طلای شرطی چیست و چگونه معامله می‌شود؟

طلای شرطی چیست؟
5/5 - (1 امتیاز)

حتماً در میان اصطلاحات رایج بازار طلا، اصطلاح طلای شرطی یا عیار شرطی را شنیده‌اید. اگر برای شما سؤال پیش آمده که این اصطلاح به چه معناست و چگونه عیار طلای شرطی مشخص می‌شود همراه ما باشید.

طلای شرطی چیست؟

به طلای آب شده‌ای که معامله می‌شود ولی هنوز عیار آن مشخص نیست، طلای شرطی یا عیار شرطی گفته می‌شود. طلای شرطی یعنی: به شرط مشخص شدن عیار در ری گیری. معمولاً برای یک مشتری معتبر، طلای آب شده شرطی با عیار ۷۵۰ فاکتور می‌شود. برای مشتری غیر معتبر عیار کمتر مثل ۷۴۰ فاکتور دهی می‌شود. معامله نهایی طلا پس از مشخص شدن عیار طلا در ری‌گیری انجام می‌شود.  اگر دوست دارید درباره عیار طلا بیشتر بدانید این مقاله را از دست ندهید: عیار طلا چیست؟

خرید طلای شرطی
خرید طلای شرطی

انواع خرید و فروش طلای آب شده:

در ادامه انواع روش‌های خرید و فروش طلای آب شده را به شما معرفی می‌کنیم:

سرمایه‌گذاری طلای آب شده

شاید برای شما هم جالب باشد که عبارت سرمایه گذاری را در این بخش می‌بینید. به هر صورت زمانی که شما تصمیم به سرمایه گذاری در طلا می‌کنید، ابتدا باید آن را خریداری کنید و در زمان مناسب آن را بفروشید. اتفاقاً سرمایه گذاری طلا یک روش کاملاً سودده و پربازده است. شما می‌توانید سرمایه گذاری طلای آب شده را در سامانه طلاین انجام دهید. قیمت طلا در سامانه طلاین تحت نظر اتحادیه طلا است و امکان سرمایه‌گذاری با هر مبلغی و در هر زمانی در طلاین ممکن است. برای شروع می‌توانید سری به سامانه طلاین بزنید.

خرید و فروش طلای آب شده به روش نقدی

همان‌طور که از اسم این روش مشخص است، معاملات به صورت نقدی انجام می‌شود. در این معاملات همان روز خرید، پول پرداخت و طلا دریافت می‌شود. در این روش طلای آب شده عیار و انگ مشخص دارد. با توجه به ماهیت این نوع معامله، ریسک کمتری برای آن لحاظ می‌شود و از این رو محبوب‌ترین نوع معامله محسوب می‌شود.

انواع خرید طلای آب شده
انواع خرید طلای آب شده

خرید و فروش طلای آب شده به روش کاغذی

در مقایسه با معاملات نقدی این روش از ریسک بالایی برخوردار است. در این معامله کالایی رد و بدل نمی‌شود. تنها زمان معامله، مبلغ و وزن طلا بر روی کاغذی ثبت می‌شود. از این رو به آن معامله کاغذی گفته می‌شود. نه جنسی به خریدار تحویل داده می‌شود و نه فروشنده مبلغی دریافت می‌کند. تفاوت قیمت در این معامله برای افراد اهمیت دارد و معامله بر اساس اعتماد بین خریدار و فروشنده انجام می‌گیرد. خرید و فروش طلای آب شده به صورت شرطی از زیر مجموعه‌های روش کاغذی است.

اگر به خرید طلای آب شده علاقه دارید میتوانید به خرید طلای آب شده مراجعه کنید.

روش نوشتن وزن و عیار طلای آب شده:

ابتدا خطی بکشید بالای آن خط وزن طلا و پایین آن عیار را بنویسید. وزن همیشه تا سه رقم بعد از اعشار نوشته می‌شود و رقم سوم همیشه صفر است. طبق رسوم بازار طلا، کاغذی که شامل این اطلاعات است، قبل از فاکتور شدن طلای آب شده رد و بدل می‌شود. توصیه می‌کنیم این نوشته ما را نیز از دست ندهید: انواع کلاهبرداری طلا

مشخص کردن عیار طلای آب شده

با آزمایش مقدار کمی از طلای آب شده در ری‌گیری عیار آن مشخص می‌شود. برای اینکار قطعه کوچکی از طلا (کمتر از نیم گرم) با قیچی دسته‌بلندی بریده می‌شود و برای انجام آزمایش‌های لازم به ری‌گیری فرستاده می‌شود. ری گیری با انجام آزمایش عیار را اعلام می‌کند. این قطعه پس از آزمایش در پاکتی گذاشته می‌شود. رسید پاکت جدا می‌شود. در نهایت پاکت به شما تحویل داده می‌شود.

مشخص کردن عیار طلای آب شده
مشخص کردن عیار طلای آب شده

شماره رسید پاکت و قبض ری‌گیری بر روی قطعه طلای آب شده درج می‌شود. (به‌اصطلاح انگ می‌زند). اگر در طلافروشی از شما خواستند «انگ آب شده را بخوان» باید شماره درج شده را بخوانید. نام ری‌گیری بر روی طلای آب شده نیز درج می‌شود. انگی که ری‌گیری‌های تهران می‌زنند، شش رقمی است. جواب عیار را علاوه بر تماس با خود ری‌گیری می‌توان از تلفن گویای اتحادیه تهران با شماره ۸۸۹۳۱۸۳۳ به دست آورد.

سخن آخر

برای تعیین عیار طلای آب شده آن را به ری‌گیری برای انجام آزمایش می‌فرستند. تا زمانی که عیار طلا مشخص نشده باشد به آن عیار شرطی گفته می‌شود. عیار شرطی در بازار ایران به روش کاغذی خرید و فروش می‌شود. سامانه طلاین یک سامانه سرمایه گذاری طلا است. مشتری می‌تواند طلای آب شده را خریداری و در طلاین سرمایه گذاری کند. نکته مثبت استفاده از این سامانه این است که طلای خریداری شده اجرت ندارد و مشتری طلا را به قیمت روز اتحادیه خرید و فروش می‌کند. همچنین شما با خرید و فروش در سامانه طلاین ‌می‌توانید یک معامله آسان و بدون هزینه‌های اضافی داشته باشید.

سوالات متداول:

برای مشخص کردن عیار طلای آب شده چه باید کرد؟

بهترین راه برای تشخیص عیار طلای آب شده فرستادن نمونه‌ای از آن برای ری‌گیری است.

بهترین راه سرمایه گذاری طلا چیست؟

بهترین طلا برای سرمایه گذاری نمونه‌های آب شده‌ای هستند که عیاری مشخص دارند.

6 دیدگاه دربارهٔ «طلای شرطی چیست و چگونه معامله می‌شود؟»

    1. سامانه طلاین

      سلام همراه گرامی، طلای شرطی، طلای آب شده است که عیار آن مشخص نیست و برای اینکه طلا تبدیل به شمش شود حتماً باید عیارش مشخص شود.

  1. آقا یه چیز جالب بگم براتون. من فکر می‌کردم طلای شرطی یعنی طلایی که روش شرط می‌بندن 🙂

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا