فاکتور طلا ؛ فاکتور چه اهمیتی دارد و چه مواردی در فاکتور طلا باید ذکر شود؟ - طلاین

فاکتور طلا ؛ فاکتور چه اهمیتی دارد و چه مواردی در فاکتور طلا باید ذکر شود؟

5/5 - (1 امتیاز)

چند سالی است که صدور و دریافت فاکتور طلا اهمیت زیادی پیدا کرده است. خرید و فروش‌ها با استفاده از فاکتورها انجام می‌شود و نداشتن فاکتور می‌تواند دردسرهای زیادی را ایجاد کند. از طرفی موارد مختلفی در فاکتور طلا وجود دارد که مردم عادی از وجود آن‌ها بی‌خبر هستند. در این نوشته با فاکتور که یکی از مهم‌ترین مفاهیم و اصطلاحات رایج بازار طلا است بیشتر آشنا می‌شوید.

امروزه فاکتور طلا یک سند مالی محسوب شده و گاهی همانند جسم طلا مهم تلقی می‌شود. به همین دلیل باید در زمان خرید نسبت به اهمیت فاکتور طلا آگاهی لازم را داشته باشیم.

فاکتور طلا

بخش‌های اصلی فاکتور طلا کدام است؟

یک فاکتور معتبر فاکتوری است که در آن تمامی خصوصیات کالای فروخته شده و همچنین اطلاعات تماس فروشنده ذکر شود. اطلاعات تماس می‌تواند شامل آدرس، شماره تماس، نشانی پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی و … باشد. فاکتور طلا دارای بخش‌های مختلفی است.

سربرگ فاکتور

مهمترین قسمت فاکتور سربرگ است. در سربرگ هر فاکتور باید نام فروشگاه و اطلاعات تماس ذکر شود. همچنین سربرگ باید دارای شماره سریال بوده و شماره سریال فاکتوری که به مشتری داده می‌شود با شماره فاکتور فروشنده همخوانی داشته باشد.

مشخصات خریدار

پایین‌تر از سربرگ باید فضایی برای وارد کردن مشخصات خریدار باشد. نام و نام خانوادگی و شماره تماس حداقل اطلاعاتی است که باید فروشنده برای نگارش فاکتور استفاده کند. حتما در زمان خرید اطلاعات خود را به صورت صحیح و کامل در اختیار فروشنده قرار دهید تا فاکتور جنبه رسمی و مستند داشته باشد.

ممکن است به این مقاله هم علاقه داشته باشید: نحوه محاسبه سود فروشنده طلا

مشخصات محصول خریداری شده

در جدول موارد خریداری شده باید نام محصول خریداری شده به علاوه جزییات ذکر شود. برای مثال تنها نوشتن لغت «دست‌بند» به عنوان کالای خریداری شده صحیح نیست. باید فروشنده طرح، شکل و متعلقات کالا را درج کند. برای مثال «دست‌بندی سلطنتی با نگین اتمی» می‌تواند یک عنوان درست برای ردیف کالای خریداری شده باشد.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  طلای شرطی چیست و چگونه معامله می‌شود؟

علاوه بر نام باید تعداد و وزن دقیق هر کالا نیز درج شود. اگر چند عدد قطعه مشابه را خریداری می‌کنید نباید وزن به صورت کلی نوشته شود. بلکه باید در جلوی عنوان تعداد کالای خریداری شده ذکر شده و وزن واحد هر کدام نیز قید شود. در ادامه فروشنده باید وزن کل را نیز در پایین واحد‌های وزنی یادداشت کرده و خطی را جهت تکمیل خرید در زیر آن‌ها رسم کند.

قیمت طلا

قیمت طلا هر دقیقه در حال تغییر است و در زمانی که خرید انجام می‌شود باید قیمت لحظه‌ای ثبت شود. این قیمت می‌تواند بر اساس هر گرم یا هر مثقال باشد. برای بیان این پارامتر طلافروشان از لغت «مظنه» نیز استفاده می‌کنند.

عیار

طلا می‌تواند عیارهای مختلفی داشته باشد و برای سنجش این پارامتر دستگاه‌های عیارسنج وجود دارد. تفاوت در عیار طلا به معنای تفاوت در خالص بودن آن است. بنابراین با تغییر عیار قیمت نیز تغییر خواهد کرد. در نتیجه باید عیار طلای فروخته شده در فاکتور ذکر شود. در بین مردم اعداد ۱۸ یا ۲۴ عیار برای بیان میزان خالص بودن طلا رایج است اما طلافروشان از اعداد ۷۵۰ یا ۸۰۰ استفاده می‌کنند. طلای ۷۵۰ همان عیار ۱۸ است و نوشتن معادل آن در فاکتور منعی ندارد.

نرخ اجرت

قیمتی که برای هر گرم طلا اعلام می‌شود معادل یک گرم طلای آب‌شده است. زیور‌آلاتی که خریداری می‌شوند حاصل ساعت‌ها کار و تلاش نیروهای فنی یا کارگاه‌های ساخت جواهرات است و بنابراین باید اجرت آن‌ها پرداخت شود. اجرت بر اساس گرم بیان می‌شود. برای مثال اجرت هر گرم 3 درصد مقرر می‌گردد. این بدان معناست که معادل 3 درصد ارزش وزن طلای خریداری شده باید به عنوان هزینه اجرت پرداخت شود. باید دقت کرد این درصد توسط فروشنده تعیین می‌شود و همیشه مقدار یکسانی نیست.

سود تک فروشی

این پارامتر مربوط به میزان سودی است که طلافروش می‌خواهد از فروش زیور‌آلات کسب کند. حداکثر این سود طبق اعلام اتحادیه طلافروشان ۷ درصد است اما فروشندگان می‌توانند ارقام کمتری برای رقابت با سایرین به مشتری اعلام کنند.

متعلقات طلا

زیورآلات گاهی همراه با متعلقاتی مثل نگین، سنگ‌های قیمتی و … است. وزن این متعلقات باید در فاکتور به صورت جداگانه ذکر شود. یکی از تفاوت‌های مهم فاکتور جواهرات با زیور‌آلات طلا در همین بخش است. در فاکتور جواهرات باید مشخصات و وزن هر یک از سنگ‌ها یا قطعات اضافه شده به صورت کامل ذکر شده و قیمت هر کدام نیز اعلام شود.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  خوراکی های طلایی + چگونگی تولید طلای خوراکی

مالیات بر ارزش افزوده

طبق قانون نظام مالیاتی کشور به ازای فروش هر کالا ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده باید پرداخت شود و فروشنده باید این مبلغ را از خریدار دریافت کرده و به اداره مالیات تحویل دهد. این مالیات باید روی اجرت طلا محاسبه شود اما طلافروشان گاهی ۹ درصد را با احتساب ارزش کل فاکتور محاسبه می‌کنند. طبق آخرین ابلاغ‌های اداره مالیات و اتحادیه طلافروشان، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده تنها شامل اجرت طلا خواهد شد و طلافروشان نیز از اواسط دی ماه سال جاری موظف به صدور فاکتور به این شیوه خواهند بود.

قیمت نهایی قابل پرداخت

تمام موارد ذکر شده باید جمع شوند تا هزینه نهایی قابل پرداخت توسط مشتری مشخص باشد.

مهر و امضای طلافروشی

حتما باید فاکتور توسط طلافروشی مهر شده و امضای فروشنده در کنار مهر قید شود. فاکتوری که مهر و امضا نداشته باشد از نظر حقوقی فرقی با یک کاغذ باطله نخواهد داشت.

انواع فاکتور

فاکتور می‌تواند به صورت دستی نگارش شده یا توسط نرم‌افزارهای حسابداری صادر شود. امروزه بخش زیادی از طلافروشان با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری فاکتورها را صادر می‌کنند و به همین دلیل دقت اعداد بیشتر است. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد مهر و امضای فروشنده و وجود موارد ذکر شده در فاکتور است. بنابراین صرفا دستی یا کامپیوتری بودن یک فاکتور نمی‌تواند عامل تعیین اعتبار باشد.

خرید طلا بدون فاکتور

تحت هیچ شرایطی نباید طلا را بدون فاکتور خریداری کرد. دلایل مختلف مثل وزن کم، تازه تاسیس بودن، دست دوم بودن، بازخرید توسط فروشنده در آینده و … به هیچ وجه قابل قبول نیستند و فروشنده باید در ازای کالا فروخته شده به مشتری فاکتور رسمی ارائه دهد. بهتر است بدانید خرید طلا بدون فاکتور می‌تواند در برخی شرایط جرم و همدستی در سرقت تلقی شود.

اهمیت فاکتور طلا کمتر از خود طلا نیست

طلای بدون فاکتور یک دارایی غیرقانونی محسوب می‌شود. حتی اگر فاکتور دریافت شده دارای نقص باشد ممکن است در زمان فروش طلا مشکلاتی را به بار بیاورد. نبود مهر و امضای فروشنده کاملا فاکتور را بی‌ارزش می‌کند. بنابراین فاکتور طلا به اندازه خود طلا اهمیت دارد و اگر نباشد، دارایی شما ارزش مادی بسیار کمتری پیدا خواهد کرد.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  مزایای خرید آنلاین طلا؛ مزایای مهم خرید اینترنتی طلا و جواهر

فروش طلای بدون فاکتور

شاید از گذشته زیور‌آلاتی داشته باشید که فاکتوری از آن‌ها موجود نیست. در این صورت باید به طلافروشی‌های معتبر مراجعه کنید و مسئله را با آن‌ها در میان بگذارید. در این شرایط طلافروشان مشخصات هویتی و اطلاعات تماس شما را ثبت می‌کنند تا در صورت بروز مشکل امکان پیگیری به راحتی میسر باشد.

جمع‌بندی

خرید طلای بدون فاکتور یا دریافت فاکتوری که اطلاعات ناقصی دارد معادل بر باد دادن سرمایه‌های مالی است. روز به روز سختگیری نهادهای نظارتی و اتحادیه‌ها بیشتر می‌شود و کالاهی که فاکتور معتبری ندارند ارزش کمتری پیدا می‌کنند. حتی اگر روش‌های برای فروش طلای بدون فاکتور به صورت قانونی وجود داشته باشد، قطعا همراه با مشقت و چالش‌هایی خواهد بود.

بهتر است برای خرید طلا به مراکز معتبر مراجعه کنید و قبل از خرید حتما در مورد نکات مهم فاکتور و تغییرات آن مطالعه داشته باشید. فاکتورهای دریافت شده را نیز در محلی مطمئن نگهداری کرده و تا حد امکان از آن‌ها کپی کاغذی و دیجیتالی تهیه کنید. فاکتور طلا مثل سند ملک یا خودرو یک سند حقوقی است و تضمین‌کننده امکان نقد شدن دارایی شما خواهد بود.

فاکتور طلا چه اهمیتی دارد؟

طلای بدون فاکتور یک دارایی بدون سند است. به همین علت باید هنگام خرید طلا فاکتور آن به همراهش به شما داده شود.

در فاکتور طلا چه مواردی قید می‌شود؟

قیمت طلا، عیار و نرخ اجرت از مهم‌ترین مواردی هستند که باید در فاکتور طلا قید شوند.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *