طلای شکن چیست؟ علت شکن شدن طلا و تشخیص آن

طلای شکن چیست؟
5/5 - (2 امتیاز)

طلای شکن یکی از اصطلاحات بازار طلا است که بیشتر سازندگان طلا با آن درگیر هستند. طلای شکن کیفیت طلای خالص را ندارد و در برخی از موارد به عنوان کلاه‌برداری به افراد فروخته می‌شود. در این نوشته علت شکن شدن طلا و روش‌های تشخیص طلای شکن و اصل را به شما توضیح می‌دهیم. با طلاین همراه باشید.

طلای شکن چیست؟

طلای شکن (Fragile Gold): طلای شکن، طلایی است که در فرایند ذوب ناخالصی بالایی دارد و به همین خاطر زمانی که سرد و جامد می‌شود شکننده است و از آن نمی‌توان برای ساخت جواهرآلات و مصنوعات طلا استفاده کرد.

زمانی که طلا شکن است، زرگر‌ها تلاش می‌کنند یک بار دیگر آن را ذوب کرده و ناخالصی‌های آن را جدا کنند. سپس دوباره آن را در قالب می‌ریزند تا طلایی غیر شکننده و با خلوص بالا داشته باشند.

علت شکن شدن طلا چیست؟

می‌توان گفت که ذوب طلا کاری آسان نیست و ممکن است که با یک اشتباه طلا شکننده شود، بنابراین برای انجام آن باید به نکات بسیاری توجه کرد. توجه به دو عامل در هنگام ذوب طلا، بسیار حیاتی و مهم هستند. زیرا بی توجهی به این دو عامل، باعث ایجاد طلای شکن می‌شود. دو علت شکن شدن طلا عبارت‌اند از:

  1. وجود ناخالصی در طلای ذوب شده: باید قبل از ذوب طلا، ناخالصی هایی مانند نگین‌های تزئینی و سنگ‌های اتمی را از طلا جداسازی کنند. اگر این ناخالصی‌ها جدا نشوند، طلا به راحتی تبدیل به طلای شکن می‌شود.
  2. نرسیدن طلا به نقطه ذوب: اگر قبل از اینکه طلا به نقطه‌ی ذوب برسد آن را درون قالب‌ها بریزید، طلای شکن به وجود می‌آید؛ زیرا ناخالصی‌ها نتوانسته‌اند که کاملا ذوب شوند تا از طلا جدا شوند.

این مرحله باید با دقت زیاد انجام شود تا هیچ گونه ناخالصی باقی نماند و طلای شکسته ایجاد نشود. پیشنهاد می‌کنیم این نوشته را بخوانید: دما و ابزار ذوب طلا

علت شکن شدن طلا چیست

روش‌های تشخیص طلای شکن:

تشخیص طلای شکسته از روی ظاهر کاری بسیار دشوار است. به همین دلیل برخی از بازاریان از این راه کلاه‌برداری می‌کنند و طلاهای شکسته را به افراد بی تجربه و ناآگاه می‌فروشند. به همین خاطر بهتر است با روش‌های تشخیص طلای شکن آشنا باشید:

تشخیص با استفاده از صدای طلای شکن

یکی از آسان‌ترین روش‌های تشخیص طلای شکن، پرتاب طلا از فاصله نیم متری به روی زمین است:

  • اگر هنگام پرتاب طلا به روی زمین، صدای طلا زنگ دار بود؛ می‌توان نتیجه گرفت که طلای آب شده مورد نظر مرغوب است.
  • اما اگر هنگام پرتاب صدای بم ایجاد کرد، باید به تقلبی و شکننده بودن آن شک کرد.

به علت علمی نبودن روش نمی‌توان به طور قطع به تقلبی بودن آن شک کرد؛ زیرا ممکن است که این صدا به خاطر این باشد که طلای ذوب شده را بلافاصله پس از ذوب داخل قالب نریخته باشند. اگر که طلا سرد شده باشد و دیگر مذاب و روان نباشد و آن را داخل قالب بریزند، صدای بم ایجاد می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم این نوشته را بخوانید تا نکات پیشگیری از کلاهبرداری طلا را بدانید: ۶ روش کلاهبرداری طلا

‌تشخیص طلای شکن با استفاده از امواج

البته دستگاه‌های پیشرفته‌ای نیز وجود دارد که با فرستادن امواج در طلا، شکننده یا خالص بودن طلا را تشخیص می‌دهند. البته این نوع دستگاه‌ها در دسترس همه قرار ندارد و بسیاری از طلافروشان از روش‌های قدیمی برای تشخیص شکننده بودن استفاده می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: روش های تشخیص طلای اصل

تبدیل طلای شکننده به طلای خالص

در بازار اصطلاحا به آن گرفتن شکن طلا می‌گویند. ابتدا طلا را درون تیزآب قرار می‌دهند تا مواد زائد و ناخالصی‌های آن را از بین ببرند. سپس آن را دوباره در دمای ۱۰۶۴ درجه سانتی گراد ذوب می‌کنند و پس از ذوب کامل، آن را درقالب‌های ‌مخصوص می‌ریزند. پس از تمام این مراحل طلای مورد نظر به طلای خالص تبدیل می‌شود و دیگر ترد و شکننده نیست و از کیفیت بالایی برخوردار است.

جمع‌بندی: پرهیز از خرید طلای شکن

در این نوشته به شما توضیح دادیم طلای شکن یعنی چه و علت شکن شدن طلا چیست؟ هم‌چنین به شما گفتیم که برای تبدیل طلای شکن به سالم باید چه کاری انجام دهید. در خاطر داشته باشید خرید طلای شکن به جای سالم می‌تواند باعث شود ضرر کنید چون کالایی تقلبی خریداری کرده‌اید. در آخر اگر قصد خرید طلای آب شده را دارید، از مکان‌ها معتبر خرید کنید تا از خالص بودن طلای خریداری شده اطمینان داشته باشید می‌توانید به سامانه طلاین مراجعه کنید. طلاین سامانه‌ی خرید و فروش آنلاین طلای آب شده است که برای اطمینان مشتریان از خالص بودن طلا، برای همه طلاهای خود انگ و شناسنامه معتبر دارد.

سوالات متداول:

طلای سوخته چیست؟

طلای سوخته به معنای طلایی است که کهنه شده است و ظاهر آن جلای پیشین را ندارد.

چرا طلای شکن به وجود می‌آید؟

به خاطر وجود ناخالصی مانند لاک، رنگ و مینا در طلای در حال ذوب طلا، شکننده می‌شود.

5 دیدگاه دربارهٔ «طلای شکن چیست؟ علت شکن شدن طلا و تشخیص آن»

  1. سلام افرین خسته نباشید صریح وساده و مفید نوشته اید لذت بردم ،ارزوی موفقیت برای شما دارم

  2. محمدجوادآل سعدی

    باسلام و عرض ادب بسیار عالی و خلاصه و روان توضیح داده اید تشکر ویژه از سلیقه و سامانه خوب شما .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا