مسکوکات طلا چیست؛ اصطلاحات بازار طلا - طلاین

مسکوکات طلا چیست؛ اصطلاحات بازار طلا

5/5 - (1 امتیاز)

در معاملات بازار طلا اصطلاحات رایج زیادی هست که استفاده می‌شود. اگر یک بار هم در بازارش قدم زده باشید، اصطلاحاتی که طلافروشان به کار می‌برند به گوشتان خورده است. درک اصطلاحاتی که استفاده می‌شود برای افراد خارج از این حرفه، کمی مشکل است و نیاز به تحقیق دارند. به احتمال زیاد اصطلاحاتی نظیر مسکوکات طلا، سکه طرح قدیم، سکه طرح جدید، سکه امامی و ضرب طلا در بازار طلا حتما به گوشتان خورده است. ما در این مقاله مسکوک طلا را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

مسکوکات طلا

مسکوکات اسم جمع مسکوک است. مسکوکات طلا به سکه‌‌هایی گفته می‌شود که زیر نظر بانک مرکزی هر کشوری ساخته می‌شوند. خود مسکوک نیز یعنی همان سکه‌های فلزی که تحت نظر بانک مرکزی تولید شده‌اند و امروزه به عنوان پول خرد استفاده میکنیم.

اصطلاح ساختن سکه طلا را ضرب کردن طلا می گویند و می‌گوییم ”بانک مرکزی مسکوکات طلا را ضرب کرد.” و باید بدانید، اصطلاح ”ضرب کردن” از آنجایی آمده است که سکه‌ها را در گذشته با ضربات چکش می‌ساختند.

تاریخچه‌ای از مسکوکات

گفتیم مسکوکات سکه‌هایی هستند که زیر نظر دولت ضرب شده‌اند و وارد بازار می‌شوند و در اختیار مردم قرار می‌گیرد. از زمان هخامنشیان تا سال ۱۲۵۴ هجری شمسی تمام سکه‌های تولید شده در ایران به صورت دستی ضرب می‌شدند. ضرابخانه‌هایی زیر نظر دولت به صورت دستی سکه‌ها را ضرب می‌کردند. نتیجه کار به روش دستی بازدهی بالایی نداشت. هر فردی در طول روز حداکثر ده سکه را ضرب می‌کرد و البته سکه‌ها از نظر اندازه و دقت با یکدیگر متفاوت بودند. تا نهایت در سال ۱۲۵۴ هجری شمسی فردی به نام فرانز که اتریشی بود به صورت آزمایشی ضرابخانه‌ای بصورت ماشینی در تهران راه اندازی کرد و این شروع تحولی جدید در ضرب سکه‌ها در ایران بود. از آن زمان به بعد، سکه‌ها همه به یک اندازه با طرح‌هایی ثابت و شبیه به هم ساخته می‌شدند.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  اجرت ساخت طلا؛ نکاتی که باید بدانید و نحوه محاسبه اجرت

مسکوکات طلای بانک مرکزی ایران

مسکوکات طلایی که توسط بانک مرکزی ایران ضرب می‌شوند، به دو طرح سکه قدیم و سکه جدید تقسیم می‌شوند. سکه‌های طرح قدیم یک سمتش با خط معلق نام  حضرت علی هک شده و سمت دیگرش هم، بارگاه امام رضا هک شده است. در سکه‌های طرح جدید به جای طرح حضرت علی، چهره رهبر قبلی جمهوری اسلامی(امام خمینی)، هک شده است و از همین رو امروزه به سکه‌ امامی معروف هستند.

سخن پایانی

امروزه بازار طلا، به یکی از بازارهای مهم سرمایه گذاری در دنیا تبدیل شده است و علاقه‌مندی افراد به آن، هرروز بیشتر از قبل می‌شود. هرکسی که قصد دارد که بتواند نتیجه بهتری از این بازار بگیرد باید به اصطلاحات و اخبارش آگاهی کامل داشته باشد. اگر بدون آگاهی و شناخت درست وارد این بازار شوید قطعا تنها کسی که ضرر خواهد کرد خود شما خواهید بود. پس حتما دانش خود را در این حیطه بسیار بالا ببرید.

مسکوکات طلا یعنی چه؟

به سکه‌هایی که زیر نظر بانک مرکزی هر کشور ضرب می‌شوند مسکوکات طلا می‌گویند.

انواع مسکوکات طلا چیست؟

مسکوکات طلا در ایران به دو نوع سکه طرح جدید و قدیم تقسیم می‌شوند.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *