تفاوت قیمت سکه در بورس و بازار چه علتی دارد؟

تفاوت قیمت سکه در بورس و بازار
2.7/5 - (4 امتیاز)

چه‌قدر درباره تفاوت قیمت سکه در بورس و بازار می‌دانید؟ امروزه بازار بورس در کنار بازار آزاد به یکی از مهم‌ترین بستر‌های انجام معاملات بین مردم تبدیل شده است‌ و با افزایش علاقهٔ مردم به انجام کارها به‌صورت آنلاین، محبوبیت بسیاری را نیز کسب کرده است. اگر شما هم به خریدوفروش سکه در بورس اقدام کرده باشید، احتمالاً می‌دانید که معمولاً بین قیمت سکه در بورس و بازار آزاد اختلاف وجود دارد و یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌ها برای کسانی که به معاملهٔ سکه روی می‌آورند این است که تفاوت قیمت سکه در بورس و بازار به چه علت است و چه عواملی بر آن تأثیر می‌گذارد؟ برای پاسخ به این سؤالات در ادامهٔ مقاله با ما همراه باشید.

خرید سکه در بورس و بازار آزاد

پیش از آن که به بررسی علل تفاوت قیمت سکه در بورس و بازار آزاد بپردازیم، باید بدانید که بخشی از اختلاف قیمت سکه در بورس و بازار آزاد به تفاوت‌های بین آن‌ها برمی‌گردد؛ بنابراین ابتدا به توضیح مختصری دربارهٔ خرید سکه در هر یک از این بازارها می‌پردازیم:

خرید سکه در بازار آزاد

برای خرید سکه از بازار آزاد باید به طلافروشی‌ها یا صرافی‌ها مراجعه کنید. انواعی از سکه‌های طلا در وزن‌های مختلف وجود دارند که می‌توانید هر یک از آن‌ها را باتوجه‌به بودجهٔ خود خریداری کنید یا سکه‌های خریداری شده را به فروش برسانید.

برای مطالعه بیشتر درباره انواع سکه این نوشته را ببینید: انواع سکه طلا در بازار چیست؟

خرید سکه در بورس

اما بازار بورس از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری شکل‌های مختلف طلا، امکان خرید و سرمایه‌گذاری امن و راحت روی طلا را برای مردم فراهم کرده است. به همین دلیل است که خرید سکه و طلا در بازار بورس در سال‌های اخیر بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

برای خریدوفروش طلا و سکه و به‌طورکلی برای انجام هر گونه فعالیت در بازار بورس، داشتن کد بورسی الزامی است. برای دریافت کد بورسی باید ابتدا به سایت سجام مراجعه کرده و با تکمیل و ثبت اطلاعات خود کد بورسی دریافت کنید. پس از آن می‌توانید با استفاده از این کد بورسی به انجام معاملات بپردازید.

در بورس انجام معاملات به کمک گواهی سپرده امکان‌پذیر است. تمامی اشخاص حقیقی و بالای ۱۸ سال که دارای کد ملی باشند می‌توانند حداقل یک قطعه و حداکثر تا ۵ قطعه ربع‌سکهٔ طلای بهارآزادی را از بورس کلاً خریداری کنند. قیمت هر سکهٔ تمام بهارآزادی نیز در بورس معادل ۱۰ هزار برگه بورسی است.

البته خرید سکه در بورس معایبی نیز دارد. پیشنهاد می‌کنیم در این راستا این مقاله را از دست ندهید: معایب خرید سکه در بورس چیست؟

خرید سکه در بورس و بازار آزاد
خرید سکه در بورس و بازار آزاد

نکات خرید سکه در بورس

خرید سکهٔ تمام بهارآزادی نیز در بورس سقف مشخصی دارد و هر شخص با هر کد بورسی می‌تواند نهایتاً ۱۰۰ سکه تمام بهارآزادی که معادل ۱۰ هزار برگهٔ بورسی است را خریداری کند. همچنین بهتر است در خرید سکه از بازار بورس بهتر است این دو نکته را نیز در نظر داشته باشید:

۱.می‌دانید که اوراق بهادار بورسی که برای سکه خریداری شده باشند، قابلیت تبدیل‌شدن به سکهٔ فیزیکی را دارند، اما از زمان درخواست دریافت سکه‌ها تا زمان تحویل آن‌ها حدود ۶ ماه زمان لازم است. در واقع موعد دریافت سکه‌های خریداری شده از بورس، ۶ ماه بعد خواهد بود.

۲.از آن جایی که مبلغ ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده روی قیمت کشف‌شدهٔ معاملات گواهی سپرده کالایی ربع‌سکهٔ بهارآزادی بانک‌ها محاسبه شده است، مبلغ مجزایی تحت عنوان مالیات از متقاضیان خرید سکه از بازار بورس کالا اخذ نمی‌شود؛ بنابراین، همهٔ خریداران اوراق تمام سکه بانک مرکزی از پرداخت مالیات معاف هستند.

قیمت سکه طلا

یکی از موارد بسیار مهم در خرید سکه قیمت سکه است. برای مشاهده قیمت سکه میتوانید به صفحه قیمت سکه (قیمت لحظه ای) مراجعه کنید.

بررسی اختلاف قیمت سکه در بورس و بازار

قیمت سکه در بازار بورس و بازار آزاد معمولاً متفاوت است؛ اما میزان این تفاوت همیشه یکسان نیست. گاهی تفاوت بسیار بارزی در قیمت سکه بین این دو بازار مشاهده می‌شود و گاهی نیز این اختلاف بسیار اندک است. این تفاوت قیمت در مورد همهٔ شکل‌های سکه از جمله سکه تمام بهارآزادی و ربع‌سکهٔ تمام بهارآزادی صادق است.

اما اهمیت این موضوع در چه مورد است؟ شاید گاهی تفاوت چشمگیری در قیمت سکه بین بورس و بازار مشاهده نشود و این تفاوت به نظر بی‌اهمیت باشد، اما در خرید و معاملهٔ تعداد بالای سکه، حتی این تفاوت اندک نیز می‌تواند سود یا ضرر بسیار زیادی را حاصل شود. همچنین این تفاوت قیمت تأثیر زیادی بر تعادل بازار و اقتصاد کشور خواهد داشت.

اختلاف قیمت سکه در بورس و بازار
اختلاف قیمت سکه در بورس و بازار

تفاوت قیمت سکه در بورس و بازار چه‌قدر است؟

کارشناسان معمولاً اختلاف قیمت تا حدود ۱ درصد از قیمت سکه بین بورس و بازار را طبیعی می‌دانند. به طور مثال اگر قیمت سکهٔ تمام بهارآزادی ۱۰ میلیون تومان باشد، اختلاف قیمت حدود ۱۰۰ هزار تومان بین بورس و بازار آزاد طبیعی محسوب می‌شود. اما چنانچه این اختلاف به ۴-۵ درصد و حتی بیشتر از آن برسد، معمولاً غیرطبیعی محسوب می‌شود.

شاید تصور کنید که ایده‌آل‌ترین حالت این است که هیچ اختلافی بین قیمت سکه در بورس و بازار آزاد وجود نداشته باشد، اما بسته به وضعیت‌های مختلف گاهی بهتر است که قیمت طلا و سکه در بورس بالاتر، گاهی پایین‌تر و گاهی نزدیک به بازار آزاد باشد.

ایجاد حباب سکه به خاطر از بین بردن حباب

افزایش اختلاف قیمت در بورس و بازار، گاهی می‌تواند باعث کوچک‌تر شدن حباب سکه شود و حتی روی کاهش کلی قیمت‌ها تأثیر داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، چنانچه قیمت سکه در بورس بسیار کمتر از بازار باشد، مردم برای خرید سکه به بورس هجوم آورده و تعادل قیمت سکه به هم می‌ریزد؛ بنابراین با افزایش قیمت سکه در بورس این تعادل به بازار برخواهد گشت.

اگر درباره حباب سکه نمی‌دانید، این نوشته را از دست ندهید: حباب سکه چیست؟

همچنین گاهی اختلاف قیمت بسیار کم‌ بین بازار آزاد و بورس نیز ممکن است مردم را به سمت خرید سکه و طلا از بورس هدایت کند. چرا که همان‌طور که گفته شد خرید از بورس بسیار ساده‌تر و سریع‌تر از خرید حضوری است؛ بنابراین این مورد نیز می‌تواند باعث برهم‌زدن تعادل بازار شود. در این شرایط نیز بهترین راه‌حل موجود افزایش قیمت سکه در بورس است.

بنابراین، بسته به شرایط موجود در جامعه ممکن است هر یک از این حالت‌ها برای ایجاد تعادل در بازار بهترین حالت باشد. به‌این‌ترتیب، بررسی قیمت سکه در بازار بورس و بازار آزاد بسیار پیچیده است و عوامل زیادی بر قیمت سکه در این بازارها تأثیرگذار هستند که بیان همهٔ آن‌ها را از گنجایش این مقاله خارج است.

عوامل تفاوت قیمت سکه در بورس و بازار

در ادامه بعضی از مهم‌ترین دلایل تفاوت قیمت سکه در بورس و بازار را بیان خواهیم کرد:

۱.سرعت کمتر معاملات در بازار آزاد

اولین دلیل که گاهی باعث بیشتر بودن قیمت سکه در بازار آزاد می‌شود، این است که معمولاً فروشندگان در بازار نسبت به کاهش قیمت‌ها مقاومت بیشتری دارند، اما در بورس، هم افزایش و هم کاهش قیمت‌ها با سرعت و سهولت بیشتری صورت می‌گیرد. در واقع به‌طورکلی انجام معاملات و تغییر قیمت‌ها در بورس بسیار سریع‌تر است و زمان نسبتاً زیادی لازم است تا این تغییرات به بازار آزاد و معاملات سنتی برسند.

۲.تاثیر شدید بازار بورس از انتظارات جامعه

دومین دلیل این است که بازار بورس بسیار بیشتر از بازار آزاد متأثر از تصورات مردم و هیجانات موجود در جامعه است. چنانچه موجی از تصورات مختلف حتی به‌غلط بین مردم ایجاد شود، می‌تواند تقاضا را در بورس تحت‌تأثیر قرار دهد و به‌این‌ترتیب بر قیمت طلا و سکه اثر بگذارد.

برای مثال چنانچه موجی از این تفکر که قیمت سکه روبه‌افزایش است بین مردم ایجاد شود، با هجوم آن‌ها به بورس و افزایش تقاضا، فروشندگان قیمت بالاتری را برای سکه در نظر می‌گیرند و به‌این‌ترتیب قیمت طلا و سکه در بورس بیشتر از بازار آزاد محاسبه خواهد شد. اگر چه این مسئله در بازار آزاد هم رخ می‌دهد، اما به علت سهولت دسترسی مردم به بورس، بازار بورس را بیشتر تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

عوامل تفاوت قیمت سکه در بورس و بازار
عوامل تفاوت قیمت سکه در بورس و بازار

۳.مزیت‌های بازار بورس نسبت به بازار آزاد

برخی علت تفاوت قیمت سکه در بورس و بازار آزاد و بالاتر بودن قیمت سکه در بورس را ناشی از مزیت‌های مختلف بورس  می‌دانند. می‌دانید که یکی از بزرگ‌ترین مزایای خرید سکه در بورس نسبت به بازار آزاد، سهولت انجام آن است. معاملات و خریدوفروش‌ها در بازار بورسی به‌صورت آنلاین انجام می‌گیرند و احتیاجی به مراجعهٔ حضوری به فروشندگان ندارند.

 مزیت بعدی بورس نسبت به بازار آزاد، اطمینان خاطر از اصالت سکه‌ها و تقلبی نبودن آن‌ها است. در واقع بازار بورس از نظر امنیت در سطح بالاتری قرار دارد. همچنین سکه‌های خریداری شده در بازار بورس در قالب گواهی سپرده به خریداران ارائه می‌شوند و به همین علت هیچ نگرانی از بابت سرقت و دغدغه نگهداری از آن‌ها وجود ندارد. کارمزد بازار بورس نیز در مقایسه با بازار آزاد کمتر است. بااین‌وجود، بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند که این مزیت‌ها نمی‌تواند تفاوت‌های چشمگیری که گاهی در قیمت سکه دیده می‌شود را توجیه کند.

قیمت سکه در بورس و بازار
قیمت سکه در بورس و بازار

۴. دخالت بانک‌های خزانه‌داری

گاهی مقصر اصلی در پیشی‌گرفتن قیمت سکه در بازار بورس نسبت به بازار آزاد، بانک‌های خزانهٔ گواهی سپرده سکه طلا هستند که اختلاف قیمت سکه در بورس و بازار را به بیش از ۷-۸ درصد قیمت سکه می‌رسانند. در واقع وظیفهٔ این بانک‌ها صرفاً انبارداری و نگهداری از سکه‌های طلا است که در مقابل آن کارمزد نیز دریافت می‌کنند.

بنابراین، نباید نقشی در خرید‌وفروش و در نتیجه تأثیری بر قیمت سکه در بازار بورس داشته باشند. بورس نیز تنها بستر لازم برای انجام معاملات و خریدوفروش است و نباید به طور مستقل قیمت‌ها را متأثر کند. تا کنون چندین بار شاهد این بوده‌ایم که قیمت سکه در بازار بورس بیشتر از بازار آزاد محاسبه شده است. علت این امر بیش از همه حضور این بانک‌ها در بازار بورس و اقدام آن‌ها به خرید سکه با مبلغی بیشتر از بازار آزاد است. در نتیجه مردم سکه را از صرافی‌ها خریداری کرده و در بازار بورس عرضه می‌کنند. به‌این‌ترتیب قیمت سکه در بازار بورس افزایش پیدا می‌کند. این روند هیچ تأثیر مثبتی بر بازار ندارد و باعث آسیب به اقتصاد و افزایش دلالی می‌شود.

۵. عدم کفایت تعداد بانک‌های خزانه‌داری

دلیل بعدی تعداد کم بانک‌های خزانه‌داری در بورس است. چنانچه بانک‌های بیشتری برای خزانه‌داری در بورس اعلام آمادگی کنند، تعادل بیشتری بین قیمت سکه ی طلا در بورس و و بازار آزاد ایجاد خواهد شد. افزایش ظرفیت این بانک‌ها نیز راهکار دیگری است که می‌تواند مؤثر واقع شود. چرا که در این صورت امکان انجام حجم بیشتری از معاملات وجود دارد و به‌این‌ترتیب از نوسانات قیمت در بازار جلوگیری خواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی تفاوت قیمت سکه در بورس و بازار پرداختیم. گفته شد که عوامل بسیاری بر قیمت سکه در بازار و بورس اثرگذار هستند و خود این بازار‌ها نیز از یکدیگر تأثیر می‌پذیرند. بسته به شرایط موجود ممکن است افزایش یا کاهش اختلاف قیمت بین بورس و بازار آزاد، شرایط را بهتر کند.

مهم‌ترین عواملی که بر تفاوت قیمت سکه در بورس و بازار اثرگذار هستند شامل سرعت کمتر معاملات در بازار آزاد، تأثیر شدید بورس از انتظارات جامعه، مزیت‌های بورس نسبت به بازار، دخالت بانک‌های خزانه‌داری و عدم کفایت تعداد بانک‌های خزانه‌داری است. چنانچه سؤال دیگری در ارتباط با تفاوت قیمت سکه در بورس و بازار دارید می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

سؤالات متداول:

علت تفاوت قیمت سکه در بورس و بازار چیست؟

مهم‌ترین علل تفاوت قیمت سکه در بورس و بازار شامل: سرعت کمتر معاملات در بازار آزاد، تأثیر شدید بورس از انتظارات جامعه، مزیت‌های بورس نسبت به بازار، دخالت بانک‌های خزانه‌داری و عدم کفایت تعداد بانک‌های خزانه‌داری است.

آیا قیمت سکه در بازار و بورس همیشه تفاوت دارد؟

نه، ممکن است تفاوت قیمت سکه در بازار و بورس کاهش یابد و در برخی حالت ها حتی بتوانید سکه را در بازار با قیمت کمتری مانند بورس خریداری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا