بهترین سکه برای سرمایه گذاری و پس انداز چیست؟

بهترین سکه برای سرمایه گذاری
3.5/5 - (34 امتیاز)

در میان بازارهای مالی، سرمایه گذاری در سکه محبوبیت بیشتری به ویژه در میان پدر و مادرهای قدیمی دارد؛ چراکه خرید سکه طی سالیان طولانی به دلیل تأثیرپذیری از قیمت جهانی، چندان تحت تأثیر عوامل سیاسی قرار نمی‌گیرد و در بلند مدت روند با ثباتی را طی می‌کند. از طرف دیگر طلا و سکه خاصیت نقد شوندگی بالایی دارند و محدودیت خاصی در خرید و فروش شامل آنها نمی‌شود؛ اما بهترین سکه برای سرمایه گذاری چیست؟

در این نوشته از طلاین بهترین نوع سکه برای سرمایه گذاری را به شما معرفی می‌کنیم و نکات مهم در خرید سکه برای سرمایه گذاری را به شما معرفی خواهیم کرد. با طلاین همراه باشید.

بهترین سکه برای سرمایه گذاری و پس انداز

 بر اساس شواهد و تغیرات قیمتی، می‌توانید بهترین سکه برای پس انداز را این‌گونه انتخاب کنید:

 1.  سکه‌های طرح قدیم یا بهار آزادی از سکه‌های طرح جدید یا امامی بهتر هستند. چراکه سکه‌های طرح قدیم دارای حباب کمتری هستند و قیمت آن‌ها نزدیک‌تر به قیمت جهانی طلا است. سکه‌های طرح جدید به دلیل تقاضای بیشتر و سال ضرب جدیدتر، قیمت بالاتری دارند و ممکن است در آینده از ارزش خود کاسته شوند.
 2.  در میان سکه‌های طرح قدیم، سکه‌های با سال ضرب پایین‌تر از سکه‌های با سال ضرب بالاتر بهتر هستند. چراکه سکه‌های با سال ضرب پایین‌تر کمیاب‌تر هستند و ممکن است در آینده ارزش جمع‌آوری داشته باشند. 
 3. همچنین، سکه‌های با سال ضرب پایین‌تر کمتر تحت‌تأثیر تغییرات قیمت جهانی طلا قرار می‌گیرند و پایداری بیشتری دارند. در میان اندازه‌های مختلف سکه، سکه‌های کوچک‌تر از سکه‌های بزرگ‌تر بهتر هستند. چراکه سکه‌های کوچک‌تر دارای نقدشوندگی بالاتری هستند و می‌توان آن‌ها را به‌راحتی خرید و فروخت.
 4.  همچنین، سکه‌های کوچک‌تر دارای نوسان بیشتری هستند و می‌توان با آن‌ها سود بیشتری کسب کرد. البته، باید توجه داشت که سکه‌های کوچک‌تر دارای اجرت ساخت بالاتری هستند و باید برای خرید آن‌ها هزینه بیشتری پرداخت کرد.

کدام سکه سود بیشتری دارد؟

برای پیدا کردن بهترین سکه برای سرمایه گذاری، آماری را مطابق جدول زیر آماده کرده‌ایم که در آن سود ۵ نوع سکه در چهار بازه متفاوت را با یک‌دیگر مقایسه می‌کنیم:

بازه و نام سکه۱ ساله۳ ساله۵ ساله۱۰ ساله
سکه امامی۹۲.۳۶٪۱۷۴.۰۴٪۹۱۶.۵۵٪۲۳۲۵.۳۸٪
سکه بهار آزادی۸۲.۸۹٪۱۶۴.۷۱٪۸۷۶.۱۸٪۲۴۴۲.۸۳٪
نیم سکه۸۹.۶۹٪۲۶۴.۷۵٪۸۰۶.۶۰٪۲۵۷۳.۰۲
ربع سکه۱۱۲.۸۳٪۲۹۹.۰۶٪۱۰۹۳.۶۰٪۲۷۲۲.۹۰٪
سکه پارسیان ۱ گرمی۵۰.۴۸٪۱۲۲.۳۴٪۱۲۰۱.۶۲٪۲۸۸۸.۷۳٪
مقایسه سود سرمایه گذاری در سکه در بازه‌های مختلف زمانی

با توجه به این جدول و بررسی قیمت‌های سکه در سال‌های گذشته:

 • بهترین سکه برای سرمایه گذاری در سال گذشته (۱۴۰۲) ربع سکه بهار آزادی با سود ۱۱۲ درصدی بوده است.
 • در بازه‌ سه ساله نیز ربع سکه با سود ۲۹۹ درصدی (حدود سه برابر) پرسود‌ترین سکه برای سرمایه گذاری بوده است.
 • بهترین سکه برای سرمایه گذاری بلند مدت (بین ۵ تا ۱۰ سال) با توجه به این آمار سکه گرمی و پارسیان بوده‌اند.

چگونه بهترین سکه برای سرمایه گذاری را پیدا کنیم؟

اما اگر تازه می‌خواهید سکه خرید کنید و نمی‌دانید بهترین سکه در بازار امسال برای سرمایه گذاری چیست، به موارد زیر دقت کنید:

 • میزان تقاضا: بیشترین تقاضا در بازار مربوط به سکه امامی آخرین ورژن ثبت شده است. ربع سکه نیز که قیمت پایین‌تری دارد همیشه با تقاضای بیشتری روبرو است. نوسان قیمت سکه تمام بهار آزادی از بقیه انواع سکه بیشتر است.
 • زمان ضرب سکه: سال ضرب سکه نیز در قیمت آن تأثیرگذار است. در حقیقت تاریخ و نوع سکه نباید در قیمت آن مؤثر واقع شود. حتی اگر با دید کلکسیونی به این موضوع نگاه کنیم سکه با ضرب پایین‌تر باید قیمت بیشتری داشته باشد، نه قیمت کمتر. به هر روی تفاوت قیمت بین سکه‌های با ضرب سال جدیدتر و قدیمی‌تر، دیگر یک مکانیزم طبیعی در بازار سکه محسوب می‌شود. بانک مرکزی ایران اختلاف قیمت میان سکه‌ها با سال ضرب‌های متفاوت را درست نمی‌داند و قرار است در راستای حل این مشکل در آینده، سال ضرب را از روی سکه‌ها به صورت کلی حذف کنند. بیشتر افراد دنبال سکه‌هایی می‌گردند که سال ضرب آن جدیدتر باشد و همین تقاضای زیاد، قیمت آن را افزایش داده و باعث شده حباب قیمتی بیشتری هم نسبت به سکه‌های قدیمی‌تر داشته باشد.
 • حباب سکه: در بین انواع سکه، حباب سکه تمام، نسبت به ربع سکه و نیم سکه بسیار بیشتر است. از طرفی امکان دارد قیمت ربع سکه هم به دلیل تقاضای بالا حباب داشته باشد، پس بهتر است در خرید آن جوانب احتیاط را رعایت کنید.
 • تغییرات قیمت سکه در طول چند سال: باید رفتار قیمتی سکه‌ها را در طول سالیان اخیر مورد بررسی قرار دهید، ولی به طور کلی در نظر داشته باشید که سرمایه گذاری کوتاه مدت روی سکه گرمی و ربع سکه سود بالاتری دارد. سکه در یک بازه زمانی طولانی سود تضمین شده‌ای را برای شما به همراه خواهد داشت، به همین خاطر رفتار سرمایه گذاری طولانی مدت بر روی سکه می‌تواند فرهنگ مناسبی برای سرمایه گذاری حساب شود.
انواع سکه برای سرمایه گذاری

مرور راه‌های سرمایه گذاری در سکه

تنوع سکه در بازار ایران بسیار گسترده است و این اشکال طلا در انواع و وزن‌های مختلفی به صورت بانکی و غیر بانکی در بازار وجود دارند. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم پیش از شروع سرمایه گذاری سکه، تفاوت آن‌ها را با یک‌دیگر بدانید.

 • سرمایه گذاری سکه بانکی (نیم سکه، ربع سکه یا سکه کامل)
 • سرمایه گذاری سکه پارسیان
 • سرمایه گذاری سکه گرمی

در ادامه هر یک از این روش‌های سرمایه گذاری در سکه را بیشتر توضیح می‌دهیم. بهتر است اگر هیچ آشنایی با بازار سکه در ایران ندارید، این نوشته را بخوانید: انواع سکه چیست؟

سرمایه گذاری ربع سکه

ربع سکه به خاطر وزن پایین و قیمت کمتر از سکه‌های بانکی، یکی از محبوب‌ترین سکه‌ها برای خرید، پس انداز و سرمایه گذاری است. توزیع ربع سکه توسط بانک‌های مرکزی و کارگاه‌های تولیدی در وزن و شکل مشخص انجام می‌شود. برای اطلاعات بیشتر این نوشته را از دست ندهید: سرمایه گذاری در ربع سکه

سرمایه گذاری سکه بانکی

سکه‌های بانکی توسط بانک مرکزی ایران تولید می‌شوند و به میزان محدودی وارد بازار خواهند شد؛ اما همواره عرضه و تقاضا برای آن‌ها وجود دارد و سرمایه گذاری در آن‌ها گزینه معقولی است. این سکه‌ها را می‌توانید از طلا فروشی، سکه فروشی یا بانک‌ها تهیه کنید. پیشنهاد می‌کنیم این نوشته را هم بخوانید: تفاوت سکه بانکی و غیر بانکی چیست

هم‌چنین سکه‌های بانکی به دو دسته سکه طرح قدیم و طرح جدید هم تقسیم می‌شود. اگر تا امروز در زمینه سرمایه گذاری سکه تجربه زیادی کسب نکرده‌اید، احتمالاً متوجه این موضوع نباشید که وزن یک سکه امامی طرح جدید با وزن یک سکه طرح قدیم بهار آزادی یکسان است ولی متأسفانه این دو با یکدیگر تفاوت قیمتی دارند و حتی در زمینه فروش هم امکان دارد خریداران، تمایل زیادی به خرید سکه‌های طرح جدید داشته باشند. بنابراین خرید سکه طرح جدید همیشه می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌تری به حساب آید. البته این را هم مدّ نظر قرار دهید که بهتر است کلکسیون‌داران برای خرید سکه‌های طرح قدیم اقدام کنند و آن دسته از افرادی که هدف اصلی خود را خرید و فروش یا کسب سود قرار داده‌اند، سکه‌های جدید بخرند.

سرمایه گذاری سکه پارسیان

پیش‌تر هم گفتیم که فرق میان سرمایه گذاری در بازار سکه و طلا خیلی زیاد نیست، ولی به صورت کلی در نظر داشته باشید که سکه پارسیان یک سکه به حساب نمی‌آید. سکه پارسیان بیشتر از این که در دسته‌بندی سکه‌ها باشد، به دسته بندی انواع طلاها تعلق دارد. البته که سکه پارسیان طلا است و بنا بر برخی شباهت‌هایی که با سکه‌ها دارد، بیشتر نام آن را در گروه سکه‌ها مشاهده می‌کنیم.

نکته مهم درباره سکه‌های پارسیان این است که این سکه‌ها در وزن‌های گوناگون تهیه می‌شوند و نمی‌توان گفت یک وزن ثابت دارند. درواقع همین موضوع موجب شده است تا شما بتوانید متناسب با نوع بودجه خود، برای خرید انواع این سکه‌ها اقدام نمایید. معیارهایی که موجب ایجاد تفاوت بین سکه‌های پارسیان و دیگر سکه‌ها می‌شوند، وزن و عیار سکه‌های پارسیان است. البته توجه به این نکته هم الزامی است که چنانچه در مورد خرید سکه‌های پارسیان شک دارید، باید در نظر داشته باشید که نهایتاً شما در حال خریدن طلا هستید و با گذشت زمان و افزایش قیمت طلا به هدف خود خواهید رسید.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید این نوشته را بخوانید: سکه پارسیان چیست؟

سرمایه گذاری سکه گرمی

در خصوص خرید سکه یک گرمی برای سرمایه گذاری باید در نظر داشت که سکه یک گرمی با افزایش قیمت طلا و کاهش قدرت خرید مردم، از سال ۱۳۹۰ روانه بازار طلا و سکه ایران شد و طرف‌داران بسیاری هم به سمت خود جذب کرد. سکه یک گرمی هم مانند دیگر سکه‌های طلا، ۲۲ عیار است؛ پس با سکه پارسیان متفاوت است. سکه یک گرمی با عیار بیشتر و قیمت مناسب‌تر نسبت به پارسیان و با رعایت استانداردهای ضرب سکه وارد بازار طلا شده است و بهتر است به جای سکه پارسیان، برای سرمایه گذاری انتخابشان کنید.

مطالعه بیشتر: سکه گرمی چیست؟

سرمایه‌گذاری سکه گرمی

در هنگام سرمایه گذاری سکه به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

سرمایه گذاری در بازار سکه همانند دیگر بازارها با ریسک‌هایی همراه است و نیاز به دانش و مهارت دارد. برخی افراد با فعالیت در این بازار سرمایه هنگفتی جمع‌آوری کرده‌اند و بعضی هم ضرر و زیان بالایی داده‌اند. برای اینکه سرمایه گذاری سکه را بدون ریسک تجربه کنید به نکات زیر دقت کنید:

 • در مجموع با توجه به میزان نقد شوندگی بالا، حفظ ارزش سرمایه در گذر زمان و نرخ رشد مناسب در دوره زمانی بلند مدت، سرمایه گذاری سکه طلا جذاب خواهد بود.
 • اگر به روند قیمت سکه در سال‌های اخیر توجه کرده باشید، متوجه می‌شوید که روند قیمتی بازار سکه نیز با نوسان‌های زیادی در دوره کوتاه مدت مواجه بوده است اما در همه این سال‌ها نمودار مشابهی را از خود ثبت کرده است.
 • به این نکته توجه داشته باشید که روند رشد قیمت سکه همواره بالاتر از نرخ تورم بوده و همین موضوع موجب شده تا سکه تبدیل به روشی برای دور زدن افزایش قیمت‌ها شود.
 • سال ضرب سکه در قیمت آن تأثیر گذار است.
 • نوسان قیمت سکه تمام بهار از سایر انواع سکه به مراتب بلاتر می‌باشد.
 • ربع سکه به دلیل قیمت‌های پایین‌تر، همواره تقاضای خرید بالایی دارد.
 • حباب سکه گرمی نسبت به ربع سکه، نیم و حتی تمام سکه بسیار بالاتر است.
 • سکه امامی آخرین ورژن ضرب شده، به صورت معمول بالاترین تقاضا در بازار را به خود اختصاص می‌دهد.
 • تاریخ ضرب تمامی انواع سکه‌های جدید، باید از سال ۱۳۸۶ به بعد باشد، وگرنه در زمان فروش، طلا فروشان قیمت پایین‌تری برای خرید در اختیارتان قرار خواهند داد.

یکی از موارد بسیار مهم در خرید سکه برای سرمایه گذاری قیمت آن است. برای مشاهده می‌توانید به صفحه قیمت سکه (قیمت لحظه ای) مراجعه کنید.

نکات سرمایه گذاری سکه
نکات سرمایه گذاری سکه

سرمایه گذاری سکه بهتر است یا طلا؟

قطعاً اولین پرسشی که ذهن شما را درگیر می‌کند این است که برای سرمایه گذاری سکه بهتر است یا طلا؟ در این قسمت چند فاکتور را بررسی می‌کنیم تا به نتیجه برسیم.

 • در خرید طلا مبالغی اضافه به اسم اجرت از شما گرفته می‌شود. اما سکه اجرت ساخت ندارد و هنگام فروش نیز پول اجرت ساختی از آن کم نخواهد شد.
 • برای جلوگیری از قاچاق، قیمت طلا در بازار داخل باید با بازار بین‌المللی متناسب باشد، اما بازار سکه این محدودیت را ندارد و حتی امکان افزایش قیمت نیز دارد.
 • با آنکه جنس سرمایه گذاری در بازار سکه مربوط به فلز گران‌بهای طلا است اما بررسی روند قیمتی آنها نشان می‌دهد طی سال‌های اخیر سوددهی در بازار سکه بیشتر از طلا بوده است.

البته این تفاوت‌ها بیشتر مربوط به طلای زینتی و سکه است. در یک مقایسه جزئی‌تر طلای آب شده سوددهی بسیار بیشتر از سکه دارد و معایب سکه برای سرمایه گذاری در آن وجود ندارد. اگر دوست دارید بیشتر درباره تفاوت سکه و طلای آب شده بدانید می‌توانید مقاله ما را در وبلاگ طلاین بخوانید.

جمع‌بندی درباره سرمایه گذاری سکه

در این نوشته درباره خرید سکه برای سرمایه گذاری با شما صحبت کردیم و دیدید که بهترین سکه بر اساس سرمایه گذاری خود را چگونه پیدا کنید. اگر به هر دلیلی انتخاب شما سکه برای سرمایه گذاری نیست، می‌توانید از خدمات سایت طلاین استفاده کنید.

در طلاین می‌توانید با حداقل سرمایه و نقدینگی هم وارد فعالیت‌های سرمایه گذاری شوید و الزامی وجود ندارد که حتماً با مبالغ کلان شروع کنید. در موقعیت سرمایه گذاری همیشه نگرانی‌هایی جود دارند اما در طلاین مطمئن می‌شوید که سرمایه شما در اثر تورم از دست نمی‌رود. برای سرمایه گذاری طلا در سامانه طلاین نیازی به اقدامات فیزیکی ندارید و کلیه فرایندها به صورت کاملاً آنلاین و در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود. شما می‌توانید بهترین مظنه قیمت طلای ۱۸ عیار و طلای ۲۴ عیار بدون دستمزد را به صورت آنی مشاهده کنید و بر مبنای آن خرید و فروش طلاین خود را انجام دهید.

سوالات متداول:

از کجا سکه بخریم بهتره؟

شما می‌توانید انواع سکه را از بانک، سکه فروشی‌ها یا طلا فروشی‌ها تهیه کنید یا به صورت آنلاین سکه بخرید. البته پیش از خرید حتما اعتبار فروشنده سکه را بررسی نمایید.

برای سرمایه گذاری چه موقع سکه بخریم؟

توجه به نمودارهای قیمت سکه مد نظر می‌توانند به شما کمک کنند تا در زمان درست سرمایه گذاری سکه را انجام دهید. هم‌چنین باید حباب‌ها را هم به خوبی بررسی کنید.

23 دیدگاه دربارهٔ «بهترین سکه برای سرمایه گذاری و پس انداز چیست؟»

 1. عرض ادب و احترام
  ممنون بابت اطلاعات مفیدی که ارائه می دهید
  قیمت طلای آب شده را پیدا نمی کنم
  امکان داره راهنمایی کنید

  1. پشتیبانی سامانه (خانم محمدی)

   سلام وقت به خیر.
   سامانه طلاین یک سامانه متمرکز بر خرید و فروش طلای آب شده است. شما می‌توانید طلای آب شده خریداری شده‌تان را از شعب ما به صورت فیزیکی تهیه نمایید.

 2. درود برشما من سکه طرح قدیم دارم.امرور قیمت طرح قدیم25100 ایا طلا فروش برای خریدن سکه من همین فی بمن میده یا فرق داره

 3. شما سکه هم میفروشید؟قبض هم میدید .مثلا درحال حاضر سکه ربع آخرین ورژن چند ه

  1. پشتیبانی سامانه (خانم محمدی)

   سلام وقت به خیر.
   خیر. خدمات ما در طلاین روی سرمایه گذاری طلای آب شده متمرکز است.

 4. با سلام چیجوری میتونم ازتون طلای اب،شده بخرم و چطور میتونم اطمینان داشته باشم ک سرمان را. کلاه نمیزارید و طلایی ک میدید ناخالصی ندارد.
  و اینک ایا هزینه اضافی میگیرید؟؟؟

  1. پشتیبانی سامانه (خانم محمدی)

   سلام همراه گرامی وقت به خیر.
   در این صفحه می‌توانید مجوز‌های سامانه طلاین را ببینید: مجوز‌های طلاین
   طلای مورد استفاده در سامانه طلاین ۱۸ عیار بوده و همگی معتبر هستند.
   خیر. در این سامانه هزینه اضافی دریافت نمی‌شود.

  1. فاطمه محمدی

   سلام. وقت به خیر.
   بله احرت کمی داره اما عمده هزینه‌ش برای بسته بندی هست.

 5. حدود500میلیون پول نقددارم چه نوع طلای خریداری کنم که ارزش پولم حفظ شودوسودهم ببرم

 6. به نظر من بهترین سکه برای سرمایه گذاری سکه امامیه :))) چون توش امام داره. :)))

   1. سامانه طلاین

    سلام دوست عزیز چه، چه ربطی داشت برای ما توضیح بده تا بتونیم بهتر کمکتان کنیم.

 7. من الان یه گشتی توی سایتتون زدم و یه سوالی دارم. توی سامانه شما هم می‌تونیم سرمایه گذاری سکه بکنیم؟ یا فقط طلای آب شده؟ اصن کدوم بهتره؟

 8. اوووممم. من یه سوالی دارم. به نظر کارشناسای شما توی طلاین بهترین سکه برای سرمایه گذاری چیه؟

 9. منم موافقم بهترین سکه برای سرمایه گذاری سکه گرمیه. آدم می تونه هر موقع دلش بخواد یکی دو گرم بخره و ذخیره کنه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا