تفاوت قیمت طلا در ایران و ترکیه چه قدر است؟

تفاوت قیمت طلا در ایران و ترکیه
3.7/5 - (3 امتیاز)

به‌طورکلی نوسانات قیمت طلا به عوامل مختلفی بستگی دارد. این تغییرها می‌تواند داخلی مثل تحولات سیاسی داخلی کشور و خارجی مثل تحولات منطقه‌ای باشند. قیمت طلا در کشورهای مختلف به هم نزدیک است. در این مقاله از طلاین به بررسی تفاوت قیمت طلا در ایران و ترکیه می‌پردازیم و به این سؤال پاسخ می‌دهیم که آیا خرید طلا در ترکیه به‌صرفه‌تر است؟

در ایران طلا بخریم یا ترکیه؟

به‌طورکلی برای پاسخ‌دادن به این سؤال که در ایران طلا بخریم یا ترکیه بایستی هدف نهایی خریدار از خرید طلا مشخص شود. درصورتی‌که قصد خرید طلا برای مصارف زینتی را دارید خرید طلا در ایران به‌صرفه‌تر است. در ایران طلایی که برای ساخت و پرداخت جواهرات استفاده می‌شود عیار بالایی دارد. درحالی‌که خالصی طلای بکار رفته در صنعت جواهرسازی در ترکیه ممکن خالصی کافی نداشت باشد.

مقایسه قیمت طلا در ترکیه نسبت به ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد. همواره نمی‌توان نرخ ثابتی را برای تصمیم‌گیری‌های مختلف به کاربرد. گاهی اوقات قیمت طلا در ترکیه بیشتر از ایران است و گاهی نیز این مسئله معکوس است. اگر برای سرمایه‌گذاری قصد خرید طلا دارید باید به قوانین مربوط به خروج طلا در هر کشور نیز توجه کنید. چرا که هر کشور برای خروج سرمایه از مرزهایش قوانی و محدودیت‌های خاصی دارد. 

به‌طورکلی، عیار طلای ایرانی نسبت به ترکیه بالاتر است؛ بنابراین ارزش خرید بیشتری دارد. درحالی‌که مهم‌ترین مزیت خرید طلا در ترکیه، قیمت آن به قیمت انس جهانی باشد. البته ترکیه امکانی جهت خرید و نگهداری طلا از طریق بانک به شما می‌دهد. این شیوه به شمان امکان می‌دهد طلا را به‌صورت الکترونیکی در حساب خود نگه دارید و نگران امنیت و خارج‌کردن آن از مرز نباشید.

در ایران طلا بخریم یا ترکیه؟

عوامل مؤثر بر تفاوت قیمت طلا در ایران و ترکیه

در ایران عوامل گوناگونی بر قیمت طلا تأثیر می‌گذارند که باعث متفاوت شدن قیمت طلا در بازار داخلی و خارجی می‌شود. برای بررسی تفاوت قیمت طلا در ایران و ترکیه باید ابتدا دقت کنید که نرخ‌ طلا در این دو کشور به چه مواردی بستگی دارد.

قیمت طلا در ایران به چه مواردی بستگی دارد؟

در ایران از طرفی تغییرات منطقه‌ای تحولات نظامی، جنگ در منطقه بر قیمت طلا تأثیر ویژه‌ای می‌گذارد. با وقوع تنش‌های نظامی تقاضای طلا به‌عنوان یک وسیله حفظ ارزش در ایام سختی بالا می‌رود. از طرفی دیگر در داخل کشور، تحولات سیاسی و سیاست‌گذاری‌های مالی و اقتصاد منجر به تغییر قیمت نرخ ارز و طلا می‌شود. اگر می‌خواهید مظنه و قیمت طلا را ببینید: قیمت لحظه ای طلا

قیمت طلا در ترکیه به چه مواردی بستگی دارد؟

ترکیه با دارا بودن بسترهای مناسب نقل‌وانتقال مالی، عدم تحریم و مشکلات سیاسی با سایر کشورها، مان مطلوبی برای تجارت طلا به شمار می‌رود. تورم از عوامل مؤثر بر قیمت طلا در ترکیه به شمار می‌رود. از طرفی وضعیت اقتصادی مثل رشد اقتصادی تاثیر مستقیمی بر بازار طلا در ترکیه می‌گذارد. 

به‌طورکلی مقایسه قیمت طلا در ایران و ترکیه نیازمند درنظرگرفتن تأثیر تمامی عوامل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است.

معایب خرید طلا در ایران و فروش آن در ترکیه

از جمله معایب قاچاق طلا از ایران به ترکیه موارد زیر قابل‌اشاره است:

 • سکه در ایران قیمت بالاتری نسبت به ترکیه دارد؛ لذا هنگام فروش سکه در ترکیه سود کمتری می‌کنید.
 • قاچاق و فروش طلای آب شده از ایران به ترکیه مصداق قاچاق بوده و غیرقانونی است. 

علاوه بر این موارد، محدودیت‌های ورود طلا، مالیات‌های ناظر به فروش طلا در ترکیه و غیره می‌تواند موانع این مسئله در نظر گرفته شوند.

خرید طلا در ایران و فروش آن در ترکیه

معایب خرید طلا در ترکیه و فروش آن در ایران

از جمله معایب خرید طلا در کشور ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خلوص و عیار طلای زینتی ساخت کشور ترکیه نسبت به ایران پایین‌تر است؛ بنابراین با خرید طلا در ترکیه نه‌تنها طلای نامرغوبی دریافت می‌کنید، نمی‌توانید معادل طلای مرغوب آن را بفروشید.
 • عدم آشنایی با اصناف معتبر طلافروشی در ترکیه منجر به خرید طلای تقلبی شده و حتی خریدار را در معرض جابه‌جایی محموله‌های سرقتی یا پول‌شویی قرار می‌دهد.

به‌طورکلی خروج طلا از ایران و فروش آن در ترکیه دامنه سود محدودی دارد. لزوماً سودآور نیست.

خرید طلا در ترکیه و فروش آن در ایران

خرید طلا با سود بالا در ایران با طلاین

شما می‌توانید با خرید آنلاین طلا در طلاین، بدون نیاز به سفر به ترکیه در لحظه سرمایه گذاری در طلای آب شده را آغاز کنید. از مزایای خرید طلا از طلاین موارد زیر قابل‌اشاره است:

 • برخلاف سایر فعالان بازار طلا که ارقام متفاوتی بابت کارمزد اخذ می‌کنند. کارمزد خرید و فروش طلا در طلاین ثابت است. این مبلغ ۵ هزار تومان بابت هر معامله است.
 • نرخ خرید و فروش طلا در طلاین بر اساس نرخ رسمی اتحادیه طلا و جواهر ایران است.
 • تفاوت قیمت خرید و فروش در طلاین کم است.
 • شما می‌توانید به طور آنلاین و آنی طلا خریداری کنید. 
 • امن سامانه طلاین مطمئن است. درحالی‌که خرید فیزیکی طلا در ترکیه امن تضمین شده‌ای ندارد.
 • طلاین امکان تحویل فیزیکی طلای خریداری شده نیز وجود دارد که این تحول کارمزدی ندارد.
 • سامانه طلاین امکان آگاه شدن از نرخ جهانی طلا در لحظه و مقایسه آن با روزهای قبل جهت تصمیم‌گیری برای خرید طلا فراهم می‌کند.

با خرید طلا از طلاین می‌توانید با اطمینان سرمایه‌گذاری کنید. برای شروع در سامانه طلاین ثبت‌نام کنید.

نتیجه‌گیری پایانی

قیمت طلا در تمام دنیا رقم حدوداً ثابتی است. در واقع واحد وزنی طلا اونس است که بر حسب دلار به‌صورت روزانه تعیین می‌شود و کلیه اصناف طلافروشان از آن پیروی می‌کنند. حال در ایران قیمت طلا حاصل تبدیل نرخ دلار به ریال است درحالی‌که در ترکیه حاصل تبدیل دلار به لیره و قیمت طلا در دبی حاصل تبدیل دلار به درهم است. در نهایت این نرخ‌ها به یکدیگر نزدیک است.

سؤالات متداول:

آیا فروش طلای زینتی مانند النگو در ترکیه سودآور است؟

خیر، هنگام خرید قیمت طلا به همراه اجرت ساخت و مالیات محاسبه می‌شود. در حالی فروش فقط قیمت طلا به شما پرداخت خواهد شد.

با توجه به تفاوت قیکن طلا در ایران و ترکیه، آیا فروش سکه در ترکیه سودآور است؟

قیمت سکه در ایران گران‌تر از قیمت طلای معادلش است به دلیل حباب قیمتی سکه، قیمت سکه در ایران نسبت به ترکیه بالاتر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا