مظنه طلا چیست + تبدیل مظنه به گرم | طلاین

مظنه طلا چیست + تبدیل مظنه به گرم

3.7/5 - (4 امتیاز)

مظنه طلا اصطلاحی رایج میان بازاریان است که افراد عادی کمتر این کلمه را شنیده‌اند. در این مقاله می خواهیم در مورد مظنه طلا صحبت کنیم، تا شما نیز با این اصطلاح آشنا شوید و هنگامی که به بازار برای خرید می روید منظور طلافروشان را از مظنه متوجه شوید.

مظنه چیست؟

هنگامی که قصد خرید طلا را دارید، فرقی ندارد که بخواهید برای خرید طلا به بازار بروید یا به صورت آنلاین خرید کنید، اولین کاری که طلافروشان انجام می‌دهند، این است که از مظنه طلا مطلع می‌شوند تا بدانند که قیمت در بازار چگونه است.

برخلاف تصور عموم مظنه، واحد وزن طلا نیست؛ بلکه همان قیمت یک مثقال طلای 17 عیار با خلوص 705 در بازار است.

مظنه کلمه‌ای عربی است که به معنای گمان و پندار است اما در زبان فارسی به معنای بها و نرخ و با خبر شدن از قیمت است.

مظنه طلا بیشتر میان بازاریان در ایران رواج دارد و در کشور‌های عربی از این کلمه در بازار طلایشان استفاده نمی‌کنند و اصطلاح مثقال مرسوم‌تر است.

مظنه طلا از کجا میاد؟

شاید برایتان جالب باشد که مظنه طلا از کجا به دست می‌آید.

برای به دست آوردن مظنه طلا فرمول خاصی وجود ندارد و از قدیم تاکنون در بازارهایی مانند سبزمیدان و پله آهنی مظنه را تعیین می‌کرده‌اند.

طلافروشان به افراد بالاتری وصل هستند که طلایشان را از آن‌ها تامین می‌کنند، همچنین آن افراد نیز به افراد بالاتر و کله گنده‌تری وصل هستند و طلای خود را از آن‌ها تامین می‌کنند و این پروسه به همین شکل ادامه پیدا می‌کند و تامین کننده اصلی همه‌ی آن‌ها همان افراد در سبزمیدان و پله آهنی هستند.

همچنین هر کدام از آن‌ها یک مظنه‌ای را تعیین می‌کنند و هر کدام که مظنه‌ی کمتری داشت مردم به سمت آن می‌روند و شاید این مظنه‌های مختلف باعث ایجاد مظنه‌های گوناگون در استان‌ها شده‌است.

افراد تامین کننده در این بازارها برحسب نیاز آن روز که مردم بیشتر می‌فروشند یا می‌خرند، قیمت را تعیین می‌کنند.

اگر آن روز خرید بیشتر باشد یعنی تقاضا بیشتر است و در نتیجه قیمت افزایش می‌باید.

برعکس اگر فروش بیشتر باشد یعنی عرضه بیشتر است و در نتیجه قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

تبدیل مظنه طلا به گرم

فروشندگان پس از مطلع شدن از مظنه، درصد خود را اضافه می‌کنند و اگر مشتری خود نیز حرفه‌ای باشد و با مظنه آشنایی داشته‌باشد، دیگر نیازی نیست که مظنه را به گرم تبدیل کنند.

اما اگر مشتری با طلا آشنایی زیادی نداشت با استفاده از تقسیم مظنه طلا بر عدد 4.331802 قیمت 1 گرم طلای 18 عیار با خلوص 750 را به دست می‌آورند.

و در آخر  قابل توجه است که در بیشتر سایت‌ها نیز به جای کلمه مظنه از مثقال استفاده می‌کنند.

در برخی سایت‌ها نیز از مظنه تهران استفاده می‌کنند، یعنی قیمتی که در تهران مبادله می‌شود به عنوان مظنه اصلی در نظر گرفته می‌شود.

و پیشنهاد می‌کنیم که اگر با اصطلاحات بازار طلا آشنایی ندارید، آن‌ها را یاد بگیرید تا وقتی به بازار می‌روید به عنوان یک فرد مبتدی به شما نگاه نکنند و نتوانند که سرتان کلاه بگذارند برای حل این مشکل نیز بهتر است که از مکان‌های معتبر خرید کنید.

مظنه طلا چیست؟

مظنه یا مثقال طلا درواقع دو عبارت مترادف برای اشاره به ۴/۶۰۸۳ گرم از طلا با عیار ۱۷ است.

منظور از یک سیر طلا چیست؟

یک سیر طلا اصطلاحی است که برای نام بردن از هر ۱۶ مثقال طلا استفاده می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا