همه چیز درباره وام طلا؛ انواع و شرایط وام با طلا 

وام طلا چیست؟
3.3/5 - (26 امتیاز)

وام طلا یکی از تسهیلات بانکی جدید در سال ۱۴۰۳ است. این وام‌ها، به صورت وثیقه‌گذاری طلا برای دریافت وام با سود پایین هستند. در واقع در این روش نیازی به ضامن نیست و با فرایند ساده‌تری می‌توان تسهیلات بانکی دریافت کرد. اگر قصد فروش قطعه طلا برای رفع نیاز مالی دارید، بهتر است به جای فروش، آن را به عنوان وثیقه وام استفاده کنید.

وام طلا یکی از مناسب‌ترین تسهیلات بانکی است که در دسته وام‌های بدون ضامن قرار دارد. بیشتر خانواده‌ها در منزل خود مقداری طلا دارند که آنها را صرفاً در مجالس خاص نظیر جشن‌های عروسی استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه، این روزها دریافت وام از بانک‌ها مراحل سختی در پی دارد  و به قوانینی خاص و چندین ضامن نیاز دارد، اگر نیازمند وامی سریع و فوری، آن هم بدون گذراندن این مراحل پر دردسر هستید وام طلا بهترین راهکار برای شما است. در این مقاله سعی داریم شما را با شرایط این نوع وام در بانک‌های مختلف آشنا کنیم.

وام طلا چیست؟

وام با ضمانت طلا (Gold Loan): وام طلا، وامی است که بدون نیاز به ضامن و فقط با وثیقه‌گذاری طلا اعطا می‌شود. میزان این وام‌ها در بانک ملی، ۵، ۲۰ و ۵۰ میلیون است که بازپرداخت یک ساله با سود پایین دارند. پس از تکمیل بازپرداخت، قطعه طلای وثیقه به شما بازمی‌گردد و در صورت عدم بازپرداخت، وثیقه ضبط خواهد شد.

برای دریافت وام طلا می‌توانید هم از طریق بانک‌های مختلف اقدام نمایید و هم از طریق شرکت‌های خصوصی. اگرچه اقدام به دریافت این وام از طریق بانک‌های معتبر از امنیت بیشتری برخوردار است؛ ولی میزان این وام پرداختی از سمت بانک‌ها بسیار کم است.

شرایط دریافت وام طلا 

شرایط هر وام با دیگری متفاوت است؛ مثلاً میزان طلایی که برای هر نوع از وام طلا به عنوان وثیقه می‌گذارید، با هم یکسان نیست. البته شرایط ثابتی برای دریافت همه وام‌های طلا وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • باید یک حساب سپرده قرض‌الحسنه در بانک ملی داشته باشید (برای وام جعاله، حداقل ۶ ماه).
 • حداقل میزان طلا برای وثیقه، ۲۰ گرم است و حداکثر ۶۰ گرم است.
 • سود وام‌ها از ۴ تا ۲۳ درصد متفاوت است.
 • نیازی به معرفی ضامن ندارید.
 • مانعی برای دریافت همزمان چند وام طلا وجود ندارد.
 • ارائه فاکتور طلا برای دریافت وام ضروری است.
 • مدارک هویتی شامل شناسنامه و کارت ملی را فراموش نکنید.

این‌ها مهم‌ترین شرایط دریافت وام طلا هستند. همانطور که دیدید، دریافت این وام‌ها نیاز به شرایط پیچیده‌ای ندارد. سفته ضامن یا مواردی از این قبیل از روند و شرایط دریافت وام طلا حذف شده‌اند. درباره جزئیات هر نوع وام طلا و شرایط ویژه آن‌ها، در قسمت بعدی توضیح داده‌ایم.

شرایط دریافت وام طلا

انواع وام طلا 

وام طلا، انواع مختلفی دارد که بسته به میزان طلا و تسهیلات مورد نیازتان، می‌توانید وام مناسب را انتخاب کنید. بانک‌ها،مؤسسات قرض‌الحسنه و حتی برخی پلتفرم‌های آنلاین، انواع بسیار متنوعی از وام طلا را تعریف کرده‌اند. بانک کارگشایی به عنوان معتبرترین اعطاکننده وام طلا، در حال حاضر سه نوع وام طلا دارد که شرایط و میزان هر کدام با دیگری متفاوت است.

وام قرض‌الحسنه 

این وام، کوچک‌ترین وام طلا بانک ملی است. برای دریافت وام قرض‌الحسنه، با وثیقه‌گذاری حداقل ۲۵ گرم طلا، می‌توانید تا سقف ۵۰ میلیارد ریال (۵ میلیون تومان) وام دریافت کنید. سود این وام، ۴ درصد و کارمزد ۷ درصد است. بازپرداخت این نوع از وام طلا، یک ساله است؛ البته بازپرداخت به صورت «یکجا» در پایان یک سال از دریافت وام خواهد بود.

وام جعاله

نوع دیگر وام طلا، وام جعاله است. برای دریافت این وام، باید ۲۰ تا ۶۰ گرم طلا را وثیقه‌گذاری کنید تا مشمول دریافت تسهیلات تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال (۲۰ میلیون تومان) باشید. سود این وام، بیشتر از سایر انواع وام طلا و ۲۳ درصد است. برای دریافت وام طلا جعاله از بانک ملی، باید یک سپرده حداقل ۶ ماهه در این بانک داشته باشید. این وام هم بازپرداخت یک ماهه ندارد و بعد از گذشت یک سال از دریافت وام، به صورت یکجا بازپرداخت می‌شود‌. 

وام ۵۰ میلیونی

این وام به صورت مسدودی دارایی طلا به شکل سپرده، سکه، شمش یا هر نوع دیگر از دارایی است. در واقع در سایر انواع وام طلا، باید طلای تزئینی را وثیقه‌گذاری کنید ولی در این نوع، سکه و سایر اشکال طلا هم قابل قبول هستند. بسته به میزان سپرده طلا، تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال (۵۰ میلیون تومان) وام دریافت خواهید کرد. بازپرداخت این وام، برخلاف دو نوع قبلی، ماهانه است. اقساط به صورت ۶۰ قسط در مدت ۶۰ ماه هستند. سود دریافتی، ۲۳ درصد است.

کدام بانک تسهیلات وام طلا را ارائه می‌دهد؟

بانک‌های زیادی در سطح کشور ارائه دهنده این نوع وام نیستند. اگرچه بانک‌ها مبلغ زیادی را در ازای طلای شما پرداخت نمی‌کنند؛ ولی عدم نیاز وام به هرگونه ضامن، یکی از علت‌هایی است که مردم را ترغیب به گرفتن این نوع وام می‌کند. یک نکته‌ی مهم پیش از اقدام به دریافت این نوع وام، آگاهی از قیمت واقعی طلا و محاسبه‌ی قیمت طلایتان است که در این مسئله، نرم افزارها و راه‌های بسیاری وجود دارد که کار شما را آسان‌تر می‌کند. اما بانک‌های دارای این نوع وام عبارت‌اند از:

 1. بانک ملی؛
 2. بانک کارگشایی؛
 3. بانک ملت؛
 4. بانک صادرات؛
 5. بانک رسالت.

در ادامه شرایط وام با طلا در هر یک از این بانک‌ها را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

چه بانک‌هایی وام طلا دارند؟
چه بانک‌هایی وام طلا دارند؟

وام با طلا در بانک ملی

بانک ملی این نوع تسهیلات را به دو نوع ارائه می‌دهد: وام طلای قرض‌الحسنه و وام طلای جعاله. هر کدام از این دو شرایط خاص خود را دارند که به این شرح است:

نوع واممبلغ وامزمان بازپرداختسود واممیزان طلای مورد نیاز برای ضمانت
وام طلای قرض الحسنه2 میلیون تومانیک سالهچهار درصدسی گرم
وام طلای جعاله20 میلیون تومانیک سالهبیست درصدصد گرم

  شرط دیگر این بانک مربوط به نحوه‌ی بازپرداخت وام طلای شما است که نیازی نیست به صورت ماهانه اقساط وام خود را پرداخت نمایید؛ بلکه باید بعد از گذشت یک سال از زمان دریافت وام، آن را به صورت یک جا پرداخت کنید.

وام طلا بانک کارگشایی

بانک کارگشایی هم از دیگر بانک‌هایی است که ارائه دهنده وام طلا است. قوانین و شرایط این بانک، مشابه بانک ملی است. در واقع این شباهت ناشی از این است که بانک کارگشایی، خود زیر مجموعه‌ی بانک ملی محسوب می‌شود؛ لذا  وام‌های این بانک هم در دو دسته‌ی وام طلای قرض السنه و وام طلای جعاله قرار دارد و قوانین آن مطابق جدول پیوست بانک ملی است. یک نکته‌ی مهم در مورد این بانک این است که شما می‌توانید زمان بازپرداخت وام خود را یک سال تمدید کنید.

منتهی با انجام این عمل باید از نرخ مصوب جریمه، شش درصد بیشتر به بانک پرداخت کنید؛ لذا با توجه به این مطلب بهتر است پس از گذشت یک سال، مبلغ وام را پرداخت نمایید تا مشمول جریمه با سود بیشتر نشوید. یک نکته‌ی حائز اهمیت در مورد بانک ملی و بانک کارگشایی این است که صرفاً با ارائه‌ی ضمانت طلای زینتی به این دو بانک است که شما مشمول دریافت این وام می‌شوید.

وام طلا با سکه بانک ملت

برخلاف بانک ملی و کارگشایی، این بانک در ازای ضمانت طلا به شما وامی پرداخت نمی‌کند. بلکه طرح وام طلای این بانک مخصوص سکه‌های طلا است. بدین صورت که با گواهی سپرده طلا (که مخصوص سکه است)، می‌توانید وام دریافت کنید. یعنی سکه‌های خود را به صندوق خزانه این بانک می‌سپارید، آن‌ها به شما گواهی سپرده سکه خواهند داد. با استفاده از این گواهی می‌توانید در بورس، نقل و انتقال‌های سکه را انجام دهید.

وام طلا بانک صادرات (طرح ۶۷)


گرچه بین مردم وام بدون ضامن بانک صادرات به وام طلا معروف است؛ ولی این بانک هیچ وامی با عنوان وام با ضمانت طلا در تسهیلات خود ندارد. بلکه وام بدون ضامن این بانک عنوان طرح 67 بانک صادرات است.

اصلی‌ترین شرط برای دریافت این وام افتتاح سپرده‌ای بلند مدت در این بانک است. با افتتاح سپرده، شما می‌توانید با ضمانت سپرده خود هشتاد درصد از مبلغ سپرده خود را به‌عنوان وام دریافت کنید. این وام از پنج میلیون تومان تا هشتاد میلیون تومان قابل دریافت است. سایر شرایط آن نظیر مدت زمان بازپرداخت و سود وام مطابق جدول زیر است:

مبلغ وامسود دریافتی واممدت زمان بازپرداختسود سپرده
بین پنج تا دویست میلیون تومانهفت درصدتا سی و شش ماهشش درصد

وام با ضمانت طلا بانک رسالت

بانک رسالت یکی از مناسب‌ترین بانک‌ها در عرصه‌ی اعطای وام قرض السنه آن هم با کمترین سود ممکن است. این بانک در تسهیلات خود، وام طلا نیز اعطا می‌کند که شرایط آن به این ترتیب است:

 • ارائه‌ی طلای زینتی و یا حتی سکه‌ی طلا برای دریافت وام
 • مبلغ پرداختی این وام بر اساس میزان ارزش طلای شما آن هم با توجه به قیمت روز طلا است.
 • مبلغ وام بین بیست میلیون تا سی میلیون است که برای دریافت هر کدام از آنها، باید ارزش طلای شما بیست و یا سی میلیون تومان باشد.
 • سود دریافتی بانک در ازای این وام تنها دو درصد است.
 • مدت زمان برای بازپرداخت وام تا دوازده ماه یعنی یک سال است.
 • شرایط بازپرداخت وام این بانک به صورت دو مرحله‌ای انجام می‌پذیرد.
 • امکان دریافت وام سی میلیون تومانی طلا پس از بازپرداخت وام بیست میلیونی طلا، مشروط به سپردن طلای بیشتر به بانک.

دریافت وام طلا از شرکت‌های خصوصی

برخی از مؤسسات و شرکت‌های خصوصی در ازای طلای شما، به قیمت روز طلا به شما وام اعطا می‌کنند. سود دریافتی آنها معمولاً بین دو و نیم الی سه درصد است. نکته‌ی قابل توجه این است که همه‌ی این شرکت‌ها معتبر و قابل اطمینان برای سپردن طلای خود و دریافت وام نیستند و موارد دزدی و کلاهبرداری نیز در بین آن‌ها مشاهده شده است. لذا توصیه‌ی ما این است اگر به وامی فوری و بدون ضامن نیاز دارید، از طریق بانک‌ها اقدام نمایید چرا که از امنیت بیشتری برخوردار هستند.

مزایا و معایب وام طلا

تا اینجا، وام طلا را به خوبی شناختیم. در نهایت به یک بررسی کلی نیاز داریم تا برای اقدام به دریافت وام طلا، تصمیم نهایی را بگیرید. مزایای این وام را در ادامه به طور خلاصه بررسی می‌کنیم:

 • عدم نیاز به معرفی ضامن
 • دریافت کامل وثیقه (قطعه طلا) با بازپرداخت وام
 • سود نسبتاً پایین
 • روند ساده ثبت درخواست و دریافت وام
 • بازه یک ساله بازپرداخت
 • رفع نیاز مالی به کمک طلا بدون نیاز به فروش آن

وام طلا تا حد زیادی مشتبه وام‌های معمولی است فقط امتیاز ویژه وثیقه‌گذاری طلا را به شما خواهد داد. به همین دلیل، اصولاً عیب خاصی درباره این وام دیده نمی‌شود . البته وام طلا معایبی هم نسبت به سایر وام‌ها دارد که بهتر است با آن‌ها آشنا باشید. موارد زیر، مهم‌ترین معایب مربوط به وام با وثیقه طلا هستند:

 • در صورت عدم بازپرداخت تا یک سال، وثیقه به طور کامل ضبط می‌شود.
 • وثیقه باید حتماً به صورت طلای تزئینی (انگشتر، النگو و مواردی از این قبیل) باشد (به جز جعاله).
 • امکان کلاهبرداری در صورت عدم توجه به اعتبار وام‌دهنده
 • کم بودن میزان وام به نسبت قیمت طلای وثیقه‌گذاری شده

جمع بندی:

در این مقاله سعی داشتیم وام طلا و شرایط دریافت آن را از بانک‌های مختلف شرح دهیم تا اگر زمانی قصد دریافت این نوع وام را داشتید از شرایط بانک‌های مختلف آگاهی کامل داشته باشید. بانک‌های ارائه دهنده این وام صرفاً چهار مورد و شامل بانک ملی، بانک کارگشایی، بانک ملت و بانک رسالت است. بانک صادرات وامی با عنوان وام طلا ندارد؛ بلکه طرحی به نام طرح 67 دارد که این وام هم نیاز به ضامن ندارد. به نظر شما شرایط کدام یک از بانک‌ها برای دریافت این وام مناسب‌تر است؟ اگر روزی قصد دریافت وام طلا را داشته باشید از طریق کدام بانک اقدام خواهید کرد؟

طلاین سامانه سرمایه گذاری روی طلا است و شما می‌توانید با خرید طلا در این سامانه، دارایی‌های خود را افزایش دهید. به علاوه می‌توانید در هر زمان که خواستید طلای خود را به قیمت روز اتحادیه طلا، در این سامانه به فروش برسانید.

سوالات متداول:

چه بانک‌هایی وام طلا اعطا می‌کنند؟

بانک‌های ملی، کارگشایی، ملت و رسالت وام طلا دارند.

آیا وام بدون ضامن بانک صادرات همان وام طلا است؟

خیر. این وام، طرح 67 این بانک است که برای دریافت آن کافی است حساب سپرده بلند مدتی را افتتاح کنید و به ضمانت موجودی این حساب بین پنج تا دویست میلیون تومان وام دریافت کنید.

کدام بانک کمترین سود را برای وام طلا دارد؟

بانک رسالت با دو درصد سود، کمترین میزان سود برای این وام را دارد.

 آیا امکان انتقال امتیاز برای وام طلا وجود دارد؟

بله؛ با تکمیل فرم‌های انتقال امتیاز در شعب کارگشایی بانک ملی، می‌توانید امتیاز وام را به غیر انتقال دهید.

11 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز درباره وام طلا؛ انواع و شرایط وام با طلا »

  1. سامانه طلاین

   سلام همراه عزیز ممنون که سوالتون رو پرسیدید. در خدمات ما هیچ‌گونه خدمت وام‌دهی وجود نداره ما در زمینه سرمایه‌گذاری طلای آب‌شده فعالیت داریم.

   1. سلام
    میشه بیشتر در مورد سرمایه گذاری طلای اب شده توضیح بدید ، ممنون دارتون میشم .

 1. امید طالبی

  ممنون از مطالب خوبتون.
  شما توی سامانه سرمایه گذاری طلاین، وام طلا ندارین؟

  1. عباس قاسمی

   هر بانک شرایط خودش رو داره که میتونید از خود بانک سوال بفرمایید

  2. از بانک ملی وام طلا گرفتم الان چند روز ازموقع پرداخت پول گذشته دوسه روز چقدر دیر کرد میخوره

   1. خیالتون راحت مبلغ زیادی نمیخوره.مندوقت بوده ۱ماه هم گذشته سودش زیاد نیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا