حباب سکه و طلا؛ تعریف حباب طلا و سکه و نحوه محاسبه آن - طلاین

حباب سکه و طلا؛ تعریف حباب طلا و سکه و نحوه محاسبه آن

5/5 - (1 امتیاز)

حباب سکه و طلا؛ اگر اهل پیگیری اخبار باشید، احتمالا بارها و بارها این عبارت را شنیده باشید. اما شاید کمتر پیش آمده باشد که در رسانه‌ها بحث کارشناسی و علمی دقیقی درباره مفهوم حباب در بازار طلا ارائه شده باشد. حباب یک مفهوم مشترک بین تمام بازارهای مالی و یکی از اصطلاحات رایج بازار طلا است که امکان سرمایه گذاری در آن وجود دارد. یک روز نوبت مسکن و بورس است و روز دیگر نوبت به سکه و طلا می‌رسد. اما منظور از حباب سکه و طلا چیست؟ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا کمی تخصصی‌تر به بررسی این مفهوم بپردازیم.

حباب سکه و طلا

منظور از حباب سکه و طلا چیست؟

حباب در بحث‌های اقتصادی مفهوم چندان پیچیده‌ای ندارد. وقتی در بازار گفته می‌شود که مثلا سکه حباب دارد، منظور این است که قیمت آن در حال حاضر بالاتر از ارزش ذاتی و واقعی سکه در این برهه از زمان است. در چنین شرایطی باید توجه داشته باشید که اگر اقدام به خرید سکه کنید، در واقع مبلغ اضافه‌تری را پرداخت کرده‌اید که بابت آن سکه‌ای دریافت نکرده‌اید. طبیعی است که هر چه حباب قیمتی سکه بزرگ‌تر باشد، فاصله بین قیمت خرید و فروش آن با ارزش ذاتی‌اش بیشتر می‌شود.

بار دیگر لازم است به این نکته اشاره کنیم که حباب یک مفهوم اختصاصی برای بازار طلا و سکه نیست؛ بلکه هرجا رد پای سرمایه‌گذاری به چشم می‌خورد می‌توان مفهومی به نام حباب را مشاهده کرد. البته باید توجه داشته باشید که حباب همواره به شکل افزایش قیمت ظاهر نمی‌شود. اصطلاحا در علم اقتصاد دو نوع حباب تعریف می‌شود:‌

  •          حباب مثبت: قیمت فعلی بالاتر از ارزش ذاتی قرار دارد.
  •         حباب منفی: قیمت فعلی پایین‌تر از ارزش ذاتی قرار دارد.
شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  طلای شرطی چیست و چگونه معامله می‌شود؟

روش محاسبه حباب طلا چیست؟

محاسبه حباب سکه و طلا کاملا با محاسبه ارزش ذاتی سکه در بازار رابطه مستقیمی دارد. اگر بتوانید ارزش ذاتی سکه را در بازار به‌صورت لحظه‌ای محاسبه کرد، فاصله قیمت روز سکه با ارزش ذاتی را حباب سکه و طلا می‌گویند.

با ذکر این توضیح لازم است در اینجا بررسی کنیم که قیمت روز سکه به چه صورت محاسبه می‌شود. یک فرمول مشخص برای این منظور وجود دارد که از سوی بانک مرکزی مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  •          حق ضرب: عدد ثابتی است که توسط بانک مرکزی که عامل تولید سکه است به قیمت آن افزوده می‌شود.
  •         0.9: با تقسیم عدد 22 (عیار سکه بهار آزادی) بر عدد 24 (عیار طلای معامله شده در بازارهای جهانی) به دست می‌آید.
  •         31.1: هر یک اونس طلا معادل 31.1 گرم وزن دارد. بعد از ضرب قیمت جهانی اونس طلا در نرخ دلار در بازار آزاد و تقسیم بر 31.1 قیمت یک گرم طلا به دست می‌آید.

همچنین در صورتی که وزن سکه‌های مختلف را نمی‌دانید، در این قسمت اشاره مختصری به آن‌ها می‌کنیم:

  •          وزن ربع سکه: 2.033 گرم
  •          وزن نیم سکه: 4.066 گرم
  •          وزن سکه تمام بهار آزادی: 8.133 گرم

به این ترتیب با استفاده از رابطه فوق و توضیحاتی که ارائه کردیم، ارزش ذاتی سکه در هر روز محاسبه می‌شود. اختلاف قیمت بین عدد به دست آمده با قیمت خرید و فروش سکه در بازار را حباب سکه و طلا می‌گویند.

دلایل شکل‌گیری حباب سکه و طلا چیست؟‌

دلایل شکل‌گیری این حباب چیست؟‌

حال که با نحوه محاسبه حباب سکه و طلا آشنا شدیم، بهتر است که در ادامه به بحث درباره دلایل شکل‌گیری حباب قیمت در این بازار بپردازیم. واقعیت این است که از نظر اقتصادی حباب یک پدیده مضر به شمار می‌رود اما در عین حال یک واقعیت است که باید آن را پذیرفت. فعالان بازار طلا و سکه به خوبی می‌دانند که کمتر روزی از سال است که در قیمت خرید و فروش انواع سکه‌ها حباب وجود نداشته باشد.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  ذوب طلا + کسر ذوب

مهم‌ترین و اساسی‌ترین عامل شکل‌گیری حباب سکه و طلا نظام عرضه و تقاضا در بازار است. هر زمانی که به دلایل مختلف تقاضای خرید در بازار افزایش پیدا کند، قیمت سکه روند تصاعدی پیدا می‌کند. بالعکس اگر در بازار تقاضای خرید افت پیدا کند، حباب مثبت سکه کوچک و کوچک‌تر می‌شود.

با وجود اینکه مفهومی به نام حباب منفی را نیز تعریف کردیم، واقعیت این است که حباب منفی جایی در بازار سکه و طلا ندارد. در خوشبینانه‌ترین حالت قیمت خرید و فروش سکه در بازار برابر ارزش ذاتی آن خواهد بود.

در شرایط وجود حباب سکه و طلا چگونه باید در بازار رفتار کنیم؟

در شرایط وجود حباب سکه و طلا چگونه باید در بازار رفتار کنیم؟

سؤالی که باید در این قسمت پاسخ دهیم، این است که در شرایط وجود حباب سکه و طلا می‌توان خرید و فروش انجام داد یا خیر؟ پاسخ به این سؤال نباید صرفا با نگاه مستقیم و محدود به دایره همین سؤال باشد. سرمایه‌گذاران اصلی و حرفه‌ای بازار طلا افق دید سرمایه‌گذاری خود را بلندمدت در نظر می‌گیرند. در چنین شرایطی آنچه موضوعیت پیدا می‌کند این است که در آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد. در واقع انتظار قیمتی که در بازار سکه و طلا برای بلندمدت وجود دارد، تأثیر بسیار زیادی برای تصمیم‌گیری در خرید آن‌ها دارد.

همچنین داشتن درک صحیح از شرایط اقتصادی و سیاسی کشور در کوتاه مدت و بلندمدت می‌تواند به عنوان یک عامل بسیار مهم در تصمیم‌گیری برای خرید یا فروش طلا و سکه باشد. بنابراین صرف وجود حباب سکه و طلا مبنای تصمیم‌گیری برای خرید و فروش دارایی‌ها نمی‌شود.

کلام پایانی

مفهوم حباب سکه و طلا را در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم. همان طور که اشاره کردیم، خیلی کم پیش می‌آید که بازار سکه و طلا خالی از حباب باشد. در چنین شرایطی شما باید با دید باز و تسلط بر شرایط اقتصاد کلان اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار کنید. طلاین سامانه‌ای برای خرید آنلاین طلا است که از طریق آن می‌توانید در کمترین زمان ممکن و بدون پرداخت کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری در مصنوعات طلا کنید.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  سکه بهار آزادی چیست و چه تفاوتی با سکه امامی دارد؟

سوالات متداول:

حباب سکه چیست؟

وقتی در بازار گفته می‌شود که مثلا سکه حباب دارد، منظور این است که قیمت آن در حال حاضر بالاتر از ارزش ذاتی و واقعی سکه در این برهه از زمان است.

نحوه محاسبه حباب سکه چگونه است؟

برای محاسبه حباب سکه باید ارزش ذاتی سکه را از قیمت روز آن کم کنید.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

‫1 نظر ارسال شده در “حباب سکه و طلا؛ تعریف حباب طلا و سکه و نحوه محاسبه آن

  1. بازخورد: بهترین نوع سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟ - طلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *