طلای متفرقه چیست؟ عیار طلای متفرقه چگونه محاسبه می‌شود؟

طلای متفرقه چیست؟
3.3/5 - (3 امتیاز)

برای بسیار از خانم‌ها پیش‌آمده که النگوی طلای نازکشان به جایی گیرکرده و شکسته شده باشد. شکستن طلا تجربه مشترکی است که همه آن را دست‌کم یک‌بار تجربه کرده‌ایم. در این زمان ما طلا را به طلافروشی می‌بریم یا تعمیر می‌کنیم یا می‌فروشیم. به طلای شکسته شده یا سالم که به‌عنوان دست‌دوم فروخته می‌شود، طلای متفرقه می‌گویند. خیلی از افراد طلای دست‌دوم را بدون اجرت یا اجرت ناچیز خریداری می‌کنند. در این نوشته با طلای متفرقه به عنوان یکی از اصطلاحات رایج بازار طلا آشنا می‌‌شوید.

چگونه طلای متفرقه را از طلای دست‌اول تشخیص دهیم؟

اگر برای شما هم این سؤال پیش‌آمده که طلای متفرقه چیست، تا آخر این مطلب همراه ما باشید. خیلی از اوقات ممکن است که افراد طلای نو، شکسته یا مستهلک خود را به مغازه طلافروشی به فروش برسانند. فروش طلای دست‌دوم غیرقانونی است اما بااین‌حال فروشندگان طلا آن‌ها را به فروش می‌رسانند. معمولاً در فروشگاه‌ها بخشی وجود دارد که برای طلاهای دست‌دوم است.

تشخیص دست‌دوم بودن توسط طلا فروش

معمولاً فروشندگان از این‌که بگویند طلا دست‌دوم یا طلا متفرقه است خودداری می‌کنند. اما اگر از جایی که خریداری می‌کند مطمئن باشد، به شما اعلام می‌کند. متأسفانه راهی برای تشخیص طلای دست‌دوم از طلای نو نیست. چرا که به‌راحتی می‌توان با یک‌بار آبکاری و پرداخت طلا را مثل روز اولش نو کرد. در این صورت افراد غیر متخصص نمی‌تواند طلای دست‌دوم را از طلای نو تشخیص دهد.

خرید طلای متفرقه

عیار متفرقه چیست؟

همان‌طور که گفته شد طلای متفرقه طلای دست‌دومی است که افراد به مغازه‌ها می‌فروشند. عیار طلای متفرقه معمولاً ۷۴۰ حساب می‌شود. خرده‌فروشان از مشتریان این طلاهای دست‌دوم را با عیار ۷۴۰ می‌خرند و با همین عیار به بنکدار می‌فروشند. برای آشنایی با شغل بنکدار می‌توانید این نوشته را بخوانید: بنکداری طلا یعنی چه؟

طلای متفرقه به‌شرط ذوب چیست؟

در این میان خرده‌فروشانی هستند که طلای متفرقه را به‌شرط ذوب به بنکدار می‌فروشند. این کار باعث می‌شود تا خرده‌فروشی ضرری نبیند. وقتی طلا متفرقه را ذوب می‌کنند عیار آن بالاتر از ۷۴۰ حساب می‌شود. معمولاً عیار آب را می‌توان ۷۴۸ یا ۷۴۹ حساب کرد. اگر بنکدار با شرط ذوب موافقت کند، فاکتوری که ثبت می‌شود نیازمند فاکتور جدید است که بعد از ذوب شدن و ثبت طلای متفرقه ثبت خواهد شد. در مراحل بعدی به محاسبه وزن ۷۵۰ می‌پردازیم.

چگونگی فاکتور طلای متفرقه به‌شرط ذوب

عیار طلای متفرقه مثل همیشه با ۷۴۰ ثبت می‌شود. همیشه به‌خاطر داشته باشید که همه چیز را در سند ثبت کنید. فراموش نکنید که در سند بنویسید به‌شرط ذوب است. هر آن چیزی که ممکن است بعداً برای شما مشکل‌ساز شود را درون فاکتور ثبت کنید و به حافظه خود یا دیگران اعتماد نکنید. مثلاً اگر وزن طلای ذوب شده ۹۵۶ شد دقیقاً همین وزن را ثبت کنید. در ادامه به فرمول تبدیل عیار می‌پردازیم.

نرخ طلای متفرقه

فرمول تبدیل عیار متفرقه

قیمت طلایی که در فروشگاه‌ها می‌بینید برای هر گرم طلای ۱۸ عیار است. بنابراین باید حساب کنیم ببینیم طلای آب شده معادل چند گرم طلای ۱۸ عیار است. فرمولی برای محاسبه استفاده می‌شود که با هم بررسی می‌کنیم.

فرمول محاسبه طلا و عیار آن این‌گونه است: وزن طلا ضربدر عیار آن تقسیم بر ۷۵۰

چه برای طلای آب شده و چه طلای متفرقه نیازمند این محاسبات هستیم. وزن‌ها در فاکتور تا دو عدد بعد از ممیز نوشته می‌شوند. اگر بعد از ممیز عددی نداشتیم روبه‌روی آن صفر قرار می‌دهیم. حالا اگر بیش از دو عدد داشتیم عدد بعد از ممیز را گرد می‌کنیم. به این صورت قیمت طلای متفرقهٔ ذوب شده حساب می‌شود.

فرمول محاسبه‌ی طلا
فرمول محاسبه‌ی طلا

فاکتور طلای ذوب شده

وقتی کارمان با حساب و کتاب‌ها تمام شد نوبت به فاکتور‌ها می‌رسد. شاید مشتری شما به‌غیراز طلای متفرقه از شما خرید دیگری انجام بدهد، یا بدهی‌ای را پرداخت کند. هر خرید یا فروشی مشتری انجام داد برای آن فاکتور ثبت می‌کنیم.

سخن پایانی

در این نوشته فهمیدیم که طلای متفرقه چیست و شرایط فروش آن را نیز فهمیدیم. چه خریدار باشیم و چه فروشنده باید تمامی جزئیات در فاکتور ثبت شود. چرا که تمامی جزئیات مهم هستند. اگر به سرمایه‌گذاری در طلا علاقه‌مند هستید می‌توانید به صفحه اصلی سایت ما نیز سری بزنید.

سوالات متداول:

نرخ طلای متفرقه به چه عواملی بستگی دارد؟ معمولاً طلای متفرقه یا دست‌دوم با اجرت کم‌تری به فروش می‌رسند و شرایط خاصی هم ندارند. اجرت این طلاها یا بسیار کم است یا اصلاً اجرت ندارد. خرید طلای متفرقه را از کجا انجام دهیم؟ از مغازه‌های تک‌فروشی طلا می‌توانید طلای متفرقه خریداری کنید. این طلاها با یک پرداخت و آبکاری ساده مثل روز اولشان نو می‌شوند.  

طلای متفرقه چیست؟

به طلاهای دست دومی که در طلافروشی‌ها توسط مردم به فروش می‌رسند طلای متفرقه می‌گویند که ممکن است دارای شکستگی یا نقص باشد.

چگونه عیار طلای متفرقه را محاسبه می‌کنند؟

وزن طلای متفرقه را ضرب در عیار می‌کنند و تقسیم بر ۷۵۰ می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا