برای هدیه چه سکه ای بخریم؟

برای هدیه چه سکه ای بخریم؟ راهنمای خرید سکه هدیه
3.2/5 - (5 امتیاز)

به احتمال یک بار در سال پیش می‌آید که تصمیم بگیریم برای دوست، همسر یا همکارمان سکه هدیه تهیه کنیم و به این فکر کنیم برای هدیه چه سکه ای بخریم. جدا از بررسی قیمت که برای خرید هر چیزی متداول است، تنوع سکه‌های هدیه این سوال را برایمان پیش می‌آورد که چه سکه ای برای هدیه دادن مناسب‌تر است؟

در این مقاله انواع سکه هدیه را بررسی خواهیم کرد تا در انتخاب سکه برای هدیه از تصمیمتان رضایت داشته باشید و هدیه مناسبی را برای عزیزانتان تهیه کنید. 

انواع سکه برای هدیه چیست؟

برای انتخاب سکه هدیه مناسب، مرور مختصری بر سکه‌های طلا موجود در بازار خواهیم داشت تا با ویژگی‌های ظاهری آنها آشنا شویم. به‌طورکلی برای هدیه سکه گزینه‌های زیر را داریم:

  • سکه طرح قدیم (سکه بهار آزادی)
  • سکه طرح جدید (سکه امامی)
  • سکه یک گرمی
  • سکه پارسیان (پلاک پارسیان یا سکه هدیه الیزابت)
  • ربع سکه

در این نوشته می‌توانید به صورت کامل همه انواع سکه را ببینید: انواع سکه طلا در ایران

برای آشنایی بیشتر، هر کدام از سکه‌های هدیه را به تفصیل توضیح خواهیم داد.

انواع سکه برای هدیه

سکه بهار آزادی (طرح قدیم) برای هدیه

سکه هدیه طرح قدیم یا سکه بهار آزادی از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۰ به بازار عرضه شد. در یک طرف سکه تصویر حرم امام رضا و عبارت بهار آزادی و در طرف دیگر طرح گرافیکی از نام امام علی و عبارت بانک مرکزی ایران برای این سکه ضرب شد. سکه بهار آزادی ۹۰۰ در ۱۰۰۰ گرم که به اصطلاح طلای ۲۲ عیار معروف است. سکه طرح قدیم به صورت تمام (با وزن ۸.۱۳۳ گرم و قطر ۲۲ میلی‌متر)، نیم سکه و ربع سکه توسط بانک مرکزی ضرب می‌شد.

هم‌چنین بخوانید: تفاوت سکه بهار آزادی و امامی

سکه امامی (طرح جدید) برای هدیه

سکه امامی یا سکه طرح جدید از ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۶ توسط بانک مرکزی ایران ضرب شد. این بار هم یک طرف سکه تصویر حرم امام هشتم شیعیان و در طرف دیگر تصویر امام خمینی ضرب شد. سکه طرح جدید در عیار و وزن و قطر سکه با سکه طرح قدیم تفاوتی ندارد و به صورت تمام سکه، نیم سکه و ربع سکه برای خرید و فروش در دسترس عموم قرار گرفت.

سکه هدیه یک گرمی 

تصمیم ضرب سکه‌های یک گرمی به سال ۱۳۹۰ برمی‌گردد. این سکه‌ها با وزن ۱.۰۱ و عیار ۲۲ قیمت مناسبی برای خریداران داشتند. شکل ظاهری این سکه‌ها با سکه‌های طرح جدید یکسان است؛ اما قطر این سکه‌ها ۱۳.۳ میلی‌متر است.

سکه هدیه الیزابت یا پارسیان

شکل ظاهری سکه هدیه پارسیان به شکل سکه نیست و پلاک‌هایی پنج ضلعی، بیضی، شش ضلعی یا مستطیل هستند. این سکه هدیه‌ها توسط بانک مرکزی تولید نمی‌شوند و توسط شرکت‌های مختلف با مجوز پرس و وکیوم تولید می‌شوند. عیار این سکه‌ها ۷۵۰ در ۱۰۰۰ گرم که در واقع ۱۸ عیار هستند. جذابیت سکه‌های هدیه پارسیان در بازار، بازه وزنی آنها هستند که از ۰.۰۱ گرم (۱۰۰ سوت) تا ۲ گرم عرضه می‌شوند. این تنوع وزن باعث می‌شود افراد با بودجه‌های متفاوت توانایی خرید و تقاضا در این بازار را داشته باشند.

شاید به این نوشته هم نیاز داشته باشید: سکه پارسیان چیست؟

ربع سکه برای هدیه

ربع سکه بهار یا ربع سکه امامی در بازار خواهان زیادی دارد که این می‌تواند به وضعیت قیمت آن برای بخشی از خریداران طبقه متوسط مربوط باشد. قیمت ربع سکه برای سرمایه‌گذاری‌های کوچک معقول است و خیلی‌ها برای خرید، ربع سکه را انتخاب می‌کنند. اما این سکه‌ها هم با حبابی حدود ۵۰ درصد عرضه می‌شوند.

نکات خرید سکه برای هدیه:

نکاتی که اغلب افراد برای خرید هدیه در نظر می‌گیرند بودجه خود، ارزش و کیفیت کالایی است که قصد خریداری آن را دارند. پس ما سعی می‌کنیم متناسب با بودجه‌های متفاوت، پیشنهادهای متناسبی بدهیم.

خرید سکه از مراکز معتبر

پیشنهاد مهم اول اینکه برای اطمینان از اصل بودن سکه هدیه خود حتماً از طلافروشان و صرافی‌های معتبر اقدام به خرید کنید. برای خرید سکه هدیه پارسیان حتماً به مشخصات درج شده روی بسته‌بندی دقت و هولوگرام امنیتی سکه، وزن، عیار و کد اتحادیه را بررسی کنید.

خرید سکه هدیه از مراکز معتبر

وضعیت حباب سکه در بازار

اصطلاح حباب به ارزش معاملاتی سکه در بازار طلا اشاره دارد. به سادگی می‌توان این طور فهمید که وقتی یک سکه بیشتر یا کمتر از ارزشِ طلایی که در آن به کار رفته در بازار معامله می‌شود، آن ارزش معاملاتی بیشتر یا کمتر، حباب سکه است. به طور کلی می‌توان به خریداران سکه این توصیه را داشت که هر چه حباب (ارزش معاملاتی) سکه کمتر باشد خرید آن سکه اقتصادی‌تر است. به این دلیل که حباب سکه به واسطه سیاست‌های کلی بانک مرکزی و وضعیت روز بازار مشخص می‌شود. در مقابل طلایی که با حباب تقریباً صفر یا کمتری معامله می‌شود همواره قیمت جهانی خود را دارد و ارزش طلا در قیمت جهانی‌اش با تورمی نزدیک به صفر معامله می‌شود. برای اطلاعات بیشتر این نوشته را ببینید: حباب سکه چیست؟

این روزها ارزش معاملاتی سکه (در واقع حباب آن) بیشتر از ارزش طلای داخل سکه است. وضعیت حباب همواره این‌طور نیست و زمانی هم بوده که حباب سکه وضعیت منفی داشت. در واقع ارزش طلای سکه بیشتر از قیمت سکه بود. پس پیشنهاد می‌شود که سکه طرح جدید ۸۵ به قبل برای هدیه تهیه کنید. چرا که سکه‌ای که در آخرین سال بانک مرکزی ضرب شد (۱۳۸۶)، حباب قابل توجهی دارد.

بررسی حباب در خرید سکه هدیه

خرید چه سکه ای برای هدیه مناسب‌تر است؟

پس اگر با توجه به قیمت قابل توجه طلا هنوز هم تصمیم دارید سکه هدیه بخرید، سکه پارسیان می‌تواند انتخاب اقتصادی و درستی باشد. با اینکه به معنای دقیق کلمه سکه الیزابت‌ها سکه نیستند و توسط بانک مرکزی ضرب نشدند. اگر هم بودجه قابل توجهی برای هدیه در نظر گرفتید، می‌توانید سکه‌های بهار آزادی و طرح جدید به صورت نیم سکه یا تمام سکه را در نظر داشته باشید. در کنار سکه‌ها گزینه‌ی مناسب دیگر برای هدیه، طلای آب‌شده است.

این انتخاب هم می‌تواند مناسب باشد چرا که نیازی به پرداخت اجرت ساخت یا حباب مثبت طلا نیست. اگر تمایل به خرید طلای آب‌شده دارید و نمی‌دانید از کجا اقدام به خرید کنید، می‌توانید از سایت طلاین استفاده کنید. قیمت‌ها در سایت طلاینه به‌روز است و مقدار طلایی که می‌خواهید از مقدارهای کم تا زیاد با قیمت‌های متنوع در سایت موجود است.

سوالات متداول:

سکه یک گرمی یا پارسیان برای هدیه بخریم؟

سکه‌های یک گرمی با حباب تقریباً ۱۰۰ درصدی در بازار عرضه می‌شوند که اگر با نزدیک به صفر بودن حباب موافق باشید گزینه‌ی خوبی نیستند. سکه‌های پارسیان تقریباً در وضعیت نزدیک به صفر حبابی هستند و همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، به دلیل تنوع در قیمت طیف وسیعی از خریداران با بودجه‌های متفاوت می‌توانند برای خرید هدیه سکه، سکه الیزابت را انتخاب کنند.  

چه زمانی برای خرید سکه هدیه مناسب است؟

می‌توانید طبق مناسبت و زمانی که می‌خواهید سکه هدیه خود را تهیه کنید. اگر در خرید خود دقت کنید و سکه‌های بدون حباب یا نزدیک به صفر را در نظر داشته باشید، هیچ‌وقت از خرید خود متضرر نخواهید شد و ارزش طلای سکه‌ی شما سرمایه‌گذاری خوبی برای صاحب سکه خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا