منظور از طلای خام چیست؟ چه انواعی دارد؟

طلای خام چیست؟
3.6/5 - (8 امتیاز)

طلای خام مفهومی است که در زبان فارسی به چند شکل مختلف از طلا اشاره دارد؛ طلایی که از معادن استخراج می‌شود، طلای آب شده و شمش طلای غیر زینتی. در این نوشته از طلاین به طور کامل به شما خواهیم گفت منظور از طلای خام چیست؟ چه انواع و ویژگی‌هایی دارد و هر یک از این انواع برای چه کاربرد‌هایی استفاده می‌شوند. 

طلای خام چیست؟

طلا خام (Raw Gold): به شکلی از طلا می‌گویند که روی آن ساختی انجام نشده است. به طور کلی به سنگ طلایی که از معادن استخراج می‌شود، طلای خام می‌گویند؛ اما در بازار ایران به دو نوع طلای آب شده و شمش طلای زینتی هم به خاطر اینکه پردازش نشده‌اند، طلای خام می‌گویند.

انواع طلای خام چیست؟ 

بنابر تعریف بالا می‌توانیم بگوییم طلای خام در ایران به سه نوع طلای متفاوت اطلاق می‌شود:

 1. طلای خامی که از معادن استخراج می‌شود؛
 2. طلای آب شده که با عیار ۱۸ که در اشکال مختلف قالب‌گیری می‌شود؛
 3. شمش طلای غیر زینتی با عیار ۲۴ که به شکل قالب صابون در بازار وجود دارد.

در ادامه هر یک از این انواع را به طور دقیق بررسی می‌کنیم و ویژگی‌های هر یک را توضیح می‌دهیم.

طلا خام استخراج شده از معادن

طلای خام همان فلزی است که همراه با ناخالصی‌های بسیار از معادن طلا استخراج می‌شود. این طلای ناخالص طی مراحل متعدد به شکل جواهرات و زیورآلات براق و درخشنده تبدیل می‌شود یا برای کاربردهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی‌های طلای خام چیست؟

طلای خام خالص در طبیعت به‌صورت دانه یا تکه‌ای در میان سنگ‌ها، کانی‌های بلوری شده و مواد ته‌نشین شده آبرفتی یافت می‌شود. ویژگی بارز آن نرمی بیش از حد است و به راحتی دچار تغییر شکل می‌شود. به دلیل این خاصیت، لازم است طلای خام را تصفیه کنند و بعد از ترکیب با مواد دیگر، سختی آن را بالاتر ببرند.

رنگ طلای خام زرد است و در فرایند ساخت با سایر فلزات مانند نقره، مس و نیکل نیز ترکیب می‌شود. رنگ‌های طلا حاصل از این ترکیبات زرد، سفید، رز گلد، آبی، سیاه، خاکستری و بنفش هستند که سه رنگ اول پرکاربردترین رنگ‌ها در طلا است.

 ترکیب طلا با فلزات کار بسیار سختی است و دقت بالایی می‌طلبد. اگر در این ترکیب اندازه یک فلز از حالت استاندارد خود، مقداری کم یا زیاد شود ترکیبی سخت و شکننده تولید خواهد شد که به هیچ وجه قابل استفاده نیست.

رنگ طلای خام
رنگ طلای خام

طلای آب شده؛ شکلی از طلای خام

می‌دانیم طلای آب شده نوعی از طلا است که برای بار دوم به چرخه بازار باز می‌گردد. در کارگاه‌های ساخت طلا، طلای شکن و شمش‌های غیر قابل استفاده را دوباره ذوب می‌کنند و مجدداً قالب‌گیری می‌کنند. نام این نوع طلا آب شده است. به خاطر اینکه هیچ‌گونه ساخت یا پردازشی روی طلای آبشده انجام نمی‌شود، به آن در بازار ایران طلای خام می‌گویند.

طلای آب شده بهترین طلا برای سرمایه‌گذاری است؛ چرا که اجرت ساخت ندارد و نقدینگی آن بسیار بالا است. پس سرمایه‌گذاران آن را به عنوان کالایی سرمایه‌ای خریداری و نگه‌داری می‌کنند. از این نوع طلا در ساخت جواهرآلات نیز استفاده می‌شود.

شمش طلای غیر زینتی؛ شکل دیگری از طلای خام

همه ما شمش‌های طلای زینتی را به عنوان یک کالای لوکس برای هدیه دادن و سرمایه‌گذاری می‌شناسیم؛ اما نوعی از شمش طلا وجود دارد که بسته‌بندی نشده و به شکل قالب‌های صابونی در بازار وجود دارد. به شمش طلای غیر زینتی هم به خاطر شکل ساخته نشده‌اش، طلای خام می‌گویند.

فرق شمش با طلای آب شده در عیار آن‌ها است. عیار طلای آب شده در حدود ۱۸ یا ۷۵۰ است؛ در حالی که شمش طلا با عیار ۲۴ یا ۹۹۹ وارد بازار می‌شود. 

تفاوت طلای خام و طلای آب شده و شمش

همان‌طور که گفتیم، در اصطلاحات بازار طلا، به طلای آب شده طلای خام هم می‌گویند. اما طلای خام استخراج شده از معادن با طلای آب شده تفاوت‌هایی دارند.  برای اینکه بار دیگر مروری بر این سه نوع طلای خام داشته باشید، به جدول زیر دقت کنید:

ویژگیطلای خام استخراج شده از معدنطلای آب شده یا خامشمش طلای خام غیر زینتی
شکلسنگ معدنیقالب‌های مستطیلی نامنظمقالب‌های صابونی شکل
عیارنامشخص۱۸۲۴
کاربردنیاز به تصفیه و فراوری برای استفادهسرمایه‌گذاری و ساخت زیورآلاتاستفاده‌های صنعتی و سرمایه‌گذاری
قیمتبستگی به فرایند تصفیه داردپایین‌تربالاتر
اجرت ساختنداردندارددارد
نقدشوندگینداردبالاتر پایین‌تر
نگهداریتوانایی نگهداری به صورت آنلاین در صورت خرید از طلایننیاز به نگهداری در گاو صندوق یا صندوق‌های امانی
جدول تفاوت طلای خام و آب شده و شمش غیر زینتی

کاربرد‌های طلای خام چیست؟

کاربرد طلا در زندگی انسان فقط به استفاده‌های زینتی خلاصه نمی‌شود. طلای خام استخراج شده در وهله اول کاربردی ندارد چون به شکل سنگ است و بعد از این که فراوری شود می‌توان از آن در موارد زیر استفاده کرد:

 • ساخت زیورآلات: مهم‌ترین و پرکاربردترین استفاده از طلا جهت ساخت زیورآلات و جواهرات است. زیبایی، درخشندگی، جلای خاص و ارزشمندی روزافزون در اثر گذر زمان زیورآلات طلا را به یکی از محبوب‌ترین اشیاء، مخصوصاً برای خانم‌ها تبدیل کرده است.
 • ساخت وسایل الکترونیکی: یکی از ویژگی‌های مهم فلز طلا، رسانایی بالا و مقاومت زیاد در برابر خوردگی و زنگ زدن است. طلا با این خصیصه می‌تواند جریان الکتریکی را به خوبی هدایت کند.
 • صنعت شیشه سازی: یکی از موارد کاربرد طلا در صنعت شیشه‌سازی، استفاده از آن به عنوان رنگدانه است. به این معنا که زمان حرارت دادن شیشه مقدار بسیار کمی از این فلز به‌صورت معلق در شیشه قرار می‌گیرد و باعث رنگ زیبای یاقوتی می‌شود.
 • صنعت پزشکی و دندان پزشکی: راه تشخیص برخی بیماری‌هایی مثل مالاریا و ایدز با ذرات طلا صورت می‌گیرد. همچنین تشخیص سرطان‌هایی مانند پروستات و دهانه رحم به وسیله نانو ذرات طلا انجام می‌شود. هم‌چنین فلز طلا در دندان‌پزشکی یکی از بهترین آلیاژها در پر کردن دندان‌ها، تاج‌ها، در اتصالات و ارتودنسی‌ها است.
 • صنایع فضایی: کلاه ایمنی فضانوردان دارای فیلم نازکی از پوشش طلا است که باعث محافظت از پوست و چشمان فضانوردان در برابر اشعه خورشیدی می‌شود.

هم‌چنین سرمایه گذاری در طلای آب شده و شمش طلای غیر زینتی یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های طلای خام است.

کاربرد طلای خام

سرمایه گذاری در طلای خام

واضح است که سرمایه گذاری روی طلایی که به‌تازگی از معدن استخراج شده ممکن نیست. پس وقتی صحبت از سرمایه گذاری در طلای خام می‌شود؛ منظور سرمایه‌گذاری در یکی از اشکال آب شده یا شمش غیر زینتی است. 

طلای آب شده بهترین طلا برای سرمایه‌گذاری است؛ چراکه اجرت ساخت ندارد و از آنجایی که برای ساخت زیورآلات استفاده می‌شود، نقدینگی بالایی دارد. هم‌چنین قیمت آن نوسانات زیادی ندارد و حباب آن بسیار کم‌تر از انواع سکه است. از شمش غیر زینتی هم برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود چون اجرت ساختی ندارد.

سرمایه‌گذاری روی طلای خام

طلای خام از کجا بخریم؟

اگر به دنبال سرمایه گذاری در طلای خام هستید، می‌توانید شکل آب‌شده آن را به صورت حضوری از آبشده فروشی‌های هر شهر و استان خریداری کنید؛ اما متخصصان پیشنهاد می‌دهند به سراغ خرید طلای آب شده آنلاین بروید و آن را از سامانه‌های معاملاتی معتبر تهیه کنید. مزایای خرید اینترنتی طلای خام آبشده این موارد هستند:

 • نیازی به تامین امنیت طلای خود ندارید؛
 • خرید آنلاین ساده‌تر و سریع‌تر است؛
 • شفافیت در خرید آنلاین بیشتر است و سامانه‌های معتبر مثل طلاین فاکتوری رسمی به شما ارائه می‌کنند؛
 • قیمت طلای آب شده در سامانه‌ها به صورت لحظه‌ای تعیین می‌شود؛
 • کارمزد سامانه طلاین برای هر خرید به صورت ثابت و به میزان ۵ هزار تومان است. در صورتی که ممکن است در خرید فیزیکی مجبور شوید کارمزد زیادی بپردازید.

شما می‌توانید با استفاده از سامانه طلاین در هر ساعت از شبانه روز طلای مد نظر خود را به‌صورت آب شده خریداری کنید و پس از آن در هر زمان که خواستید آن را بفروشید. طلای تهیه شده به کمک سامانه طلاین از امنیت بالایی برخوردار است و نیازی نیست آن را در خانه یا صندوق‌های امانی نگه دارید.

یکی دیگر از مزیت‌های سامانه طلاین، صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ها است. به همین دلیل این سامانه یکی از بهترین راه‌های سرمایه گذاری طلای آب شده محسوب می‌شود. برای شروع خرید طلای آب شده آنلاین، با کارمزد ثابت ۵ هزار تومان و تسویه لحظه‌ای در سامانه طلاین ثبت‌نام کنید.

جمع‌بندی

در این نوشته برای شما توضیح دادیم طلای خام چیست و گفتیم به معنای عام، طلای خام به طلایی می‌گویند که از معادن طلا استخراج می‌شود و لازم است تصفیه شود. اما در بازار طلا فروشان ایران، طلای خام یعنی طلایی که ساخته نشده است و به همین خاطر به طلای آب شده و شمش طلای غیر زینتی هم طلا خام می‌گویند.

در ادامه نیز تفاوت‌های این سه شکل را بررسی کردیم و گفتیم چه کاربرد‌هایی دارند و آیا برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند یا نه. اگر در این باره سوالی دارید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول:

طلای خالص چگونه است؟

طلای خالص که از معادن استخراج می‌شود به صورت ترکیبی با سنگ‌ها وجود دارد. پس از تصفیه و جدا‌سازی ناخالصی‌ها، طلای خالص به شکل فلزی نرم در می‌آید که برای بالا بردن مقاومت، فلزات دیگری به آن اضافه می‌کنند و از آن آلیاژ طلا می‌سازند.

طلای خام چه رنگی است؟

رنگ طلای خام زرد است؛ در فرایند تصفیه و در صورت آلیاژ شدن، رنگ آن ممکن است از زرد به سفید یا رنگ‌های دیگر مثل رز گلد تغییر کند.

6 دیدگاه دربارهٔ «منظور از طلای خام چیست؟ چه انواعی دارد؟»

 1. در ایران طلای خام وجود ندارد واگر هم باشه خیلی کم هست اکثر معادن طلای ایران ذرات هستند که باید استهصال شود

 2. من با اون بخشتون که می‌گین سرمایه گذاری روی طلای آب شده بهتر از خامه خیلی موافقم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا