مسکوکات طلا چیست؟ آشنایی با اصطلاح مسکوک طلا

مسکوکات طلا چیست
3/5 - (2 امتیاز)

یکی از مهم‌ترین اصطلاحات بازار طلا، کلمه مسکوک یا مسکوکات است که در اخبار یا بازار طلا با آن مواجه می‌شوید و به احتمال زیاد اصطلاحاتی نظیر مسکوکات طلا، سکه طرح قدیم، سکه طرح جدید، سکه امامی و ضرب طلا در بازار طلا به گوشتان خورده است. ما در این مقاله مسکوک طلا را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

تعریف مسکوکات طلا

مسکوکات اسم جمع مسکوک است. مسکوکات طلا به سکه‌‌هایی گفته می‌شود که زیر نظر بانک مرکزی هر کشوری ساخته می‌شوند. خود مسکوک نیز یعنی همان سکه‌های فلزی که تحت نظر بانک مرکزی تولید شده‌اند و امروزه به عنوان پول خرد استفاده می‌کنیم.

اصطلاح ساختن سکه طلا را ضرب کردن طلا می گویند و می‌گوییم ”بانک مرکزی مسکوکات طلا را ضرب کرد. و باید بدانید، اصطلاح «ضرب کردن» از آنجایی آمده است که سکه‌ها را در گذشته با ضربات چکش می‌ساختند.

برای اینکه با انواع مسکوکات طلا در ایران آشنا شوید این نوشته را بخوانید: انواع سکه

مسکوک طلا یعنی چه

تاریخچه‌ای از مسکوکات طلا در ایران

گفتیم مسکوکات سکه‌هایی هستند که زیر نظر دولت ضرب شده‌اند و وارد بازار می‌شوند و در اختیار مردم قرار می‌گیرد. از زمان هخامنشیان تا سال ۱۲۵۴ هجری شمسی تمام سکه‌های تولید شده در ایران به صورت دستی ضرب می‌شدند. ضرابخانه‌هایی زیر نظر دولت به صورت دستی سکه‌ها را ضرب می‌کردند. نتیجه کار به روش دستی بازدهی بالایی نداشت. هر فردی در طول روز حداکثر ده سکه را ضرب می‌کرد و البته سکه‌ها از نظر اندازه و دقت با یکدیگر متفاوت بودند. تا نهایت در سال ۱۲۵۴ هجری شمسی فردی به نام فرانز که اتریشی بود به صورت آزمایشی ضرابخانه‌ای بصورت ماشینی در تهران راه اندازی کرد و این شروع تحولی جدید در ضرب سکه‌ها در ایران بود. از آن زمان به بعد، سکه‌ها همه به یک اندازه با طرح‌هایی ثابت و شبیه به هم ساخته می‌شدند.

تاریخچه‌ای از مسکوکات طلا در ایران

مسکوکات طلای بانک مرکزی ایران

مسکوکات طلایی که توسط بانک مرکزی ایران ضرب می‌شوند، به دو طرح سکه قدیم و سکه جدید تقسیم می‌شوند. سکه‌های طرح قدیم یک سمتش با خط معلق نام حضرت علی هک شده و سمت دیگرش هم، بارگاه امام رضا هک شده است. در سکه‌های طرح جدید به جای طرح حضرت علی، چهره رهبر جمهوری اسلامی (امام خمینی)، هک شده است و از همین رو امروزه به سکه‌ امامی معروف هستند.

برای اطلاعات بیشتر این نوشته را بخوانید: تفاوت سکه بهار آزادی و امامی

سخن پایانی

امروزه بازار طلا، به یکی از بازارهای مهم سرمایه گذاری در دنیا تبدیل شده است و علاقه‌مندی افراد به آن، هرروز بیشتر از قبل می‌شود. هرکسی که قصد دارد که بتواند نتیجه بهتری از این بازار بگیرد باید به اصطلاحات و اخبارش آگاهی کامل داشته باشد. اگر بدون آگاهی و شناخت درست وارد این بازار شوید قطعا تنها کسی که ضرر خواهد کرد خود شما خواهید بود. پس حتما دانش خود را در این حیطه بسیار بالا ببرید.

سوالات متداول:

طلای غیر مسکوک چیست؟

به طلایی که به صورت سکه ضرب نشده باشد، طلای غیر مسکوک می‌گویند. برای مثال طلای آب شده، شمش و طلاهای زینتی طلای غیر مسکوک هستند.

انواع مسکوکات طلا چیست؟

مسکوکات طلا در ایران به دو نوع سکه طرح جدید و قدیم تقسیم می‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا