وام طلا چیست؟ چه انواع و شرایطی دارد؟

وام طلا چیست؟
3.2/5 - (23 امتیاز)

وام طلا یکی از مناسب‌ترین تسهیلات بانکی است که در دسته وام‌های بدون ضامن قرار دارد. بیشتر خانواده‌ها در منزل خود مقداری طلا دارند که آنها را صرفاً در مجالس خاص نظیر جشن‌های عروسی استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه، این روزها دریافت وام از بانک‌ها مراحل سختی در پی دارد  و به قوانینی خاص و چندین ضامن نیاز دارد، اگر نیازمند وامی سریع و فوری، آن هم بدون گذراندن این مراحل پر دردسر هستید وام طلا بهترین راهکار برای شما است. در این مقاله سعی داریم شما را با شرایط این نوع وام در بانک‌های مختلف آشنا کنیم.

شرایط دریافت وام طلا

به طور کلی وام طلا، مثل دیگر وام‌ها شرایط سخت و پیچیده‌ای ندارد و در عرض نصف روز می‌توانید این وام را دریافت کنید. مهم‌ترین نکته در این راستا این است که برای دریافت وام طلا می‌توانید هم از طریق بانک‌های مختلف اقدام نمایید و هم از طریق شرکت‌های خصوصی. اگرچه اقدام به دریافت این وام از طریق بانک‌های معتبر از امنیت بیشتری برخوردار است؛ ولی میزان این وام پرداختی از سمت بانک‌ها بسیار کم است. در ادامه به معرفی بانک‌هایی که وام طلا اعطا می‌کنند، می‌پردازیم و شرایط دریافت وام از هر یک از آن‌ها را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

خوب است در کنار آشنایی با شرایط این وام با اصطلاحات رایج بازار طلا نیز آشنا باشید.

شرایط دریافت وام طلا
شرایط دریافت وام طلا

کدام بانک تسهیلات وام طلا را ارائه می‌دهد؟

بانک‌های زیادی در سطح کشور ارائه دهنده این نوع وام نیستند. اگرچه بانک‌ها مبلغ زیادی را در ازای طلای شما پرداخت نمی‌کنند؛ ولی عدم نیاز وام به هرگونه ضامن، یکی از علت‌هایی است که مردم را ترغیب به گرفتن این نوع وام می‌کند. یک نکته‌ی مهم پیش از اقدام به دریافت این نوع وام، آگاهی از قیمت واقعی طلا و محاسبه‌ی قیمت طلایتان است که در این مسئله، نرم افزارها و راه‌های بسیاری وجود دارد که کار شما را آسان‌تر می‌کند. اما بانک‌های دارای این نوع وام عبارت‌اند از:

1.     بانک ملی

بانک ملی این نوع تسهیلات را به دو نوع ارائه می‌دهد: وام طلای قرض‌الحسنه و وام طلای جعاله. هر کدام از این دو شرایط خاص خود را دارند که به این شرح است:

نوع واممبلغ وامزمان بازپرداختسود واممیزان طلای مورد نیاز برای ضمانت
وام طلای قرض الحسنه2 میلیون تومانیک سالهچهار درصدسی گرم
وام طلای جعاله20 میلیون تومانیک سالهبیست درصدصد گرم

  شرط دیگر این بانک مربوط به نحوه‌ی بازپرداخت وام طلای شما است که نیازی نیست به صورت ماهانه اقساط وام خود را پرداخت نمایید؛ بلکه باید بعد از گذشت یک سال از زمان دریافت وام، آن را به صورت یک جا پرداخت کنید.

2.     بانک کارگشایی

بانک کارگشایی هم از دیگر بانک‌هایی است که ارائه دهنده وام طلا است. قوانین و شرایط این بانک، مشابه بانک ملی است. در واقع این شباهت ناشی از این است که بانک کارگشایی، خود زیر مجموعه‌ی بانک ملی محسوب می‌شود؛ لذا  وام‌های این بانک هم در دو دسته‌ی وام طلای قرض السنه و وام طلای جعاله قرار دارد و قوانین آن مطابق جدول پیوست بانک ملی است. یک نکته‌ی مهم در مورد این بانک این است که شما می‌توانید زمان بازپرداخت وام خود را یک سال تمدید کنید. منتهی با انجام این عمل باید از نرخ مصوب جریمه، شش درصد بیشتر به بانک پرداخت کنید؛ لذا با توجه به این مطلب بهتر است پس از گذشت یک سال، مبلغ وام را پرداخت نمایید تا مشمول جریمه با سود بیشتر نشوید. یک نکته‌ی حائز اهمیت در مورد بانک ملی و بانک کارگشایی این است که:

 • صرفاً با ارائه‌ی ضمانت طلای زینتی به این دو بانک است که شما مشمول دریافت این وام می‌شوید.
چه بانک‌هایی وام طلا دارند؟
چه بانک‌هایی وام طلا دارند؟

3.     بانک ملت

برخلاف بانک ملی و کارگشایی، این بانک در ازای ضمانت طلا به شما وامی پرداخت نمی‌کند. بلکه طرح وام طلای این بانک مخصوص سکه‌های طلا است. بدین صورت که با گواهی سپرده طلا (که مخصوص سکه است)، می‌توانید وام دریافت کنید. یعنی سکه‌های خود را به صندوق خزانه این بانک می‌سپارید، آن‌ها به شما گواهی سپرده خواهند داد. با استفاده از این گواهی می‌توانید در بورس، نقل و انتقال‌های سکه را انجام دهید.

4.     بانک صادرات

گرچه بین مردم وام بدون ضامن بانک صادرات به وام طلا معروف است؛ ولی این بانک هیچ وامی با عنوان وام با ضمانت طلا در تسهیلات خود ندارد. بلکه وام بدون ضامن این بانک عنوان طرح 67 بانک صادرات است.

شرایط دریافت وام طرح 67 بانک صادرات

اصلی‌ترین شرط برای دریافت این وام افتتاح سپرده‌ای بلند مدت در این بانک است. با افتتاح سپرده، شما می‌توانید با ضمانت سپرده خود هشتاد درصد از مبلغ سپرده خود را به‌عنوان وام دریافت کنید. این وام از پنج میلیون تومان تا هشتاد میلیون تومان قابل دریافت است. سایر شرایط آن نظیر مدت زمان بازپرداخت و سود وام مطابق جدول زیر است:

مبلغ وامسود دریافتی واممدت زمان بازپرداختسود سپرده
بین پنج تا دویست میلیون تومانهفت درصدتا سی و شش ماهشش درصد

5.     بانک رسالت

بانک رسالت یکی از مناسب‌ترین بانک‌ها در عرصه‌ی اعطای وام قرض السنه آن هم با کمترین سود ممکن است. این بانک در تسهیلات خود، وام طلا نیز اعطا می‌کند که شرایط آن به این ترتیب است:

شرایط دریافت وام طلای بانک رسالت
 • ارائه‌ی طلای زینتی و یا حتی سکه‌ی طلا برای دریافت وام
 • مبلغ پرداختی این وام بر اساس میزان ارزش طلای شما آن هم با توجه به قیمت روز طلا است.
 • مبلغ وام بین بیست میلیون تا سی میلیون است که برای دریافت هر کدام از آنها، باید ارزش طلای شما بیست و یا سی میلیون تومان باشد.
 • سود دریافتی بانک در ازای این وام تنها دو درصد است.
 • مدت زمان برای بازپرداخت وام تا دوازده ماه یعنی یک سال است.
 • شرایط بازپرداخت وام این بانک به صورت دو مرحله‌ای انجام می‌پذیرد.
 • امکان دریافت وام سی میلیون تومانی طلا پس از بازپرداخت وام بیست میلیونی طلا، مشروط به سپردن طلای بیشتر به بانک.

دریافت وام طلا از شرکت‌های خصوصی

برخی از مؤسسات و شرکت‌های خصوصی در ازای طلای شما، به قیمت روز طلا به شما وام اعطا می‌کنند. سود دریافتی آنها معمولاً بین دو و نیم الی سه درصد است. نکته‌ی قابل توجه این است که همه‌ی این شرکت‌ها معتبر و قابل اطمینان برای سپردن طلای خود و دریافت وام نیستند و موارد دزدی و کلاهبرداری نیز در بین آن‌ها مشاهده شده است. لذا توصیه‌ی ما این است اگر به وامی فوری و بدون ضامن نیاز دارید، از طریق بانک‌ها اقدام نمایید چرا که از امنیت بیشتری برخوردار هستند.

جمع بندی:

در این مقاله سعی داشتیم وام طلا و شرایط دریافت آن را از بانک‌های مختلف شرح دهیم تا اگر زمانی قصد دریافت این نوع وام را داشتید از شرایط بانک‌های مختلف آگاهی کامل داشته باشید. بانک‌های ارائه دهنده این وام صرفاً چهار مورد و شامل بانک ملی، بانک کارگشایی، بانک ملت و بانک رسالت است. بانک صادرات وامی با عنوان وام طلا ندارد؛ بلکه طرحی به نام طرح 67 دارد که این وام هم نیاز به ضامن ندارد. به نظر شما شرایط کدام یک از بانک‌ها برای دریافت این وام مناسب‌تر است؟ اگر روزی قصد دریافت وام طلا را داشته باشید از طریق کدام بانک اقدام خواهید کرد؟ طلاین سامانه سرمایه گذاری روی طلا است و شما می‌توانید با خرید طلا در این سامانه، دارایی‌های خود را افزایش دهید. به علاوه می‌توانید در هر زمان که خواستید طلای خود را به قیمت روز اتحادیه طلا، در این سامانه به فروش برسانید.

سوالات متداول:

چه بانک‌هایی وام طلا اعطا می‌کنند؟

بانک‌های ملی، کارگشایی، ملت و رسالت وام طلا دارند.

آیا وام بدون ضامن بانک صادرات همان وام طلا است؟

خیر. این وام، طرح 67 این بانک است که برای دریافت آن کافی است حساب سپرده بلند مدتی را افتتاح کنید و به ضمانت موجودی این حساب بین پنج تا دویست میلیون تومان وام دریافت کنید.

کدام بانک کمترین سود را برای وام طلا دارد؟

بانک رسالت با دو درصد سود، کمترین میزان سود برای این وام را دارد.

10 دیدگاه دربارهٔ «وام طلا چیست؟ چه انواع و شرایطی دارد؟»

  1. سامانه طلاین

   سلام همراه عزیز ممنون که سوالتون رو پرسیدید. در خدمات ما هیچ‌گونه خدمت وام‌دهی وجود نداره ما در زمینه سرمایه‌گذاری طلای آب‌شده فعالیت داریم.

   1. سلام
    میشه بیشتر در مورد سرمایه گذاری طلای اب شده توضیح بدید ، ممنون دارتون میشم .

 1. امید طالبی

  ممنون از مطالب خوبتون.
  شما توی سامانه سرمایه گذاری طلاین، وام طلا ندارین؟

  1. عباس قاسمی

   هر بانک شرایط خودش رو داره که میتونید از خود بانک سوال بفرمایید

  2. از بانک ملی وام طلا گرفتم الان چند روز ازموقع پرداخت پول گذشته دوسه روز چقدر دیر کرد میخوره

   1. خیالتون راحت مبلغ زیادی نمیخوره.مندوقت بوده ۱ماه هم گذشته سودش زیاد نیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا