هوش مالی چیست + انواع آن | طلاین

هوش مالی چیست + انواع آن

5/5 - (1 امتیاز)

آیا میدانید که هوش مالی چیست؟ یکی از هوش‌های چند گانه انسان است که قدرت حل مسائل مالی را دارد. این هوش مانند تمام مهارت‌های دیگر قابل یادگیری است. همچنین افراد می‌توانند با یادگیری آن تحولی بزرگ در زندگی مالی خود به وجود بیاورند.

به توانایی‌های فرد در ثروت آفرینی در زمان کم، حل مسائل اقتصادی و مدیریت بحران‌های مالی، هوش مالی می‌گویند. همچنین در اصطلاح عامیانه به آن شم اقتصادی نیز می‌گویند. اگر شما بتوانید که مسائل پیچیده مالی را حل کنید و یا درآمد خوبی را از شغلتان کسب کنید، جزو دسته افراد با هوش مالی بالا قرار می‌گیرید.

رابرت کیوساکی یکی از بهترین افراد در زمینه هوش مالی با نوشتن کتاب «پدر پولدار، پدر بی پول» ذهن افراد را نسبت به مفهوم ثروت‌مند شدن تغییر داد و راه‌هایی برای ثروت‌مند شدن عرضه کرد. همچنین رابرت کیوساکی معتقد است که هوش مالی مجموعه تصمیمات و اقداماتی است که راستای مدیریت مالی صورت می‌گیرد. همچنین هوش مالی همان رفتار فرد با پول است که بر سه مفهوم سرمایه، بدهی و جریان مالی استوار است.

شاید از خودتان بپرسید که چرا هوش مالی مهم است و چرا باید به آن اهمیت بدهیم؟

ایران در شاخص رفاه، در بین تقریبا 149 کشور، رتبه 118 دارد. بدون داشتن هوش مالی بالا در ایران، شما زندگی بسیار سخت تری نسبت به فردی مشابه خود در کشورهای پیشرفته مثل آمریکا و یا کشورهای اروپایی خواهید‌داشت. زیرا آنجا حداقل درآمد و حداقل سطح رفاه بسیار بالاتری نسبت به ایران وجود دارد. یک فرد با هوش اقتصادی کم در کشورهای توسعه یافته امکانات و سطح زندگی بسیار بالاتری را تجربه می‌کند حتی نسبت به افرادی که در ایران سطح هوش مالی متوسط و یا خوبی دارند.

مطالب مفید برای شما:  مزایای خرید آنلاین طلا؛ مزایای مهم خرید اینترنتی طلا و جواهر

(مهندس علی صابریان)

ویژگی های افراد دارای هوش مالی

تقسیم بندی هوش مالی

فکر کنم تا این جا متوجه شده باشید که چرا باید مهارت هوش مالی خود را تقویت کنید، حالا به سراغ انواع هوش های مالی می‌رویم. هوش مالی 5 عامل برای موفقیت دارد که همه این عوامل برای رسیدن فرد به هوش مالی بالا نیاز است و هیچ کدام از دیگری مهم تر نیست و برتری ندارد.

کسب درآمد بیشتر

اگر در یک زمینه شغلی در نظر بگیریم، فردی که با تلاش و زحمت خود و به طور خود ساخته به درآمد بالا رسیده است و هر ماه بیشتر از افراد دیگر کسب درآمد می‌کند را می‌توان به عنوان فردی با هوش مالی بالا در نظر بگیریم.

حفظ و نگهداری از پول

افرادی که در کسب و کار خود هزینه‌ی کمتری را پرداخت می‌کنند و سود خالص را در کسب و کار خود افزایش می‌دهند؛ از هوش مالی بالایی برخوردار هستند.

برنامه ریزی و بودجه بندی پول

اگر بخواهیم با توجه به درآمدی که داریم، بتوانیم یک زندگی خوب داشته‌باشیم و همچنین بتوانیم سرمایه گذاری برای آینده‌مان انجام دهیم، باید برای پولی که در دست داریم بودجه بندی لازم را داشته باشیم.

اهرم ساختن از پول

اغلب کسانی که هوش مالی بالایی دارند مقداری از درآمد خود را سرمایه گذاری می‌کنند. حال اینکه کجا سرمایه گذاری کنند هم یک موضوع مهم است برای اینکه افراد سرمایه گذاری می‌کنند تا ارزش پولشان حفظ شود و بتوانند هنگامی که به آن نیاز دارند استفاده کنند.

برخی از سرمایه گذاری‌ها مانند ذخیره پول در بانک هستند که نیازمند هوش مالی و همچنین اطلاعات بالایی نیست و همه افراد می‌توانند که پول خود را درون صندوق‌ها قرار داده و سود خود را بگیرند. اما این سرمایه گذاری‌ها زیاد به صرفه نیست مخصوصا با تورم‌های الان و نوساناتی که قیمت‌ها دارد.

مطالب مفید برای شما:  آربیتراژ چیست؟

سرمایه گذاری‌های دیگری نیز وجود دارد مانند سرمایه گذاری در املاک، بورس، طلا و ارزهای دیجیتال که در مقاله‌ای آن‌ها را توضیح داده‌ایم و می‌توانید آن‌ها را مطالعه کنید تا بتوانید برای سرمایه گذاری تصمیم دقیقی بگیرید تا متضرر نشوید.

ارتقای دانش مالی

باید توجه داشته‌باشید که برای اینکه همه این کارها را انجام بدهیم باید دانش این کارها را هم داشته‌باشیم و همواره با مطالعه و یادگیری اطلاعات خود را به روز نگه دارید.

انواع هوش مالی

ویژگی افراد دارای هوش مالی چیست؟

افراد با توانایی و مهارت هوش مالی دارای خصوصیاتی هستند که آن‌ها را از افراد دیگر متمایز می‌کند.

سرمایه گذاری و پس انداز حداقل 10 درصد از درآمد

این افراد تمام پولی که به دست‌شان می رسد را خرج نمی‌کنند و مقداری از آن را حالا بسته به مقدار درآمدشان پس انداز می‌کنند. 

کاهش بدهی ها تا حد ممکن

همه ما می‌دانیم که داشتن بدهی و قرض تاثیر بدی بر روی سرمایه‌مان می‌گذارد. بهتر است که میزان بدهی‌هایمان را به حداقل برسانیم و یا کلا اگر می‌توانیم تمام بدهی‌هایمان را صاف کنیم.

مدیریت مخارج

همه افراد باید مخارج خود را مدیریت کنند و و نباید مخارجشان بیشتر از درآمدشان شود. در غیر این صورت، بدهی بالا می‌آورند و همان طور که گفتیم این برای ثروت شان خوب نیست.

یادگیری و مطالعه

یادگیری و مطالعه یکی از مهم‌ترین عناصر است. اگر سرمایه داشته‌باشید اما دانش چگونگی استفاده از آن را نداشته‌باشید با افرادی که هوش مالی ندارند فرقی ندارید.

تغییر طرز تفکر

افراد باید باورها و طرز تفکرشان را نسبت به پول، راه‌های ثروت مند شدن و همچنین کسب درآمد و سرمایه گذاری تغییر دهند.

مطالب مفید برای شما:  سیاست پولی و مالی + انواع آن

توصیه گرفتن از مشاوران مالی

این افراد دارای تجربه‌ها و دانش‌های خوبی در زمینه مالی هستند و شما می‌توانید با آن‌ها در مورد سرمایه و ثروت خود گفت و گو کنید.

و مقاله را با چند نظریه از افراد ثروت مند که درباره‌ی هوش مالی گفته‌اند به پایان می‌بریم.

نظریه افراد ثروت مند درباره ی هوش مالی

رابرت کیوساکی:

ثروتمندان یاد گرفته‌اند که چطور می‌توان پول درآورد، به همین دلیل است که روز به روز ثروتمندتر می‌شوند. فقرا نیز بلد نیستند که چگونه می‌توان ثروت را به دست آورد و تا زمانی که برای یاد گرفتن تلاش نکنند، فقیر خواهند ماند

ریچارد برانسون:

به ثروت اندوزی فکر نکنید. به ایجاد تغییر در زندگی با استفاده از هوش مالی فکر کنید. تغییری که بقیه دارند به شکل بدی آن را ایجاد می‌کنند را شناسایی کنید و آن را به طرز بهتری انجام دهید.

بیل گیتس:

تنها دارایی عظیم و بی انتهایی که در اختیار داریم، ذهن ماست. با پرورش هوش مالی می‌توانید ثروت عظیمی بیافرینید.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.