۵ گرم است. از آنجایی که هدف از خرید شمش طلا برای سرمایه‌گذاری و نگهداری ثروت است، برخی از سرمایه‌گذاران از وزن‌های بیشتر شمش برای خرید استفاده می‌کنند تا کاستی هزینه‌های احتمالی برای نگهداری و حفظ آن‌ها را کاهش دهند.

انواع وزن شمش طلا
انواع وزن شمش طلا

انواع شمش طلا از نظر وزن

برای اینکه بتوانید انواع شمش طلا از نظر وزن را بشناسید به جدول زیر دقت کنید:

انواع وزن شمش طلا بر حسب گرم

نام برند شمش۰.۳ گرم۰.۵ گرم۱ گرم۲ گرم۲.۵ گرم۵ گرم۱۰ گرم۲۰ گرم۵۰ گرم۱۰۰ گرم۲۵۰ گرم۵۰۰ گرم۱ کیلوگرم
Barid & co.✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ 
Emirates Gold✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ 
Heraeus✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ 
Metalor✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ 
PAMP✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ 
Perth Mint✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ 
Royal Mint✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ 
Umicore✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ 
Valcambi✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ 
جدول انواع وزن شمش طلا بر حسب گرم

انواع وزن شمش طلا بر اساس اونس

نام برند شمش۱ انس۱.۱ انس۱.۴ انس۱.۲ انس۲.۵ انس۵ انس۱۰ انس۴۰۰ انس
Barid & co✅ ✅ ✅ ✅ ✅ ✅ 
Emirates Gold✅ ✅ 
Heraeus✅ 
Metalor✅ ✅ 
PAMP✅ ✅ ✅ ✅ 
Perth Mint✅ ✅ ✅ ✅ ✅ 
Royal Mint✅ 
Umicore✅ ✅ 
Valcambi✅ ✅ 
انواع وزن شمش طلا بر اساس اونس

برندها و انواع شمش طلا در ایران

. داخل ایران نیز چند برند معروف در حوزه تولید شمش طلا فعالیت می‌کنند مهم‌ترین برندهای شمش طلا در ایران عبارت‌اند از:

 •  پارسیس گل
 • ایران شمش
 • خانه سکه ایران
 • شمش محمد
 • شمش پرنیا
 • شمش ونوس

برندهای خارجی تولید کننده شمش طلا

در هنگام خرید شمش‌های طلا باید توجه داشته باشید که تنها شمش‌هایی معتبر هستند که برند تولیدکننده آن‌ها دارای مجوز رسمی فعالیت باشد. بین کشورهای مختلف دنیا، چند کشور از جمله انگلیس، استرالیا، سوئیس و امارات در ردیف معروف‌ترین و معتبرترین تولیدکنندگان شمش‌های طلا به شمار می‌روند.

 • امارات گلد (Emirates Gold)
 • PAMP
 • Valcambi
 • Metalor
 • Baird & Co
 • Mint

یکی از معروف‌ترین شمش‌های خارجی در بازار ایران، به شمش سوئیسی معروف است. برای آشنایی بیشتر با این نوع شمش و مشخصات آن این نوشته را بخوانید: شمش سوئیسی چیست؟

برندهای خارجی تولید کننده شمش طلا
برندهای خارجی تولید کننده شمش طلا

مشخصات شمش طلا

اگر تاکنون شمش‌های طلا را از نزدیک دیده باشید، معمولا روی آن‌ها نمادها و نوشته‌هایی را مشاهده می‌کنید که به‌صورت حکاکی شده درج می‌شوند. هدف اصلی از این کار آن است که شرکت‌های تولیدکننده از عرضه شمش‌های تقلبی به بازار تا حدودی جلوگیری به عمل آورند. معمولا چند مورد باید روی شمش‌های شرکتی حتما حک شود که عبارت‌اند از:

 •         عیار شمش
 •         نام شرکت تولیدکننده
 •         لوگو شرکت
 •         وزن شمش
 •         کد شناسایی

هر شمش یا مصنوعات طلا که توسط شرکت‌های فعال زیر نظر اتحادیه طلافروشان تولید می‌شود، باید یک کد شناسایی داشته باشد. این کد شناسایی در واقع شناسنامه شمش به شمار می‌رود و تا حدود زیادی مانع از عرضه کالاها تقلبی به بازار می‌شود.

مشخصات شمش طلا
مشخصات شمش طلا

عیار شمش طلا چه قدر است؟

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، شمش‌های طلا از عیار بسیار بالایی برخوردار هستند و معمولا هیچ یک از مصنوعات طلا چنین خلوصی را ندارند. خلوص بالای شمش به حدی است که سطح آن نسبتا نرم است و وقتی انگشت خود را روی آن می‌گذارید، کاملا جای اثر انگشت شما روی آن باقی می‌ماند. اما نباید فراموش کنید که چیزی به نام طلای ۱۰۰ درصد خالص در دنیا وجود ندارد. ساختار مولکولی این فلز به‌گونه‌ای است که برای پایداری نیاز به وجود عناصر دیگر در کنار طلا دارد تا بتواند از فروپاشی جلوگیری کند.

وقتی برای خرید شمش طلا به بازار مراجعه می‌کنید، احتمالا با اصطلاحات رایج بازار طلا رو‌به‌رو می‌شوید. به‌عنوان مثال اصطلاح شمش با عیار چهار نه در بازار ایران خیلی رایج است. اما منظور از این عبارت چیست؟ منظور از این عبارت آن است که عیار شمش برابر ۹۹.۹۹۹۹ است. در واقع چهار نه اشاره به تعداد ۹ هایی دارد که بعد از ممیز در عیار طلا قرار می‌گیرد.

برای آشنایی بیشتر با مفاهیم پایه بازار طلا این نوشته را بخوانید: اصطلاحات رایج بازار طلا

عیار شمش طلا چه قدر است؟
عیار شمش طلا چه قدر است؟

آیا شمش طلا همان طلای آب شده است؟

اجازه دهید که همین ابتدا خیال شما را راحت کنیم. طلای آب شده و شمش‌های طلا تفاوت‌های بسیار زیادی با هم دارند و به هیچ عنوان نباید این دو را با هم اشتباه بگیرید. در این قسمت به چند مورد از تفاوت‌های مهم این دو مصنوعات طلا می‌پردازیم:

 1. شمش‌های طلا معمولا عیار ۲۴ دارند. این در حالی است که طلای آب شده معمولا از عیار ۱۸ برخوردار است.
 2. تولید شمش طلا از استانداردهای خاصی پیروی می‌کند و زیر نظر بانک مرکزی است ولی هیچ نظارت و استانداردی برای طلای آب شده وجود ندارد. بنابراین ابعاد و وزن طلای آب شده از قاعده خاصی پیروی نمی‌کند.
 3. طلای آب شده صرفا در ایران خرید و فروش می‌شود اما شمش‌های طلا در تمام دنیا ارزشمند هستند.
 4. تشخیص اعتبار و اصالت شمش‌های طلا راحت‌تر امکان‌پذیر است اما فقط افراد حرفه‌ای و خبره هستند که می‌توانند اصالت طلای آب شده را تشخیص دهند.

توصیه کارشناسان حوزه طلا این است که چنانچه قصد خرید طلای آب شده را دارید، این کار را صرفا از طریق افراد معتمد خود انجام دهید و ترجیحا از افراد حرفه‌ای در این کار کمک بگیرید تا کالای تقلبی به شما فروخته نشود.

در نوشته دیگری به طور کامل برای شما توضیح داده‌ایم: طلای آب شده بخریم یا شمش طلا؟

کلام پایانی

در پایان لازم است به یک نکته مهم دیگر اشاره کنیم. انتخاب بین شمش طلا و سکه بهار آزادی یکی از چالش‌هایی است که بسیاری از سرمایه‌گذاران این بازار با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. واقعیت این است که سکه در وزن و قیمت مشخص و ثابتی در بازار عرضه می‌شود ولی شمش‌های طلا با وزن‌های متفاوتی در بازار وجود دارند. این مسئله شاید دست شما را در خرید شمش بازتر بگذارد. همچنین سکه در مقایسه با شمش در معرض نوسانات بیشتری قرار دارد و تصمیم‌گیری‌های سیاسی تأثیر زیادی روی آن‌ها دارد. اما روی‌هم‌رفته سرمایه‌گذاری روی هر کدام از این دارایی‌ها، فواید خاص خود را دارد.

برای خرید شمش طلا باید توجه داشته باشید که صرفا از مراکز خرید معتبر استفاده کنید و برای نگهداری دارایی خود نیز از جای مطمئنی مانند صندوق امانات بانک‌ها استفاده کنید. به‌خاطر داشته باشید که در روزگاری که نوسانات اقتصادی دارایی نقد شما تهدید می‌کند، تبدیل آن‌ها به طلا راهی مطمئن برای در امان ماندن از تهدید‌ها است.

کوچکترین شمش طلا چند گرم است؟

کوچکترین شمش طلا بسته به کشور ساخت می‌تواند وزن متفاوتی داشته باشد. کوچکترین شمش طلا در ایران ۵ گرم است.

شمش طلا چند عیار است؟

عیار شمش طلا در ایران معمولاً ۹۹۵ در هزار است؛ اما عیار‌های دیگر هم در بازار ایران موجود هستند.

آیا شمش طلا اجرت دارد؟

برای خالص کردن طلای استفاده شده در شمش معمولا هزینه‌ای دریافت می‌شود؛ اما برای معاملات شمش طلا به‌طور کلی اجرتی دریافت نمی‌گردد.

12 دیدگاه دربارهٔ «شمش طلا چیست؟ معرفی کامل انواع شمش طلا»

 1. درود بر شما
  سوالی داشتم ایا شمش های برند خارجی در ایران یافت میشوند؟
  و اینکه اکثر کارشناسان اقتصادی نظر دارند که خرید سکه همراه با حباب هست یعنی قیمت غیر واقعی در مقابل ارزش ان مقدار پرداخت میکنیم ایا در خرید شمش با هر وزنی هم حباب قیمتی دارد؟؟
  ممنون از مطاب خوبتان.

  1. فاطمه محمدی مدیر محتوا

   سلام و روز به خیر.
   خوشحالیم که مقالات ما در طلاین برای شما مفید بوده است.
   بله. شمش‌های خارجی را می‌توانید در فروشگاه‌های فیزیکی یا آنلاین پیدا کنید.
   بله شمش‌ها نیز حباب دارند اما حباب‌ آن‌ها در حد سکه‌ها نیست.

  1. فاطمه محمدی مدیر محتوا

   سلام. خوشحال هستیم که این نوشته اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده است.

 2. درود بیکران بر شما باد
  اطلاعات خیلی خوب و ارزنده ای از سایت جالب شما گرفتم. سپاسگزارم
  سعید سعیدنیا

  1. پشتیبانی سامانه (خانم محمدی)

   سلام و وقت به خیر.
   خوشحالیم که مطالب ما برای شما مفید بوده است.

 3. حسین عسگری زرگر

  باسلام ودرود !ازاینکه اطلاعات لازم درمورد طلاوشمش طلا وانواع آن و چگونگی تشخیص ونحوه خریداری راهنمایی واطلاعات لازم را درج نموده اید متشکریم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا