خواص طلا برای بدن؛ مهمترین خواص طلا که باعث می‌شود از آن استفاده کنیم چیست؟ - طلاین

خواص طلا برای بدن؛ مهمترین خواص طلا که باعث می‌شود از آن استفاده کنیم چیست؟

خواص طلا برای بدن
3.4/5 - (7 امتیاز)

طلا عنصری در نظر انسان بسیار مفید است. از زمان‌های دور که انسان این عنصر را شناخت و مجذوب زیبایی و درخشندگی‌اش شد، در صدد کشف تمام خواصش بود. این سنگ زرد رنگ علاوه بر اینکه در تجارت و به عنوان زیور آلات همیشه استفاده می‌شد، برای بدن نیز خواص زیادی دارد. مصر باستان همیشه سردم دار استفاده از طلا بوده است.

طلا همیشه علاوه بر اینکه به عنوانی سنگی ارزشمند محسوب می‌شد، در علم پزشکی نیز بسیار مفید بوده است. خواص طلا برای بدن بسیار زیاد است که ۸ مورد از مهمترین آن‌ها را در این مقاله توضیح داده‌ایم.

خواص طلا برای بدن

تاریخچه طلا

قبل از بررسی خواص طلا برای بدن و استفاده آن در پزشکی ابتدا درباره تاریخچه به وجود آمدن آن برروی کره زمین توضیحی کوتاه می‌دهیم. طلایی که امروزه استفاده می‌کنیم مدیون باران شهابی است که ۴ میلیارد سال پیش بر سطح زمین بارید.

روزگاری خیلی دور ستارگان مرده موجود در فضا، به سطح زمین برخورد کردند و در اثر بارش آن‌ها و ترکیبشان با سنگ‌های موجود بر روی کره زمین و نفوذ آن به هسته، سبب شد که این سنگ زیبای درخشان به وجود بیاید.

در تمام دوره تکامل انسان، طلا سنگی بوده است که همیشه همراه انسان بوده و سبب پیشرفت انسان شده است. ابتدا انسان از آن در تجارت استفاده می‌کرد سپس با پیشرفت انسان علایقش نیز تغییر کرد و سبب شد از طلا در ساخت زیورآلات و اشیای تزیینی بسیار استفاده کند. در تمدن‌های قدیم همچون مصر باستان، آنقدر این سنگ ارزشمند بود که با مردگانشان مقدار زیادی زیورآلات و اشیای تزیینی که با طلا ساخته شده بود را به خاک می‌سپردند؛ همچنین مصریان باستان طلا را در غذاهای خود ترکیب می‌کردند و خوراکی های طلایی را به خدایان خود پیشکش می‌کردند. اما این پایان ماجرا نبود! سالیان بعد، تمدن‌های زیادی به آثار درمانی این سنگ نیز پی بردند و محبوبیت طلا بین مردم بیشتر و بیشتر شد.

طلا در علم پزشکی

از طلا برای درمان برخی از بیماری‌ها و ساخت تجهیزات پزشکی استفاده می‌شود. از گذشته تا به الان روش‌های مختلفی برای استفاده از آن در علم پزشکی امتحان شده است. در دندان پزشکی، درمان آرتروز، ترک اعتیاد، بهبود عملکرد گردش خون، تنظیم فشار و دمای بدن و … از طلا استفاده شده است. همچنین به دلیل سازگاری طلا با بدن انسان، از آن در ساخت میکروچیپ‌های پزشکی که می‌توان  با آن اجزای داخلی بدن را دید استفاده می‌شود.

منابع طلا در جهان محدود است و با گذشت زمان، کاهش می‌یابد. کشورهایی نظیر آمریکا و انگلستان به جای استفاده طلا در صنعت زیورآلات به سمت ساخت تجهیزات پزشکی از طلا و ذخیره سازی آن برای استفاده در علم پزشکی پرداخته اند.

استفاده از طلا در دندانپزشکی

استفاده از طلا در دندانپزشکی

از طلا در ساخت روکش دندان استفاده می‌شود؛ به این دلیل که ضد اکسید است، جرم نمی‌گیرد و دچار پوسیدگی نمی‌شود. همچنین برای مینای دندان نیز هیچ مشکلی در طولانی مدت پیش نمی‌آید. در ساخت مواد پر کردن دندان، سیم‌ و پلاک‌های ارتودنسی بسیار استفاده می‌شود.

بهبود گردش خون

در اصطلاح طلا، به عنوان ”دوست قلب” شناخته می‌شود؛ زیرا گردش خون را در بدن بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود به بدن شما به اندازه کافی اکسیژن برسد. از ”نانو طلا ها” در ساخت داروهای مربوط به گردش خون استفاده می‌شود. اصولا داروهای این حوزه به صورت کپسول‌هایی است که حاوی مقداری طلا هستند.

کنترل عفونت و التیام بخش زخم‌ها

برخی از پزشکان برای اینکه زخم یا عفونتی زودتر بهبود یابد از طلای ۱۰۰٪ خالص در درمان استفاده می‌کنند. برای این کار یا طلا را بر روی زخم یا عفونت قرار می دهند یا داروهایی که تجویز می‌شود شامل مقداری طلا هستند.

مراقبت‌های پوستی

امروزه رایج‌ترین و محبوب‌ترین حوزه استفاده از طلا، مراقبت‌های پوستی است. محصولات مراقبت پوستی و بهداشتی زیادی بر پایه طلا ساخته ‌می‌شوند؛ زیرا طی تحقیقات پزشکی خواص طلا برای پوست، بسیار زیاد است. اما اینکه چقدر این موضوع صحت دارد و میزان اثر بخشی طلا برای پوست صورت چقدر است، هنوز ثابت نشده است.

جالب است بدانید کلئوپاترا، ملکه سابق مصر، همیشه از ماسک طلا استفاده می‌کرد و زیباترین فرعون مصر شناخته شده است. در برخی مقاله‌های پزشکی ذکر شده است که طلا در در درمان اگزما، عفونت‌های قارچی، کلاژن سازی پوست، تنظیم چربی پوست، بهبود جای زخم و جوش بسیار مفید است.

تنظیم دما و فشار بدن

شاید تاکنون دیده باشید، هنگامی‌که فشار فردی می‌افتد، یک لیوان آب که قطعه‌ای طلا در آن است به او می‌دهند تا بنوشد. طی تحقیقاتی که صورت گرفته است طلا برای تنظیم فشار بدن بسیار اثر داشته است و کپسول‌های تنظیم فشار که حاوی مقداری طلا نیز هست ساخته شده است. همچنین استفاده روزانه از طلا، روی تنظیم دمای بدن نیز اثر دارد.

کمک به آرتروز

آیا می دانستید بعد از جنگ جهانی دوم از ترکیبی حاوی طلا برای درمان رماتیسم مفصلی، استفاده شده است؟ حتی در در دوران رنسانس، در ونیز ایتالیا، در مهمانی‌ها، پس از صرف غذا، بادام هایی با روکش طلا، جهت جلوگیری از روماتیسم برای مهمانان سرو می‌شد.

جالب است بدانید در دهه ۹۰ میلادی برای درمان آرتروز قطعه‌ای طلا را در ناحیه‌ای که درد داشت در زیر پوست جایگذاری می‌کردند و در اکثر بیماران درد یا کاملا خوب می‌شد یا کاهش پیدا می‌کرد.

درمان اعتیاد با طلا

از قرن ۱۹ تا کنون، برای ترک اعتیاد، از طلا استفاده می‌کردند. در گذشته برای درمان افراد الکلی استفاده شده است و امروزه برای درمان اعتیاد افراد به نیکوتین، گل و کافئین استفاده می‌شود. از نانو طلاها برای درمان اعتیاد استفاده ‌می‌شود و به صورت کپسولی که حاوی مقداری طلا است عمدتا برای درمانشان استفاده می‌کنند.

کنترل سرطان

طلا رشد سلول‌های سرطانی در بدن را کنترل می کند و از این رو در صنعت تولید داروهای سرطان جایگاه ویژه‌ای دارد. همچنین از آن برای تشخیص علائم سرطان نیز استفاده می‌شود.

شرکت بیودارویی CytImmune در ایالات متحده،  با استفاده از نانو ذرات طلا، داروهایی برای پیشگیری از سرطان تولید کرده است.

شرکت دیگری به نام Nanospectra، در اصطلاح ”نانو پوسته‌هایی(nanoshells)” ساخته است که سلول‌های سرطانی را با حرارت دادن، از بین می‌برند. نانو پوسته یا پلاسمون نانو پوسته(nanoshell plasmon)، یک نوع نانو ذره کروی است که با یک پوسته نازک طلا پوشانده شده است.

 فناوری مراقبت های بهداشتی

نانو ذرات طلا نقش اساسی در آزمایش تشخیص سریع (Rapid Diagnostic Tests :RDT) دارند. این روش آزمایش در تشخیص زودهنگام بیماری‌های مالاریا، HIV و AIDS نقش مهمی داشته است.

امروزه کشف شده است به خاطر سازگاری بالای طلا با بدن انسان و اثربخشی  که بر روی بیماری‌های مربوط به ایمنی بدن دارد، می‌توان برای درمان و بهبود بیماری‌ ایدز از طلا استفاده کرد.

کلام پایانی

طلا فقط برای بازارهای مالی ارزشمند نیست و کاربردهای بسیاری از زمان پیدایش تاکنون دارد؛ برای مثال علاوه بر اینکه در جهان به عنوان روشی برای تجارت استفاده می‌شود، در علم پزشکی هم نقش به سزایی دارد و امروزه در حیطه‌های مختلف پزشکی از این عنصر با ارزش بسیار استفاده‌های مفیدی می‌شود. با کاهش منابع طلا بر روی زمین بشریت به سمتی خواهد پیش رفت که از این عنصر ارزشمند به جای استفاده در ساخت زیورآلات در ساخت تجهیزات پزشکی و داروهای درمانی از آن استفاده کند.

خواص طلا برای بدن چیست؟

از جمله خواص طلا برای بدن می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم: بهبود گردش خون، مراقبت‌های پوستی و تنظیم دمای بدن.

آیا طلا برای مردان ضرر دارد؟

دین اسلام استفاده از طلا را برای مردان حرام کرده است. برخی از تحقیقات علمی نیز نشان می‌دهند طلا ممکن است باعث بروز کم‌خونی در مردان شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا