ترازوی زرگری چیست؟ تاریخچه، معرفی انواع ترازوی زرگری - طلاین

ترازوی زرگری چیست؟ تاریخچه، معرفی انواع ترازوی زرگری

5/5 - (1 امتیاز)

ترازوها از ۵۰۰۰ سال پیش تاکنون وسیله‌ای برای اندازه گیری وزن اجسام هستند. در گذشته از ترازوهای کفه‌ای برای وزن کردن اجسام استفاده می‌کردند با گذشت زمان این ترازوها جای خود را به ترازوهای عقربه‌ای دادند. با پیشرفت تکنولوژی ترازوهای دیجیتالی وارد بازار شدند. برخی اشیا به خاطر اینکه از ارزش بیشتری برخوردار هستند، باید در میزان اندازه گیری وزن‌شان توجه بیشتری به خرج داد. یکی از شی‌های با ارزشی که همیشه وزن کردنش اهمیت داشته طلا است.

تاریخچه استفاده از ترازوی زرگری

انسان‌ها از وقتی که به ارزش طلا برای داد و ستد پی بردند و از آن به عنوان واحد پول استفاده کردند به این فکر افتادند که مقدار  طلای خاصی را در ازای هر شی دیگری پرداخت کنند. پس باید یک روش اندازه گیری ابداع می کردند. انسان‌ها در ابتدا ترازوهای کفه ای را اختراع کردند و روش استفاده از آن اینگونه بود که در یک کفه ترازو جنس مورد نظر قرار می‌گرفت و در طرف دیگر آنقدر طلا می‌گذاشتند تا دو کفه در یک راستا قرار گیرند.

هرچه که انسان رو به دنیایی پیشرفته‌تر حرکت کرد، طلا از ارزش بیشتری برخوردار شد. با گذشت زمان و ارزشمند شدن طلا دقت اندازه گیری با ترازوی کفه‌ای رضایت‌مند نبود برای همین انسان‌ها به این فکر افتادند تا ترازویی با دقت بالاتر بسازند و اینگونه شد که ترازوهای عقربه‌ای اختراع شدند. دقت این ترازو نسبت به ترازوی کفه‌ای بیشتر بود ولی دنیا رو به پیشرفت بود و برای انسان با گذشت زمان طلا ارزشمندتر می‌شد.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  تاریخچه طلا؛ محل پیدایش، تحولات مهم، قیمت و تاریخچه آن در ایران

در سال ۱۹۸۰ میلادی ترازوی جدیدی در انگلستان اختراع شد. ترازویی که به صورت الکتریکی کار می‌کرد و توسط Richard Loshbough و  Edward Pryor اختراع شد. این اختراع تحولی شگرف در تاریخچه اختراع ترازوها بود. این اختراع تحولی بزرگ در دنیا بود، چرا که برای اندازه‌گیری‌های دقیق استفاده می‌شد و نه فقط در خرید و فروش طلا بلکه در صنعت نیز بسیار با ارزش بود.

ترازوی زرگری مخصوص طلا

ترازوی زرگری مخصوص طلا

ترازویی که برای وزن کردن طلا استفاده می‌شود باید از دقت بالایی برخوردار باشد چرا که سنگی ارزشمند محسوب می‌شود. ترازوهای زرگری با توجه به اینکه برای خرید و فروش طلا استفاده می‌شوند یا برای ساخت طلا، متفاوت هستند. حتما در طلافروشی‌ها دیده‌اید که ترازوهایی که استفاده می‌کنند در یک مکان ثابت قرار داده شده‌است و گاهی اوقات در یک محفظه شیشه‌ای قرار دارند.

این ترازوها بسیار حساس هستند و حتی جریان هواهم می‌تواند روی اندازه گیری‌ آن‌ها اثر بگذارد برای همین غالبا در محفظه‌ای شیشه‌ای قرار دارد. اما مهمتر این است که همیشه در جایی ثابت قرار گیرند، زیرا این وزنه‌‌ها کالیبره می‌شوند یعنی باتوجه به سطحی که روی آن قرار گرفته‌اند عدد صفر را نمایش می‌دهند و با جابه جایی باید دوباره کالیبره شوند.

دقت این ترازو

دقت ترازوهای زرگری از ۰.۱ شروع می‌شود و  تا ۰.۰۰۰۰۱ میرود. البته ترازوی با دقت‌های بالاتر نیز وجود دارد. عموما در طلافروشی ها از ترازوهایی با دقت ۰.۰۰۱ استفاده می‌شود و از ترازوها با دقت بالاتر، در جواهر فروشی‌ها و کارگاه‌های طلاسازی استفاده می‌کنند؛ تا بتوانند خلوص طلا را دقیق‌تر محاسبه کنند. لازم به ذکر است در کارگاه‌ها از ترازوی با دقت بیشتر از ۰.۰۰۰۰۱ نیز استفاده می‌شود.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  10 سنگ جواهر کمیاب و درمانی

ابعاد ترازو

ترازوهای زرگری از مدل جیبی موجود هستند تا مدل‌هایی که نباید جابه جا شوند و فقط باید در یک مکان ثابت قرار بگیرند. سایز ترازوها بسته به سینی ترازو و ارتفاع ترازو بسته به محفظه دورش نیز متفاوت است. فقط شما باید بدانید از ترازو چه استفاده‌ای می‌خواهید بکنید و با توجه به این موضوع ترازو را خریداری کنید.

نحوه شارژ شدن ترازو

شارژ شدن ترازوها یا بصورت برقی است و یا ترازو ها باتری خور هستند. غالبا ترازوهای بزرگ با برق شارژ می‌شوند و در طلافروشی ها نیز دیده‌اید که یک سیم برق به ترازو وصل است که آداپتور شارژ آن است.

واحدهای وزنی ترازو

ترازوها بسته به استفاده‌ای که فرد می‌خواهد داشته باشد باید گرم، کیلوگرم، قیراط، اونس و سوت را نشان دهد. در اندازه گیری طلا، نقره و سنگ‌های قیمتی نیز مهم است که ترازو چه واحدهای اندازه گیری را پشتیبانی می‌کند.

ترازوی زرگری را برای چه استفاده‌ای میخرید؟

اگر شما به عنوان یک طلا فروش یا سازنده طلا به سراغ خرید ترازو می‌روید حتما همیشه توجه داشته باشید که دقت ترازو باید چقدر باشد، باید ثابت در یک نقطه قرار گیرد یا گهگاهی مکان قرارگیری ترازو تغییر می‌کند. نحوه شارژ شدن دستگاه به چه شکل باشد. شایان ذکر است ترازوی زرگری فقط برای اندازه گیری طلا استفاده نمی‌شود بلکه در وزن کردن نقره، سنگ‌های قیمتی و جواهرات نیز استفاده می‌شود. این ترازوها در طلافروشی‌ها، نقره‌ فروشی‌ها، مغازه‌های سنگ‌های قیمتی و حتی عتیقه فروشی ها استفاده می‌شود و فقط در اصطلاح به این ترازوها، ترازوی زرگری می‌گویند.

قیمت ترازوی زرگری به چه عواملی بستگی دارد؟

ابعاد، مدت نگه‌داشتن شارژ و دقت ترازو در قیمت ترازوی زرگری تاثیر مستقیم دارد.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *