طلای دست دوم یا سکه؛ خرید کدام یک بهتر است؟ نکات مهمی که باید بدانید - طلاین

طلای دست دوم یا سکه؛ خرید کدام یک بهتر است؟ نکات مهمی که باید بدانید

5/5 - (1 امتیاز)

سرمایه‌گذاری در طلا به شکل‌های گوناگونی امکان‌پذیر است. از خرید طلای نو گرفته تا طلای دست دوم؛ از شمش طلا گرفته تا سکه طلا و طلای آب شده. هر کدام از این شکل‌های مختلف طلا که به آن‌ها اشاره کردیم، ویژگی‌های خاص خود را برای سرمایه‌گذاری دارند. اساسی‌ترین نکته در اینجا آن است که به‌خوبی از مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در هر یک از آن‌ها آگاهی داشته باشید. سوالی که قصد داریم در این مطلب به آن پاسخ دهیم، این است که بین طلای دست دوم یا سکه، کدام‌یک را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنیم؟ تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا به این سؤال مهم از چند جنبه پاسخ دهیم.

طلای دست دوم یا سکه

تفاوت طلای دست دوم و نو در چیست؟

قبل از پرداختن به موضوع انتخاب بین طلای دست دوم یا سکه، بهتر است که یک موضوع مهم را دقیق‌تر بررسی کنیم. طلای نو و دست دوم چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ شاید این‌طور گمان کنید تفاوت آن‌ها در نو و کهنه شدن آن‌ها باشد. البته که این مسئله وجود دارد ولی آیا همه ماجرا در همین‌جا خلاصه می‌شود؟ قطعا خیر.

اگر سابقه خرید طلای نو را داشته باشید، حتما می‌دانید که علاوه بر هزینه‌ای که بابت وزن طلا پرداخت می‌کنید، دو هزینه مازاد نیز از شما اخذ می‌شود:

  •         اجرت ساخت طلا
  •          مالیات
مطالب مفید برای شما:  سرمایه گذاری طلای آب شده

این دو مورد در مجموع چند درصد به قیمت طلای خریداری شده اضافه می‌کنند. در ضمن در زمان فروش طلا نیز حتما از آنچه تابلو قیمت طلا نشان می‌دهد، محصول شما را کمتر خریداری می‌کنند. به عبارت دیگر شما برای سرمایه‌گذاری در طلای نو به هیچ عنوان نباید افق دید خود را کوتاه‌مدت قرار دهید؛ چرا که هیچ چیزی به جز ضرر و زیان عاید شما نخواهد شد.

در مقابل طلای دست دوم وجود دارد که وقتی برای خرید آن مراجعه می‌کنید، دیگر خبری از دریافت اجرت ساخت از مشتری نیست. همچنین مبلغ مالیات دریافت شده نیز به مراتب کمتر از طلای نو است. طلافروشان مختلف از قاعده و قانون خاصی در این زمینه پیروی نمی‌کنند. اما روی‌هم‌رفته مالیات دریافتی در حدود نصف مالیات طلای نو است. بنابراین برای سرمایه‌گذاری انتخاب طلای دست دوم در مقایسه با طلای نو گزینه هوشمندانه‌تری به نظر می‌رسد.

طلای دست دوم یا سکه؛ کدام‌یک را انتخاب کنیم؟

حال که با طلای نو و دست دوم تا حدودی آشنا شدیم، وقت آن رسیده است که بحث انتخاب بین طلای دست دوم یا سکه بپردازیم. همین ابتدای کار هم لازم است به این نکته اشاره کنیم که در عمل نمی‌توان پاسخ قطعی برای انتخاب بین طلای دست دوم یا سکه دارد. بلکه هر کسی که قصد سرمایه‌گذاری در بازار طلا را دارد، باید با بررسی شرایط موجود در بازار و انتظارات خود تصمیم نهایی‌اش را برای خرید هر کدام از مصنوعات طلا بگیرد. با ذکر این نکته مقایسه بین طلای دست دوم و سکه را در قالب چند فاکتور مهم پی می‌گیریم.

خرید طلای دست دوم یا سکه

1. طلای دست دوم یا سکه؛ قابل استفاده بودن

طلای دست دوم برای شما قابل استفاده است. در واقع می‌توانید با خرید مصنوعات طلای دست دوم تزئینی در عین حال که سرمایه‌گذاری انجام می‌دهید، برای مصارف تزیینی نیز از آن‌ها استفاده کنید. ناگفته نماند که به این ترتیب خبری هم از پرداخت اجرت ساخت و مالیات طلای نو نیست. این مزیت رقابتی در سکه وجود ندارد.

مطالب مفید برای شما:  مزایای خرید آنلاین طلا؛ مزایای مهم خرید اینترنتی طلا و جواهر

2. خرید طلای دست دوم به مقدار مورد نیاز

خرید طلای دست دوم را می‌توانید با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید، انجام دهید. قیمت طلای دست دوم بر مبنای وزن آن محاسبه می‌شود. در مقابل قیمت سکه در مدل‌های مختلف ربع، نیم و تمام در هر روز در بازار مقادیر مشخصی است و نمی‌توانید به سلیقه خود مقدار مشخصی از آن‌ها را تهیه کنید.

3. طلای دست دوم یا سکه؛ محدودیت در خرید

خرید و فروش طلای دست دوم هیچ‌گونه حساسیتی را در بازار به دنبال ندارد و شما می‌توانید در هر بار خرید و فروش هر مقدار که نیاز دارید، از این مدل طلا خریداری کنید. در مقابل معمولا در خرید سکه چندان آزاد نیستید و در صورتی که تصمیم به خرید تعداد بالایی سکه داشته باشید، ممکن است به زحمت بیفتید.

4. تأثیرپذیری از تحولات سیاسی و اقتصادی

سکه در مقایسه با طلای دست دوم خیلی زودتر تحت تأثیر تحولات سیاسی و اقتصادی در کشور قرار می‌گیرد. تصمیم‌گیری‌های حاکمیت روی بازار سکه خیلی سریع تأثیر خود را به نمایش می‌گذارد. البته این به این معنی نیست که طلای دست دوم تحت تأثیر اخبار و تحولات قرار نمی‌گیرند. بلکه در مقایسه با سکه دیرتر این تغییرات را تجربه می‌کند.

5. طلای دست دوم یا سکه؛ نقدشوندگی

تفاوت طلای دست دوم و سکه را از نظر نقدشوندگی نیز می‌توان بررسی کرد. تجربه نشان می‌دهد که سکه طلا در مقایسه با طلای دست دوم راحت‌تر در بازار به فروش می‌رسد و هر زمان که مایل باشید می‌توانید آن را به دارایی نقد تبدیل کنید.

مطالب مفید برای شما:  خرید و فروش طلای آب‌ شده + انواع معاملات آب‌ شده

6. اعتبار بالاتر سکه‌های رسمی

اقبال عموم مردم به سرمایه‌گذاری در سکه‌های گرمی و سکه‌های ربع، نیم و تمام در مقایسه با طلای دست دوم بیشتر است. شاید دلیل اصلی این موضوع اعتبار بالاتر سکه‌ها باشد که به‌صورت وکیوم شده و زیر نظر بانک مرکزی به بازار عرضه می‌شوند.

کلام پایانی

شش مورد از مهم‌ترین نکاتی که در انتخاب بین طلای دست دوم یا سکه برای سرمایه‌گذاری باید مد نظر قرار دهید را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. همان‌طور که مشاهده کردید، هر یک از روش‌های سرمایه‌گذاری در طلا در کنار مزایایی که به همراه دارند، معایبی نیز دارند که نیاز است به دقت درباره آن‌ها مطالعه کنید. برای خرید طلای دست دوم سعی کنید حتما از مراکز معتبر و اشخاص معتمد خرید خود را انجام دهید. همچنین توصیه اکید ما این است که با کارشناسان حوزه طلا حتما مشورت کنید و نظرات آن‌ها را برای انتخاب گزینه مناسب به منظور سرمایه‌گذاری جویا شوید. طلاین، درگاهی مطمئن برای خرید آنلاین طلا بدون نگرانی‌ها و دغدغه‌های مرسوم از بابت حفاظت از دارایی است. لذت خرید طلا را با طلاین تجربه کنید.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.