انواع سکه طلا + معرفی همه سکه‌های موجود در بازار- طلاین

انواع سکه طلا را بشناسید – معرفی تمامی سکه‌های موجود در بازار

4.5/5 - (6 امتیاز)
در این نوشته به سراغ معرفی انواع سکه طلا می‌رویم و برای شما سکه‌های طلا را از نظر قطع، سال ضرب و طرحشان بررسی می‌کنیم. پس اگر می‌خواهید با انواع سکه طلا به صورت تخصصی آشنا شوید، همراه ما باشید.

سکه چیست؟

سکه قطعه‌ای فلزی و دایره‌ای و تخت است که جنس آن از طلا است. این سکه‌ها وزن، عیار و جنس مشخصی دارند. هرکدام از این سکه‌ها در طرف خود دارای اشکال رسمی و خاصی هستند. سکه‌ها به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند. در ادامه انواع سکه را از نظر سال ضرب و قطع به شما معرفی می‌کنیم.

انواع سکه طلا از نظر سال ضرب

سکه‌ها از نظر سال ضرب به دو دسته تقسیم می‌شوند که به شرح کوتاهی از آن‌ها می‌پردازیم. البته باید توجه داشته باشید این دو سکه از نظر وزن و عیار با هم تفاوتی ندارند. عیار هر دو ۹۰۰ در ۱۰۰ است و وزن آن‌ها ۸٫۱۳۵۹۸ گرم ضرب شده است.
انواع سکه از نظر سال ضرب
انواع سکه از نظر سال ضرب

سکه طرح قدیم

بعد از انقلاب اسلامی، ضرب و توزیع سکه‌ها به دو دسته شکل گرفت. سکه‌هایی که از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۰ ضرب شدند را سکه طرح قدیم می‌گویند. دو طرف این سکه با هم تفاوت دارد. یک طرف آن اسم حضرت علی (ع) نوشته شده و زیر آن نام بانک ملی ایران نوشته شده است. طرف دیگر بارگاه امام رضا (ع) و عبارت نخستین بهار آزادی نوشته شده است.
شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  روش تشخیص سکه طلا اصل چیست؟
مطالعه بیشتر: سکه طرح قدیم چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

سکه طرح جدید

به این سکه‌ها، سکه طلا امامی نیز می‌گویند. از سال ۱۳۷۰ تا به امروز هر سکه‌ای که ضرب شد را با نام سکه طرح جدید می‌شناسند. یک طرف این سکه تصویر امام خمینی (ره) است و سمت دیگر آن بارگاه امام رضا (ع) است. مطالعه بیشتر: سکه طرح جدید چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

انواع سکه طلا از نظر قطع

در ادامه انواع سکه را از نظر قطع به شما معرفی می‌کنیم:
انواع سکه از نظر قطع
انواع سکه از نظر قطع

سکه تمام

به مناسبت انقلاب ۵۷، به پیشنهاد وزارت اقتصاد و دارایی ضرب سکه‌های طلا آغاز گردید. یکی از این سکه‌ها، سکه‌ی تمام بهاری آزادی بود که از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۷۰ تولید شد.
 • وزن سکه بهار آزادی: 8/13598 گرم
 • میزان طلای خالص: 7/322382 گرم
 • قطر: ۲۲ میلی‌متر
 • عیار: ۹۰۰ در ۱۰۰ است که در مقیاس ۲۴ عیار، برابر با ۲۱٫۶ محسوب می‌گردد.
مطالعه بیشتر: سکه تمام بهار آزادی چیست؟

نیم سکه

سکه نیم بهاری آزادی یکی دیگر از انواع سکه است. این سکه در وزن با سکه تمام بهار آزادی تفاوت دارد.
 • وزن نیم سکه بهار آزادی: 4.0665 گرم
 • قطر: ۱۹ میلیمتر
 • عیار نیم سکه از ۲۲ تا ۲۴ است و ۹۰۰ در ۱۰۰۰ است.
مطالعه بیشتر: نیم سکه بهار آزادی چیست؟

ربع سکه

از دیگر سکه‌ها ربع سکه است که تفاوت آن با سایر سکه‌ها در وزن آن است.
 • وزن ربع سکه: 2.03225 گرم
 • قطر: ۱۴ میلیمتر
 • عیار :۲۲
مطالعه بیشتر: وزن ربع سکه بهار آزادی چه قدر است؟

سکه گرمی

سکه گرمی از آن دسته‌هایی از سکه است که اخیراً به بازار وارد شده است و طرف‌داران این سکه بسیار زیاد هستند. دلیل این محبوبیت این است که با افزایش قیمت سکه، مردم راحت‌تر می‌توانند این سکه را که قیمت پایین‌تری دارد را خریداری کنند‌. علاوه‌برآن که این سکه برای هدیه دادن بسیار مناسب است.
 • وزن سکه گرمی: 1.01
 • قطر سکه گرمی: ۱۳.۳
 • عیار سکه گرمی: ۲۲
شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  نیم سکه بهار آزادی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
مطالعه بیشتر: سکه گرمی چیست؟

سکه پارسیان

درباره سکه‌ی پارسیان باید بگوییم که سکه‌های پارسیان در واقع سکه نیستند، بلکه نوعی طلا‌اند که به شکل سکه درآمده است. در مجالس و مهمانی‌ها می‌توانید این سکه را هدیه بدهید. از آنجایی که سکه‌های پارسیان توسط شرکت‌های مختلف تولید می‌شوند می‌توانید آن‌ها را در قیمت‌های مختلف خریداری کنید. مطالعه بیشتر: سکه پارسیان چیست؟

سخن پایانی

هرکدام از انواع سکه‌ها کاربردهای متفاوتی دارد. بر اساس نیاز خود می‌توانید سکه‌ی موردنظر خود را خریداری کنید. در این مقاله انواع سکه را تعریف کردیم و درباره آن‌ها صحبت کردیم. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.    

انواع سکه طلا را بر اساس چه مواردی دسته‌بندی می‌کنند؟

انواع سکه طلا را بر اساس دو مورد دسته‌بندی می‌کنند: ۱. قطع سکه ۲. سال ضرب سکه

سکه طلا از نظر قطع چه انواعی دارد؟

انواع سکه از نظر قطع به دسته‌های: «تمام سکه»، «نیم سکه»، «ربع سکه»، «سکه گرمی»، «سکه پارسیان»، «» تقسیم می‌شوند.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

‫3 نظر ارسال شده در “انواع سکه طلا را بشناسید – معرفی تمامی سکه‌های موجود در بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *