سود مرکب چیست؟ در بانک، بورس و فارکس چگونه محاسبه می‌شود؟

سود مرکب چیست و چگونه محاسبه می‌شود
5/5 - (1 امتیاز)

شاید تجربه کرده باشید چندین سال سرمایه خود را در بانک بلوکه کرده باشید و سود آن را دریافت کنید. در این صورت اولین سود دریافتی و آخرین آن، حتی با گذشت چندین سال یکسان است. اما در مورد سود مرکب چنین نیست. سود مرکب یکی از مهم‌ترین اصطلاحات بازار مالی است. در یک عبارت کوتاه به امکان افزایش سودها بر اساس بهره‌های قبلی سود مرکب گفته می‌شود. سود مرکب یک ابزار قوی برای افزایش سرعت رشد سرمایه است. زمانی که  سود کسب شده به سرمایه اصلی اضافه می‌شود، بهره مرکب فرصت افزایش سود سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کند.

در این مقاله از طلاین به بررسی مفهوم سود مرکب و نحوه محاسبه آن در بازارهای مالی مختلف می‌پردازیم.

سود مرکب چیست؟

سود یا بهره مرکب (Compound Interest): به این معنی است که به سود حاصل از دارایی یا سرمایه‌گذاری شما نیز سودی تعلق گیرد. مبنای محاسبه سود مرکب هم مبلغ سرمایه‌گذاری اولیه و هم‌سودهای جمع‌شدهٔ دوره‌های قبلی است. 

سود مرکب باعث می‌شود سرمایهٔ شخص با سرعت بیشتری نسبت به سود ساده رشد کند. دیگر مزایای سود مرکب عبارت‌اند از:

  • رشد سریع سرمایه اولیه
  • ایجاد ثروت در بلندمدت
  • کاهش خطر کم‌ارزش شدن سرمایه و دارایی
  • استفاده بهینه و موثر از منابع مالی 
  • افزایش قدرت خرید

به‌خاطر سنگینی کفه مزایای سود مرکب بسیاری از سرمایه‌گذاران سود مرکب را راهی مطمئن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند.

مزایای سود مرکب چیست

فرمول سود مرکب

فرمول سود مرکب، بر اساس تصویر زیر است:

فرمول سود مرکب چیست؟

هر یک از پارامترهای ذکر شده در فرمول محاسبه سود مرکب معرف موارد زیرند:

  • A: سود نهایی
  • p: میزان سرمایه اولیه‌ای 
  • r: نرخ سود سالانه
  • n:   تعداد دوره‌های محاسبه سود
  • t: مدت سرمایه‌گذاری

مثال نحوه محاسبه سود مرکب

برای درک بهتر ارزد فرمول محاسبه سود مرکب فرض کنید ۱۰ هزار دلار در یک صندوق سرمایه‌گذاری با سود مرکب سالانه ۱۰ درصد سرمایه‌گذاری کرده‌اید. در سال اول سود شما ۵۰۰ دلار است و سرمایه شما به ۱۰ هزار و ۵۰۰ دلار افزایش می‌یابد. در سال دوم ده درصد از سرمایه جدید یعنی ۱۰ هزار و ۵۰۰ دلار مبنای محاسبه قرار می‌گیرد و ۵۲۵ دلار به سود شما افزوده می‌شود. در این سال سرمایه شما به ۱۱ هزار و ۲۵ دلار می‌رسد. در سال پنجم سرمایه به ۱۲ هزار و هفتصد دلار خواهد رسید. با ادامه این فرایند پلکانی هر سال سود شما افزایش می‌یابد.

مقایسه سود ساده و سود مرکب

سود ساده، سود سپرده‌گذاری در بانک یا اوراق با درآمد ثابت است که همواره ثابت بوده و در دوره‌های زمانی مشخص محاسبه و پرداخت می‌شود. در سپرده‌های بانکی معمولاً به‌صورت ماه‌شمار و بر اساس کمترین مانده‌حساب دوره پرداخت می‌شود؛ بنابراین افزایش سرمایه از طریق سودهای قبلی در میزان سود اینکه شما مؤثر نخواهد بود به همین دلیل است که سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت در این شیوه معقول نیست. 

درحالی‌که نرخ سود مرکب بر مبنای سرمایه اولیه و سود اضافه شده بر سرمایه محاسبه می‌شود در مقابل سود ساده که تنها بر اساس سرمایه اولیه مورد محاسبه قرار می‌گیرد. در بازه زمانی طولانی سود مرکب بهره‌وری بیشتری عاید سرمایه‌گذار می‌کند. 

هم‌چنین پیشنهاد می‌کنیم این نوشته را از دست ندهید: انواع سود چیست

سود مرکب در بورس

با سرمایه‌گذاری سنجیده در بازار سهام می‌توانید در طولانی‌مدت سود مرکب دریافت کنید. سرمایه‌گذاری در این بازار نیازمند آگاهی و صبر است. سود مرکب نه‌تنها به سرمایه بلکه به خود سودها هم تعلق می‌گیرد. روش کار این است با هر بار سوددهی از فروش سهام مبلغ نهایی فروش را مجدداً سهام خریداری می‌کنید و آن را به اصل سرمایه‌تان اضافه می‌کنید.

فرض کنید فردی ۱۰۰ تومان سهام در بورس خرید است. با اولین رشد ۵ درصدی بازار بود سرمایه فرد به ۱۰۵ تومان خواهد رسید. در روز دوم اگر بازار دوباره ۵ درصد رشد کند سود این فرد ۵ تومان نخواهد بود؛ بلکه کل دارایی دوباره مبنای محاسبه قرار می‌گیرد؛ بنابراین سود روز دوم ۵.۲۵ خواهد بود.

سود مرکب در بورس

سود مرکب در ارز دیجیتال

در بازارهای ارز دیجیتال مثل بیت‌کوین سود مرکب نقش مهمی دارد. فرض کنید سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کند، سود سالانه و روزانه کسب شده به سرمایه اصلی اضافه و در محاسبه سود مبنا قرار می‌گیرد. این فرایند با رشد قیمت ارز دیجیتال تأثیر قابل‌توجهی در افزایش ارزش سرمایه و دارایی سرمایه‌گذار می‌گذارد.

در بازارهای ارز دیجیتال نوسانات بالاتر است به همین دلیل سود مرکب و سرمایه‌گذاری بلندمدت کلید یک سرمایه‌گذاری پرسود و موفق است.

سود مرکب در بانک

نظام سوددهی بانک‌های بر اساس سیستم سود مرکب نخواهد بود. بلکه سود بانکی، سود ساده است. بانک بر مبنا حداقل سپرده سرمایه‌گذار در طول دوره مالی موردنظر سود پرداخت می‌کند. 

در صورت تمایل به برداشت سود مرکب می‌تواند در بازار اوراق بهادار یا سهام سرمایه‌گذاری کنید. در غیر این صورت با هر بار برداشت سود بانکی خود در صورت امکان سود را به مبلغ اصل سپرده خود اضافه کنید تا مجدداً مبنای محاسبه قرار گیرد. در این شیوه به هیچ نباید اصل سرمایه یا سود خود را برداشت کنید.

سود مرکب در بانک

سود مرکب در فارکس

سود مرکب در فارکس یعنی حجم معاملاتی شما افزایش یابد در نتیجه شانس شما برای سود بیشتر در معاملات نیز افزایش پیدا کند. در واقع محاسبه سود مرکب در فارکس با سایر بازارهای مالی متفاوت است.

فرض کنید یک پوزیشن خرید با سرمایه اولیه ۰.۰۱ لات (۱۰۰۰ دلار) در فارکس باز کرده‌اید حال با استفاده از سود مرکب بعد از بسته‌شدن این پوزیشن می‌توانید یک پوزیشن جدید با سرمایه ۰.۱ لات (۱۰۰۰۰ دلار) باز کنید؛ بنابراین سود بیشتری در معاملاتتان ببرید.

سود مرکب در فارکس

سود مرکب در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری نوعی صندوق جمعی است که توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری مدیریت می‌شود. سود مرکب در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر اساس سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و اموال سرمایه‌گذاران محاسبه می‌شود. در واقع سود ماهانه و سالانه صندوق به سرمایه اضافه و سرمایه جدید مبنای محاسبه قرار می‌گیرد.

سود مرکب جهت مقایسه و انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری مطلوب‌تر مناسب است. همچنین سود مرکب سبب جذب سرمایه‌گذاران بیشتر به صندوق می‌شود. 

جمع‌بندی درباره سود مرکب

سود مرکب در رشد سرمایه شما در درازمدت تأثیر زیادی دارد که از دارایی شما در برابر تورم محافظت می‌کند. هر شخصی می‌تواند هر ماه مبالغ اندکی پس‌انداز  و در قالب سیستم‌های سود مرکب آن را سرمایه‌گذاری کند. مهم‌ترین استراتژی در کسب سود مرکب صبوری و عدم استفاده از سرمایه و سود است. 

سؤالات متداول:

در سرمایه‌گذاری در صندوق‌های با درآمد ثابت می‌توان سود مرکب دریافت کرد؟

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های با درآمد ثابت از بازارهای بدون ریسک است درصورتی‌که می‌خواهید سود بیشتری از سرمایه‌گذاری بدون ریسکتان داشته باشید بایستی مجدداً سود دریافتی را در صندوق مدنظر سرمایه‌گذاری کنید.

با چه مبلغی می‌توان سرمایه‌گذاری را شروع کرد؟

به‌طورکلی هیچ محدودیتی برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد. شما می‌توانید با مهارت و دانش لازم به همراه اندک پس‌انداز خود سرمایه‌گذاری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا