بهترین نوع سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟ - طلاین

بهترین نوع سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟

بهترین سکه برای سرمایه گذاری
3.3/5 - (17 امتیاز)

بهترین نوع سکه برای سرمایه گذاری چیست؟ حتماً برای شما هم پیش آمده که پولی مازاد بر درآمدتان داشته باشید و بخواهید ارزش آن را حفظ کنید. یکی از بهترین راه‌هایی که در چنین موقعیتی پیشنهاد می‌شود سرمایه گذاری سکه است. با این مقاله همراه شوید تا بهترین نوع سکه را برای سرمایه گذاری بررسی کنیم.

چرا برای سرمایه گذاری در طلا، سکه را انتخاب کنیم؟

در بازار انواعی از سکه وجود دارد که هر کدام به لحاظ قیمت و مورد استفاده ویژگی‌های متفاوتی دارند. اما چرا سکه را انتخاب می‌کنیم؟ در میان بازارهای مالی، سرمایه گذاری در سکه محبوبیت بیشتری به ویژه در میان پدر و مادرهای قدیمی دارد؛ چراکه خرید سکه طی سالیان طولانی به دلیل تأثیرپذیری از قیمت جهانی، چندان تحت تأثیر عوامل سیاسی قرار نمی‌گیرد و در بلند مدت روند با ثباتی را طی می‌کند. از طرف دیگر طلا و سکه خاصیت نقد شوندگی بالایی دارند و محدودیت خاصی در خرید و فروش شامل آنها نمی‌شود. به شما توصیه می‌کنیم در کنار این مطلب، مقاله ما با عنوان آموزش سرمایه گذاری در طلا و سکه را بخوانید تا دانش خود را افزایش دهید.

سرمایه گذاری سکه بهتر است یا طلا؟

قطعاً اولین پرسشی که ذهن شما را درگیر می‌کند این است که برای سرمایه گذاری سکه بهتر است یا طلا؟ در این قسمت چند فاکتور را بررسی می‌کنیم تا به نتیجه برسیم. همان‌طور که می‌دانید در خرید طلا مبالغی اضافه به اسم اجرت از شما گرفته می‌شود. اما سکه اجرت ساخت ندارد و هنگام فروش نیز پول اجرت ساختی از آن کم نخواهد شد. به علاوه برای جلوگیری از قاچاق، قیمت طلا در بازار داخل باید با بازار بین‌المللی متناسب باشد، اما بازار سکه این محدودیت را ندارد و حتی امکان افزایش قیمت نیز دارد. به یاد داشته باشید با آنکه جنس سرمایه گذاری در بازار سکه مربوط به فلز گران‌بهای طلا است اما بررسی روند قیمتی آنها نشان می‌دهد طی سال‌های اخیر سوددهی در بازار سکه بیشتر از طلا بوده است. اگر دوست دارید بیشتر درباره تفاوت سکه و طلای آب شده بدانید می‌توانید مقاله ما را در وبلاگ طلاین بخوانید.

قیمت سکه طلا

یکی از موارد بسیار مهم در خرید سکه قیمت سکه است. برای مشاهده قیمت سکه میتوانید به صفحه قیمت سکه (قیمت لحظه ای) مراجعه کنید.

در هنگام سرمایه گذاری سکه به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

سرمایه گذاری در بازار سکه همانند دیگر بازارها با ریسک‌هایی همراه است و نیاز به دانش و مهارت دارد. برخی افراد با فعالیت در این بازار سرمایه هنگفتی جمع‌آوری کرده‌اند و بعضی هم ضرر و زیان بالایی داده‌اند. برای اینکه سرمایه گذاری سکه بدون ریسکی را تجربه کنید به نکات زیر دقت کنید:

 • در مجموع با توجه به میزان نقد شوندگی بالا، حفظ ارزش سرمایه در گذر زمان و نرخ رشد مناسب در دوره زمانی بلند مدت، سرمایه گذاری سکه طلا جذاب خواهد بود.
 • اگر به روند قیمت سکه در سال‌های اخیر توجه کرده باشید، متوجه می‌شوید که روند قیمتی بازار سکه نیز با نوسان‌های زیادی در دوره کوتاه مدت مواجه بوده است اما در همه این سال‌ها نمودار مشابهی را از خود ثبت کرده است.
 • به این نکته توجه داشته باشید که روند رشد قیمت سکه همواره بالاتر از نرخ تورم بوده و همین موضوع موجب شده تا سکه تبدیل به روشی برای دور زدن افزایش قیمت‌ها شود.
نکات سرمایه گذاری سکه
نکات سرمایه گذاری سکه

خرید چه نوع سکه‌ای سود بیشتری دارد؟

از میان انواع سکه، کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است؟ سرمایه گذاری در سکه به معنی خرید پنج نوع سکه رایج (امامی، تمام بهار آزادی، نیم سکه بهار آزادی، ربع سکه بهار آزادی و سکه گرمی) برای کسب سود و یا سرمایه گذاری طولانی مدت به عنوان پشتوانه مالی است.

انواع سکه برای سرمایه گذاری
انواع سکه برای سرمایه گذاری

با ورود به بازار سکه متوجه می‌شوید که سوددهی سکه در انواع مختلف آن متفاوت است. برای اینکه بدانید بهترین نوع سکه برای خرید و فروش کدام است چند نکته را در نظر بگیرید:

۱.سکه پر تقاضا

بیشترین تقاضا در بازار مربوط به سکه امامی آخرین ورژن ثبت شده است. ربع سکه نیز که قیمت پایین‌تری دارد همیشه با تقاضای بیشتری روبرو است.

۲.نوسان قیمت

به یاد داشته باشید نوسان قیمت سکه تمام بهار آزادی از بقیه انواع سکه بیشتر است.

۳.سال ضرب سکه

سال ضرب سکه نیز در قیمت آن تأثیرگذار است. در حقیقت تاریخ و نوع سکه نباید در قیمت آن مؤثر واقع شود. حتی اگر با دید کلکسیونی به این موضوع نگاه کنیم سکه با ضرب پایین‌تر باید قیمت بیشتری داشته باشد، نه قیمت کمتر. به هر روی تفاوت قیمت بین سکه‌های با ضرب سال جدیدتر و قدیمی‌تر، دیگر یک مکانیزم طبیعی در بازار سکه محسوب می‌شود. بانک مرکزی ایران اختلاف قیمت میان سکه‌ها با سال ضرب‌های متفاوت را درست نمی‌داند و قرار است در راستای حل این مشکل در آینده، سال ضرب را از روی سکه‌ها به صورت کلی حذف کنند. بیشتر افراد دنبال سکه‌هایی می‌گردند که سال ضرب آن جدیدتر باشد و همین تقاضای زیاد، قیمت آن را افزایش داده و باعث شده حباب قیمتی بیشتری هم نسبت به سکه‌های قدیمی‌تر داشته باشد.

۴.حباب سکه

در بین انواع سکه، حباب سکه تمام، نسبت به ربع سکه و نیم سکه بسیار بیشتر است. از طرفی امکان دارد قیمت ربع سکه هم به دلیل تقاضای بالا حباب داشته باشد، پس بهتر است در خرید آن جوانب احتیاط را رعایت کنید. درباره حباب سکه و طلا نیز مقاله‌ای برای شما آماده کرده‌ایم.

۵. سکه سودده‌تر

برای پاسخ به این سؤال که بهترین نوع سکه طلا برای سرمایه گذاری کدام است؟ باید رفتار قیمتی سکه‌ها را در طول سالیان اخیر مورد بررسی قرار دهید، ولی به طور کلی در نظر داشته باشید که سرمایه گذاری کوتاه مدت روی سکه گرمی و ربع سکه سود بالاتری دارد. سکه در یک بازه زمانی طولانی سود تضمین شده‌ای را برای شما به همراه خواهد داشت، به همین خاطر رفتار سرمایه گذاری طولانی مدت بر روی سکه می‌تواند فرهنگ مناسبی برای سرمایه گذاری حساب شود.

سکه طرح جدید بخریم یا سکه طرح قدیم؟

اگر تا امروز در زمینه سرمایه گذاری سکه تجربه زیادی کسب نکرده‌اید، احتمالاً متوجه این موضوع نباشید که وزن یک سکه امامی طرح جدید با وزن یک سکه طرح قدیم بهار آزادی یکسان است ولی متأسفانه این دو با یکدیگر تفاوت قیمتی دارند و حتی در زمینه فروش هم امکان دارد خریداران، تمایل زیادی به خرید سکه‌های طرح جدید داشته باشند. بنابراین خرید سکه طرح جدید همیشه می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌تری به حساب آید. البته این را هم مدّ نظر قرار دهید که بهتر است کلکسیون‌داران برای خرید سکه‌های طرح قدیم اقدام کنند و آن دسته از افرادی که هدف اصلی خود را خرید و فروش یا کسب سود قرار داده‌اند، سکه‌های جدید بخرند.

سرمایه گذاری سکه پارسیان

پیش‌تر هم گفتیم که فرق میان سرمایه گذاری در بازار سکه و طلا خیلی زیاد نیست، ولی به صورت کلی در نظر داشته باشید که سکه پارسیان یک سکه به حساب نمی‌آید. سکه پارسیان بیشتر از این که در دسته‌بندی سکه‌ها باشد، به دسته بندی انواع طلاها تعلق دارد. البته که سکه پارسیان طلا است و بنا بر برخی شباهت‌هایی که با سکه‌ها دارد، بیشتر نام آن را در گروه سکه‌ها مشاهده می‌کنیم. نکته مهم درباره سکه‌های پارسیان این است که این سکه‌ها در وزن‌های گوناگون تهیه می‌شوند و نمی‌توان گفت یک وزن ثابت دارند. درواقع همین موضوع موجب شده است تا شما بتوانید متناسب با نوع بودجه خود، برای خرید انواع این سکه‌ها اقدام نمایید. معیارهایی که موجب ایجاد تفاوت بین سکه‌های پارسیان و دیگر سکه‌ها می‌شوند، وزن و عیار سکه‌های پارسیان است. البته توجه به این نکته هم الزامی است که چنانچه در مورد خرید سکه‌های پارسیان شک دارید، باید در نظر داشته باشید که نهایتاً شما در حال خریدن طلا هستید و با گذشت زمان و افزایش قیمت طلا به هدف خود خواهید رسید.

سرمایه گذاری سکه گرمی

در خصوص خرید سکه یک گرمی برای سرمایه گذاری باید در نظر داشت که سکه یک گرمی با افزایش قیمت طلا و کاهش قدرت خرید مردم، از سال ۱۳۹۰ روانه بازار طلا و سکه ایران شد و طرف‌داران بسیاری هم به سمت خود جذب کرد. سکه یک گرمی هم مانند دیگر سکه‌های طلا، ۲۲ عیار است؛ پس با سکه پارسیان متفاوت است. سکه یک گرمی با عیار بیشتر و قیمت مناسب‌تر نسبت به پارسیان و با رعایت استانداردهای ضرب سکه وارد بازار طلا شده است و بهتر است به جای سکه پارسیان، برای سرمایه گذاری انتخابشان کنید.

سرمایه‌گذاری سکه گرمی
سرمایه‌گذاری سکه گرمی

هنگام خرید سکه به چه نکاتی توجه کنیم؟

 1. سال ضرب سکه در قیمت آن تأثیر گذار است.
 2. نوسان قیمت سکه تمام بهار از سایر انواع سکه به مراتب بلاتر می‌باشد.
 3. ربع سکه به دلیل قیمت‌های پایین‌تر، همواره تقاضای خرید بالایی دارد.
 4. حباب سکه گرمی نسبت به ربع سکه، نیم و حتی تمام سکه بسیار بالاتر است.
 5. سکه امامی آخرین ورژن ضرب شده، به صورت معمول بالاترین تقاضا در بازار را به خود اختصاص می‌دهد.
 6. تاریخ ضرب تمامی انواع سکه‌های جدید، باید از سال ۱۳۸۶ به بعد باشد، وگرنه در زمان فروش، طلا فروشان قیمت پایین‌تری برای خرید در اختیارتان قرار خواهند داد.

چرا طلاین گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری طلا برای شماست؟

در طلاین می‌توانید با حداقل سرمایه و نقدینگی هم وارد فعالیت‌های سرمایه گذاری شوید و الزامی وجود ندارد که حتماً با مبالغ کلان شروع کنید. در موقعیت سرمایه گذاری همیشه نگرانی‌هایی جود دارند اما در طلاین مطمئن می‌شوید که سرمایه شما در اثر تورم از دست نمی‌رود. برای سرمایه گذاری طلا در سامانه طلاین نیازی به اقدامات فیزیکی ندارید و کلیه فرایندها به صورت کاملاً آنلاین و در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود. شما می‌توانید بهترین مظنه قیمت طلای ۱۸ عیار و طلای ۲۴ عیار بدون دستمزد را به صورت آنی مشاهده کنید و بر مبنای آن خرید و فروش طلاین خود را انجام دهید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم انواع سکه را به شما بشناسانیم تا برای سرمایه گذاری پول خود بهترین انتخاب را داشته باشید. البته به شما پیشنهاد می‌کنیم به سایت طلاین سر بزنید و از خدمات بی‌نظیری که ارائه می‌دهند بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

سکه امامی بهتر است یا بهار آزادی؟

برای انتخاب نوع سکه برای سرمایه گذاری باید به بودجه و مدت سرمایه‌گذاری خود دقت کنید و با انواع سکه آشنا باشید.

برای سرمایه گذاری سکه بهتر است یا طلا؟

سکه را می‌توان با بودجه کم هم خریداری کرد. به علاوه طلا ممکن است شامل اجرت ساخت در هنگام سرمایه‌گذاری یا خرید بشود.

20 دیدگاه دربارهٔ «بهترین نوع سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟»

 1. منم موافقم بهترین سکه برای سرمایه گذاری سکه گرمیه. آدم می تونه هر موقع دلش بخواد یکی دو گرم بخره و ذخیره کنه.

 2. اوووممم. من یه سوالی دارم. به نظر کارشناسای شما توی طلاین بهترین سکه برای سرمایه گذاری چیه؟

 3. من الان یه گشتی توی سایتتون زدم و یه سوالی دارم. توی سامانه شما هم می‌تونیم سرمایه گذاری سکه بکنیم؟ یا فقط طلای آب شده؟ اصن کدوم بهتره؟

 4. به نظر من بهترین سکه برای سرمایه گذاری سکه امامیه :))) چون توش امام داره. :)))

   1. سامانه طلاین

    سلام دوست عزیز چه، چه ربطی داشت برای ما توضیح بده تا بتونیم بهتر کمکتان کنیم.

 5. حدود500میلیون پول نقددارم چه نوع طلای خریداری کنم که ارزش پولم حفظ شودوسودهم ببرم

  1. فاطمه محمدی

   سلام. وقت به خیر.
   بله احرت کمی داره اما عمده هزینه‌ش برای بسته بندی هست.

 6. با سلام چیجوری میتونم ازتون طلای اب،شده بخرم و چطور میتونم اطمینان داشته باشم ک سرمان را. کلاه نمیزارید و طلایی ک میدید ناخالصی ندارد.
  و اینک ایا هزینه اضافی میگیرید؟؟؟

  1. پشتیبانی سامانه (خانم محمدی)

   سلام همراه گرامی وقت به خیر.
   در این صفحه می‌توانید مجوز‌های سامانه طلاین را ببینید: مجوز‌های طلاین
   طلای مورد استفاده در سامانه طلاین ۱۸ عیار بوده و همگی معتبر هستند.
   خیر. در این سامانه هزینه اضافی دریافت نمی‌شود.

 7. شما سکه هم میفروشید؟قبض هم میدید .مثلا درحال حاضر سکه ربع آخرین ورژن چند ه

  1. پشتیبانی سامانه (خانم محمدی)

   سلام وقت به خیر.
   خیر. خدمات ما در طلاین روی سرمایه گذاری طلای آب شده متمرکز است.

 8. درود برشما من سکه طرح قدیم دارم.امرور قیمت طرح قدیم25100 ایا طلا فروش برای خریدن سکه من همین فی بمن میده یا فرق داره

  1. پشتیبانی سامانه (خانم محمدی)

   سلام وقت به خیر.
   سامانه طلاین یک سامانه متمرکز بر خرید و فروش طلای آب شده است. شما می‌توانید طلای آب شده خریداری شده‌تان را از شعب ما به صورت فیزیکی تهیه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا