بهترین روش سرمایه گذاری بلند مدت طلا چیست؟

سرمایه گذاری بلند مدت طلا
4.2/5 - (5 امتیاز)

همهٔ ما در این وضعیت اقتصادی پرنوسان جهان و کشور به دنبال بهترین و پرسود‌ترین روش سرمایه گذاری می‌گردیم؛ روشی که ریسک ضرر کمی داشته باشد، سرمایهٔ ما را حفظ کند و دردسر اضافی به همراه نداشته باشد. در سرمایه گذاری می‌توانید سهام شرکت‌ها، مسکن، زمین، طلا، خودرو، ارزهای خارجی و مواردی از این قبیل را در نظر بگیرید؛ اما ما در این مقاله به برتری سرمایه گذاری بلند مدت طلا در برابر سایر روش‌های پرطرف‌دار دنیای امروز و انواع روش‌های آن می‌پردازیم.

طلا، بهترین سرمایه گذاری بلند مدت

امروزه بازار سرمایه گذاری در بورس، بانک‌ها و ارزهای جهانی حسابی گرم است، اما هر یک از این گزینه‌ها نکات منفی خاص خود را دارند. برای مثال، زمانی که بانک‌ها ورشکسته شوند یا میزان سود را کاهش دهند، به اهداف سرمایه گذاری خود نخواهید رسید؛ همچنین سرمایه گذاری در بورس ریسک بالایی دارد و تحمل فراز و نشیب‌های آن گاهی طاقت‌فرسا می‌شود؛ در زمینه ارزها هم اقتصاد جهانی بسیار ناپایدار است و خرید و فروش ارز و تبدیلات آن‌ها کار هر کسی نیست. در چنین شرایطی سرمایه گذاری بلند مدت در طلا عاقلانه‌تر و به‌صرفه‌تر از بسیاری از روش‌های دیگر به نظر می‌رسد. سرمایه گذاری در طلا به دلایل بسیاری همیشه مورد توجه سرمایه گذاران بوده است؛ از جمله این که طلا دارای قیمت جهانی است و نوسانات اقتصادی جهان و بالا و پایین‌های ارزهای جهانی آن را زیاد متأثر نخواهد کرد.

برای مطالعه بیشتر : سرمایه گذاری در طلا

بهترین راه سرمایه گذاری بلند مدت روی طلا

حال که مزایای سرمایه گذاری روی طلا در برابر سایر روش‌ها را عنوان کردیم، وقت آن است که پرسش مهم بعدی را پاسخ دهیم: کدام نوع طلا برای سرمایه گذاری بلند مدت گزینهٔ مناسب‌تری است؟ هر نوع طلا در سرمایه گذاری مزایا و معایب خاص خود را دارد و در نهایت این شما هستید که باتوجه‌به شرایط خود بهترین گزینه برای سرمایه گذاری طلا را انتخاب می‌کنید. انواع روش‌های سرمایه گذاری در طلا به شرح زیر است:

سرمایه گذاری در سامانه طلاین

سامانه طلاین یکی از بهترین سامانه‌های آنلاین سرمایه گذاری طلا است که شما می‌توانید در آن به هر مقدار که دوست دارید روی طلا سرمایه گذاری کنید. با ثبت نام در این سامانه می‌توانید به قیمت خرید روز طلا، مقداری طلا تهیه کرده و هر ساعت از شبانه روز این طلا را باز بفروشید. مجموعه طلاین زیر نظر و با قیمت اتحادیه طلا کار می‌کند و می‌تواند به عنوان یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری بلند مدت طلا محسوب شود.

۱. سرمایه گذاری روی طلای آب شده

طلای آب شده از ذوب کردن طلاهای دست دوم و شکسته‌‌ای حاصل می‌شود که اشخاص آن‌ها را به طلافروشی‌ها فروخته‌اند. در ازای خرید طلای آب شده اجرت و مالیاتی پرداخت نخواهید کرد. طلای آب شده به قیمت همان عیاری که موقع خرید روی آن نوشته شده قابل فروش است و از ارزش آن کم نمی‌شود. از دیگر مزایای بزرگ طلای آب شده فروش ساده آن است. طلای آب شده از مواد اولیه کارخانه‌ها و کارگاه‌های سازنده طلا است و بنابراین به‌راحتی به فروش می‌رسد. علاوه بر آن در زمان نوسانات بازار سود حاصل از فروش طلای آب شده بیشتر خواهد شد.

سرمایه گذاری روی طلای آب شده
سرمایه گذاری روی طلای آب شده

می‌توان گفت که سرمایه گذاری روی طلای آب شده از بهترین روش‌های سرمایه گذاری طلا محسوب می‌شود و سودآوری خوبی را به همراه دارد؛ اما لازم است بدانید که در خرید این نوع طلا خطر تقلبی بودن و داشتن ناخالصی وجود دارد. پس تلاش کنید که خرید خود را از منابع معتبر که تحت نظر اتحادیه طلافروشی هستند انجام دهید. برای این کار می‌توانید به این بخش مراجعه کنید: سرمایه گذاری روی طلای آب شده

۲. سرمایه گذاری روی طلا و سکه در بورس

در بورس نیز صندوق‌های سرمایه گذاری مختلفی برای خرید و فروش طلا تعبیه شده است. نحوه سرمایه گذاری در این روش به این صورت است که پس از خرید طلا باید به بانک مرکزی مراجعه کنید؛ طلا را تحویل دهید و پس از تأیید طلا توسط بانک مرکزی گواهی سپردهٔ طلا را دریافت کنید. پس از آن می‌توانید طلای خود را درست مثل سایر سهام‌های موجود در بازار بورس معامله کنید. همچنین می‌توانید سپرده را از بازار بورس بخرید و با مراجعه به بانک مرکزی معادل ارزش طلا را دریافت کنید. با این روش طلا قابلیت نقد‌شوندگی بالایی در بازار سرمایه دارد و احتمال به سرقت رفتن طلای شما نیز به صفر می‌رسد‌. اما برای شروع این نوع سرمایه گذاری در طلا به کد بورسی نیاز دارید و تنها در ساعات کاری بازار بورس می‌توانید به صندوق‌ها مراجعه کنید. اگر دوست دارید در این باره بیشتر بخوانید: معایب خرید سکه در بورس

۳. سرمایه گذاری روی طلای نو

روش دیگری که به آن می‌پردازیم، سرمایه گذاری روی طلای نو یا طلای زینتی است. این نوع طلا امکان استفادهٔ زینتی دارد، می‌توانید آن را طبق سلیقهٔ خود سفارش دهید پس طبیعتاً حق انتخاب بیشتری نسبت به طلای دست دوم خواهید داشت، همچنین هنگام خرید می‌توانید فاکتور را با مشخصات دقیق طلا دریافت کنید که آن را معتبر می‌کند. با این حال این نوع طلا برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و حتی بلند مدت بهترین گزینه نیست؛ علت آن هم اجرت ساخت، مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه‌‌‌های جانبی خرید طلای زینتی است که علاوه بر پرداخت پول معادل ارزش خود طلا، باید این‌گونه هزینه‌ها را نیز به فروشنده بپردازید. در زمان فروش هم به اندازه اجرت از قیمت طلا کسر خواهد شد و امکان سرقت این نوع طلا را نیز باید در نظر گرفت. با این حال اگر خرید طلای نو را برای اهداف خود مناسب می‌بینید؛ بهتر است بدانید که سرمایه گذاری بلند مدت برای طلای زینتی مناسب‌تر است. در این صورت باگذشت زمان طولانی احتمالاً هزینه‌های اضافی که برای خرید طلا صرف کرده‌اید جبران می‌شوند.

۴. سرمایه گذاری روی طلای بی‌اجرت یا دست دوم

طلای دست‌دوم طلایی است که برای بار دوم توسط طلا فروش از شخصی خریداری شده و به شخص بعدی فروخته می‌شود. با خرید این نوع طلا احتیاجی به پرداخت اجرت نخواهید داشت اما باید بدانید که علاوه بر خطر سرقت، ریسک تقلبی بودن و عدم اصالت این نوع طلا همیشه وجود دارد، طلای دست دوم اعتبار کمی دارد و خرید و فروش آن توسط اشخاص کاری غیرقانونی محسوب می‌شود.

سرمایه گذاری روی طلای دست دوم
سرمایه گذاری روی طلای دست دوم

در مقاله دیگری تفاوت طلای آب شده و سکه را برای شما توضیح داده‌ایم: طلای آب شده بهتر است یا دست دوم؟

۵. سرمایه گذاری روی سکه

یکی از پرطرف‌دارترین روش‌‌‌های سرمایه گذاری روی طلا، سرمایه گذاری روی سکه است. انواع سکه‌ها نیز برای خرید و فروش موجود هستند که از جمله آن‌ها تمام سکه، نیم سکه، ربع سکه، سکه پارسیان، سکه امام و سکه طرح قدیم را می‌توان نام برد. سودآوری این روش خوب است چرا که در هنگام خرید سکه‌ها مالیات و اجرت پرداخت نمی‌شود؛ بنابراین در هنگام فروش آن چیزی از قیمت سکه کاسته نخواهد شد.

همچنین نرخ رشد قیمت مناسبی در طولانی مدت دارد و هنگام فروش آن در مقایسه با طلای نو و دست دوم سود بیشتری نصیبتان می‌شود. اما این روش معایبی هم دارد؛ از جمله اینکه فاقد استفاده زینتی است و با سرمایه اندک توانایی خرید تعداد زیادی سکه را نخواهید داشت، حتی در صورت داشتن سرمایه کافی در بازه‌های زمانی خاص که تقاضای خرید سکه بالا می‌رود نمی‌توانید بیش از تعداد مشخصی سکه را خریداری کنید.

لازم است بدانید که خرید و فروش همهٔ انواع سکه‌ها نیز یکسان نیست؛ با توجه به قیمت طلا در هنگام ساخت سکه و تقاضایی که برای خرید یک نوع خاص وجود دارد (که معمولاً وابسته به قدرت خرید مردم است) حباب قیمتی به وجود می‌آید که باید آن را در نظر بگیرید. این حباب معمولاً برای سکه‌های کم قیمت‌تر مثل ربع سکه و سکه‌های گرمی که بیشترین تقاضا را دارند، بیشتر است.

سرمایه گذاری روی سکه
سرمایه گذاری روی سکه

طلای آب شده معتبر را از کجا خریداری کنیم؟

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد در خرید طلای آب شده مراجعه به منبع معتبر اهمیت بسیاری دارد؛ با مراجعه به سامانه طلاین می‌توانید طلای آب شده را تحت نظر اتحادیه و با قیمت روز سرمایه گذاری کرده و هر زمان که خواستید به راحتی خرید و فروش کنید؛ بدون آنکه نگران دزدیده شدن آن یا مراجعه به صندوق‌ها و طلافروشی‌ها داشته باشید. در این نوشته در مورد سرمایه گذاری بلند مدت طلا با شما صحبت کردیم. به نظرتان بهترین روش کدام است؟ شما هیچ تجربه‌ای در این باره دارید؟

بهترین روش سرمایه گذاری روی طلا بلند مدت چیست؟

بهترین روش به توصیه ما سرمایه‌گذاری روی طلای آب شده است؛ چراکه این طلا محاسبه اجرت ندارد.

ریسک سرمایه گذاری روی طلای دست دوم چیست؟

ممکن است عیار این نوع طلا‌ها به درستی مشخص نشده باشد یا خود طلا تقلبی باشد.

15 دیدگاه دربارهٔ «بهترین روش سرمایه گذاری بلند مدت طلا چیست؟»

 1. مهدی محمدی

  درود بر شما.. با توجه باینکه صندوقهای سرمایه گذاری طلا.. ضامن نقد شوندگی ندارند… آیا این مسئله خودش توجیه عدم پرداخت.. سود ویا اصل سرمایه نمی‌شود؟؟ بعدا اعتراضی نمی‌شود کرد.. چون می‌توانند بگویند.. ما اعلام کردیم… خودت با علم براین مسله.. بازم سرمایه گذاری کردی… واقعا چه ضمانتی است؟؟

  1. فاطمه محمدی مدیر محتوا

   سلام و وقت به خیر.
   دغدغه شما قابل درک هست. می‌توانید به سراغ صندوق‌های سرمایه‌گذاری بروید که ضامن نقد شوندگی دارند. این نوشته به شما کمک می‌کند: لیست صندوق سرمایه گذاری طلا
   هم‌چنین می‌توانید به جای این روش خرید طلا، به سراغ روش‌های دیگری بروید که با این مساله درگیر نیستند. برای مثال شما می‌توانید روی طلای آب شده سرمایه گذاری کنید که قابلیت نقد‌شوندگی بالایی دارد.

 2. امیرچناری

  باسلام اگه بجای خرید طلا.سهامی مانند عیار و کهربا .که مال طلا هستنددربورس بخریم روش مناسبی هست به نظرشماممنون

  1. فاطمه محمدی

   سلام. در نوشته دیگری از سایت ما انواع صندوق‌های سرمایه گذاری طلا را با یک‌دیگر مقایسه کرده و مزایا و معایب هر کدام را برای شما توضیح داده‌ایم. برای اطلاعات بیشتر این صفحه را ببینید: بهترین صندوق سرمایه گذاری طلا

 3. جوادعرفان طلب اوینی

  بنام خداوباسلام ودرود.من وشماازهمه مطالب ومعایب وفوایدوغیرو…..گفتگوکردیم.ولی مثل اینکه فراموش کردیم. اصل داستان سرمایه وسرمایه گذاری ” آن هم دراین بحران وتورم چنددرصدی وغیره وغیره.به هرحال خسته نباشید.استفاده خوبی ازاین مجموعه نفیس بردیم.شادوسلامت وموفق باشید.

 4. سلام وقت بخیر یک سوالی داشتم برای سرمایه گذاری ۳ساله خرید طلای دست دوم بهتر است یا سکه(ترجیحا کدام سکه)

 5. سلام وقت به خیر
  ممکنه توضیح بدین این نوشته تون یعنی سرمایه گذاری کوتاه مدت طلا جواب نیست؟
  اصن راهی براش هست؟ کاش اینم توضیح می‌دادین

  1. سامانه طلاین

   سلام دوست عزیز سرمایه‌گذاری در طلا و دیگر زمینه‌ها قواعد و اصول مخصوص به خود را دارد. شما می‌توانید طبق متدی حرکت کنید که سرمایه‌گذاری شما کوتاه‌مدت جواب بدهد یا طبق روشی حرکت کنید که در طولانی‌مدت حاصل سرمایه‌گذاری سودآوری باشد.

 6. طاها خان

  هااای
  ایول چه قدر خوب توضیح داده بودین. بعد من یه سوالی دارم
  سرمایه گذاری بلند مدت روی طلا توی سامانه شما هم ممکنه؟ چه تضمینی براش دارین که پولمون یهو نپره؟ 🙁

  1. عباس قاسمی

   سلام
   بله
   میتونید مجوز هامون رو بررسی کنید
   و همینطور شما میتونید طلای خرید شده خودتون رو از ما تحویل بگیرید

 7. وای خدا کاش این مقاله رو بابای منم بخونه. گییییییییییر داده سرمایه گذاری بلند مدت طلا بی‌فایده است. حتما براش می‌فرستم

 8. سلام. مرسی از آموزشتون.
  به نظر شما سرمایه گذاری روی طلای نو صرفه نداره یعنی؟ البته منم موافقم. به خاطر اجرت ساخت قیمتش می‌ریزه.

  1. سامانه طلاین

   سلام همراه گرامی خوشحالیم که مطالبمان برای شما مفید بوده. دوست عزیز باتوجه‌به اینکه طلای نو در هنگام خرید اجرت ساخت به آن اضافه شده و هنگام فروش نیز اجرت ساخت از آن کم می‌شود و شامل مالیات نیز می‌شود بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری طلا، طلای آب‌شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا