قالکاری طلا + ۴ ضایعه مورد استفاده برای قالکاری |‌ طلاین

قالکاری طلا

3/5 - (2 امتیاز)

قالکاری یکی از اصطلاحات رایج و زیرشاخه‌های مشاغل مرتبط با طلا است و فرایندی است که فلزات گران بها مانند طلا و نقره را از مواد زائد و زباله‌هایی که ممکن است در آن‌ها اثری از طلا باشد، جداسازی و بازیافت می‌کنند.

قالکار طلا کیست

قالکار کسی است که در حرفه‌ی قالکاری مهارت دارد. قالکار طی یک پروسه بازیابی شیمیایی؛ مواد زائد را در کوره قالکاری ذوب می‌کند و فلزات گران بها را جداسازی می‌کند.

قالکارها هرچیزی را که احتمال می‌دهند در آن طلا باشد، حتی به میزان اندک، بازیافت می‌کنند. همچنین طبق تجربیات قالکارها هرچه حجم وسایل، خاک، آب و … زیاد باشد، مقدار طلای استخراج شده از آن نیز قابل توجه است.

ضایعات مورد استفاده برای قالکاری طلا

فاضلاب ها

فاضلاب‌ها‌ی در امتداد طلافروشی‌ها و کارگاه‌های طلاسازی یکی از مکان‌های محبوب قالکارها برای قالکاری محسوب می‌شود. قالکارها طلای زیادی را از این مکان‌ها استخراج می‌کنند و سود زیادی کسب می‌کنند.

خاک کف کارگاه‌های طلاسازی

در کف کارگاه‌های طلاسازی همواره مقداری گرد طلا همراه با غبار و خاک وجود دارد. قالکارها طلاها را از خاک‌ها جداسازی می‌کنند و طلای خالص را به طلاسازان تحویل می‌دهند.

طلاسازها برای این کار در کف کارگاه‌های خود فنس‌های پلاستیکی یا فلزی پهن می‌کنند تا ذرات طلا به کفش افراد نچسبد.

همچنین کارگاه‌هایی را انتخاب می‌کنند که هیچ روزنه و پنجره‌ای نداشته باشد. و برای هواکش‌های کارگاه فیلترهایی می‌گذارند تا ذرات طلا از کارگاه خارج نشود.

همچنین باید هنگام شست و شوی دست‌ها آب مصرفی داخل بشکه ریخته شود تا ذرات طلای چسبیده به دست‌ها داخل بشکه برود. سپس بشکه را به قالکارها تحویل می‌دهند تا طلا را بازیافت کنند.

قالکاری ذرات طلای کارگاه های طلاسازی

خاک معدنی

برخی از خاک‌های معدنی شامل فلزات گران بها مانند طلا هستند که می‌توان با استفاده از قالکاری این فلزات را جداسازی کرد.

قالکاری خاک معدنی طلا

قطعات الکترونیکی

قطعاتی مانند بردهای الکترونیکی مانند بردهای موبایل و کامپیوتری، ضایعاتی هستند که به دلیل داشتن فلزات گران بها به روش قالکاری طلا بازیافت می‌شوند.

قالکاری قطعات الکترونیکی

تجهیزات مورد نیاز قالکاری طلا

کوره قالکاری به همراه ابزار مورد نیاز مانند انبر و …

وسایل ایمنی برای محافظت از شخص مانند ماسک و …

وسایل شیمیایی برای اسید کاری و تیزآب کاری

کوره بوته ای به همراه ابزار مورد نیاز مانند بوته و …

سیستم تصفیه دود و بخارهای کوره

استخراج طلا

قالکارها با استفاده از کوره‌های بزرگ قالکاری تمام زباله ها را می‌سوزانند و از خاکستر باقی مانده آن‌ها با استفاده از اسید نیتریک و نقره، طلا را استخراج می‌کنند.

استخراج طلا

فرآیند قالکاری طلا

ابتدا همه وسایلی که برای قالکاری طلا وارد کارگاه شده است را درون کوره‌ای بزرگ به نام قال می‌سوزانند و سپس خاکسترهای به دست آمده را درون کوره‌های کوچک می‌ریزند. قبل از اینکه خاکسترها را درون کوره‌های کوچک بریزیم، مقداری اکسید سرب و نقره را داخل کوره‌ها ذوب می‌کنیم. سپس خاکسترها را داخل مذاب سرب و نقره می‌ریزیم. پس از گذشت چند دقیقه، ناخالصی‌های موجود در خاکسترها روی سطح مواد مذاب قرار می‌گیرد. طلا و نقره در کوره پایین تر از سرب و مواد ناخالص قرار می‌گیرد و ته نشین می‌شوند.

قالکارهای طلا کوره ها را کج می‌کنند تا مواد ناخالص و سرب از طلا و نقره جداسازی شود. پس از جداسازی مواد ناخالص، طلا و نقره گداخته به صورت قرص در کف ظرف کوره باقی می‌ماند. سپس با استفاده از چکش به قرص طلا و نقره ضربه می‌زنند تا سرب به طور کامل جداسازی شود. پس از چکش کاری باید طلا و نقره را از یکدیگر جداسازی کنیم.

برای این کار قالکارها قرص طلا و نقره را درون ظرف استیل می‌گذارند و به آن اسید نیتریک اضافه می‌کنند و آن ها را می‌جوشانند. در این مرحله چند مرتبه اسید نیتریک را به ظرف اضافه می‌کنند تا به طور کامل نقره را در درون خود حل کند و ذرات طلا در ته ظرف باقی بماند.البته احتمال دارد که طلای باقی مانده خالص نباشد. بنابراین ذرات طلای به دست آمده را با آب جوش شست و شو می‌دهند، اگر که رنگ آب به رنگ شیری تغییر کرد یعنی اینکه مقداری نقره همراه با طلا است. بنابراین این کار را آنقدر تکرار می‌کنند تا رنگ آب دیگر تغییر نکند و طلای خالص به دست بیاید.

جداسازی نقره از اسید نیتریک

سپس قالکارها باید نقره را نیز از اسید نیتریک جداسازی کنند. ابتدا باید محلول اسید نیتریک و آب و نقره را همراه با چند قطعه فلز مسی درون ظرف های پلاستیکی قرار می دهیم. پس از گذشت چند ساعت، ذرات نقره جذب قطعات مس می‌شود. برای اینکه مطمئن شویم که دیگر نقره ای در محلول وجود ندارد، مقدرای نمک به آن اضافه می‌کنیم، اگر که نمک به سرعت در آب ته نشین شود؛ به معنای این است که دیگر نقره‌ای در محلول وجود ندارد. اما اگر نمک در آب پخش شود؛ به معنای این است که مقداری نقره در محلول وجود دارد و باید این کار را ادامه داد تا تمام نقره جذب فلز مس شود.

قالکاری طلا چیست؟

قالکاری به فرایند استخراج طلا از طریق بازیافت می‌گویند. مانند استخراج از بردهای الکترونیکی یا فاضلاب‌های شهری.

قالکاری چگونه انجام می‌شود؟

قالکاری را با سوزاندن تمام موادی که در آن‌ها مقداری طلای قابل بازیافت قرار دارد، در کوره‌های بزرگ شروع می‌کنند و در نهایت طلا را با اسیدنیتریک از خاکستر آن جدا می‌کنند.

3 دیدگاه دربارهٔ «قالکاری طلا»

 1. نمیدانم چکارکنم .پاک خانه نشین شده ام همه کاره و بیکاره.
  افسوس مملکت ما را چی شد.
  غنی ترین کشور دنیا .با استعدادترین مردمان دنیا.
  مغز خاورمیانه و اولین جای حیات بشر
  با اینهمه سرگردانی از حال و روز خودمون گریه ام میگیره.
  اگر خارج بودم اتفاقا پیشنهاد هم داشتم از خلیج و …
  اما دلم نمیاد دربدر باشم .
  به امید خداوند ذوالجلال و الاکرام.

 2. عبدلحلیم برم

  طلاسازی بودم که چند سالیست بعات گرانی و نواسانات فاحش داخلی کارم را از دست دادم و بدهکارمردم شدم.و متاسفانه چندساله بیکارم .
  چه ذوق و شوقی داشتم و چه کارها کا بلد نبودم از ساخت تا تراش و شست شو و گوناب و نگین وخاتم کاری و کار با ماشین و کار با چکش و سندان و تراش ماشینی طلا و….
  متاسفانه خیلی تحت فشارم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا