سوت طلا چیست + نحوه خواندن سوت از روی ترازوی طلا فروشی |‌ طلاین

سوت طلا + واحدهای اندازه گیری طلا

5/5 - (1 امتیاز)

سوت طلا یکی از واحدهای اندازه‌‌گیری طلا و یکی از رایج‌ترین اصطلاحات بازار است که توسط طلافروشان مورد استفاده قرار می‌گیرد. دراین مقاله می‌خواهیم شما را با سوت طلا و نحوه خوانش آن آشنا کنیم.

سوت طلا چیست

سوت طلا کوچک‌ترین واحد اندازه‌ گیری وزن طلا است که معادل یک هزارم (0.001) گرم است.

نحوه خواندن سوت طلا

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در رابطه با سوت باید به آن توجه کنیم، نحوه خوانش آن از روی ترازوهای طلافروشی است. دقت ترازوهای طلافروشی تا یک صدم (0.01) است و به همین دلیل وزن طلا را تا دو رقم بعد از اعشار نشان می‌دهند. اما توجه داشته‌باشد که باید وزن نشان داده‌‌شده را تا 3 رقم بعد از اعشار بخوانید.

ممکن است که برایتان سوال پیش بیاید که حال چگونه وزن نشان داده‌شده روی ترازوی طلافروشی ها را بخوانید؟

فرض کنید که به طلافروشی رفته‌اید و ترازوی طلافروشی عدد 5.14 را نشان می‌دهد. حال اگرکه با نحوه خوانش ترازو آشنایی نداشته‌باشد، احتمالا عدد را همان‌گونه که نوشته می‌شود، یعنی 5 گرم و 14 می‌خوانید که این خوانش معادل این عدد 5.014 است و شما وزن را اشتباه بیان کرده‌اید و از مقدار وزن طلای روی ترازو کمتر است. اما همان‌گونه که بیان کردیم مرسوم است که عدد روی ترازوی طلافروشی را تا 3 رقم بعد اعشار بخوانید. بنابراین شیوه صحیح خواندن آن به این صورت است که آن را 5 گرم و 140 سوت باید بخوانید. اکثر طلافروشان برای راحتی در بیان وزن طلا، گرم و سوت را در بیان وزن حذف می‌کنند. به جای بیان 5 گرم و 140 سوت، می‌گویند 5 و 140 (پنج و صد و چهل).

مطالب مفید برای شما:  گواهی سپرده طلا؛ مزایا و معایب گواهی و نحوه خرید گواهی سپرده سکه طلا

بنابراین همیشه حواستان باشد که هنگام خوانش اشتباهی رخ ندهد تا وزن فلزی گران‌بها مانند طلا که هر ذره آن بسیار باارزش است، به درستی بیان شود.

واحدهای اندازه‌گیری طلا

سوت طلا:

همان طور که گفتیم سوت کوچک‌ترین واحد وزن طلا است که معادل 0.001 (یک هزارم) گرم است.

قیراط :

قیراط واحد اندازه‌گیری سنگ‌های قیمتی و جواهرات است که برای خوانایی بهتر وزن سنگ‌های قیمتی و جواهرات از آن استفاده می‌کنند. هر 200 سوت معادل یک قیراط است و از آن‌جایی که هر سوت معادل 0.001 گرم است، هر گرم معادل 5 قیراط است.

مثقال طلا:

هر مثقال طلا معادل 4.608 گرم است.

اونس طلا:

هر اونس طلا معادل 1034768/31 گرم است.

Tola:

یک واحد باستانی وزن است که در دوران باستان، در هند و آسیای جنوبی استفاده می‌شده‌است.

1 Tola  معادل 11.7 گرم است.

 و در آخر توجه داشته‌باشید که در صورت آشنا بودن با این گونه اصطلاحات و نحوه‌ی خوانش عدد روی ترازو، می‌توانید جلوی ضرر‌های احتمالی را در مورد سواستفاده برخی از طلافروشان از ناآگاهی مشتریان بگیرید.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.