فرق طلا و جواهر چیست؟

فرق طلا و جواهر چیست
5/5 - (1 امتیاز)

حتماً تاکنون نام طلا و جواهر را شنیده‌اید؛ اما آیا فرق طلا با جواهر را می‌دانید؟ طلا به آن دسته از مصنوعاتی که به طور کامل از فلز گرانبهای طلا و آلیاژ‌های گران قیمت ساخته و تولید شده، می‌گویند. اما جواهر به آن دسته از مصنوعاتی گفته می‌شود که در ساخت آنها از انواع نگین‌ها و سنگ‌های قیمتی یا مصنوعی استفاده می‌شود. آن دسته از جواهراتی که در آنها از سنگ‌ها و نگین‌های طبیعی استفاده می‌شود، جواهرات اصل می‌گویند که به لحاظ قیمتی گران‌تر از سایر جواهرات هستند. در این مقاله از طلاین به بررسی کامل فرق طلا و جواهر خواهیم پرداخت؛ پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

به چه مصنوعاتی طلا گفته می‌شود؟

به مصنوعاتی که در ساخت آنها به طور کامل از فلز طلا استفاده می‌شود، طلا می‌گویند. طلایی که از معدن استخراج می‌شود، طلای ۲۴ عیار است. طلای خالص، همین طلای ۲۴ عیار است؛ اما به دلیل اینکه بافتی نرم دارد و دارای استحکام کافی برای ساخت انواع زیورآلات نیست، با فلز دیگری همچون پلاتین، نقره، تیتانیوم و سایر فلزات مشابه ترکیب می‌کنند تا طلا قابلیت شکل دهی را پیدا کند و از آن انواع زیورآلات ساخته می‌شود. البته این نوع طلا چون با سایر فلزات ترکیب شده و دارای ناخالصی شده آن را با عیار ۱۸ به فروش می‌رساند. با این حال، طلای ۲۴ عیار طلای بلا استفاده‌ای نیست بلکه از آن شمش‌های طلا می‌سازند.

بیشتر بخوانید: فرق طلای ۱۸ عیار و ۲۴ عیار

فرق طلا با جواهر در تعریف آن‌ها

به چه مصنوعاتی جواهر گفته می‌شود؟

جواهر را می‌توان به نوعی زیر مجموعه طلا قرار داد. اما تفاوت اصلی و فرق طلا با جواهر در این است که جواهر طلایی است که با انواع سنگ‌ جواهر و نگین‌ها تزیین شده است. جواهرات را بر اساس اصل بودن سنگ یا نگین آن، در دو دسته اصل و بدل دسته‌بندی می‌شود. در گذشته تقسیم بندی جواهرات بر اساس رنگ سنگ آنها بود؛ اما با گذشت زمان و تولید انواع سنگ‌ها و نگین‌ها توسط آزمایشگاه‌ها این تقسیم بندی بر اساس قیمتی یا نیمه قیمتی بودن آنها تغییر کرد. معروف‌ترین نگین‌های قیمتی و اصل عبارتند از الماس، یاقوت و زمرد. معروف‌ترین نگین‌های نیمه قیمتی هم نگین‌های توپاز، سیترین و آمتیست هستند.

بررسی تفاوت طلا و جواهر به لحاظ قیمتی

غیر از فرق طلا و جواهر به لحاظ ظاهری و کاربرد موادی که در ساخت آنها استفاده می‌شود، یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی طلا با جواهر در عرصه قیمت این دو نوع کالای ارزشمند است. برای محاسبه قیمت خرید جواهر این مراحل را باید طی کنید: 

 1. قیمت طلای ۱۸ عیار به گرم و به صورت لحظه‌ای در وزن طلای مورد نظر شما ضرب می‌شود و به این ترتیب قیمت خام طلای مد نظر شما به دست می‌آید. 
 2. عدد به دست آمده با اجرت ساخت آن طلا جمع می‌شود. طلا فروشان اجرت ساخت طلا را بر اساس فاکتور طلاساز مشخص می‌کنند؛ بنابراین کاهش یا افزایش اجرت ساخت یک قطعه طلا دست طلا فروش نیست. 
 3. عدد به دست آمده از دو مرحله قبل با سود فروشنده جمع می‌شود. سود فروشنده از فروش جواهرات حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد است که این عدد تقریباً ۲ برابر سود فروش طلا است.
 4.  در نهایت عدد به دست آمده از مراحل قبل با ۹ درصد مالیات که این ۹ درصد از روی سود و اجرت محاسبه می‌شود، جمع می‌شود و قیمت نهایی جواهر مد نظر شما به دست می‌آید.

روش محاسبه طلای ساخته شده هم به همین روش است؛ اما تفاوت این دو در سودی است که به فروشنده تعلق می‌گیرد. سود فروشنده از فروش طلا تقریباً ۷ الی ۸ درصد است. در حالی که مبلغ سود فروش جواهر دو برابر سود طلا است. همین تفاوت در سود سبب شده قیمت نهایی فروش جواهر بیشتر از طلا باشد؛ یعنی قیمت یک قطعه جواهر در مقایسه با یک قطعه طلا که هر دو وزن یکسانی دارند، بالاتر خواهد بود. غیر از این مورد اجرت جواهر هم نسبت به طلا بیشتر است. 

علت این امر این است که در تولید جواهرات قرار گرفتن سنگ یا نگین روی طلا، نیازمند یک پایه است و این ساخت آن قطعه را دشوارتر می‌کند. علاوه بر این هزینه مخراج کاری آن سنگ یا نگین هم در اجرت ساخت محاسبه می‌شود. به همین دلیل اجرت ساخت جواهر از طلا بیشتر است. این دو تفاوت در طلا و جواهر باعث شده قیمت خرید جواهر از طلا بیشتر شود.

بررسی تفاوت قیمت جواهر و طلا

بررسی فرق طلا با جواهر از نظر فروش آنها

طلا و جواهر هنگام فروششان هم با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. هنگام فروش طلا محاسبه اجرت ساخت طلا انجام می‌شود و سود فروشنده از قیمت نهایی درج شده در فاکتور کسر می‌شود و طلا را بر اساس قیمت روز از شما خریداری می‌کنند. یعنی در هنگام فروش، تنها وزن طلای شما در قیمت روز طلا ضرب شده و هزینه آن به شما پرداخت می‌شود. در فروش جواهرات هم از همین فرمول استفاده می‌شود. ی

عنی وزن جواهر شما در قیمت روز طلا ضرب می‌شود؛ تنها فرق جواهر با طلا در این است که در فروش جواهر مابه التفاوت قیمت نگین در فاکتور خرید و قیمت آن در هنگام فروش، باید به شما پرداخت شود. به همین جهت وجود فاکتور خرید در هنگام فروش جواهرات اهمیت زیادی دارد. زیرا اگر فاکتور شما و قیمت خرید نگین در دسترس نباشد، مبنایی برای محاسبه تفاوت قیمت نگین از زمان خرید تا زمان فروش و پرداخت مابه التفاوت آن به شما برای طلافروش وجود ندارد و این باعث ضرر شما می‌شود.

بررسی فرق طلا و جواهر به لحاظ اجرت ساخت

تفاوت بعدی طلا و جواهر در اجرت ساخت آنهاست. منظور از اجرت ساخت، آن هزینه‌ای است که به طلاساز به سبب وقتی که برای طراحی و ساخت آن طلا گذاشته، پرداخت می‌شود. البته برخی از طلاها به صورت ماشینی تولید می‌شوند که به این نوع طلاها در مقایسه با طلایی که به صورت دست ساز تولید می‌شوند، اجرت ساخت کمتری تعلق می‌گیرد. البته تعداد طلاهایی که به صورت دست ساز تولید می‌شوند در مقایسه با طلاهای ماشینی بسیار محدودتر است. جواهرات به دو دلیل اجرت ساخت بالاتری در مقایسه با طلا دارند؛ که عبارتند از: 

 1. هزینه مخراج کاری سنگ یا نگین 
 2. هزینه ساخت و تعبیه پایه بر روی طلا برای سوار شدن نگین یا سنگ روی آن.
بررسی فرق طلا و جواهر به لحاظ اجرت ساخت

نکات مهم پیش از خرید طلای زینتی

خوب از پیش از خرید طلا به این نکات توجه کنید:

 1.  قیمت طلا: قیمت طلا بر اساس قیمت هر اونس طلای جهانی تعیین می‌شود. اما این قیمت روزانه و گاهی ساعتی دچار تغییر می‌شود. پس بهتر است پیش از خرید طلا، قیمت روز آن را از اتحادیه طلافروشان استعلام بگیرید. 
 2. اجرت ساخت: اجرت ساخت طلا بستگی به اینکه تولید و طراحی آن دستی باشد یا ماشینی، نوع تراشکاری و طراحی طلا متفاوت است. بنابراین با توجه به بودجه‌تان می‌توانید از طلاهای ساده همچون طلاهای مینیمال و فانتزی تا طلاهای با طرح‌های پیچیده و خاص مثل طلا‌ها با طرح عربی، انتخاب کرده و اجرت ساخت آن را بپردازید. همچنین برخی از طلاها همچون طلای دست دوم و طلای آب شده هیچگونه اجرت ساختی ندارند. بنابراین اگر قصد سرمایه‌گذاری بر روی طلا را دارید، طلاهای بدون اجرت گزینه مناسب‌تر و به صرفه‌‌تری محسوب می‌شوند.
 3.  سود فروشنده: سود فروشنده هم معمولاً عددی متغیر از ۷ تا ۱۵ درصد است. 
 4. توجه به حک شدن عیار طلا: برای اطمینان از اصالت طلا باید اطلاعاتی که بر روی آن حک شده، توجه کنید. طلاهای ۱۸ عیار عدد ۷۵۰ روی آن حک می‌شود. اما اگر علامت GP را بر روی زیورآلات خریداری شده دیدید، این علامت به این معناست که آن قطعه تنها روکش طلا دارد و کل آن قطعه از طلا ساخته نشده است. 
 5. ترکیب طلا با نیکل: یکی از فلزاتی که برای استحکام با طلا ترکیب می‌شود، نیکل است. نیکل گاهی باعث بروز حساسیت در برخی از افراد می‌شود. پس اگر قبلاً نسبت به این فلز حساسیت داشته‌اید، یا احتمال حساسیت به آن را می‌دهید، خوب است این نکته را با طلا فروش در میان بگذارید.
نکات مهم پیش از خرید طلا یا جواهر

نکاتی مهم پیش از خرید جواهرات

پیش از خرید جواهرات به این نکات توجه کنید:

 •  گرچه محصولات و زیورآلات با سنگ و نگین، زیبایی و درخشندگی دوچندانی نسبت به طلاهای ساده دارند؛ اما باید به این نکته توجه کنید که وجود سنگ‌ها و نگین‌ها بر روی قیمت نهایی هر قطعه تاثیر زیادی می‌گذارند؛ بنابراین شما می‌توانید با توجه به بودجه‌تان سنگ‌ها یا نگین‌های اصل و یا بدل را انتخاب کنید. 
 • وجود فاکتور در خرید جواهرات اهمیت بسیاری دارد. زیرا در هنگام فروش آنها مابه التفاوت ارزش نگین از زمان خرید تا زمان فروش محاسبه و شما پرداخت می‌شود. اما بدون وجود فاکتور این مابه التفاوت به شما داده نمی‌شود. پس حتماً از فروشنده فاکتور بگیرید و از خرید هر نوع جواهرات بدون فاکتور پرهیز کنید. در غیر این صورت هنگام فروش آن قطعه متحمل ضرر خواهید شد.

جمع بندی

طلا و جواهر هر دو مصنوعاتی ساخته شده از فلز ارزشمند طلا هستند. تفاوت این دو در این است که جواهرات با انواع سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی تزئین می‌شوند. غیر از فرق طلا و جواهر به لحاظ ظاهری، این دو در خرید، فروش، سود فروشنده و اجرت ساخت هم با هم تفاوت‌هایی دارند. اجرت ساخت جواهرات نسبت به طلا بیشتر است. در خرید و فروش هم به دلیل اینکه در جواهرات سنگ و نگین به‌کار می‌رود، ارزش آنها هم در فاکتور خرید و فروش محاسبه می‌شود. همچنین 

سود فروشنده از فروش جواهرات در مقایسه با طلا حدوداً دو برابر است. به همین دلیل اگر قصد شما از خرید آنها سرمایه گذاری است، طلا گزینه مناسب‌تری محسوب می‌شود. برخی از طلاها همچون طلای دست دوم و طلای آب شده،اجرت ساخت ندارند؛ بنابراین از میان انواع طلا، این دو مورد گزینه بهتری برای سرمایه گذاری هستند. سامانه جامع طلاین بستری مطمئن برای خرید و فروش طلای آب شده را برای همه افراد فراهم کرده است.

سوالات متداول:

طلا برای سرمایه گذاری مناسب‌تر است یا جواهر؟

با توجه به اینکه طلا اجرت ساختش و سودی که فروشنده از فروش آن می‌برد، کمتر است؛ طلا در مقایسه با جواهرات گزینه مناسب‌تری برای سرمایه گذاری است.

اجرت ساخت طلا بیشتر یا جواهر؟ چرا؟

اجرت ساخت جواهرات به‌ دلیل اینکه هزینه مخراج کاری سنگ و نگین دارد و همچنین بر روی آن، باید پایه‌ای برای سوار شدن نگین و سنگ کار شود، نسبت به طلا بیشتر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا