دلایل نوسانات قیمت طلا

4/5 - (4 امتیاز)

طلا فلزی ارزشمند و گران‌بها است که مورد توجه ویژه سرمایه‌گذاران قرار دارد و بازار خوبی از گذشته تاکنون داشته‌است. طلا در هفته‌های گذشته نوسانات زیادی را تجربه کرده‌است و اکنون تقریبا به ثبات نسبی رسیده‌است. شاید بتوان گفت، فعلا از نوسانات قیمت طلا خبری نیست اما معلوم نیست که این ثبات تا کجا ادامه پیدا می‌کند، زیرا قیمت طلا به دلایل زیادی بستگی دارد و با تغییر هر کدام از آن‌ها قیمت طلا نیز روند صعودی یا نزولی پیدا می‌کند. این دلایل برای افرادی که قصد پیش‌بینی قیمت را دارند، اهمیت بسیاری دارد و از این دلایل برای تعیین روند صعودی یا نزولی طلا استفاده می‌کنند.

 

دلایل نوسانات قیمت

بازار داخلی همواره متاثر از نرخ‌ها در بازار جهانی است و مطابق نرخ‌های جهانی تعیین می‌شود. همچنین بازار ارز و نرخ دلار از دلایل عمده نوسانات قیمت طلا هستند که تاثیر مستقیمی برروی بازار طلا می‌گذارند. علاوه‌بر قیمت جهانی طلا و مبادله ارز، تنش‌های سیاسی و تصمیمات دولت نیز تاثیر بسیاری برروی قیمت دارد. شاید بتوان گفت که تصمیمات دولت اهمیت بسیار بیشتری داشته‌باشد.

حال این سوال پیش می‌آید که چرا تصمیمات دولت اهمیت زیادی دارد؟

در ایران در بعضی از سیستم‌های مدیریتی ضعف‌های زیادی وجود دارد. برای مثال رئیسان بانک مرکزی سیاست‌های شخصی خود را وارد سیاست‌های پولی کشور می‌کنند، به همین دلیل هیچ پاسخ مطلوبی به دست نمی‌آورند.

همچنین هنگامی که با کمبود بودجه مواجه می‌شوند، از صندوق‌ ذخیره ارزی، پول به اقتصاد کشور تزریق می‌کنند. از آنجا که باید بخشی از آن پول‌ها را دوباره به صندوق بازگردانند، برخی از نوسانات را به صورت تصنعی ایجاد می‌کنند تا پول‌ها را به صندوق بازگردانند.

همچنین بی فکری مردم نیز در نوسانات قیمت طلا تاثیرگذار است. جو روانی و هیجانی جامعه بر روی آن‌ها تاثیر نامطلوبی می‌گذارد و به سمت بازارها هجوم می‌برند درنتیجه این  تقاضاهای بی‌رویه باعث افزایش قیمت طلا می‌شود.

یکی دیگر از دلایل، وجود دلالان در این حرفه است. دلالان معاملات طلا را به صورت غیرقانونی و کاغذی انجام می‌دهند، اما با اقدامات نیروی انتظامی در جهت برخورد با این نوع معاملات، تقاضاهای کاذب کاهش یافته‌است و قیمت طلا روندی نزولی پیدا کرده‌است.

از دیگر دلایل نوسانات قیمت، بیماری کرونا می‌باشد که اقتصادهای جهان را مختل کرده‌است. این بیماری تمام بازارهای دنیا ازجمله بازار طلا را تحت تاثیر قرار داده‌است.

و در آخر رابطه عکس میان قیمت طلا و قیمت طلای سیاه (نفت)، از دلایل دیگرِ نوسانات قیمت می‌باشد.

آیا قیمت بازار جهانی طلا بر بازار ایران نیز تاثیرگذار است؟

در اکثر کشورهای قیمت طلا از بازار جهانی تاثیر می‌پذیرد. این موضوع بر بازار طلای ایران نیز تاثیرگذار است.

آیا نوسانات اخیر بازار طلای ایران می‌تواند بی‌ربط به بازار جهانی باشد؟

بله، متاسفانه در ایران دلالان حرفه‌ای زیادی وجود دارند که می‌تواند بر بازار طلا تاثیرگذار باشند. همچنین برخی از سیاست‌های اقتصادی دولت نیز در این مورد تاثیرگذار است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا