چگونه با خرید و فروش طلا سود کنیم؟

سود خرید و فروش طلا
3.3/5 - (3 امتیاز)

برای سود کردن در خرید و فروش طلا می‌توانید جواهرات، سکه، شمش یا طلای آب‌شده بخرید؛ اما با در نظر داشتن نکاتی مثل زمان شروع سرمایه‌گذاری، شناخت شرایط بازار و روش‌های سودگیری در هر نوع از معاملات، می‌توانید سود خرید و فروش طلا را افزایش دهید. در این مطلب با هم بررسی می‌کنیم که چگونه می‌توان در این بازار فعال، سرمایه‌گذاری کرد و به‌راحتی به سود بیشتر رسید.

چگونه با خرید و فروش طلا سود کنیم؟ در این نوشته ۹ قدم را برای افزایش سود خرید و فروش طلا را می‌خوانید.

قدم اول: شناخت انواع طلا و روش سود هر کدام

شکل‌های مختلفی از طلا وجود دارد که می‌توانید با خرید هر یک، سبد سرمایه‌گذاری خود را تکمیل کنید. برای سود کردن با خرید و فروش طلا، لازم است که انواع آن را بشناسید، ویژگی‌های هرکدام را درک کنید و بسته به اهداف مالی خود، بهترین گزینه را بخرید. محبوب‌ترین انواع طلا برای سرمایه‌گذاری و پس‌انداز، عبارتند از:

 • سکه: در خرید سکه برای سرمایه گذاری به نوع سکه، تاریخ ضرب، میزان عرضه و تقاضای آن و میزان حباب سکه در حال حاضر دقت کنید.
 • شمش: شمش‌ها انواع گوناگونی دارند؛ 
 • صندوق طلا در بورس: صندوق‌های بورسی را پیدا کنید که در طول سال‌ها شاخص عملکردی بالاتری را از خود نشان داده‌اند.
 • طلای زینتی و دست دوم: برای سود کردن بیشتر در خرید طلای زینتی، بهتر است طلاهایی با عیار و با کیفیت بالا را انتخاب کنید. دقت کنید طلاها سنگ زینتی نداشته باشند.
 • طلای شکسته: حتما طلای شکسته را از فروشگاه‌های معتبری خریداری کنید که عیار صحیح را روی آن نوشته‌اند.
 • طلای آب‌شده: خرید طلای آب‌شده، یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در این بازار پرسود است. این نوع طلا اجرت ساخت و مالیات ندارد، قدرت نقدشوندگی بالایی دارد و می‌توانید با هر مبلغی آن را از طلاین خریداری کنید.

مطالعه این نوشته را به شما توصیه می‌کنیم: بهترین طلا برای سرمایه گذاری

 انواع طلا و سود کردن در خرید و فروش هر یک

قدم دوم: بررسی ویژگی‌های مهم طلا در سود خرید و فروش

برای این‌که ببینید کدام نوع طلا برای اهداف سرمایه‌گذاری شما مناسب‌تر است، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • اجرت ساخت؛
 • مالیات خرید؛
 • اختلاف قیمت در خرید و فروش؛
 • سرمایه موردنیاز برای خرید؛
 • قدرت نقدشوندگی.

معمولاً بهترین نوع طلا برای سود کردن، طلایی است که کم اجرت است یا اجرت ساخت و مالیات ندارد، هم‌چنین قدرت نقدشوندگی آن بالا است و می‌توانید آن را در زمان مناسب به‌سادگی بفروشید.

قدم سوم: بررسی عوامل تعیین کننده قیمت طلا

برای سود کردن در خرید و فروش طلا، به قیمت لحظه‌ای طلا توجه کنید و بدانید چه عواملی باعث تغییر آن می‌شوند. این عوامل عبارت‌اند از:

 • عرضه و تقاضا: قیمت هر کالا، به میزان عرضه و تقاضای آن بستگی دارد. طلا هم از این اصل، مستثنی نیست. زمانی که تقاضای طلا بالا و عرضه آن محدود باشد، قیمت این کالا افزایش پیدا می‌کند.
 • شرایط اقتصادی: عواملی مانند تورم، نرخ بهره و ارزش دلار، بر قیمت طلا تأثیر می‌گذارند. زمانی که نرخ بهره پایین باشد، سود خرید و فروش طلا نیز بیشتر خواهد بود.
 • رویدادهای ژئوپلیتیکی: مشکلاتی مانند بی‌ثباتی سیاسی و عدم قطعیت جهانی (WUI)، سرمایه‌گذاران به خرید طلا جذب می‌کند که باعث افزایش قیمت آن می‌شود.
 • رویدادهای جهانی: اتفاقات غیرمنتظره‌ای مثل بلایای طبیعی، حملات تروریستی یا بیماری‌های همه‌گیر، می‌تواند به افزایش قیمت طلا منجر شود.
 • نوسان ارز: نوسانات قیمت دلار، تأثیر زیادی بر قیمت طلا دارد. هرچه قیمت دلار پایین‌تر باشد، قیمت طلا بیشتر خواهد بود.
 • مقررات دولتی: سیاست‌ها و مقررات دولت (مثل مالیات‌ و محدودیت‌های واردات و صادرات طلا)، تأثیر مهمی در بازار این کالا دارد.
 • سیاست‌های بانکی: اقدامات بانک‌های مرکزی (مانند خرید یا فروش ذخایر طلا)، بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد.

همه این عوامل به یکدیگر مرتبط هستند؛ یعنی قیمت طلا می‌تواند تحت‌تأثیر ترکیبی از این موارد قرار بگیرد. با توجه به این نکته، بازار طلا در معرض نوسانات قابل‌توجهی است؛ بنابراین، سرمایه‌گذاران باید نظارت دقیقی روی آن داشته باشند و شرایط را به‌درستی تحلیل کنند.

آگاهی از قیمت طلا پیش از خرید و فروش

قدم چهارم: آگاه بودن از رابطه دلار با سود خرید و فروش طلا

از لحاظ تاریخی، رابطه معکوسی بین قیمت طلا و ارزش دلار آمریکا وجود دارد. معمولاً زمانی که قیمت دلار کاهش پیدا کند، قیمت طلا افزایش پیدا می‌کند و برعکس. این همبستگی معکوس به این دلیل است که قیمت طلا در سراسر جهان، به دلار آمریکا تعیین می‌شود؛ بنابراین هر چقدر قیمت آن کم‌تر باشد، برای خرید یک اونس طلا باید دلار بیشتری خرج شود. این مسئله، قیمت طلا را افزایش می‌دهد.

به علاوه، رویدادهای مهم اقتصادی (مثل سیاست‌های بانک مرکزی، اقدامات مالی دولت و توافقات تجاری) می‌توانند بر قیمت دلار و طلا تأثیر بگذارند. البته توجه کنید که همبستگی بین دلار و طلا، همیشه ثابت نیست؛ بلکه عوامل دیگری مانند عرضه و تقاضا، هیجانات بازار و عوامل دیگر نیز می‌توانند به‌صورت موقت، بر تأثیر دلار روی قیمت طلا غلبه کنند.

قدم پنجم: تعیین زمان ورود به بازار طلا برای سود

بهترین زمان برای ورود به بازار طلا، برای هر فرد متفاوت است. اهمیت زیادی دارد که به جای پیش‌بینی تغییرات کوتاه‌مدت قیمت طلا، بر اساس اهداف مالی و میزان تحمل ریسک خود تصمیم بگیرید. همچنین برای افزایش سرمایه و رشد ثروت خود، فقط به این کالا تکیه نکنید و آن را به عنوان بخشی از سبد سرمایه‌گذاری متنوع خود در نظر بگیرید. با این‌حال برای رسیدن به سود خرید و فروش طلا، بهتر است که چند دستورالعمل کلی را در نظر بگیرید:

سود کردن در خرید و فروش طلا با سرمایه‌گذاری بلند مدت

اگر می‌خواهید که سرمایه خود را در کوتاه‌مدت چند برابر کنید، سود خرید و فروش طلا به دردتان نمی‌خورد؛ اما اگر می‌خواهید که در بلندمدت از دارایی خود در برابر نوسانات بازار محافظت کنید، سراغ این بازار بیایید.

در زمان‌های ناپایدار، طلا بهترین سرمایه و پناهگاه شما خواهد بود. معمولاً در زمان تورم، تقاضا برای این کالای ارزشمند افزایش پیدا می‌کند. همچنین زمانی که ارزش سهام یا اوراق قرضه کاهش پیدا کند، ارزش طلا بیشتر می‌شود.

تحلیل بازار برای شروع خرید و فروش

به روند بازار طلا دقت و آن را تحلیل کنید. بهتر است در دوره‌ای که قیمت طلا کاهش پیدا کرده یا ثبات نسبی دارد، وارد این بازار شوید. البته، سعی نکنید که بازار را به‌طور کامل زمان‌بندی کنید و برنامه خرید و فروش طلا را کاملاً مطابق با آن پیش ببرید؛ زیرا نوسانات کوتاه‌مدتی در این بازار وجود دارد که پیش‌بینی آن‌ها، چالش‌برانگیز است و می‌تواند به نتایج غیربهینه منجر شود.

سرمایه‌گذاری منظم برای سود کردن با خرید و فروش طلا

برای کاهش تأثیر نوسانات بازار، مقدار ثابتی از پول را در فواصل زمانی منظم و بدون توجه به قیمت فعلی طلا، سرمایه‌گذاری کنید. هم‌چنین میزان تحمل ریسک و اهداف مالی خود را ارزیابی کنید. با توجه به نوسانات قیمت، به میزانی سرمایه‌گذاری کنید که مطمئن شوید تحمل ضررهای احتمالی را دارید.

نکات سود کردن در خرید و فروش طلا

قدم ششم: تعیین زمان خروج از بازار طلا

زمان خروج از بازار طلا نیز به اندازه زمان ورود به آن، اهمیت دارد. هنگام تصمیم‌گیری، به فاکتورهای زیر توجه کنید:

 • آیا می‌خواستید که در یک بازه زمانی مشخص به سود برسید و حالا به آن دست پیدا کرده‌اید؟ از بازار خارج شوید! هدف‌گذاری دقیق، به شما کمک می‌کند که در زمان درست از بازار خرید و فروش طلا خارج شوید.
 • شرایط بازار را به‌صورت منظم ارزیابی کنید. اگر تغییرات قابل‌توجهی در شرایط اقتصادی، رویدادهای ژئوپلیتیکی، هیجانات بازار یا سایر عوامل تأثیرگذار بر قیمت طلا مشاهده کردید، ممکن است بهتر باشد که از بازار خارج شوید.
 • در بازه‌های زمانی مشخص، توازن پرتفوی خود را در نظر بگیرید. اگر طلای بیشتری نسبت به سایر دارایی‌های خود دارید، می‌توانید بخشی از آن را بفروشید؛ تا تنوع سبد سهام خود را حفظ کنید.

نگهداری طلا، یک سرمایه‌گذاری بلندمدت برای حفظ و افزایش ارزش دارایی شما خواهد بود؛ بنابراین، زمان خروج از بازار را متناسب با اهداف مالی خود تنظیم کنید. سبد سرمایه‌گذاری خود را به‌‌صورت منظم بررسی کنید و ببینید که آیا خرید طلا همچنان با استراتژی کلی شما مطابق است یا نه. احساسی تصمیم نگیرید و یک استراتژی فکرشده داشته باشید.

قدم هفتم: روش‌های سود کردن در بازار طلا را بشناسید

با توجه به اهداف سرمایه‌‌گذاری، تحمل ریسک و وضعیت مالی، استراتژی‌های مختلفی برای رسیدن به سود خرید و فروش طلا وجود دارد. در این قسمت، برخی از رویکردهای متداول برای سودگیری از این کالای ارزشمند را با هم بررسی می‌کنیم.

 1. نگهداری بلندمدت: یکی از ساده‌ترین روش‌های سودگیری از طلا، سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مرتبط با این کالا (طلای آب‌شده، شمش، سکه، صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) و..) و نگهداری آن‌ها برای مدتی طولانی است. بررسی‌ها نشان می‌دهند قیمت طلا همواره روندی رو به رشد داشته و در حال افزایش بوده است. 
 2. معاملات روزانه و سریع: اگر مشکلی با نوسانات کوتاه‌مدت قیمت ندارید و بازار را به‌صورت منظم ارزیابی می‌کنید، می‌توانید به سود کردن با خرید و فروش طلا فکر کنید. برای این کار، استراتژی خود را بر اساس روند و تحلیل بازار تنظیم کنید. توجه کنید که معامله، ریسک بیشتری دارد؛ بنابراین باید نظارت دقیقی روی قیمت و عوامل تأثیرگذار آن داشته باشید.

قدم هشتم: پیگیری مداوم اخبار مرتبط با طلا

برای کسب سود از بازار طلا، باید اخبار اثرگذار در بازارهای مالی را از منابع مختلف دنبال کنید:

 1. کانال تلگرام قیمت طلا طلاین
 2. وب‌سایت‌های اخبار مالی: بلومبرگ، CNBC، رویترز و MarketWatch
 3. وب‌سایت‌های تخصصی اخبار طلا: Kitco، GoldSeek و BullionVault
 4. وب‌سایت‌های اخبار سرمایه‌گذاری: Seeking Alpha و The Motley Fool
 5. انجمن‌های آنلاین برای تعامل با سرمایه‌گذاران دیگر: GolSilver یا BullionStacker

هنگام دنبال‌کردن این اخبار، باید چندین منبع را در نظر بگیرید تا دید بهتری به بازار داشته باشید. از سوگیری‌های احتمالی هر منبع آگاه باشید و با توجه به خبرگزاری‌های معتبر، از اطلاعات خود مطمئن شوید.

قدم نهم: راه‌های کلاهبرداری در بازار طلا را بشناسید

بهترین سلاح شما در برابر کلاهبرداری در بازار طلا، «دقت» و «احتیاط» است. اگر چیزی درست به نظر نمی‌رسد و احساس می‌کنید که در یک معامله اشتباه هستید، یک قدم به عقب بردارید و قبل از ادامه معامله، وضعیت را به‌صورت کامل بررسی کنید.

 • درمورد هر شرکت، فروشنده یا فردی که قصد دارید با او معامله کنید، کاملاً تحقیق کنید؛
 • فقط با نمایندگی‌ها و مؤسسات معتبر همکاری کنید؛
 • مراقب وعده‌های غیرواقعی باشید! اگر کسی بازده بالایی را به شما تضمین می‌کند یا قیمت خیلی پایینی پیشنهاد می‌دهد، بیشتر درباره او تحقیق کنید؛
 • هنگام خرید طلای فیزیکی، از اصل‌بودن محصول مطمئن شوید؛
 • از جایی خرید کنید که همه هزینه‌های آن (کمیسیون، کارمزد و حق بیمه) شفاف است؛
 • قرارداد یا فاکتور کتبی داشه باشید و جزئیات مربوط به محصول، قیمت، تحویل و سیاست‌های پس‌دادن کالا را در آن مشخص کنید؛
 • از همکاری با افراد یا شرکت‌هایی که از تکنیک‌های فروش تحت‌فشار استفاده می‌کنند تا شما با عجله تصمیم بگیرید، خودداری کنید. برای رسیدن به سود خرید و فروش طلا، باید وقت خود را به تحقیق و انتخاب آگاهانه اختصاص دهید.

از آنجا که ذخیره‌ طلای فیزیکی دردسرهای زیادی دارد، می‌توانید طلای خود را از طلاین خریداری کنید. با این‌کار، دارایی شما همیشه در حساب کاربری‌تان باقی می‌ماند و می‌توانید هر وقت که خواستید، آن را با خیال راحت و در امنیت کامل برداشت کنید.

قدم دهم: طلا را از مراجع معتبر خریداری کنید

فرقی ندارد که به سراغ خرید کدام یک از اشکال طلا برای سرمایه گذاری می‌روید، مهم است که طلای اصل بخرید. در بسیاری از موارد افراد طلای دست دوم یا سکه‌ای را به قصد سرمایه گذاری می‌خرند و بعد از بررسی اصولی بازار طلا و روند قیمت‌ها، زمانی که تصمیم به فروش می‌گیرند، متوجه تقلبی بودن طلای خود می‌شوند.

برای اینکه از این اتفاق جلوگیری کنید می‌توانید خرید طلای آب شده را از طلاین انجام دهید. طلاین سامانه معتبر معاملات طلای آب شده است که طلا را بدون اجرت ساخت و کارمزد بخرید و بفروشید.

شما دیگر چه نکاتی را برای افزایش سود خرید و فروش طلا به این مجموعه اضافه می‌کنید؟ آن را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول:

چه زمانی طلا بخریم که بیشتر سود کنیم؟

برای رسیدن به سود خرید و فروش طلا باید زمانی اقدام کنید که بازار این کالا، ثبات و پایداری نسبی داشته باشد. معمولاً در ساعت‌های ابتدایی و انتهایی روز، قیمت‌ها نوسان بیشتری دارند. بهترین بازه زمانی برای خرید طلا، ساعت ۱۱ صبح تا ۷ غروب است.

چه زمانی طلا نخریم؟

زمان‌هایی قیمت جهانی طلا، روند نزولی داشته یا ارزش دلار کم شده باشد، سود کردن با خرید و فروش طلا سخت‌تر از همیشه است.

چگونه می‌توانم ریسک خرید و فروش طلا را به حداقل برسانم؟

برای کاهش ریسک خرید و فروش طلا بهتر است بازار طلا و نوسانات آن را درک کنید؛ از شرکت‌های معتبر خرید کنید؛ تنوع سبد سهام خود را حفظ کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا