بخش‌های مهم فاکتور طلا چیست؟ نکات مهم فاکتور طلا برای خرید و فروش

همه چیز درباره فاکتور طلا
3.7/5 - (9 امتیاز)

یکی از اصطلاحات رایج بازار طلا و مهم‌ترین سندی که نشان می‌دهد شما صاحب یک قطعه طلا هستید، فاکتور طلا نام دارد. این فاکتور در هنگام خرید طلا در طلا فروشی صادر می‌شود و در زمان فروش آن لازم است ارائه شود. در این نوشته به شما خواهیم گفت هر فاکتور طلا چه بخش‌هایی دارد و چه نکاتی را باید در هنگام نوشتن فاکتور طلا در نظر بگیرید.

در ادامه چند نمونه فاکتور خرید طلا و فاکتور طلای آبشده را هم به شما نشان می‌دهیم. با طلاین همراه باشید.

فاکتور طلا شامل چه اطلاعاتی است؟

در یک فاکتور معتبر طلا، تمامی خصوصیات طلای فروخته شده به صورت دقیق نوشته شده است و اطلاعات خریدار و فروشنده به صورت دقیق قید می‌شود. مهم‌ترین بخش‌های یک فاکتور طلا عبارت‌اند از:

 • سربرگ فاکتور: شامل نام فروشگاه، اطلاعات تماس، شماره سریال منطبق با فاکتور مشتری 
 • مشخصات خریدار: شامل اطلاعات هویتی (نام و نام خانوادگی) و شماره تماس
 • مشخصات محصول خریداری شده: شامل نام دقیق، عیار، تعداد و وزن
 • مشخصات متعلقات: مثلا اگر سنگی روی قطعه طلا وجود دارد.
 • قیمت طلا: ثبت‌شده به صورت لحظه‌ای
 • نرخ اجرت: که از سمت فروشنده مقرر می‌شود
 • سود تک فروشی: یا سود طلا فروش که حداکثر آن ۷ درصد است.
 • مالیات بر ارزش افزوده: ۹ درصد از قیمت طلا
 • قیمت نهایی طلا: مجموع قیمت، نرخ اجرت، سود و مالیات 
 • مهر و امضای فروشنده: که حتما باید رسمی باشد.

در ادامه این موارد را به صورت دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

بخش‌های فاکتور طلا

نکات مهم در فاکتور طلا فروشی

 1. شماره سریال فاکتوری که به مشتری داده می‌شود باید با شماره فاکتور فروشنده هم‌خوانی داشته باشد.
 2. حتما در زمان خرید اطلاعات خود را به صورت صحیح و کامل در اختیار فروشنده قرار دهید تا فاکتور جنبه رسمی و مستند داشته باشد.
 3. در جدول موارد خریداری شده باید نام محصول خریداری شده به علاوه جزئیات ذکر شود. برای مثال تنها نوشتن لغت «دست‌بند» به عنوان کالای خریداری شده صحیح نیست. باید فروشنده طرح، شکل و متعلقات کالا را درج کند. برای مثال «دست‌بندی سلطنتی با نگین اتمی» می‌تواند یک عنوان درست برای ردیف کالای خریداری شده باشد.
 4. علاوه بر نام باید تعداد و وزن دقیق هر کالا نیز درج شود. اگر چند عدد قطعه مشابه را خریداری می‌کنید نباید وزن به صورت کلی نوشته شود. بلکه باید در جلوی عنوان تعداد کالای خریداری شده ذکر شده و وزن واحد هر کدام نیز قید شود. در ادامه فروشنده باید وزن کل را نیز در پایین واحد‌های وزنی یادداشت کرده و خطی را جهت تکمیل خرید در زیر آن‌ها رسم کند.
 5. قیمت طلا هر دقیقه در حال تغییر است و در زمانی که خرید انجام می‌شود باید قیمت لحظه‌ای ثبت شود. این قیمت می‌تواند بر اساس هر گرم یا هر مثقال باشد. برای بیان این پارامتر طلافروشان از لغت «مظنه» نیز استفاده می‌کنند.
 6. در فاکتور جواهرات باید مشخصات و وزن هر یک از سنگ‌ها یا قطعات اضافه شده به صورت کامل ذکر شده و قیمت هر کدام نیز اعلام شود.
 7. طلا فروش می‌تواند سود تک فروشی را به جای ۷ درصد، کمتر ارائه کند. 
نمونه فاکتور خرید طلا

نرخ اجرت قید شده در فاکتور طلا چه قدر است؟

قیمتی که برای هر گرم طلا اعلام می‌شود معادل یک گرم طلای آب‌شده است. زیور‌آلاتی که خریداری می‌شوند حاصل ساعت‌ها کار و تلاش نیروهای فنی یا کارگاه‌های ساخت جواهرات است و بنابراین باید اجرت آن‌ها پرداخت شود. اجرت بر اساس گرم بیان می‌شود. برای مثال اجرت هر گرم ۳ درصد مقرر می‌گردد. این بدان معناست که معادل ۳ درصد ارزش وزن طلای خریداری شده باید به عنوان هزینه اجرت پرداخت شود. باید دقت کرد این درصد توسط فروشنده تعیین می‌شود و همیشه مقدار یکسانی نیست.

پیشنهاد می‌کنیم این نوشته را هم بخوانید: روش محاسبه قیمت طلای ساخته شده

مالیات بر ارزش افزوده در فاکتور طلا چه قدر است؟

طبق قانون نظام مالیاتی کشور به ازای فروش هر کالا ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده باید پرداخت شود و فروشنده باید این مبلغ را از خریدار دریافت کرده و به اداره مالیات تحویل دهد. این مالیات باید روی اجرت طلا محاسبه شود اما طلافروشان گاهی ۹ درصد را با احتساب ارزش کل فاکتور محاسبه می‌کنند. طبق آخرین ابلاغ‌های اداره مالیات و اتحادیه طلافروشان، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده تنها شامل اجرت طلا خواهد شد و طلافروشان نیز از اواسط دی ماه سال جاری موظف به صدور فاکتور به این شیوه خواهند بود.

انواع فاکتور طلا چیست؟

فاکتور می‌تواند به صورت دستی نگارش شده یا توسط نرم‌افزارهای حسابداری صادر شود. امروزه بخش زیادی از طلافروشان با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری فاکتورها را صادر می‌کنند و به همین دلیل دقت اعداد بیشتر است؛ اما هنوز هم ممکن است فاکتور نوشته شده طلا را هم به شما تحویل دهند. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد مهر و امضای فروشنده و وجود موارد ذکر شده در فاکتور است. بنابراین صرفا دستی یا کامپیوتری بودن یک فاکتور نمی‌تواند عامل تعیین اعتبار باشد.

هم‌چنین فاکتور طلا برای انواع طلای زینتی، طلای آبشده و حتی سکه نیز صادر می‌شود. در این راستا می‌توانید این نوشته را بخوانید: آیا سکه فاکتور دارد

فاکتور نوشته شده طلا

نمونه فاکتور طلای آبشده

طلای آب شده یکی از رایج‌ترین اشکال طلا برای خرید و سرمایه‌گذاری است. بسیاری از افراد با خرید طلای آب شده، در مقابل تورم از دارایی خود محافظت می‌کنند. در ادامه یک نمونه فاکتور طلای آبشده صادر شده از سامانه طلاین را می‌‌بینید:

نمونه فاکتور طلای آبشده

در نظر داشته باشید برای خرید و فروش طلای آب شده می‌توانید از سامانه طلاین استفاده کنید که قیمت‌ها در آن تحت نظر اتحادیه طلا ارائه می‌شوند و کارمزد ثابتی برای هر خرید دارد. برای شروع می‌توانید در سامانه طلاین ثبت‌نام کنید.

فروش طلای بدون فاکتور

شاید از گذشته زیور‌آلاتی داشته باشید که فاکتوری از آن‌ها موجود نیست. در این صورت باید به طلافروشی‌های معتبر مراجعه کنید و مسئله را با آن‌ها در میان بگذارید. در این شرایط طلافروشان مشخصات هویتی و اطلاعات تماس شما را ثبت می‌کنند تا در صورت بروز مشکل امکان پیگیری به راحتی میسر باشد.

برای اطلاعات بیشتر درباره فروش طلا بدون فاکتور این نوشته را بخوانید: چگونه طلای بدون فاکتور را بفروشیم؟

اهمیت فاکتور طلا به اندازه طلا است!

خرید طلای بدون فاکتور یا دریافت فاکتوری که اطلاعات ناقصی دارد معادل بر باد دادن سرمایه‌های مالی است. روز به روز سختگیری نهادهای نظارتی و اتحادیه‌ها بیشتر می‌شود و کالاهی که فاکتور معتبری ندارند ارزش کمتری پیدا می‌کنند. حتی اگر روش‌های برای فروش طلای بدون فاکتور به صورت قانونی وجود داشته باشد، قطعا همراه با مشقت و چالش‌هایی خواهد بود.

بهتر است برای خرید طلا به مراکز معتبر مراجعه کنید و قبل از خرید حتما در مورد نکات مهم فاکتور و تغییرات آن مطالعه داشته باشید. فاکتورهای دریافت شده را نیز در محلی مطمئن نگهداری کرده و تا حد امکان از آن‌ها کپی کاغذی و دیجیتالی تهیه کنید. فاکتور طلا مثل سند ملک یا خودرو یک سند حقوقی است و تضمین‌کننده امکان نقد شدن دارایی شما خواهد بود.

سوالات متداول:

آیا فاکتور طلا بدون مهر اعتبار دارد؟

خیر. لازم است فاکتور طلا حتما مهر رسمی فروشنده را داشته باشد.

آیا گرفتن فاکتور طلا از اتحادیه لازم است؟

برای گرفتن فاکتور طلا شما باید از طریق فروشنده طلا اقدام کنید. اتحادیه طلا و جواهرات صرفا به فاکتور‌های طلا نظارت می‌کند.

12 دیدگاه دربارهٔ «بخش‌های مهم فاکتور طلا چیست؟ نکات مهم فاکتور طلا برای خرید و فروش»

 1. سلام
  یه سرویس خریدم کد نداره
  فاکتور شم بقیه مشخصاتو نوشته، ولی مهر نداره
  آیا معتبره؟

  1. فاطمه محمدی مدیر محتوا

   سلام و روز به خیر.
   پاسخ این سوال بستگی به نوع طلایی دارد که می‌خواهید آن را بفروشید. به طور کلی تفاوت قیمتی تحت عنوان اسپرد در بازار طلا وجود دارد که باعث می‌شود قیمت خرید گران‌تر از قیمت فروش باشد. با این حال اسپرد برای انواع طلا متفاوت است و برخی از آن‌ها مثل طلای ساخته شده ممکن است هزینه‌های جانبی مثل اجرت و… را شامل شود.

 2. سلام
  من چند قطعه با فاکتور های متفاوت طلا خریدم
  فروشنده مبلغ نهایی را بعد از محاسبه وزن و اجرت
  طبق چیزی ک تو فاکتور قید شده
  چند ملیون بیشتر زده
  ب نظرتون چکار میشه کرد ؟؟

  1. فاطمه محمدی مدیر محتوا

   سلام و وقت به خیر.
   پیشنهاد می‌کنیم طلا و فاکتور خود را پیش طلافروش ببرید و از او بخواهید محاسبات را برای شما توضیح دهد و یک بار دیگر بررسی کند.
   اگر به مشکل برخوردید می‌توانید به اتحادیه طلا و جواهر شهرستان خود مراجعه کنید.

 3. سلام من طلا خریدم تو فاکتورش عیار و قیمت و سوت رو نوشته و فروشنده امضا کرده ولی مهر نزده البته مغازه طلا فروشی معتبره میخواستم ببینم فاکتور معتبره

 4. سلام خسته نباشید
  طلا خریدم
  ولی فاکتور تاریخ نداره و عیار ننوشته
  مشخصات جنس و گرم و مبلغش نوشته شده
  مهر گالری هم خورده شده
  ایا این فاکتور که فقط تاریخ و عیار ننوشته شده
  مشکل داره؟؟؟؟

  1. فاطمه محمدی مدیر محتوا

   سلام. ممنون.
   بهتر است در فاکتور طلا عیار حتما قید شده باشد. پیشنهاد می‌کنیم نزد فروشنده بروید و فاکتور جدید با تمامی اطلاعات دریافت نمایید.

 5. سلام طلا فاکتورش به نام شخص دیگر باشد هدیه دادن ولی فاکتور و طلا دسته بنده هست برای فروش به مشکل میخوره یا خیر ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. فاطمه محمدی

   سلام وقت به خیر.
   بهترین راه برای تایید اصالت طلا دریافت فاکتور معتبر از طلا فروش است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا