کیفی طلا کیست و در بازار چه کاری می‌کند؟

کیفی طلا کیست و در بازار چه کاری می‌کند؟
4.2/5 - (4 امتیاز)

کیفی طلا کیست و چه وظیفه‌ای دارد؟ این عبارت یکی از اصطلاحات رایج بازار طلا و یک شغل بسیار جذاب است. آیا تا به حال به روند توزیع طلا از بنکداران و عمده‌فروشان به خرده‌فروشان بازار طلا فکر کرده‌اید؟ اینکه چه کسانی و به شکلی مقادیر زیادی از طلا را از عمده‌فروشان خریداری کرده و به دست خرده‌فروشان و مغازه‌داران می‌رسانند؟ احتمالاً دیده‌اید که انتقال مقادیر زیادی از پول نقد به بانک‌ها برای قرار دهی آنها در عابربانک‌ها توسط خودروی ویژه حمل پول انجام می‌شود. به طور معمول همراه این تیم‌های چندنفره حمل پول همیشه نیروی مسلحی وجود دارد تا امنیت این پروسه را تأمین کند. شاید با خودتان فکر کنید که نقل و انتقال طلا از عمده‌فروشان به خرده‌فروشان نیز به همین شکل صورت می‌گیرد. اما واقعیت برخلاف انتظار شماست. با ما همراه باشید تا یکی از جذاب‌ترین شغل‌های بازار طلا را بشناسید.

کیفی طلا کیست؟

در هیاهوی بازار طلا، افراد گمنامی حضور دارند که با لباس‌های عادی و شخصی کیف‌هایی پر از طلا را که از بنکداران تحویل گرفته‌اند، به نامحسوس‌ترین شکل ممکن به دست خرده‌فروشان می‌رسانند. کیفی طلا یا کیف بر در شلوغی‌های بازار طلا و جواهر از میان انبوه جمعیت خریداران، کیف‌هایی را با خود حمل می‌کنند که چند کیلو طلا در آن وجود دارد. کیف‌هایی که می‌تواند چند میلیارد ارزش داشته باشد. کیفی‌های طلا اغلب افرادی باهوش، بی‌نشان و نامرئی هستند که بسیار محتاطانه رفتار می‌کنند تا توجه هیچ‌کسی را به خود و کیفشان جلب نکنند. آنها به‌گونه‌ای رفتار می‌کنند که در طول مسیرشان هیچ‌کس آنها را نمی‌شناسد و نمی‌بیند. هم‌چنین اگر دوست دارید با یکی دیگر از شغل‌های جذاب بازار طلا آشنا شوید این نوشته را بخوانید: بنکدار طلا یعنی چه؟

درآمد شغل کیفی طلا

طلافروش کیفی اگرچه استرس و ریسک بسیار بالایی را متحمل می‌شود، اما درآمد بالایی نیز می‌تواند داشته باشد. البته میزان درآمد کیفی طلا به این بستگی دارد که آیا خودشان با سرمایه خودشان طلا را از مبدأ عمده‌فروشان خریداری کرده و به خرده‌فروشان می‌فروشند یا تنها توزیع‌کننده این طلاها هستند. در صورتی که کیفی طلا سرمایه اولیه خرید طلا را نداشته باشند و تنها به عنوان پخش‌کننده این فلز باارزش باشند، تنها درصد اندکی از اجرت طلا نصیب آنها خواهد شد. اگرچه درآمد کیفی طلا بدون سرمایه اولیه بسیار کمتر از درآمد کیفی‌هایی است که سرمایه اولیه برای خرید طلا دارند، اما با این وجود درآمد خوبی به حساب می‌آید. این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که تنها کسانی می‌توانند شغل کیفی طلا را برعهده بگیرند که مورد اعتماد بنکداران و خرده‌فروشان باشند. چرا که هر دوی آنها ترجیح می‌دهند که این جابه‌جایی طلا توسط اشخاص امن و باهوشی انجام شود که می‌دانند چگونه به دام طمع‌کاران و سارقان نیفتند.

شغل کیفی طلا
شغل کیفی طلا

چه خطراتی کیفی طلا را تهدید می‌کند؟

کیفی طلا یا کیف بر به دلیل مقادیر بالایی از طلا که با خود حمل می‌کنند، سوژه شناسایی و سرقت افرادی قرار می‌گیرند که حاضرند برای آن کیف‌های گران‌قیمت دست به هر کاری بزنند. در دهه‌های اخیر بسیاری از این افراد مورد حمله این سارقان بزرگ قرار گرفته و بعضی از آنها حتی جان خود را از دست داده‌اند. به دلیل ریسک و خطرات بالایی احتمالی، شغل کیفی طلا را می‌توان یکی از خطرناک‌ترین مشاغل به حساب آورد. البته کیفی‌ها در بازار طلا هم روش‌های خاص خودشان را برای کاهش این خطرات شغلی دارند. آنها برای حفظ امنیت جان و مال خود همیشه سعی می‌کنند که شغلشان را از آشنا و غریبه پنهان نگه دارند. به روایت بعضی از کیفی‌ها، خیلی از آنها برای حمل کیف‌های پر از طلا از وسایل حمل و نقل عمومی مثل قطار یا اتوبوس استفاده کرده و در طول مسیر نه تنها هویت و شغل خودشان را پنهان نگه می‌دارند، بلکه حتی برای امنیت بیشتر، لباس‌هایشان را نیز تعویض می‌کنند تا به هیچ وجه برای طمع‌کاران قابل شناسایی و ردیابی نباشند. کیفی‌های طلا برای اینکه از شر سودجویان در امان بمانند روش‌های خاص خودشان را دارند. به نظر می‌رسد که بسیاری از آنها وقتی به مقصد می‌رسند، صبح تا ظهر مشغول تحویل طلاها به خریداران خرده‌فروش هستند و به وقت غروب، مغازه‌داران طلافروشی‌های خرد منتظرند که فاکتور کیفی طلا یا چک‌ها را به او تحویل دهند. می‌توان حدس زد که کیفی طلا تقریباً فکر همه چیز را باید کرده باشد. اطلاعات محدودی نیز که از این شغل خطرناک وجود دارد این حدس را تقویت می‌کند.

چه خطراتی کیفی‌ طلا را تهدید می‌کند؟
چه خطراتی کیفی‌ طلا را تهدید می‌کند؟

کیفی طلا چقدر امنیت دارد؟

کیفی طلا در مقابل انواع خطراتی که جان و مال او را تهدید می‌کند آن‌چنان دست خالی نیست. با پیگیری‌های اتحادیه‌های طلا و جواهر چند سالی است که کیفی‌های طلا برای حفظ امنیت‌شان اجازه دارند که شوکر و اسپری فلفل حمل کنند. به همراه داشتن وسایل حفاظت شخصی به آنها کمک می‌کند که بتوانند در برابر سارقان و سودجویان از خودشان دفاع کنند. علاوه بر این، در چند سال اخیر اتحادیه‌های طلا و جواهر با هدف تأمین امنیت کیفیها در بازار طلا برایشان کارت شناسایی ویژه‌ای صادر می‌کند که به عنوان مجوز کیفی طلا محسوب می‌شود. هدف از صدور چنین کارت‌هایی جلوگیری از مشکلاتی است که برای بعضی از کیفی‌های طلا در برخورد با پلیس رخ می‌داد. عدم شفافیت هویت شغلی کیفی‌ها برای پلیس تا چند سال پیش می‌توانست منجر به سوءظن‌هایی برای پلیس مثل احتمال سرقت یا قاچاق طلا شود. اما اکنون کیفی طلا می‌تواند با نشان دادن کارت شناسایی خود و یک استعلام ساده از سوی پلیس، هویت خود را برای نهادهای امنیتی شفاف کند.

کیفی طلا چقدر امنیت دارد؟
کیفی طلا چقدر امنیت دارد؟

نتیجه‌گیری

در نهایت به نظر می‌رسد که کیفی گری طلا یا طلافروشی کیفی که شغل بسیار پرریسکی است که شاید برای اکثر قریب به اتفاق شهروندان به خطراتش نیرزد. شنیدن روایت زندگی هر یک از آنها می‌تواند پر از اتفاق باشد. بسیاری از آنها ادامه‌دهنده راه پدرانشان هستند که در گذشته این شغل پرخطر را انتخاب کرده‌اند تا به کمک آن به درآمد خوبی برسند. البته امروزه با افزایش کاربردهای اینترنت، بسیاری از کیفی‌ها به صورت مجازی ثبت سفارش می‌کنند و پس از انتقال طلاها به پاساژهای طلا با خیال راحت و با کیف خالی از محیط پاساژ خارج می‌شوند. در نتیجه تقریباً هیچ خطری آنها را تهدید نمی‌کند.

کیفی طلا اشاره به چیزی دارد؟

کیفی طلا راه‌حلی برای جابه‌جای طلا میان دو مکان است. در گذشته افرادی حامل طلا میان مغازه‌های بازار این کار را می‌کردند و امروزه این کار در بستر آنلاین نیز انجام می‌شود.

آیا کیفی طلا امنیت طلایی که حمل می‌کند را تضمین می‌کند؟

کیفی‌های طلا افرادی کاربلد هستند که به شکل قانونی با خود اسپری فلفل و شوکر حمل می‌کنند و تا حدی در برابر تهدیدات جانی و مالی ایمن‌اند.

6 دیدگاه دربارهٔ «کیفی طلا کیست و در بازار چه کاری می‌کند؟»

  1. رضا البرزی

    خیلی پرخطر و پراسترس هست این شغل ، چون شخص کیفی معمولاً تک نفری طلا رو تو شهر بی دروپیکر حمل میکنه و خیلی باید زیرک باشه که به دام سارق نیفته ، از طرفی سارق جواهرات هیچوقت تنها سراغ کیفی نمیره و یقیناً از سلاح گرم یا سرد استفاده میکنه و بخاطر اینکه دستگیر نشه به راحتی آدم میکُشه و به هیچ کس و هیچ چیز رحم نمیکنه شخص کیفی که جای خود داره …

  2. مریم کاظمی

    این همیشه سوال بود برام که طلا فروش ها چطوری طلا میارن به مغازشون؟!

  3. اریا قاسمی

    برای آینده آیا این شغل درامد خوبی داره که من بخوام در اون مشغول بشم؟ من با چندتا طلا فروش دوستم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا