طلای شکن + راه های تشخیص آن | طلاین

طلای شکن

5/5 - (1 امتیاز)

طلای شکن یکی از اصطلاحات رایج میان بازاریان البته بیشتر زرگران و سازندگان طلا است که در مقاله اصطلاحات بازار طلا به آن اشاره کرده‌ بودیم. در این مقاله می‌خواهیم آن را به طور کامل توضیح دهیم و شما را با طلای شکن آشنا کنیم.

طلای شکن چیست؟

هنگامی که طلاهای دست دوم و متفرقه را ذوب می‌کنند، ممکن است در فرایند ذوب ناخالصی هایی به وجود بیاید. پس از ذوب، طلاهای ذوب شده همراه با ناخالصی‌های موجود، در قالب‌های مخصوص می‌ریزند. پس از سرد شدن، طلاهای آب شده به دست آمده که دارای ناخالصی‌هایی است؛ بسیار ترد و شکننده هستند. به همین علت سازندگان طلا از این طلای شکننده نمی‌توانند هیچ‌کدام از مصنوعات طلا را بسازند.

طلای شکن

چرا طلای شکننده به وجود می‌آید؟

می‌توان گفت که ذوب طلا کاری آسان نیست و ممکن است که با یک اشتباه طلا شکننده شود، بنابراین برای انجام آن باید به نکات بسیاری توجه کرد. توجه به دو عامل در هنگام ذوب طلا، بسیار حیاتی و مهم هستند. زیرا بی توجهی به این دو عامل، باعث ایجاد طلای شکن می‌شود.

  • اولین عامل وجود ناخالصی در طلای ذوب شده است.

این مرحله باید با دقت زیاد انجام شود تا هیچ گونه ناخالصی باقی نماند و طلای شکسته ایجاد نشود.

باید قبل از ذوب طلا، ناخالصی هایی مانند نگین‌های تزئینی، سنگ‌های اتمی و… را از طلا جداسازی کنند.

سپس آن را در محلول تیزآب قرار می‌دهند تا ناخالصی‌های باقی مانده از آن جداسازی شود.

  • دومین عامل نرسیدن طلا به نقطه‌ی ذوب است.

مطالب مفید برای شما:  سوت طلا + واحدهای اندازه گیری طلا

نقطه ذوب طلا 1064درجه سانتی گراد است و طلا در این دما ذوب می‌شود و ناخالصی ‌های آن جدا می‌شود.

اما اگر قبل از اینکه طلا به نقطه‌ی ذوب برسد آن را درون قالب‌ها بریزیم، طلای شکن به وجود می‌آید؛ زیرا ناخالصی‌ها نتوانسته‌اند که کاملا ذوب شوند تا از طلا جدا شوند.

تشخیص طلای شکن:

تشخیص طلای شکسته از روی ظاهر کاری بسیار دشوار است. به همین دلیل برخی از بازاریان از این راه کلاه‌برداری می‌کنند و طلاهای شکسته را به افراد بی تجربه و ناآگاه می‌فروشند.

البته راه‌های گوناگونی برای تشخیص طلای شکن وجود دارد. برای مثال یکی از آسان ترین روش ها پرتاب طلا از فاصله نیم متری به روی زمین است:

  • اگر هنگام پرتاب طلا به روی زمین، صدای طلا زنگ دار بود؛ می‌توان نتیجه گرفت که طلای آب شده مورد نظر مرغوب است.
  • اما اگر هنگام پرتاب صدای بم ایجاد کرد، باید به تقلبی و شکننده بودن آن شک کرد.

به علت علمی نبودن روش نمی‌توان به طور قطع به تقلبی بودن آن شک کرد؛ زیرا ممکن است که این صدا به خاطر این باشد که طلای ذوب شده را بلافاصله پس از ذوب داخل قالب نریخته باشند. اگر که طلا سرد شده باشد و دیگر مذاب و روان نباشد و آن را داخل قالب بریزند، صدای بم ایجاد می‌کند.

البته دستگاه‌های پیشرفته‌ای نیز وجود دارد که با فرستادن امواج در طلا، شکننده یا خالص بودن طلا را تشخیص می‌دهند. البته این نوع دستگاه‌ها در دسترس همه قرار ندارد و بسیاری از طلافروشان از روش‌های قدیمی برای تشخیص شکننده بودن استفاده می‌کنند.

مطالب مفید برای شما:  ذوب طلا + کسر ذوب

بازگردانی طلای شکننده به طلای خالص

در بازار اصطلاحا به آن گرفتن شکن طلا می‌گویند. ابتدا طلا را درون تیزآب قرار می‌دهند تا مواد زائد و ناخالصی‌های آن را از بین ببرند. سپس آن را دوباره در دمای 1064 درجه سانتی گراد ذوب می‌کنند و پس از ذوب کامل، آن را درقالب‌های ‌مخصوص می‌ریزند. پس از تمام این مراحل طلای مورد نظر به طلای خالص تبدیل می‌شود و دیگر ترد و شکننده نیست و از کیفیت بالایی برخوردار است.

 

و در آخر اگر قصد خرید طلای آب شده را دارید، از مکان های معتبر خرید کنید تا از خالص بودن طلای خریداری شده اطمینان داشته باشید می‌توانید به سامانه طلاین مراجعه کنید.

طلاین سامانه‌ی خرید و فروش آنلاین طلای آب شده است که برای اطمینان مشتریان از خالص بودن طلا، برای همه طلاهای خود انگ و شناسنامه معتبر دارد.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.