همه چیز درباره فاکتور سکه

نکات فاکتور سکه را در این نوشته بخوانید
2.6/5 - (7 امتیاز)

فاکتور سکه، از چند ماه پیش و با مطرح شدن سامانه جدید اهمیت زیادی پیدا کرد. پیش از این، فاکتور سکه صادر نمیشد و در زمان خرید یا فروش سکه، نیازی به آن نبود. با شروع فعالیت سامانه جامع تجارت، ثبت فاکتور برای سکه به یک ضرورت تبدیل شد. اگر شما هم قصد خرید و فروش سکه را دارید ولی درمورد فاکتور سکه اطلاعی ندارید، در ادامه با این مقاله از سایت طلاین با ما همراه باشید.

آیا سکه فاکتور دارد؟

مسئله اصلی که با آن روبرو هستیم، همین پرسش است؛ آیا سکه فاکتور دارد یا نه؟ با توجه به آنچه در ابتدا گفتیم، پاسخ مثبت است. سکه فاکتور دارد. البته فاکتور سکه‌ای که درموردش صحبت میکنیم، با فاکتورهای معمول و سنتی بسیار متفاوت است. فاکتور سکه به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه جامع تجارت ایران صادر می‌شود.

پیش از این، همان بسته‌بندی و وکیوم سکه برای فروش سکه کافی بود. با شرایط جدید و لزوم ثبت فاکتور برای سکه‌ها، قضیه کمی متفاوت می‌شود. فاکتور فروش سکه از جانب همه فروشندگان سکه یا هرگونه مصنوعات طلا، در سامانه ثبت شده و در صورت لزوم، به خریدار هم ارائه می‌شود. اگر لازم دارید درباره پلمپ سکه بیشتر بدانید این نوشته را بخوانید: پلمپ سکه چیست؟

آیا سکه فاکتور دارد؟

فاکتور خرید و فروش سکه

اگر اخیراً برای خرید سکه اقدام کرده باشید، متوجه شده‌اید که فروشنده، اطلاعاتی مثل کد ملی و شماره موبایل‌تان را درخواست می‌کند. در واقع این اطلاعات از ملزومات صدور فاکتور فروش سکه هستند که در سامانه جامع تجارت وارد می‌شوند. بسیاری به اشتباه گمان می‌کنند که این اطلاعات به منظور جمع‌آوری اطلاعات مالی و دارایی‌های آن‌هاست ولی واقعیت این است که هدف اصلی، ثبت کالای خریداری شده شما است.

ثبت فاکتور سکه در این سامانه یکپارچه، تماماً بر عهده فروشنده است. فاکتور خرید سکه هیچ مسئولیتی برای خریداران ندارد و توسط افراد فروشنده سکه صادر می‌شود. پس از ثبت سکه فروخته شده به همراه اطلاعات خریدار، می‌توانید این فاکتور را از طریق سامانه استعلام کنید. در ادامه، نحوه استعلام فاکتور را به شما آموزش خواهیم داد.

نمونه فاکتور فروش سکه

همانطور که گفتیم، این فاکتورها به روش سنتی (مشابه فاکتور طلا) نیستند. البته فاکتورها بر روی سامانه موجود هستند و به عنوان خریدار، می‌توانید از طریق سامانه جامع تجارت، فاکتور سکه را مشاهده کنید. البته شناخت دقیق اجزای فاکتور و نحوه تکمیل آن، بر عهده فروشندگان سکه است و موضوع بحث ما نیست. آشنایی با روش استعلام و بررسی صحت اطلاعات وارد شده در فاکتور، برای شما به عنوان خریدار کافی است. یک نمونه فاکتور سکه را در پایین مشاهده می‌کنید.

نمونه فاکتور سکه برای استعلام گیری خرید و فروش

دریافت فاکتور خرید و فروش سکه

دانستیم که مراحل صدور فاکتور سکه، کاملاً توسط فروشنده سکه انجام می‌شود. حال وظیفه شما به عنوان خریدار چیست؟ چطور می‌توانید فاکتور ثبت شده را مشاهده و بررسی کنید؟ توصیه ما این است که در زمان خرید سکه، از فروشنده بخواهید فاکتور را در اختیار شما بگذارد یا نحوه استعلام آن را به شما نشان دهد.

اگر قصد دارید شخصاً فاکتور سکه خریداری شده‌تان را بررسی کنید، باید وارد سامانه جامع تجارت به آدرس ntsw.ir شوید. در اولین ورودتان، باید ثبت‌نام خود در وبسایت سامانه را تکمیل کنید. ثبت‌نام در این وبسایت به سادگی و بر اساس کد ملی شما انجام می‌شود. سپس در مراحل بعد، با ورود به حساب کاربری‌تان می‌توانید اطلاعات کالاهای خریداری شده خود را مشاهده کنید.

سامانه استعلام و دریافت فاکتور خرید و فروش سکه

فاکتور سکه چه فایده‌ای دارد؟

حتماً تا این‌جا با این سؤال مواجه شده‌اید که اصلاً فایده فاکتور سکه چیست و این دردسرهای جدید چه سودی برای معاملات دارند. بسیاری از فروشندگان سکه و مصنوعات طلا، پس از اجباری شدن صدور فاکتور الکترونیک، نسبت به این اتفاق اعتراض داشتند. پیش از این، فاکتورهای طلا به صورت دستی و کاغذی بود، سکه‌ها هم چیزی شبیه به فاکتور نداشتند.

چالش‌ها و تخلفات پیش‌آمده در زمینه خرید و فروش سکه، باعث شد تا مصوبه جدیدی بر اساس تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز صادر شود. بر اساس این مصوبه، به منظور پیشگیری از هرگونه فعالیت غیرمجاز در زمینه خرید و فروش سکه، همه فروشندگان موظف به ثبت فاکتور قابل استعلام برای تمامی سکه‌های معامله شده هستند.

در گذشته، با وجود تأکید فراوان بر خریداری سکه از فروشندگان رسمی و تأیید شده توسط اتحادیه، سکه‌های تقلبی و غیرقابل پیگیری در بازار معامله می‌شدند‌. گاهاً وکیوم و هولوگرام سکه‌ها هم برای اطمینان از اصالت سکه و پیگیری‌های آینده، کافی نبودند. با شروع فعالیت این سامانه، هرچند دو طرف فروشنده و خریدار بابت کار با این سامانه دچار چالش‌هایی می‌شوند، ولی همه چیز به طور قانونی و تأییدشده، قابل ثبت و پیگیری خواهد بود.

کلام آخر

در گذشته، بسته‌بندی و برچسب اصالت سکه‌ها برای بررسی اصل بودن سکه در زمان معامله کافی بود. اخیراً صدور فاکتور سکه به یک ضرورت در معاملات تبدیل شده است. فاکتور سکه توسط فروشنده در وبسایت سامانه جامع تجارت ثبت می‌شود و خریداران می‌توانند آن را از همین سامانه دریافت کنند. انتظار می‌رود با شرایط جدید پیش‌آمده، حجم تخلفات و فعالیت‌های غیرمجاز در زمینه خرید و فروش سکه به حداقل برسد. امیدواریم این مقاله و مطالب مطرح شده، به سؤال‌های شما پاسخ داده باشند.

سؤالات متداول

آیا برای خرید سکه فاکتور می‌دهند؟

ثبت فاکتور سکه در سامانه تجارت، ضروری است ولی احتمالاً همه فروشندگان، نسخه چاپ‌ شده قاکتور را به خریدار نمی‌دهند‌. سعی کنید بابت ثبت سکه توسط فروشنده اطمینان پبدا کرده و خودتان از طریق سامانه، فاکتور را بررسی کنید.

برای فروش سکه، فاکتور لازم است؟

اغلب بر اساس روش مرسوم قبلی، صرفاً با استناد به وکیوم سکه و برچسب هولوگرام، اقدام به خریداری سکه شما می‌کنند. حتی اگر خریدار سکه شما، قصد بررسی فاکتور سکه را داشته باشد، لازم نیست کاری کنید؛ روند بررسی سکه و فاکتور آن (با استفاده از کد ملی شما) را به خریدار بسپارید.

2 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز درباره فاکتور سکه»

  1. سلام اخیرن یک سرقت صورت گرفته و سارق دستگیر شده و مال باخته ادعا دارد ک ۸سکه یک گرمی پارسیان داشته است آیا برای اثبات حرف خود نیاز ب فاکتور الکترونیک دارد یان مرسی از مقاله خوب شما

    1. فاطمه محمدی مدیر محتوا

      سلام وقت به خیر. بله برای پیگیری قانونی باید فاکتور رسمی ارائه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا